Autor Wątek: [Buty wysokie] Naprawa urwanego oczka na sznurówki.  (Przeczytany 4766 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline beep

[Buty wysokie] Naprawa urwanego oczka na sznurówki.
« dnia: Listopad 09, 2016, 09:14:54 »
Siemka,

Zdarzyła mi się straszna rzecz. W moich butach górskich (Tecnica Vortex GTX) oderwało mi się oczko na sznurówkę. Byłem u zwykłego kaletnika, ale pierwsze co zaproponował to dziura w membranie, więc podziękowałem. Czy ktoś z was się orientuje, czy da się to naprawić tak, aby utrzymać nieprzemakalność obuwia? Ewentualnie, czy w poznaniu jest ktoś kto naprawia sprzęt turystyczny ze wskazaniem na buty?

Fotki poglądowe:

forum.outdoor.org.pl

[Buty wysokie] Naprawa urwanego oczka na sznurówki.
« dnia: Listopad 09, 2016, 09:14:54 »

Offline petelicki

Odp: [Buty wysokie] Naprawa urwanego oczka na sznurówki.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 09, 2016, 11:33:46 »
Wydaje mi się, że bez uszkodzenia membrany naprawić tego się nie da...
Swoją drogą mam podobny problem, ale na szczęście, jedna z górnych przelotek i but nadal jest w pełni funkcjonalny.
"Kto nie maszeruje ten ginie."

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2016, 12:39:38 »
Tak, myślę czy przypadkiem klej epoksydowy nie dał by rady to skleić, jeśli pewnie tak, to ciekawe ile wytrzymało by

Offline beep

« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 09, 2016, 15:43:09 »
Też miałem myśl z klejem, ale oczko już gdzieś zaginęło w akcji. Zostaje sznurować z pominięciem tego rzędu w takim razie. Musze tylko czymś to zakryć bo przez dziurę widać biały materiał (przypuszczam, że to już membrana), a nie chciałbym żeby mi przeciekało miedzy cholewkę a membranę.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 09, 2016, 22:20:32 »
Nie naprawisz bez dziurawienia na wylot. Niech ci kaletnik zrobi, będzie się dobrze trzymało (klej nie da rady, za duże siły moim zdaniem), a potem od środka może spróbuj podkleić czymś, albo trochę oblać butaprenem wokół nitu? Generalnie jak ci dobrze to zrobi i porządnie nit ściśnie się z materiałem, to połączenie będzie praktycznie szczelne.

Offline Ivan

« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 12, 2016, 20:39:09 »
E, łatwizna ;)

Zgubione oczko można kupić w sklepie szewskim. A przymocować proponuję nitem zrywalnym. To taki nit, który się mocuje mając dostęp tylko z jednej strony materiału. Ileż ja połaci dachów i rur spustowych tym sposobem znitowałem! ;)  Tylko nit musi mieć jakiś mały rozmiar, żeby wszedł do środka tej metalowej części starego nita, która pozostała w bucie (na zdjęciu widać). Bo samej skóry się nie złapie, nit zrywalny musi siedzieć w metalu.

Tu jakiś filmik jak to działa: https://www.youtube.com/watch?v=iVYMWSLSIh4
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2016, 20:50:54 wysłana przez Ivan »

Offline MaciekZ

« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 12, 2016, 22:11:22 »
I jak sobie to wyobrażasz? Przecież nit zrywalny pozostawia po "drugiej" stronie rozdętą część. To tak jakby sobie do buta włożyć kulkę o średnicy pary milimetrów, w dodatku w miejscu gdzie sznurówki na maxa dociskają powierzchnię buta do stopy. Zupełnie tego nie widzę. Osobiście wydaje mi się że bez dziurawienia się nie obejdzie, więc jeśli but ciągle jest szczelny - zgadzam się żeby zalać jakimiś lepiszczem dziurę i sznurować bez tego miejsca. Da się przyzwyczaić - miałem taki przypadek.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 12, 2016, 22:11:22 »

Offline Ivan

« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 13, 2016, 09:30:20 »
Taka kulka w środku wcale nie musi przeszkadzać. To wierzch stopy a nie spód. No i kulkę od stopy oddziela jeszcze podszewka buta oraz oczywiście skarpeta. A jak się dobrze poszuka, to można kupić taki nit, że kulka będzie minimalna. Mam w domu nity, które pozostawiają "po drugiej stronie" grzybka wysokości zaledwie 2 mm. To jest niewiele, nie raz zmarszczki na języku tyle mają i nie przeszkadza.

Alternatywnie ja bym tam wkręcił śrubkę. Tak dobranej średnicy i długości, żeby w ogóle nie wystawała do wnętrza buta. I tak jak radził Michał, użył kleju epoksydowego, do posmarowania jej gwintu. Oczywiście najpierw trzeba zmatowić powierzchnię papierem ściernym i odtłuścić. Polecam użyć odrobiny Cyjanopanu do cienkiego posmarowania łączonych powierzchni a dopiero potem Poxipol. Łączyłem tak metal z metalem w rowerze i trzyma już któryś rok.

A kolejna alternatywa to rozpruć buta gdzieś na górze i włożyć między podszewkę a wierzch małą śrubkę tak, żeby gwint wystawał przez dziurkę. Na to oczko od sznurówki, podkładka i nakrętka. Skręcamy, ucinamy i lekko zaklepujemy żeby się nie odkręcało.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 13, 2016, 11:40:13 »
Iwan, jeszcze czegoś nie uwzględniłeś. Ten nit robi kulkę, a nie jest płaski. Taką kulkę z łatwością wyciągniesz ze środka, a tym bardziej, jeśli będzie miała 2mm średnicy. Trzeba by taki nit dać odwrotnie, ta płaską częścią do środka.

Offline Ivan

« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 13, 2016, 11:42:23 »
Uwzględniłem. Nic nie wciągnie do środka bo kulka zaprze się o kołnierz drugiej połówki nita, która tam jeszcze tkwi (i bardzo dobrze). Tu widać:

Offline Shwarc

« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 13, 2016, 23:38:27 »
A fakt, no to może i to jakiś pomysł?

Offline beep

« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 14, 2016, 14:32:49 »
O kurcze, ten nit to może być jakiś pomysł. Poszukam w jakimś markecie budowlanym i powalczę z tematem.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 14, 2016, 14:50:41 »
Jakby powstała kulka uwierała, to można by ją spróbować rozklepać delikatnie młoteczkiem.

Offline beep

« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 14, 2016, 15:12:29 »
Myślę, że w pierwszej kolejności ubiorę buta, zasznuruje na ile się da i zobaczę czy włożenie na kilka mm takiego nita jest odczuwalne ze środka. Jeżeli będzie ok, to zanituję, jak będzie już uwierało, to zastanowię się czy ryzykować rozbijanie, czy zostanę przy zakryciu dziury i sznurowaniu z pominięciem rzędu. Dzięki za rady ludziska :) Dam znać jak będzie jakiś progres.