Autor Wątek: Pulki  (Przeczytany 4558 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline menel

• działkowicz z szafą na plecach

Pulki
« dnia: Styczeń 29, 2019, 08:12:59 »
Witać!

Temat mnie interesuje od dłuższego czasu. Konkretnie zainspirowała mnie książka Marka Kamińskiego "Moje bieguny. Dzienniki z wypraw 1990 - 1998". Kolejny gość, który mnie zainteresował tematem  to Shwarc. Wysłał mnie garść fotek z przejścia Doliną Sanu.. no i mnie zagotował.  :D
Na przyszły sezon zimowy chciałbym się wybrać w Beskid Niski w opcji  doliny z sankami. Zwracam się do osób, które działają w temacie "pulki" i mają coś do powiedzenia, aby się podzieliły wiedzą. Dla mnie na dzień dzisiejszy "wiedzą tajemną". W tej chwili jestem zainteresowany zakupem tego :

https://rakiety.pl/sanie-transportowe-fjellpulken-trnsporter,id392.html

Brałbym z worem, co dałoby cenę końcową 2100 zyla.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2019, 08:28:11 wysłana przez menel »
"Jak się człowiek umyje, to czar i blask od niego bije"

forum.outdoor.org.pl

Pulki
« dnia: Styczeń 29, 2019, 08:12:59 »

Offline Shwarc

Odp: Pulki
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 29, 2019, 12:57:29 »
Takie sanie na BN/B itp. dolinki? Ty chcesz ciągać 50kg sprzętu z zapasami na miesiąc? To są sanie na Skandynawię, na wielodniowe wyprawy itp.

Lekkie sanie w opcji możliwości troczenia do plecaka i tyle styknie. Z oryginałów masz to:
https://allegro.pl/oferta/sanie-rowarowe-snow-trek-7801776092?reco_id=581e7bdc-23bb-11e9-b507-ecf4bbc5c918&sid=0e7a5475e04eefd78184d559df6fb9f87c889ad5ac94196dac75ac99722370c3&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product&

Bardzo popularne za wielką wodą, rozmiar idealny ale... 3kg, to bardzo dużo tym bardziej, że trzeba je jeszcze uzbroić w metalowe płozy, troki i kije/pas.  Jak przyjdzie ci podejść na górkę z takim garbem na plecach, to się załamiesz. Pamiętaj też, ze niekiedy trzeba z nimi się przemieścić transportem publicznym, a zatem wejść do busa i nie zająć 3/4 kabiny.

Druga, na moje idealniejsza opcja to sanki Stiga Pacer Duo:
https://www.completeoutdoors.co.nz/image/cache/data/pacer-tobbogan-duo-26826-262x262.jpg

Jest jeszcze wersja kompakt 1os, ale na moje warto wybrać 2os, bo bedzie łatwiej się pakować, a i jest też mniejszy nacisk płóz na śnieg.

Przykładowy film z uzbrojenia:
https://m.youtube.com/watch?v=5TimbawYOU8

Offline menel

« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 29, 2019, 22:54:40 »
Faktycznie, ciut za duży ten "mój" Fjellpulken.  Stiga Pacer Duo  wygląda sensownie. Gadałem ze Zbynkiem, też radzi wersję dwuosobową. Już jest jakiś punkt wyjścia. Trza będzie "potrząchać" internetami.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 30, 2019, 08:36:50 »
Ale znalazłem wczoraj jeszcze taki kwiatek:
https://www.pelicansport.com/ca_en/products/sleds/nomad-40

Zaleta - szerokość 57cm!!!. Z automatu to oznacza mniejszą podatność na wywrotki boczne. 102cm to o 17cm więcej od moich obecnych, też wydaje się dość optymalną wartością. Waga 2,1kg jest jak najbardziej akceptowalna.

No, super, tylko jak to kupić? Napisałem do tego sklepu na allegro co sprzedaje model Trek 45, zobaczymy co odpiszą.

Offline menel

« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 30, 2019, 09:00:27 »
Napisałem do tego sklepu na allegro co sprzedaje model Trek 45, zobaczymy co odpiszą

Zauważ co podaje producent na swojej stronie odnośnie modelu o którym piszesz, waga 3,2 kg szerokość 51 cm:

https://www.pelicansport.com/ca_en/trek-45

Póki co, Fjellpulken ceną zabija.

Model Nomad jest chyba optymalny. Daj znać jak odpiszą, może to temat nad którym warto się pochylić.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 30, 2019, 10:21:36 »
Kicha, nie mają i mieć nie będą.

Zobacz jeszcze to:
http://www.lowisko.net/3248,sanki-wedkarskie-t2.html
po fotkach wydają się szerokie w płozach, ale czy na pewno?

https://www.olx.pl/oferta/sanki-wedkarskie-CID767-IDy8Jrd.html#0a15df5529
te większe, mają 100x53cm :) ale 48 wysokości :(

Offline menel

« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 30, 2019, 10:25:39 »
 Przeglądałem..  :D

Shwarc, jaka szerokość minimalna dla sanek, co by gwarantowało pewną stabilność? Wnioskuję, że od 50 cm?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 30, 2019, 10:25:39 »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 30, 2019, 10:28:16 »
Nie tyle szerokość całkowita, a szerokość płóz. Trzeba wykumać to po fotkach i po znanej szerokości zewnętrznej. Optymalna długość to ok. 100cm, na szerokość sytkło by nawet 45, ale żeby płozy miały tez rozstaw ze 40cm chociaż. Moje mają tylko 32cm i się przewracają niestety :( Zbycha mają ok. 37cm i jest zdecydowanie lepiej. 40/45cm było by idealnie.

Ooo: https://allegro.pl/oferta/sanki-wedkarskie-podlodowe-liwi-100-53-26cm-sl3-7746694000?reco_id=cb7a3962-2471-11e9-941d-246e96321038&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

2,2kg całkiem spoko, 53 szerokości i po płozach widać, że będą miały ze 45cm. 100 na długość też jest wystarczające, szkoda jedynie, że conowo nie mało.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 31, 2019, 08:42:04 »
Nr. 1 bo wejdzie/wpadnie ci do srodka caly plecak. T2 i T3 są za małe, stanowczo odpadają. Mam takie (85x47) i jest kicha, plecak leży na burcie z przodu, a przez to pod nim tworzy się zbedna, pusta przestrzeń. Dodatkowo sanki zaczynają lecieć do przodu, bujają się, bo zmienia się przez to środek ciężkości. Stanowczo odradzam. Minimum to 100cm na długość, a jak za 50zł mniej otrzymujemy 115cm, to raczej wybór jest prosty. Tych sanek juz wiele nie różni. Pamietaj, że są to wymiary zewnętrze, a sama podłoga sań w pewnym momencie unosi się do góry, więc jesli plecak wypchany na max ma 90/100cm, to +/- powinien mieć taki rozmiar płaskiej części pidłogi, a nie razem z jej unoszącym się odcinkiem. Rozumiesz?

Poniżej popełniłem rysunek obrazujący problem. Jak będziesz miał za długi plecak w stosunku przestrzeni ładunkowej sanek (rys. 1), to ułoży się on tak jak na górnym rysuneczku czyli pod plecakiem powstanie duża wolna przestrzeń (zaznaczone na błękitno), zostanie podniesiony środek ciężkości sanek, a te będą miały z automatu tendencję do bujania się przód-tył oraz do wywrotki na boki.
Prawidłowo dobrane rozmiary powinny być tak jak na dolnym rysunku 2, czyli plecak wpada całkowicie do środka, obniżony jest środek ciężkości i zminimalizowane tendencje do wywrotki itp. Niestety nie da się tak wsadzić plecaka nawet jeśli jego długość będzie równa długości sanek (rys. 3 - pusta przestrzeń mniejsza, ale nadal będzie powstawała), a tym bardziej jeśli sanki będą krótsze od plecaka. Idealnie jak będą kilka/naście cm dłuższe, bo jak widzisz na rysunku, podłoga w pewnym momencie zaczyna się unosić, więc podnosi automatycznie plecak ku górze i powstaje ta wolna przestrzeń pod nim i wszystko co z tym związane.

Także wiesz, wszystko zależy od długości maksymalnie wypakowanego twojego plecaka. Jak na 7/10/14 dni to z pewnością zabierzesz tego Bighorna 100, a ten na początku przygody będzie oscylował w okolicy 90/100cm z namiotem w środku. Jak będziesz miał tornister wielkości 50/60L, to jego długość zamknie się w ok. 80cm, a wtedy sanki 100cm będą idealne. No, tylko po co na dwudniówki zabierać sanki :D
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2019, 09:21:46 wysłana przez Shwarc »

Offline menel

« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 31, 2019, 09:20:25 »
Widzę, że na placu boju zostają dwa tematy : Pelican i Fjellpulken, którego pomimo dużej ceny nie wykluczam.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 31, 2019, 09:23:13 »
No jak masz plany na zimowy trawers Hardangerviddy, to jak najbardziej Fjellpulken będzie OK :)

Aaa, pamiętaj też, że idealnie jak w takim saneczkowaniu cały sprzęt znajduje się wewnątrz plecaka, a na zewnątrz co najwyżej przytroczymy tylko rakiety. Już samo troczenie zwijanej karimaty przysparza problemów, a razem z rakietami czy łopatą jest niesamowicie wkurzające. Łaunek idzie w górę ->środek ciężkości w górę = tendencja do wywrotek. A i taki wysoki bagaż trudniej jest nakryć pokrowcem plecakowym, by chronić go przed opadem śniegu.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2019, 09:34:28 wysłana przez Shwarc »

Offline menel

« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 31, 2019, 09:40:01 »
Jak na 7/10/14 dni to z pewnością zabierzesz tego Bighorna 100, a ten na początku przygody będzie oscylował w okolicy 90/100cm z namiotem w środku. Jak będziesz miał tornister wielkości 50/60L, to jego długość zamknie się w ok. 80cm, a wtedy sanki 100cm będą idealne. No, tylko po co na dwudniówki zabierać sanki :D

Nie no, na dwa dni zabierać sanki mija się z celem. Niebawem przed wyjazdem w Beskid Niski zmierzę sobie Big Horna w pełnym rynsztunku. Prowokujesz  szczególarzu..  :D Shwarc, jak wyżej wspomniałem w temacie sanek jestem kompletna noga, dlatego zbieram informacje i nie ukrywam, że bazuję na twoich doświadczeniach, bo łazisz z nimi i nie jesteś gawędziarzem. Początkowo myślałem, że z tym Fjellpulken-em trochę mnie poniosło. Po tym co piszesz, utwierdzam się przekonaniu, że te 155 cm nie jest dramatem i nie wykreślam go z listy ewentualnego zakupu. Mam czas do przyszłego sezonu na zakupy.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 31, 2019, 11:20:15 »
Dostałem wymiary tych sanek LIWI 100cm:

Cytuj (zaznaczone)
Wymiary:
szerokość przy podłodze 36 - 38 cm w zależności od miejsca bo te sanki z
tyłu są szersze.
szerokość wewnętrzna na górze przy burtach: 39 - 45 cm
długość wewnętrzna 92 cm natomiast przy podłodze jest ok 61 cm a później
idzie powoli skosem do góry.
92cm długość wewnętrzna na górze, a płaska podłoga tylko 61cm!!! By plecak wpadł całkowicie na dno i tam równo leżał nie powinien przekroczyć ok. 75/80cm. To mały tornister raczej lub duży, ale bez jedzenia.

Cytuj (zaznaczone)
Początkowo myślałem, że z tym Fjellpulken-em trochę mnie poniosło. Po tym co piszesz, utwierdzam się przekonaniu, że te 155 cm nie jest dramatem
Dramatem całkowitym nie jest, pewnie że tak, ale jest w pewnych okolicznościach przyrody czyli w transporcie publicznym czy w krzaczeniu gdzie trzeba takie sanie targać z plecakiem na garbie i do tego łazić po krzakach, bo tak sobie wymyśliliśmy. Wyobraź sobie sanki wystające 1m nad tobą i potrzebę przejścia pod powalonym drzewem. A wsadź sobie teraz takie do bagażnika lokalnego busa. Powodzenia.

Tu jest problem, super sanie, ale to takie w stylu - raz zmontuję i ciągnę aż do celu. W naszych niskopiennych górach bardzo ciężko o taki przypadek, zawsze znajdzie się odcinek choćby 100m czarnej drogi, gdzie sanki trzeba będzie przenieść. A idź z takimi saniami w rękach 3km? Dla tego bez przesady, 115cm jest wystarczające, ale jednocześnie na tyle kompaktowe, że daje się to fajnie targać po krzakach i w transporcie publicznym.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 31, 2019, 17:31:02 »
Ty, jak kasa nie gra takiej roli i wydasz tysiaka, to kiknij na te:
https://www.skipulk.com/product/racing-pulk/

1,6kg, 120x46cm

Parisy mają 150x50 i 1,8kg, a cenowo to raptem 800 a nie 1900zł.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 31, 2019, 17:31:02 »

Offline menel

« Odpowiedź #15 dnia: Luty 01, 2019, 08:06:57 »

Nie, nie.. jeżeli obiorę kurs na kupno gotowca, to Fjellpulken jest moim faworytem. Poza tym, zakupu dokonam poprzez rakiety.pl, co też jest dla mnie istotne, bowiem p. Kajetan Domagała pomógł mi w temacie drobnej awarii rakiet. Element zaufania przy zakupie to dla mnie cenna rzecz. Sprawa kasy to drugorzędna rzecz.

Druga, na moje idealniejsza opcja to sanki Stiga Pacer Duo

ten temat już u mnie odpada, podobnie jak "łódki" z łowiska net. Albo Pelican, którego zakup mocno biorę pod rozwagę, albo Fjellpulken.

Offline menel

« Odpowiedź #16 dnia: Luty 02, 2019, 15:35:51 »
Jestem po rozmowie z  p. Kajetanem z rakiety.pl. Okazuje się, że cena Fjellpulken-a idzie w górę o dodatkowe 600 zł - koszt transportu, ten błąd na stronie jest już poprawiony. W związku z tym zanabyłem na alledrogo "łódkę" kanadyjskiego Pelicana inwestując wstępnie 140 pln-ów.

https://www.pelicansport.com/ca_en/trek-45

Powoli będę kompletował resztę precjozów, aby na przyszły sezon być w gotowości bojowej.

Offline misiak76

« Odpowiedź #17 dnia: Luty 05, 2019, 15:29:03 »
To jak będziesz miał komplet to się pochwal [emoji106]

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Offline menel

« Odpowiedź #18 dnia: Luty 05, 2019, 16:17:30 »
To jak będziesz miał komplet to się pochwal

Nie omieszkam. Chwilowo milknę w  temacie, aby nie robić grafomanii. Przypomnę się jak już "będą owoce".

Offline ramol

« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 06, 2019, 20:09:27 »
https://www.skipulk.com/product/racing-pulk/

1,6kg, 120x46cm

Parisy mają 150x50 i 1,8kg, a cenowo to raptem 800 a nie 1900zł.

Swoje Parisy kupowałem w niemieckim sklepie za 2o Euro, Służa już ładne parę lat

Offline menel

« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 07, 2019, 06:27:56 »
Swoje Parisy kupowałem w niemieckim sklepie za 2o Euro, Służa już ładne parę lat

Widzę kolejnego gościa, od którego będzie można się czegoś dowiedzieć. Ramol, mam nadzieję, że psem nie poszczujesz jak będę miał pytania. U chinola na Ali zamówiłem "zaprzeg" , jeszcze pas i najdroższe rzeczy mam z bani. Aż sam jestem ciekaw co to będzie.

Offline menel

« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 10, 2019, 07:57:59 »
Panie i Panowie..  :D

Pierwsze wrażenia z nabytego sprzętu :

Offline Shwarc

« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 10, 2019, 20:51:04 »
Łał, lepsze od moich :D

Romuś, Parisy super, ale mają 1,5m długości. W komunikacji publicznej z tym nie pojedziesz. Wagowo podobne do Pelukanów, mają niższe burty, a te drugie są jednak krotsze o 35cm. Do zwykłego saneczekarstwa stykają idealnie.

Offline menel

« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 11, 2019, 06:43:15 »
Łał, lepsze od moich :D

Kufa, wkleiłem nie te zdjęcia..  :D  Wybaczcie, już się poprawiam :

Oczekuję na przesyłkie z Chin, chodzi o "zaprzęg", której spodziewam się na koniec marca. Do kupienia jeszcze pas i inne drobiazgi. Płozy nitowane do "łódki".

Offline Shwarc

« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 13, 2019, 18:54:30 »
Nitowałeś płozy? Czemu z tyłu też je podgiąłeś do góry? Zamierzasz ciągać je do tyłu?

Czemu wybrałeś pająka linkowego zamiast zwykłych troków? Przeplatanie linki przez oczka może cię wykończyć psychicznie w boju. Ja zrobię ponownie troki z klamrami, 3 w poprzek i jeden wzdłuż sań.