25% zniżki na Fjord Nansen i 15% na resztę

Autor Wątek: Materac TAR Neoair Uberlite  (Przeczytany 193 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PaWeb

Materac TAR Neoair Uberlite
« dnia: Maj 13, 2019, 11:46:46 »
Zakupiłem nowy materac TAR. Wcześniej przez parę lat nasłuchałem się, naczytałem pozytywów nt Xlite, ale nie zbierałem kabzy na zakup z tych samych powodów co większość turystów... Minęło trochę czasu i jak zobaczyłem w tym roku Uberlite, musiałem zrobić rewizje mojego poglądu na materace, skutkiem czego kupiłem ten materac.
Rozmiar R waży faktycznie 250g. Nigdy nie miałem w ręce Xlite, ale widać to, że Uberlite jest po prostu mniejszy po złożeniu. Podobno wewnątrz ma dwie, a nie trzy jak Xlite, warstwy tej folii tworzącej izolację. Dlatego R-value ma 2. Opinie jakie słyszałem, mówiły że spokojnie można spać w obecnych temperaturach w górach, czyli 2-5 stopni nocą. Wierzchni materiał też jest cieńszy. Ale o tym proponuję poszukać na YT klipów.
Nie zaczynam wątku po to, żeby chwalić materac. Napiszę o wadzie, o której nigdzie nie przeczytałem, a która chyba też powinna dotyczyć innych materacy (TARa).
Wiem, że uczucie ciepła w nocy to sprawa bardzo indywidualna, więc jak napiszę, że przy tych obecnych 2-5 stopniach, ja czułem jednak zimno od podłoża (mimo NRC i 3/4 maty na szybę samochodu, pod spodem), to jeszcze nie wada. Ale rano zobaczyłem, że materac od wewnątrz pokrywają krople wody i to ta wilgoć musi być źródłem zimna. Zobaczyłem to już po nocy próbnej przespanej w domu. Wywnioskowałem, że skrapla się powietrze dmuchane z płuc. Skombinowałem DIY worek do dmuchania. Tak dmuchałem materac w górach - powietrzem łapanym do worka. Mimo to znowu powietrze kondensuje się od środka w kontakcie z ciepłem ciała. Mniejsza o teorię skąd ta wilgoć, ale przez nią o materacu myślałem tylko jedno: badziew!
Także zalety tego materaca kończą się na objętości po spakowaniu, bo waga 250g to tylko ciut mniej od Packlon Lego i patrząc na bardzo wysoką cenę, to właśnie tylko objętość materaca jest równie zawrotna.
Nie wiem czy reklamację składać z tego powodu? Jak mogliby to naprawić? ;p
Czy u Was nie występuje taki problem np. w Xlite?

forum.outdoor.org.pl

Offline Yatzek

Odp: Materac TAR Neoair Uberlite
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 14, 2019, 00:56:25 »
Mam Xlite od jakichś trzech lat i wewnętrzna wilgoć też jest zauważalna. Po części to sprawka powietrza wydychanego z płuc, a po części powietrza atmosferycznego. W jednym i w drugim zawarta jest para wodna. Wilgoć z wydychanego powietrza zawiera dodatkowo śladowe ilości enzymów trawiennych i 4% więcej dwutlenku węgla niż zawiera go powietrze atmosferyczne. Może to prowadzić do rozwoju bakterii wewnątrz materaca.Gromadzenie się kropel wody w materacu jest procesem naturalnym, a w tym konkretnym modelu po prostu to widać. Podobnie miałem w materacyku Karrimora z serii X-lite, ma tak i TaR Xlite.Z nieco innej beczki - idąc przez GSS miałem rozłożony namiot jednopowłokowy (Coleman Rigel X2) jako magazyn rzeczy, a spałem w innym namiocie. Tano w Rigelu była zauważalna kondensacja - punkt rosy występuje tam, gdzie powietrze może się schłodzić, wytrącając parę wodną.
Takie zjawiska występują powszechnie w swoistych warunkach, jednak nie zawsze zwracają uwagę. Wystarczy nadmuchać dwa baloniki - jeden ustami, drugi pompką, a w warunkach w których wystąpi zjawisko roszenia, zauważymy różnicę. Niemniej pompka także wpuści wilgoć z atmosfery.Sam się nastawiałem na Uberlite, ale równie często używam karimaty i samopomp, a i Xlite jest wystarczająco lekki i mały, więc jeszcze nie teraz, tym bardziej, że bardzo okazyjnych cen jeszcze nie ma.Zaś co do reklamacji, to przypuszczam, że nawet wyrozumiały specjalista z Thermaresta nie byłby skłonny winić swojego produktu w którym rządzą powszechne prawa fizyki. Co z tego, że tu nie pożądane...
Wędrówką życie jest człowieka...

forum.outdoor.org.pl

Odp: Materac TAR Neoair Uberlite
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 14, 2019, 00:56:25 »

25% zniżki na Fjord Nansen i 15% na resztę