Autor Wątek: Robert's Nomad II 500  (Przeczytany 5955 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Shwarc

Robert's Nomad II 500
« dnia: Czerwiec 05, 2014, 23:00:40 »
Otrzymałem właśnie najnowszy swój śpiwór puchowy, 3 sezonowy, jest to prototypowy model Gdańskiej firmy Roberts. Śpiwór ten jest wyprodukowany specjalnie na moje życzenie, nosi cały szereg zmian, które są moimi własnymi przemyśleniami na temat budowy i konstrukcji śpiworów puchowych. Powstał po całym szeregu wymiany zdań z Panem Romanem Werdonem, przemyśleń, koncepcji. Seryjny Nomad jest w fazie projektów, ale został mi zaproponowany jako baza do dalszych zmian konstrukcyjnych. Początkowo myślałem by przerobić Voyagera, ale po co skoro Nomad posiadał już cały szereg udoskonaleń, które ja z chęcią chciałbym aby posiadał 3 sezonowy śpiwór puchowy. A więc co zmieniłem? Po pierwsze dołożyłem dodatkowe przegrody kasetonowe w stopach by ruszając palcami nie przesuwać puchu na boki. Po drugie - po boku, nad linią zamka zażyczyłem sobie małe, niezależnie wypełnione komory puchowe mające za zadanie doskonale uchronić tę newralgiczną część śpiwora, przed przemieszczaniem się puchu w kierunku brzucha. Po trzecie dodatkowe tasiemki wzdłuż śpiwora zarówno na zewnątrz jak i w środku by w warunkach terenowych móc go za coś powiesić na lince, płocie czy gałązkach drzew. Po czwarte krój różnicowy. Resztę, a więc doskonale skrojony kaptur, odpinany kołnierz wewnętrzny, puchowe wałeczki wokół kaptura dostałem już gratis z Nomadem. Zawsze podobał mi się wizualnie Versalite Western Mountaineering:

i taki kształt chciałem uzyskać w Nomadzie. Zresztą koncepcję niezależnych bocznych komór puchowych także podejrzałem z WM. Pozostała jedynie kwestia wcielenia tego w życie.

Trochę danych technicznych:
- Nomad II 500 (nazwa robocza firmy)
- rozmiar M+/R+ (213x81x55 - szerokość wewnętrzna śpiwora) czyli na nieco pokaźniejszą osobę o wzroście ok. 183cm
- ok. 560g puchu 850cui
- komory H
- Pertex Quantium/Pertex Quantium
- krój różnicowy ok. 162cm vs 173cm
- przegroda boczna
- waga samego śpiwora 1100g
- waga pokrowca 50g (trochę ciężki)
- termika? Wg mnie Tkomf ok. -2, Tlim ok. -8st.
- loft na środkowych komorach to ok. 18/19cm

Zastanawiałem się też nad pokryciem z Quantium GL, ale cena tego materiału wybiła mi z głowy ten pomysł. Przecież zwykły Quantium jest równie doskonałym materiałem.

A jak to wygląda? Proszę bardzo:

doskonale widać komory kasetonowe w stopach

Niezależne komory boczne:

Nie da się ukryć, że kaptur jest doskonale spasowany i skrojony

A co w środku? Tradycyjna kieszonka na drobiazgi, listwa osłaniająca zamek z usztywnieniem wewnętrznym tradycyjnie w dolnym rogu śpiwora, profilowany kołnierz puchowy, wałeczek puchowy wokół twarzy:

Śpiwór zapinany jest na plastikową napę, fajnie bo nic do rzepa się nie będzie kleić:

No i jeden z największych bajerów Nomada, odpinana dolna część kołnierza. Po co pewnie niektórzy spytają? A na cholerę w cieplejsze pory roku go zabierać? W ten sposób rozwiązano odwieczny problem co wybrać LL400 czy Panyam 450 :D Zameczek jest bardzo delikatny, wogóle go nie czuć leżąc w śpiworze. A tak wogóle to spójrzcie co to za kołnierz, on nie ma żadnych ściągaczy!!! Jest przypinany do swojej górnej połówki na dodatkowe napy przez co automatycznie układa się w kształt taki jak w kurtkach. Wygląda to na doskonałe rozwiązanie skutecznie pozbywające się wszelakich dyndających linek:

Wspomniane wcześniej dodatkowe pętelki do poziomego wieszania śpiwora w terenie. Poprosiłem po 3 na zewnątrz i od środka:

To ma naprawdę aż 18/19cm loftu tylko z 560g puchu i dla dość znacznego rozmiaru:

Do czego mi ten śpiwór? To ma być uniwersale uzupełnienie mojej szafy dla całej rodziny. Dziewczyny będą go zabierały na wiosnę, a ja jesienią. Generalnie będzie to najczęściej używany śpiwór w kolekcji i dla tego rozmiar dobrałem pod każdego z nas.
Jeśli chodzi o termikę to miał być to odpowiednik konkurencyjnego Panyama 450, ale z tak samo ciepłymi plecami co góra no i z odpowiednio powiększonym rozmiarem. Cenowo Cumulus zawołał ode mnie 1300zł, a Pan Roman uszył mi Nomada za nieco ponad 100zł więcej. Zważywszy na te wszystkie udoskonalenia uważam, iż naprawdę warto było. Teraz niech śpiworek dobrze służy mi i moim dziewczyną bo następnego nie mam zamiaru już kupować ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2014, 23:43:18 wysłana przez Shwarc »

forum.outdoor.org.pl

Robert's Nomad II 500
« dnia: Czerwiec 05, 2014, 23:00:40 »

Offline Photon

Odp: Robert's Nomad II 500
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 05, 2014, 23:20:58 »
No właśnie miałem pytać co to za Nomad wleciał Ci do szafy :D

Bardzo mi się podoba ta konstrukcja, choć ciekaw jestem działania kołnierza.
1300 za Panyam 450...z jakimi zmianami? Powiększenie rozmiaru + dosypka do 500gr 50:50, czy coś jeszcze?

Offline Shwarc

« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 05, 2014, 23:28:31 »
poszerzenie i chyba przedłużenie o 1 komorę dla łącznie 600g puchu

« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 06, 2014, 00:18:50 »
No, bardzo fajnie wyszedł. Ciekawa jestem jak się zachowa ten kołnierz, bo osobiście wolę sobie zmieniać obwód, raz klimatyzacja, a raz dociskam do szyi jak się da. Boczne komory na pewno się sprawdzą, w następnym śpiworze na pewno sobie takie zrobię.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2014, 09:25:16 wysłana przez ina »

Offline thorgal

« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 06, 2014, 12:36:39 »
wygląda zdecydowanie bardziej napompowany od mojego Yeti 900 :-X

Offline lex

« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 06, 2014, 13:22:17 »
Cumulus zawołał ode mnie 1300zł,
Gdybyś ładnie mnie poprosił to dostałbyś 20-25% zniżki. Tak spora lista customizacyjna nie obejmuje naszych 30% ale min. 20% bym załatwił.
wolność to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest stratą czasu

Gang Albanii

Offline Shwarc

« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 06, 2014, 15:13:10 »
Dzięki Lex za pamięć i pewnie bym zagadał do ciebie gdybym zdecydował się na Cumulusa, ale kiedyś korespondowałem z Cumulusem na temat customizacji i niestety nie zrobili by tego co ja chcę. Wiesz, że ja mam własne zdanie na temat budowy śpiworów i w PL jedynie Roberts był w stanie spełnić moje zachcianki. Do mojego ideału jeszcze minimalnie brakuje (Quantium GL), ale cena nie była tego warta. W tym śpiworze uznałem, iż warto dać minimalnie więcej by uzyskać to co chciałem, po prostu nie chciałem iść na pewne kompromisy, stąd taka, w pełni świadoma decyzja.

PS. podpowiem, że firmą która jeszcze szyje boczne, niezależne komory w PL jest Yeti w modelu Iceberg. Niestety obecnie już nie robią wersji 750 Gold (600g puchu 850cui).

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 06, 2014, 15:13:10 »

Offline esperal

« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 06, 2014, 21:03:17 »
jeszcze minimalnie brakuje (Quantium GL)
Więc ile tej dopłaty za Quantum GL ? Liczą od metra/kwadrat czy od śpiwora. Właśnie miałem się kontaktować z Cumulusem w sprawie dwóch customów i myślałem między innymi o GL, ale trochę mnie przestraszyłeś ;D

« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 06, 2014, 21:55:00 »
No to skoro już jesteśmy przy GL to szukam około 30 chętnych na GL w jakimś pięknym, specjalnym kolorze, turkusowym/pomarańczowym/zielonym. Roberts od takiej ilości chętnych uzależnia sprowadzenie nowego koloru, chociaż pewnie mogłoby być mniej, bo mnie chodziło o kurtkę, a na śpiwór więcej zejdzie. Cumulus i Roberts zdaje się razem zamawiają materiały, więc a nuż :)

Offline Shwarc

« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 06, 2014, 22:05:02 »
O ile pamiętam to jeden śpiwór po całości to koszt ok. 300zł +

Dodałem kilka fotek plenerowych do galerii:
https://picasaweb.google.com/m/viewer?hl=pl#album/117877563711754921890/6021533362673400625

Offline lex

« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 06, 2014, 23:19:44 »
Cumulus i Roberts zdaje się razem zamawiają materiały, więc a nuż

Nie, nie zamawiają razem.
wolność to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest stratą czasu

Gang Albanii

Offline Shwarc

« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 06, 2014, 23:38:50 »
Ja ze źródła szłyszałem, że tak, ale może coś się zmieniło?

Offline menel

• działkowicz z szafą na plecach

« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 07, 2019, 11:01:01 »
Cenowo Cumulus zawołał ode mnie 1300zł, a Pan Roman uszył mi Nomada za nieco ponad 100zł więcej. Zważywszy na te wszystkie udoskonalenia uważam, iż naprawdę warto było. Teraz niech śpiworek dobrze służy mi i moim dziewczyną bo następnego nie mam zamiaru już kupować

No ja jeszcze jeden chyba se zapodam...  ;D Póki mnie stać. Nie mogę nie mieć Robercika w szafie.  ;D
"Jak się człowiek umyje, to czar i blask od niego bije"

Offline Shwarc

« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 09, 2019, 13:03:20 »
:D