Autor Wątek: Która sieć komórkowa najlepsza w górach?  (Przeczytany 818 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MaciekZ

Która sieć komórkowa najlepsza w górach?
« dnia: Lipiec 26, 2018, 21:57:48 »
Przymierzam się do zmiany warunków i - być może - dostawcy usług telefonicznych. Ponieważ mam wrażenie że oferty różnych sieci tak naprawdę nieznacznie się różnią (te wszystkie pakiety, minuty, gigabajty itp) to chciałbym się skupić na tym co w górach jest dla mnie najważniejsze, tzn. na zasięgu.
Doradźcie z praktycznego doświadczenia kto na dzień dzisiejszy daje najlepszy zasięg w polskich górach (chodzi zarówno o rozmowy/SMS-y jak i o internet dostępny via komórka) - interesują mnie Beskidy i Tatry Polskie. Do tej pory mam T-Mobile i jest tak sobie. Widywałem już ludzi np. w Murowańcu którzy swobodnie rozmawiali czy korzystali z internetu a ja miałem z tym problem i musiałem szukać odpowiedniego miejsca. Nie zawsze z powodzeniem...  :(

Offline grendel

Odp: Która sieć komórkowa najlepsza w górach?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 27, 2018, 11:24:27 »
Bezpośrednio nie odpowiem na to pytanie - nie znam rozmieszczenia nadajników poszczególnych operatorów na terenie, o którym wspomniałeś.

To, że inne osoby rozmawiały swobodnie tam, gdzie Ty miałeś problemy z połączeniem i przesyłem danych może nie być wystarczającym odnośnikiem. Teren górski jest górski - pofałdowany, z różnorakimi przeszkodami naturalnymi dla przedarcia się sygnału. 50 czy 100 m w którąś ze stron może nieraz całkowicie odmienić role - Ty będziesz miał dobry sygnał, tamci nie.

Stąd roi mi się w głowie taka podpowiedź, by zainteresować się może operatorem wirtualnym, który nie posiada swojej fizycznej sieci nadajników a na podstawie umów korzysta z sieci innych operatorów. I to najczęściej kilku. Wybiera najsilniejszy sygnał w danym terenie działając w roamingu krajowym a zachowując przy tym wszystkie opcje i funkcje (oraz ceny) macierzystej sieci. Przykładem może być Virgin Mobile.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 27, 2018, 12:58:37 »
Ale ten roaming krajowy to chyba działa u wszystkich? Mam Pleja i gdy gubię ich sygnał, to fon automatycznie przestawia się na sieć innego operatora np. T-Mobile. To jest chyba właśnie ten roaming krajowy.

Ale zwrócił bym tez uwagę na jakość anteny naszego telefonu. Miałem kiedyś Galaxy S3 i w nim była fatalna antena. Wszyscy znajomi stojący obok mnie łapali jakiś sygnał i mogli zadzwonić gdzie ja o takim sygnale mogłem jedynie pomarzyć. Teraz mam Honora i w nim s kolei antena jest bardzo dobra i teraz inni marzą gdy ja rozmawiam ;) Także kij ma dwa końce, jest antena i jest odbiornik, jedno i drugie musi być dobre.

Offline grendel

« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 27, 2018, 17:02:27 »
Ale ten roaming krajowy to chyba działa u wszystkich? Mam Pleja i gdy gubię ich sygnał, to fon automatycznie przestawia się na sieć innego operatora np. T-Mobile. To jest chyba właśnie ten roaming krajowy.

Roaming krajowy nie działa u wszystkich. "Podstawowi" operatorzy (T-Mobile, Plus, Orange) korzystają wyłącznie ze swoich sieci.

Play gdy startował, miał swoich nadajników raptem kilka i tylko w dużych miastach lub aglomeracjach. Stąd był zmuszony do podpisania umów z dużymi operatorami, którzy udostępniali swoją sieć. W ten sposób po raz pierwszy w PL powstał roaming krajowy. Konieczność korzystania z cudzej infrastuktury przekładała się na wysokie stawki za połączenia do Play. Ten okres "pańszczyzny" jednak już minął. Stawki połączeń uległy zrównaniu. Nad wszystkim czuwał stosowny Urząd.

Play na przestrzeni lat rozbudowywał swoją sieć, ale z roamingu krajowego nie zrezygnował i nadal korzysta. Wciąż nie ma 100% pokrycia. Ma się to zmienić do 2020 r.

Offline MaciekZ

« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 27, 2018, 18:00:38 »
Dzięki odpowiadającym.  :)
Czekam jednak na opinie "praktyków" (konkretne wrażenia w konkretnych miejscach, najlepiej powtarzalne a nie jednorazowe).

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 27, 2018, 18:06:46 »
Tak jak pisze Szwarc trzeba zwrócić uwagę na sam aparat .
Najlepiej u mnie odbierał samsung solid  C 3350. Natomiast Xcover , czy to 2 czy 3  czy 4  to nędza. Potrafiły zgubić zasięg w centrum Krakowa w galeriii na poziomach -1. Teraz z Sony z3compact problemów nie ma.
Cały czas mam telefon w Orange.  W gory zabieram zawsze dwa telefony.  Jeden w Orange, drugi w Plusie.
Zaleznie od miejsca , różnie bywa z zasiegiem . Generalnie Plus wygrywa , szczegolnie w Tatrach. Jedynym miejscem (do tej pory)
gdzie nie miałem zasięgu Plusa , a mialem Orange , był Beskid Niski , okolice Hanczowej.
Baa... Plus odbierał nawet w Podobinie u sfagra, gdzie obok siebie leżały telefony całej rodziny , kazdy w innej sieci. Zasieg miał tylko Plus     8)

Offline MaciekZ

« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 27, 2018, 20:25:44 »
No cóż - aparat kupiłem 2 miesiące temu więc na razie nie będę już zmieniał.
Dzięki Grzesiek - to już jest jakaś sugestia...

Offline Shwarc

« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 27, 2018, 23:13:02 »
Maciek, ale masz już wyjaśnione. Wielcy korzystają tylko ze swoich sieci, przykładowy Play kożysta zarówno z sieci własnej jak i z cudzych (ustaw autowyszukiwanie). Na moje trudno o lepsze rozwiązanie, bo jeślni nie nadajnik z Pleja, to Tmobile, Orange lub inny cię złapie.

I jako ciekawostka, w Retezacie udało mi się ściągnąć zasięg z Bułgarii i chyba Słowenii.

Offline MaciekZ

« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 28, 2018, 16:28:43 »
No to ogólnie już wiem. Liczyłem ewentualnie na entuzjastyczne info typu: "W Murowańcu (i tu może być wstawione inne miejsce) bywam co 2 miesiące i zawsze mam idealny zasięg".  ;)
Ale istotnie - mogę się już powoli przymierzać do Playa.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 28, 2018, 17:30:59 »
:) zawsze można wejść w satelitarny ;)

Offline grendel

« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 28, 2018, 17:56:38 »
...mogę się już powoli przymierzać do Playa.

Z Play jest mały problem. Sieć ta posiada swoje nadajniki. To powoduje (albo może jakiś algorytm wyszukujący sieci), że nawet gdy ustawisz "na sztywno" w opcjach manualnych telefonu jakąś inną (w domyśle silniejszą sieć), to i tak z chwilą wykrycia sieci macierzystej telefon zaloguje się do Play. Ma to miejsce nawet wówczas, gdy sygnał jest słabszy od wcześniej wybranej sieci - a nawet minimalny, czasami wręcz uniemożliwiający nawiązanie połączenia. Oczywiście po wykryciu tego procesu można ponownie wybrać silniejszą sieć. Ale i tak sytuacja się powtórzy przy opisanych okolicznościach.

Problem ten nie występuje, gdy korzysta się z sieci całkowicie pozbawionej własnej infrastruktury, czyli wirtualnej. One po prostu wybierają sygnał nadawany przez najmocniejszy nadajnik.

Dlatego od początku pisałem o operatorach wirtualnych. Są nimi np. Virgin Mobile i Viking.

Odnośnie Virgin. To chyba najtańsza opcja. Numer możesz wybrać sobie sam na stronie, starter (karta SIM) kosztuje 5 zł i dostaniesz ją do domu za darmo. Te 5 zł możesz wykorzystać na rozmowy, SMS, MMS czy internet. Ale co najistotniejsze - możesz wybrać pakiet Fremium. To pakiet darmowy, jego wybór też jest darmowy. Czym się charakteryzuje? W okresach miesięcznych masz do wykorzystania ZA DARMO:
30 minut do wszystkich sieci
30 sms do wszystkich sieci
300 MB internetu

Tym sposobem możesz przez miesiące nie wydawać ani grosza, jeżeli zmieścisz się w tych limitach. Jeżeli limity wykorzystasz, to płacisz normalne stawki a kwota odliczana jest od tych początkowych 5 zl a później od Twoich doładowań. Standardowo - jak to w  opcji prepaid.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2018, 18:19:19 wysłana przez grendel »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 28, 2018, 20:11:29 »
Kurcze, a ja mam inne odczucia. Co ręcznie ustawię Playa i mam niby full zasięg, to po chwili i tak przechodzi mi z automatu na jakiś Play T-Mobile, a więc dokładnie odwrotnie niż opisałeś. Identycznie mają moje dziewczyny w swoich telefonach, ustawią ręcznie, przejdą kawałek, minie kilka minut, a fon sam przejdzie na jakąś inną sieć (domniemam, że z mocniejszym sygnałem)

Offline grendel

« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 28, 2018, 21:01:54 »
Może faktycznie coś uległo zmianie. Ale sam doświadczyłem tego, co opisywałem i było to bezpośrednim powodem do rozwiązania umowy z operatorem P4 (Play). Ale miało to miejsce jakiś czas temu.

Jeżeli teraz jest inaczej, to wychodzi to tylko na korzyść Play i jego abonentów.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 29, 2018, 07:40:44 »
A może wpływ na to ma sam telefon? Może jakiś zapis priorytetu w auto jest inny? Trudno mi zgadnąć, mi w każdym bądź razie wszystko fajnie działa w auto i byle tylko była jakaś sieć, to problemu nie będzie, a ustawić na sztywno chyba też mozna.

W sumie to można też samemu wszystko sprawdzić, kupić po 5zł 3 karty różnych operatorów (Play i te dwie co napisałeś)  i w wybranym miejscu podmienić je dla testu. To powinno dać najlepszy efekt.

Online lupuss

« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 31, 2018, 11:58:59 »
Dziwne rzeczy opowiadacie. Jak się ustawi ręcznie sieć w telefonie to choćby skały srały nie zmieni jej na inną. Na co dzień będąc użytkownikiem Play mam na sztywno ustawiony Orange. Jest to dla mnie w sumie denerwujące ponieważ często bywam za granicą (Czechy, Słowacja) i muszę wtedy przejść na AUTO bo inaczej nie ma możliwości podłączenia się do sieci za granicą.

Offline misiak76

« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 07, 2018, 13:21:00 »
Takie rzeczy się zdarzały jak smartfona brałem z Playa, że przełączał mi operatorów jak chciał. Głównie chodzi o opłaty jakie płacił za infrastrukturę danej telefonii z której aktualnie korzystał. Dlatego samoistnie przełączał to na T-mobail lub Orange z plusa to już jak nic nie było. Z tym, że to miały wrzucone specjalne oprogramowanie smartfony kupione od operatora. Teraz mam smartfona normalnie kupionego że sklepu i jak ustawie ręcznie operatora to nic mi nie skacze i jedynie powiadomi, że nie mam zasięgu ;) Z drugiej strony mam telefon z dwiema kartami sim i na jednej mam play, a na drugiej służbowego plusa. Mogę dodać, że z obserwacji moich wychodzi iż jak na karcie sim z play ustawie plusa to zasięg w stosunku do karty sim plusa mam mniejszy o 1 kreskę[emoji6]
No i drugi slot się przydaje na czes pobytu za granicą gdzie mogę wrzucić zagraniczną kartę[emoji41]

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Offline Shwarc

« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 07, 2018, 15:23:26 »
I to może być rozwiązanie, te przypadłości miałem właśnie w telefonie z Play. Teraz mam fona spoza sieci więc potestuję następnym razem.

Offline grendel

« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 07, 2018, 16:32:33 »
Przełączanie sieci to nie jest tylko kwestia "brandowania" aparatu przez danego operatora.
Od wielu już lat nie wchodzę w żadne abonamenty i telefony kupuję ze sklepów - czyste, bez nakładek, blokad itp. I to w takich okolicznościach działy się sytuacje, które opisałem.

Wyścig technologiczny i walka o klienta jednak wciąż trwają, zatem wszystko mogło ulec zmianie.

I dla uściślenia: obecnie jestem użytkownikiem jednocześnie nju (3G) i Virgin (LTE). Nju korzysta z sieci Orange, Virgin - z wszystkich dostępnych. Problemów z zasięgiem nie mam żadnych.

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 09, 2018, 10:54:55 »
Zawsze telefon można zdebrandować i wgrać czyste oprogramowanie.

Offline grendel

« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 09, 2018, 17:27:26 »
Oczywiście, tylko nie wszyscy wiedzą jak. A jak popełnią błąd, to będą mieli cegłę nie telefon. To raz.
A dwa, że operatorzy bardzo nie lubią jak się "odbrandawia" ich aparaty i zastrzegają sobie np. utratę gwarancji po takiej operacji.
Oczywiście świadomy użytkownik wie jak wrócić do punktu wyjścia ale nie o tym jest temat a i forum nie to.