Autor Wątek: [Kuchnia] Napełnianie kartuszy  (Przeczytany 136515 razy)

Mareck i 9 Gości przegląda ten wątek.

Offline menel

• działkowicz z szafą na plecach

Odp: [Kuchnia] Napełnianie kartuszy
« Odpowiedź #325 dnia: Luty 10, 2019, 09:45:59 »
Dołączam do grona użytkowników propanu 100%, szczególnie zimą . 10 lat dojrzewałem do tego "procederu". Ostatnio jak zobaczyłem cenę gazu "zimowego" MSR - 54 zyle, to żyłka mnie pękła. Uzupełniłem dzisiaj dwa kartusze przed wyjazdem. Leję do pełna, tzn. tyle ile napełnia producent. Dzisiejsze doświadczenie skutkuje wyeliminowaniem wycieku "bokami" gazu, wystarczyło dokręcić "śrubki". Niniejszym rokiem AD 2019 zakończyłem kupowanie gazu, nawet na alledrogo - chciało by się rzec, że mnie nie stać.
"Jak się człowiek umyje, to czar i blask od niego bije"

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #325 dnia: Luty 10, 2019, 09:45:59 »

Offline PiotrekB

« Odpowiedź #326 dnia: Lipiec 07, 2019, 12:27:08 »
Oddam w dobre ręce 3 puste kartusze nakręcane 230g firmy Optimus.
Odbiór w Warszawie

Offline PiotrekB

« Odpowiedź #327 dnia: Lipiec 09, 2019, 19:41:26 »
Oddam w dobre ręce 3 puste kartusze nakręcane 230g firmy Optimus.
Odbiór w Warszawie
Poszły

Online Mareck

« Odpowiedź #328 dnia: Październik 13, 2019, 20:09:16 »
A co myślicie o napełnianiu samym izobutanem? Są na alle puszki po niecałe 20pln za około 700gr i chyba mają taki gwint jak standard kartusze więc można sobie przelać do 220 lub 100. Teoretycznie bez żadnych kombinacji mamy wtedy gaz działający do -12.

A i czy słyszeliście, żeby można było sobie w rozlewniach gazu napełnić turystyczną butlę izobutanem? Tzn że to jest wykonalne to wiem, tylko czy rozlewnie mają ten gaz w ofercie.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #329 dnia: Październik 13, 2019, 22:40:29 »
Prawie 2x drożej niż czysty propan, ale jak ktoś chce, to przeszkód nie ma.

Nie, nie mają, a przynajmniej w tej co to robię. Tylko mieszanki 30/70 i czysty C3H8

Online Mareck

« Odpowiedź #330 dnia: Październik 15, 2019, 20:13:27 »
Ok. A gdzie w 3mieście bez problemu napełnią mi butlę turystyczną propanem? Patrzę w necie na oferty i nie mogę znaleźć punktów napełniania, tylko wymiana butli na pełne.

Online kuzon

« Odpowiedź #331 dnia: Październik 15, 2019, 21:40:13 »
Szczerze mówić, to sam się do tego przymierzam... już od ponad roku i jakoś schodzi bez efektów. Nawet mam zakładkę z potencjalnymi punktami, ale jeszcze nigdzie nie dzwoniłem. Teraz nie będzie mnie w kraju przez najbliższe 1,5 miesiąca, więc i tak nie mam możliwości. W związku z tym wklejam link tutaj. Jeśli znajdziesz jakąś rozlewnię, to daj znać.
https://katalog.trojmiasto.pl/uslugi/butle_gazowe_-_napelnianie_i_wymiana/gdansk/?phrase=&e1i=&f1i=&x=&y=&street=&city=&hour[selected]=
Dziwnie się ten link wkleił. Aha, ograniczyłem do terenu Gdańska, jak potrzebujesz reszty miast, to musisz zmienić sortowanie.
"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
 - Maya Angelou

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #331 dnia: Październik 15, 2019, 21:40:13 »

Online Mareck

« Odpowiedź #332 dnia: Październik 16, 2019, 13:15:10 »
Od słów do czynów, bo lubię konkrety ;p

Kupiłem w Obi najpierw butlę 1kg, pojechałem do punktu napełniania i zapytałem czy mi to napełnią propanem. Dwoje pracowników, pani w kasie młodsza i starszy pan obsługujący terminal. Oboje bardzo chętni do współpracy. Pan po krótkiej, uprzejmej rozmowie powiedział, że propan potrzebuje więcej miejsca i że w butlę 1kg to mi z 0,5kg może nalać. Mówię, że przyjadę z 2kg butlą, to w to by mi nalał 1 kg. On okej. Pojechałem do Obi kupiłem 3kg i na miejscu pan mi nalał 2 kg propanu w 3kg butlę. W butlę 1kg wziąłem propan-butan.
Pytałem też pani czy wie jaki procentowy skład propan-butan, to nie była w stanie powiedzieć

Za 1kg propan-butanu dałem 15pln, za 2kg propanu dałem 26pln, to za propan wychodzi 13pln/kg.

Na stronie Obi podają, że butla 1kg waży 1,80kg. Moja po napełnieniu waży:
To wychodzi, że mi nalał 931gr czyli 70 gram mniej... no nie wiem, ważyłem pusta butlę ale zapomniałem ile ważyła.

Butla 3kg w/g obi waży 3,20kg a moja po napełnieniu propanem:
czyli mam 1841gr propanu, to mam o 160gr propanu mniej niz powinienem. Ale również nie wiem czy pusta rzeczywiście waży 3,80kg.

Kupiłem też wąż, redukcję z 1/2 na 3/8 i nypel do nałożenia węża:

ale się naciąłem bo w domu się okazało, że nypel ma prawy gwint więc nie mogę od razu zmontować stacji przelewowej :(

Zastanawiam się czy podawać na forum ten konkretny punkt czy lepiej na p/w dla zainteresowanych, bo widać było, że ten pan trochę w konsternację wpadł, jak ktoś mu zawołał że do małej butli propan. Pytał mnie czy do do ogrzewania, to przytaknąłem bo już nie chciałem w niepotrzebną dyskusję wchodzić.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #333 dnia: Październik 16, 2019, 17:58:14 »
Nie wiem jak oni ci to nabijali, autentycznie nie wiem. Butle takie napełnia się inaczej, lejesz tak długo, aż rurką odpowietrzającą zacznie płynny gaz wyciekać, tego nie da się przepełnić. Mieszanki i czysty propan mają praktycznie identyczną objętość w temperaturze 15st:
https://www.dragongaz.pl/artykul/440/wlasciwosci-fizyko-chemiczne

Propan - 1,96L dla 1kg płynu
Butan - 1,72L dla 1kg płynu
Mieszanka będzie gdzieś po środku.

Jeśli w butlę 3kg wejdzie 3kg butanu, to propanu wejdzie zatem 2,63kg. Na moje 1 i 3kg napisane na butli, to waga gazu który się tam zmieści, a nie waga tej stali z której butla jest wykonana. Coś cię orżnęli chyba. I 15zł/kg??? Ja płace 10, a we Wrocku jest rozlewnia, która woła za propan 8zł.

No ale z drugiej strony może być tak, ze te butle to 3kg widziały tylko na zdjęciach, jak chińczyk malował napisy :D Warto to w sumie wiedzieć, bo butle wyglądają na typowe, ogólnodostępne. Sam zważę pustą i sprawdzę po napełnieniu ile weszło do mojej dwójki choć na oko wydaje mi sie, ze spokojnie napełniam 4 kartusze 450g z jednej butli.
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2019, 18:58:47 wysłana przez Shwarc »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #334 dnia: Październik 16, 2019, 19:04:09 »
Co jest? Nie można edytowac posta?

Dla ścisłości, w kartusze 450g leję ok. 450g gazu czyli 4 kartusze to ok. 1,8kg by wychodziło + kilkanascie gram strat. Hmmm, jaky patrzeć na twoją nomenklaturę, to w dwójkę powinno wejść mi ok. 1,2kg? No tak +/-, a ja na 100% wylewam ze środka więcej, minimum 1,5kg. Coś tu nie gra, coś cię w bambuko zrobili.

Online Mareck

« Odpowiedź #335 dnia: Październik 17, 2019, 12:52:40 »
W tej rozlewni nie napełniają na maksa, mają duże wagi z przytwierdzonym dystrybutorem. Wagi są analogowe czyli ze wskazówką.

A wiecie jaki jest procentowy skład tego propan-butanu w rozlewniach? Bo jedne źródła podają, że może być nawet pr/bt 20/80 a inne, że jest jakaś norma 50/50. To jak to jest, a może to jest ten sam gaz co w dystrybutorach dla aut czyli 40/60 letni i 60/40 zimowy?

Offline Shwarc

« Odpowiedź #336 dnia: Październik 18, 2019, 08:31:19 »
Ważą? Dziwne, to chyba jakaś rozlewnia przemysłowa. Przecież w butli jest taki spec zawór, luzuje się śrubkę i przez nią uchodzi gaz gazowy by zmniejszyć ciśnienie podczas napełniania. Wewnątrz musi być rurka i jeśli poleci płynny to oznacza, że jest pełno i zgodnie z normą czyli pozostawiono 20% wolnej przestrzeni jako gwarantu bezpieczeństwa. Butle są wyliczone pod to, 3kg gazu ma wejść i pozostać jeszcze 20% tej wolnej przestrzeni pewnie dla temperatury 20 st. W nich niczego ważyć nie trzeba, nikt tego nie robi, bo przepełnić się nie da zwyczajnie.
Na moje coś cię oszwabili, pojedź następnym razem do innej, ci to może napełniają te butle przemysłowe, te bomby półtora metrowe.

Mi o mieszance powiedzieli kiedyś, że jest 30/70, ale wyleczyłem się z tego g...bo po wypaleniu w kartuszu zawsze coś mi chlupało, jakby inne, znacznie cięższe frakcje jeszcze pozostały które nie parują w normalnych warunkach typu pentan czy hexan. Na pewno nie woda, bo podgrzewane wrzątkiem częściowo odparowywało, resztę musiałem zwyczajnie wylewać.

Online Mareck

« Odpowiedź #337 dnia: Październik 19, 2019, 09:21:33 »
No ważą. A jak inaczej mieliby odmierzyć odpowiednią ilość i skasować kasę za to? Przynajmniej są mniej więcej uczciwi i nie napełniają butli na oko kasując zawsze tyle samo, czy naleją 2,5 czy 3.0 l. Używają starych wag przemysłowych coś jak to:
http://www.instalwag.pl/images/wagi-s/wagi-uzywane/waga-uzywana-4.jpg

Zawór butli, nawet ten konkretny mój wyglada dokładnie tak:
https://www.igaz.pl/galerie/z/zawor-butli-turystycznej_1788.jpg
Widać dwie rurki, jedna z nich na bank jest od odpowietrznika, gdy poziom płynu sięgnie rurki, wtedy wylatuje przez odpowietrznik. To by znaczyło, niemożliwe jest przepełnienie butli, chyba, że ciśnienie napełniania jest większe od wydolności wypuszczania płynu przez ten odpowietrznik.
Nie wiem jak jest, tylko gdybam, ale prawdopodobnie poziom płynu w butli w momencie załączenia tego zabezpieczenia jest juz większy niż dopuszczalna waga płynu dla danej butli, pewnie nieznacznie większy ale na tyle większy, że rozlewnie miałyby straty gdyby zawsze napełniały do momentu zadziałania tego zabezpieczenia. Natomiast na stacjach LPG dystrybutor i tak odmierza dokładnie, więc dla nich to nie ma znaczenia bo i tak odmierzają ile nalali.
No i tak, to jest taki punkt w którym napełniają wszystko, widziałem multum 11kg ale też tych 33kg. Mają też hurtownię osprzętu gazowego.

Offline menel

• działkowicz z szafą na plecach

« Odpowiedź #338 dnia: Październik 19, 2019, 17:58:10 »
za 2kg propanu dałem 26pln, to za propan wychodzi 13pln/kg.

Strach się bać. U mnie cena propanu bez zmian, 8zł/kg. Poza tym, pisze się tutaj trochę o mieszance propan-butan. Info z dzisiaj:
- mój dostawca gazu wypiął dupę na mieszankę propan-butan i na dzień dzisiejszy sprzedają tylko 100% propan, a ja mam święty spokój. Na pytanie dlaczego tak, sprzedawca odparł, że mieszanka to mieszanka...  ;D
Uznałem, że dalsza rozmowa w tym temacie to zawracanie dupy sprzedawcy.

"Jak się człowiek umyje, to czar i blask od niego bije"

Offline Shwarc

« Odpowiedź #339 dnia: Wczoraj o 20:52:16 »
Cytuj (zaznaczone)
Widać dwie rurki, jedna z nich na bank jest od odpowietrznika, gdy poziom płynu sięgnie rurki, wtedy wylatuje przez odpowietrznik. To by znaczyło, niemożliwe jest przepełnienie butli,
Więcej nie gdybaj, jest tak jak napisałeś w tym zdaniu czyli niemożliwym jest przepełnienie butli, bo przez rurkę zacznie wyciekać ci płynny gaz co spowoduje straty dla firmy, bo ty jako klient nie zapłacisz więcej niż przykładowe 3kg pojemności butli. Tak, to urządzenie jest bardzo sprytne i wyprodukowane, by działało zgodnie z normą czyli pozostawiało 20% wolnej przestrzeni na wypadek, gdyby ktoś chciał wystawić butlę na pełne słońce w +37st. Nawet tak nieodpowiedzialne zachowanie nie ma doprowadzić do wypełnienia przez płyn całej objętości i ewentualnej eksplozji. To wszystko. Jeśli goście co ci to napełniali nie posiadają tej wiedzy, to zmień rozlewnię. Jeszcze raz ci podpowiadam, w butlę 3kg powinno wejść 3kg butanu lub 2,6kg propanu, bo przy tej samej temperaturze, propan ma minimalnie większą objętość. 2,6 a 1,8kg to sam przyznasz, jednak spora różnica.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #339 dnia: Wczoraj o 20:52:16 »

Online Mareck

« Odpowiedź #340 dnia: Dzisiaj o 01:42:43 »
Dobra ale zacząłem drążyć temat i napisałem do producenta butli. Bo jakoś mi nie pasowało, że na stopce tej butli było napisane: propan 3 kg. Zapytałem konkretnie ile mozna propanu wlać w tą butlę, bo mi w rozlewni nie chcieli do pełna, to mi producent odpisał, że to prawda co jest wybite na stopce - że ta butla jest przezaoczona do lania 3 kg propanu lub propan butanu i to awaryjne miejsce na rozprężanie gazu juz jest wliczone. Czyli w te butle leje się 3 kg propanu lub 3 kg propan butanu koniec kropka. A to czy jest różnica w objętości awaryjnego miejsca dla propanu vs propan butanu to juz inna sprawa, producent to uwzględnił.
Inna sprawa z kartuszami, bo tu nikt niczego nie uwzględniał i lanie propanu 80% względem oryginalnej mieszanki jest więcej niż rozsądne.

Online Mareck

« Odpowiedź #341 dnia: Dzisiaj o 11:14:19 »
I mały apdejt, info z neta i już przetestowane:
Napełnianie butli turystycznych w Gdańsku, 0,5kg, 1kg itp
Gdańsk, Litewska 16
tel. 604 988 425

Adres znalazłem bez problemu, przy budynku Litewska 16 należy skręcić w prawo pod rurami i ulicą brukowaną aż do końca, wjeżdżamy na plac, tuż za bramą na prawo. Proponuję jednak zadzwonić wcześniej i się umówić, bo nie zawsze tam ktoś jest.

Leją tylko propan do małych butli ;)
Mnie wyniosło:
Butla 1kg - 15pln
Butla 3kg - 25pln

11kg to kosz 55pln.

Online kuzon

« Odpowiedź #342 dnia: Dzisiaj o 11:48:23 »
No i plusik poleciał :) Jak wrócę do domu, to odwiedzę ten adres. Dzięki za ogarnięcie tematu propanu w Gdańsku.
"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
 - Maya Angelou