Autor Wątek: [Kartusze]  (Przeczytany 737 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline franek4700

[Kartusze]
« dnia: Lipiec 10, 2020, 09:27:15 »
Czy przechowywanie kartuszy w mieszkaniu jest bezpieczne, zgodne z przepisami? Chciałbym zamówić ich kilka 2x230g i 3x100g, a wszystkich od razu nie wykorzystam. Co potencjalnie stałoby się gdyby kartusz 100g rozszczelnił się w mieszkaniu? Wywaliłoby mi okna i drzwi, czy to za mała objętość gazu do powstania wybuchu?  Wiem, że to nie butla 11kg ale kartusz 100g pali się ok 30min więc potencjał ma. Jakie macie z tym doświadczenia? Gdzie je przechowujecie? Jakie ilości? Czy mieliście z nimi niebezpieczne sytuacje?

forum.outdoor.org.pl

[Kartusze]
« dnia: Lipiec 10, 2020, 09:27:15 »

Offline menel

• działkowicz z szafą na plecach

Odp: [Kartusze]
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 10, 2020, 10:24:22 »
Od zarania przechowuję kartusze w domu, zarówno pełne jak i puste. Przez ok. 20 lat nie miałem przypadku, aby kartusz się rozszczelnił.
"Jak się człowiek umyje, to czar i blask od niego bije"

Offline franek4700

« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 10, 2020, 10:59:20 »
A jak długo kartusz po wyprodukowaniu jest zdatny do użytku 3, 5, 10 lat? Czy gdzieś na opakowaniach jest data przydatności?

Offline menel

• działkowicz z szafą na plecach

« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 10, 2020, 11:50:29 »
Nie mam pojęcia jak długo kartusz jest przydatny po wyprodukowaniu. Mam w szafie kartusze sprzed ok. 4 lat, bo cena była dobra. mam kartusz liczący ponad 5lat i 3-krotnie napełniany propanem, bo od ponad roku przesiadłem się na "własne napełnianie", wszystko jest w porządku. Mam kartusze Primus, Pinguin, Optimus - na żadnym z nich nie ma daty przydatności do spożycia, zatem nie zawracam sobie głowy takim detalem. Zyrknąłem do szafy i mam przed sobą kartusz pełny oryginalny jeszcze nieużywany z listopada 2014.
"Jak się człowiek umyje, to czar i blask od niego bije"

Offline kuzon

« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 10, 2020, 17:07:03 »
Nie ma mechanicznych uszkodzeń, nie ma rdzy to znaczy, że OK. No dobra, może 20-letni bym wyrzucił  ;D
"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
 - Maya Angelou