Autor Wątek: [Buty wysokie] Meindl Super Perfekt  (Przeczytany 52846 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Shwarc

Odp: [Buty wysokie] Meindl Super Perfekt
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 25, 2013, 17:58:00 »
Coś tam z pewnością wymyślę by Perfekty pozostały perfekt, dzięki.

PS. no błotko faktycznie niezłe masz w swojej okolicy do prowadzenia testów ;)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 25, 2013, 17:58:00 »

Offline Photon

« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 25, 2013, 20:38:55 »
Osobiście polecam wałkowany tutaj TARRAGO Trekking Dubbin Mink Oil Tucan (chyba najdłuzsza nazwa pasty do butów na świecie).
Wcześniej używałem tłuszczy Coccine i Kaps...ale to nie ma absolutnie porównania do Tucana.
Skóra w Zabrelan Baltoro dopiero po Tucanie zyskała prawdziwą hydrofobowość. 6h chodzenia w śniegu nie zrobiło na bucie wrażenia, żadnego śladu aby skóra piła wodę, oddychalność bez zastrzeżeń (but bez ceraty)

Offline Shwarc

« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 26, 2013, 14:11:40 »
Otrzymałem odpowiedź bezpośrednio od Meindla na temat składu Sil-Proof zalecanego przez nich tylko i wyłącznie do modelu Perfekt:

Meindl Sil-Proof ist eine flüssige Mischung, bestehend im Wesentlichen aus
stark raffinierten Mineralöle, synthetische Wachse und Bienenwachs.

czyli za tłumaczem google:
Meindl Sil-Proof jest cieczą składającą się zasadniczo z wysoce rafinowanych olejów mineralnych, wosków syntetycznych oraz wosku pszczelego.

Jak widać nie zawiera silikonu. Szkoda Wodnik, że zamiast dedykowanego Perfektom Sil-Proofa używałeś Sportwaxa. Tyle czasu na marne i test trzeba od nowa powtarzać ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2013, 14:24:36 wysłana przez Shwarc »

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 12, 2013, 21:07:01 »
Łola boga ale trwoga :P

Super perfekty łuszczą się niemiłosiernie! Nie wiem, czy trafiłem na jakiś gorszy gatunek skóry czy co, ale normalnie MASAKRA. Ów problem nie występuje w perfektach! (inna skóra) Co by nie było, że skóra przesuszona i niezadbana i dlatego tak, przeszły "renowacje" owymi środkami:

A po JEDNYM! Wyjściu zimowym, w prawdzie była ostra zmrożona skorupa, ale bez przesady, wyglądały tak  :o

Perfekty które mam od ponad roku, nie wyglądają tak źle jak te super, po jednym wyjściu :-[

Offline Shwarc

« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 12, 2013, 22:12:51 »
Druga sprawa, że zwykłe Perfekty są niemal czarne, to też wpływa na widoczność uszkodzeń.  Gdyby tak miały gumowe czuby  :(

A czy Super P. nie są czasem z licówki? Jeśli tak to zdarłeś ten ich lakier pewnie. Jucht Perfektów bardziej przypomina nubuk więc uszkodzenia są mniej widoczne.

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 12, 2013, 22:28:01 »
Shwarc

Owszem, to jakiś rodzaj licówki. I nie jest to tylko wizualny aspekt, skóra (lico) po prostu złazi, możesz sobie skubać/odrywać mini kawałeczki :P Coś strasznego. W perfekcie skóra się porysuje, wgniecie, odkształci, ale nie złazi, nie łuszczy/kruszy się tak.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 12, 2013, 22:44:58 »
A nie rozmiększyłeś ich za bardzo olejem? Może poprzedni właściciel to zrobił?
Pytaj AXE co zrobić bo straszne jest to co piszesz.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 12, 2013, 22:44:58 »

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 12, 2013, 22:55:46 »
Poprzedni właściciel zamaział je sport waxem i wyszedł w nich 2-3 razy :P
Teraz to im już nic nie pomoże. Ot i tak czubki są już zmasakrowane, choć po potraktowaniu woskiem jakoś ;) to wygląda. Po prostu Perfekty będę używał na trudniejszy teren (skaliste góry + zima) a Super Perfekt do hasania po Beskidach. No ale jak by to miały być moje główne buty, to bym się załamał.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 12, 2013, 23:01:25 »
Ja to się zastanawiam czy jak skończy się gwarancja nie obkleić czubów u szewca jakimś gumowym kondonem. Ktoś tu na forum pokazał taką robotę i całkiem fajnie to wyglądało.

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 12, 2013, 23:20:31 »
A był byś sobie w stanie przypomnieć kto takowe cuda robi. Może pomógł by mi z moimi Himamaiami co wołają jeść :P
Próbowałem kleić już chyba wszystkim, szewc skleił jakimś klejem na gorąco i po 4 dniach to samo.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 12, 2013, 23:36:13 »
tego to nie wiem, może przybij gwoździami? ;)

Offline Alquiere

« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 12, 2013, 23:52:21 »
Przyznam się, że ostrze sobie pazury na Super Perfekty od jakiegoś czasu. Mój kolega bardzo sobie chwali te buciory, z tymże że obsesyjnie dba o ich impregnacje (sporadycznie olej, a balsam/smar (do skóry juchtowej ze  sklepu jeździeckiego) po każdym wypadzie w teren - tak od 5 lat (taki jego fetysz ;D ).  Buty są w świetnym stanie, posłużą mu z pewnością jeszcze kilka kolejnych długich lat. Póki co, przez okres dwu letniej gwarancji, trzeba będzie dobrze dać im w kość.
Tylko słabeusze jedzą miód, prawdziwi twardziele żują pszczoły.

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 13, 2013, 00:00:29 »
Super Perfekt i "do skóry juchtowej ze  sklepu jeździeckiego"  :o

Offline Alquiere

« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 13, 2013, 00:09:24 »
Super Perfekt i "do skóry juchtowej ze  sklepu jeździeckiego"  :o

Zwykłe środki do konserwacji siodeł i uprzęży - naturalne tłuszcze z woskiem pszczelim. Nie tam, żadne sporwaxy made by meindl.
Tylko słabeusze jedzą miód, prawdziwi twardziele żują pszczoły.

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 13, 2013, 00:17:27 »
Alquiere

Z tego co ja wiem, to w Super Perfektach jest nieco inna skóra :P
A o traktowaniu butów środkami do siodeł wiele już napisano, są i zwolennicy tej praktyki, ale z tego co mi wiadomo, to średni pomysł.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 13, 2013, 00:17:27 »

Offline bzyku

« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 13, 2013, 12:46:47 »
tłuszcz palc i pasta woskowo żywiczna to jest świetna impregnacja dla licówki.

misio

« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 13, 2013, 13:02:04 »
Aby nie wprowadzać ludzi w błąd poczytaj, bzyku, tutaj:

http://www.forum.outdoor.org.pl/technologie-impregnacja-itp/czyszczenie-gt-konserwacja-gt-impregnacja-gt-czyli-wszystko-o-pielegnacji-butow/

Tu jest naprawdę wszystko co dobre dla buta.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #42 dnia: Październik 12, 2013, 11:25:05 »
Jestem właśnie po kolejnych 3 tygodniach łażenia w ekstremalnych warunkach dla butów. Moje zwykłe Perfekty spisały się rewelacyjnie. Topniejące, piekielnie mokre śniegi, błota, deszcze, woda z potoków i inne dziadostwa nie są im straszne. Skóra nie puściła ani grama do środka, nasiąkała ale nie puszczała. Szwy trzymały doskonale i też nie odczułem by cokolwiek puściły. Jedyną wodą która dostała się do wnętrza była ta ze śniegu od góry, bo nie chciało się zakładać ochraniaczy ;D

Ale inna ciekawostka, buty fabrycznie są świetnie zaimpregnowane. Początkowo wydawało mi się, że w śniegu wszystko z nich zlazło i będę musiał ich jucht od nowa impregnować, ale w hotelu znalazłem całkiem przypadkowo maszynę z obrotowymi szczotkami do butów. Dosłownie dwie minuty i buty wyglądały jak nowe. Wosk ponownie wylazł na zewnątrz, buty zaczęły się błyszczeć jak na półce sklepowej, a w dotyku przypominały jak bym przed chwilą je posmarował jakimś dedykowanym mazidłem. Dosłownie rewelacja.

Niektórzy spytają po cholerę mi Perfekty na trekingi? Dziś wiem, że błędu nie popełniłem, ciężki plecak, każdy teren oraz warunki to idealne miejsce i otoczenie dla Perfektów. To są buty typowo terenowe, można w nich się taplać w błocie czy w śniegu, zniosą wszystko co tylko dzika przyroda im jest w stanie zaserwować. Jak bym chciał lakierki czy wodotryski do kościoła to bym zabrał, ja potrzebowałem buty w teren, dziki teren, a tam to tylko Perfekty.

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 13, 2014, 20:39:40 »
Proponował bym zmienić tytuł wątku na "Meindl Super/Perfekt".
Bo to "prawie" to samo, aczkolwiek "prawie robi wielką różnicę", ale czy aby na pewno? ;)

Wkleję tu, bo trudno nazwać to pełną renowacją. Raczej takim odświeżeniem.

Renowacja Meindl Perfekt.

Po około półtora rocznym okresie używania przyszła pora na kolejne grubsze odświeżenie.
Buty tyrane dość intensywnie w różnorakich warunkach.
Polecę stronę www.multirenowacja.pl
Mają tam szeroki wachlarz specyfików do skór (i nie tylko).
Polecę flagowy zestawik, sygnowany przez forumowego (outdoorowego) szpeca AXE316:
http://multirenowacja.pl/zestaw-by-axe316-tluszczowa-impregnacja-butow-trekkingowych.html
+
Dołożyłem jeszcze Reno Mat (zostało po ostatnim czyszczeniu). Jak i planuję wykonać dość gęstą mieszankę z wosku pszczelego (stąd świeczka :D kupiona za 2zł w pszczelarskim. Tanio bo złamana) rozpuszczonego w terpentynie. Lepik ma posłużyć na zalepienie szwów przy podeszwie (najsłabszy punkt butów, jeśli chodzi o nieprzemakalność).

Skompletowany zestaw:

Czyszczenie zaczynam od usunięcia starych tłuszczy za pomocą Reno Mat.
Ściera nieźle się przybrudziła z zebranego syfku.

Następnie mysie mydłem do skór. Czynność wykonana dwukrotnie.
Również sporo starej skorupy zebrało. Mydełko pierwsza klasa. Super oczyszcza skórę.

Po myciu, porównanie do nie ruszanego jeszcze buta.

Kolejny etap to dwukrotne spsikanie HP Oil, z kilku godzinnymi przerwami między aplikacją oleju. Następnie nacieranie Mink Oil_em.
Na koniec mieszanka wosku pszczelego z terpentyną na szwy. Dokładnych proporcji nie podam, bo na oko robiłem, chcąc uzyskać "lepik". Myślę, iż nieco za dużo dodałem terpentyny, wyszedł taki bardziej kremik. Aczkolwiek po 48h, po odparowaniu terpentyny, robi się mniej więcej to co chciałem uzyskać, jednak nie jest to jeszcze to, co specyfik na zakupionych HanWag_ach dla troliczka :(

Gotowy, stężała pasta woskowa.

Co by się dobrze wchłonęło i wypełniło wszelki luki podgrzanie na minimalnym płomieniu.

Aż do uzyskania całkowicie płynnej konsystencji. I zalewam szwy przy podeszwie pędzelkiem. Miziam również lekko resztę szwów/przeszyć w bucie i wcieram palcem. Ale jest ich na tyle mało i oprócz tyłu, wysoko, że to tak bardziej, sztuka dla sztuki. Zresztą po wsyśnięciu przez but sporej ilości oleju i tłuszczu, to tak raczej profilaktyczny zabieg.

Bucior gotowy - w porównaniu do drugiego przed zabiegami.

Wprawdzie nie widać fanie klasyki buta w postaci podwójnego szwu, no ale z czasem wosk pewnie troszkę się wykruszy, a lepiej mieć 100% komfortu w hardcorowych warunkach niż lansik ;)

Całość "zabawy" zajmuje jakieś dwa dni i to też tak trochę dla leniwych, bym powiedział (no może oprócz samoróbki mazidła wosku).
Drugą parę Meindl Super perfekt, planuję zrobić metodą tłuszczową a'la Skibicki ;)
http://skibicki.pl/forum/viewtopic.php?p=14382#14382

Dziś masakrycznie obdarły mnie Super Perfekty. Do tego stopnia, że maiłem jechać na baseny termalne na Słowację, ale zrezygnowałem bo by mi ranki wypaliło :(
Nie dość, ze w SP mam problem z łuszczącą skórą, to jeszcze są mało rozchodzone (prawie w ogóle) i... na to wynika, iż skóra jest mega przesuszona. Dlatego będę je mocno nasączał olejem do skór.

Ogólnie metoda Skibickiego bardziej do mnie przemawia, a i specyfiki tańsze. Niestety HP Oil jest drogi :(
No ale mydełko AVEL_a bardzo fajnie się sprawdziło i wraz z Reno Mat_em zostanie na jeszcze jedną "renowację" po roku/półtorej.
Oczywiście przez ten okres użytkowania, co jakiś czas przejadę buty Mink Oilem. Tutaj nie stosuje dodatkowo nic innego, woskowo-żywicznego (ja w drugiej metodzie), na wierzch buta. I mam przed tym pewne obawy, jeśli chodzi o oddychalność buta. A strasznie pocą mi się stopy, ogólnie cały się wytapiam ;) Więc nie wiem, czy zawoskowanie buta nie upośledzi znacznie transportu potu na zewnątrz. Poprzednie odświeżenie butów robiłem podobną metodą, aczkolwiek bez mydełka i specyfiku na szwy. Oddychalność była ok, natomiast miałem wrażenie lekkiej wilgoci dostającej się przez szwy w podeszwie.

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 26, 2014, 20:11:54 »
Właśnie zakupiłem trzecią parę:
http://allegro.pl/show_item.php?item=4619513815

Idealnie mój rozmiar, dobry stan. Cena bardzo ok. Czego chcieć więcej :)

Offline Shwarc

« Odpowiedź #45 dnia: Luty 02, 2015, 23:08:25 »
Czy do Perfektów lub Super Perfektów (generalnie szytych butów) podejdą raki półautomatyczne?

Offline Ivan

« Odpowiedź #46 dnia: Luty 03, 2015, 09:51:46 »
W książce "Góry Wolność i przygoda" piszą, że takie raki można założyć do podwójnie szytych butów. Czyli do Perfektów powinno być ok, o ile da się wyregulować raka aby ciasno siedział na długość.

Z mojego niewielkiego doświadczenia wynika, że rzeczywiście da się, nawet jeżeli rant z tyłu jest niezbyt szeroki. W dawnych, biednych czasach, chodziłem po górach w wojskowych opinaczach. To nie są buty w góry, nie są nawet za bardzo sztywne, ale kiedy kumpel pożyczył mi półautomaty na zalodzony odcinek, to trzymały się bardzo dobrze. "Łyżka" od półautomatu zaparła się między obcasem a cholewką i o dziwo nie spadała. Ale jak by to było na trudniejszym technicznie odcinku i czy na dłuższą metę raki nie oderwałyby podeszwy - tego nie wiem.

Dla osób, które nie wiedzą co to opinacze takie zdjęcie z forum historyków:

Perfekty powinny być nawet lepsze do półautomatów, bo raz że sztywniejsze, a dwa że obcas ma widoczny szew podeszwy, czyli "rant" jest szerszy niż w opinaczach (na pięcie opinacze mają szew schowany w środku).
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2015, 10:02:12 wysłana przez Ivan »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #47 dnia: Luty 03, 2015, 10:39:36 »
Dzieki Ivan, ale wyciągam jednak pewien wniosek, warto wypróbować najpierw, a ja takiej możliwości nie mam niestety :(

Offline Ivan

« Odpowiedź #48 dnia: Luty 03, 2015, 11:15:27 »
No a czemu nie możesz wypróbować? Można przecież pożyczyć od kogoś albo kupić w necie i oddać. Wypróbować można bez szkody na rakach chodząc po deskach nakrytych szmatami lub linoleum, wejść po schodach na samych przednich zębach itd. Ja dopasowanie swoich raków do butów sprawdzałem wspinając się po drewnianych konstrukcjach na placu zabaw a potem pionowo po ceglanej ścianie w piwnicy (no ale to już zarysuje farbę). Nie wiem na kiedy potrzebujesz, ale mogę pożyczyć Ci swoje.

Offline Wodnik

• Górski włóczykij

• Górski włóczykij

« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 14, 2015, 00:35:21 »
Odświerzę temat.

Jako, iż mamy spore upały 32-34C to ja dalej hasam w robocie w S.Perfektach. Do tego b.dobra skarpeta SmartWool_a PhD Outdoor Light Crew i... jest bardzo dobrze.
Ludzie się tylko na mnie dziwnie patrzą  ;D A po 8h na strychach, dachach, drabinie i ogólnie przy wysiłku fizycznym (a pocę się jak świnka), zero odparzeń czy zmarszczenia skóry, o smrodku nie ma mowy (skaprpety parodniowe hehe).