Autor Wątek: [Plecaki] Plecak turystyczny, a nerka/rzeczy podręczne.  (Przeczytany 3689 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline doom

[Plecaki] Plecak turystyczny, a nerka/rzeczy podręczne.
« dnia: Wrzesień 06, 2016, 13:47:51 »
Hej,

W przyszłym roku wybieram się na miesięczną wędrówkę i muszę w tym celu kupić porządny plecak, a w związku z tym potrzebuję porady.
Mam wprawdzie spore podróżnicze doświadczenie ale jako sakwiarz, a jeśli chodzi o wędrówki to wybierałem się do tej pory na maksymalnie 3-4 dniowe więc wystarczał pseudo plecak turystyczno-miejski.

Jako plecak prawdopodobnie kupię Wisporta Reindeer 75. Czyli profesjonalny plecak z twardym, dużym pasem biodrowym.
Zastanawiam się jednak w jaki sposób przenosicie przy takim plecaku rzeczy podręczne(smartfon, portfel, kompas, nożyk itd.) tak by je zawsze mieć przy sobie niezależnie od plecaka.
Do tej pory takie rzeczy na rowerze trzymałem w nerce którą wyciągałem z sakwy na postojach. Natomiast w moim uniwersalnym plecaczku jest pseudo pas biodrowy i wypada nie w tym miejscy gdzie trzeba więc również było miejsce na noszenie nerki.

W dużym plecak gdy wyreguluje się pas biodrowy idealnie na wysokości tam gdzie być powinien o noszeniu nerki można zapomnieć.
Pomysł by upchać wszystkie rzeczy do kieszeni spodni jest kiepskim pomysłem bo raz spodnie się zmienia w zależności od np. pogody, a dwa rzeczy będą je ściągać w dół i powodować dyskomfort/odgniecenia.
Myślałem by np. do plecaka dokupić taką nerko/saszetkę i przypinać ją na pasie biodrowym, a gdy ściągam plecak przepinać na pas spodni:
Wygląd zapięcia od tyłu http://img2.banggood.com/thumb/large/oaupload/banggood/images/68/17/8d1bf0cc-8800-4ed8-a021-52da95de8e5f.jpg
Ale chyba bałbym się że odepnie mi się takie rozwiązanie i gdzieś to zgubie.

Jak wy sobie radzicie z tym problemem by przy noszeniu takiego plecaka mieć przy sobie zawsze rzeczy podręczne? Jakiś specjalny moduł odpinany na czas ściągania plecaka? Może producenci plecaków przewidzieli taki problem jakimś 'systemem' czy sposobem o którym ja nie wiem ;-)
Chętnie wysłucham waszych sposób radzenia sobie z tym problemem.

forum.outdoor.org.pl

[Plecaki] Plecak turystyczny, a nerka/rzeczy podręczne.
« dnia: Wrzesień 06, 2016, 13:47:51 »

Offline petelicki

Odp: [Plecaki] Plecak turystyczny, a nerka/rzeczy podręczne.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 06, 2016, 15:16:38 »
Naczęściej te rzeczy mam po prostu w kieszeni w klapie plecaka- albo w drybagu z sil-nylonu albo w takiej minimalistycznej nerce z decathlonu (składa się w pakunek wielkości śliwki). W terenie to, że muszę poświęcić 45 s na dostanie się do telefonu czy portfela nie robi mi naprawdę różnicy, a ryzyko zgubienia właściwie nie istnieje. Oczywiście o ile nie zgubimy całego plecaka ;-)
W sytuacji np. podróżowania pociągiem, autobusem itp.  przekładam w/w rzeczy do kieszeni spodni lub tejże nerki, z tym że zakładam ją na siebie.

Cytuj (zaznaczone)
Może producenci plecaków przewidzieli taki problem jakimś 'systemem' czy sposobem o którym ja nie wiem ;-)

Wiele plecaków trekingowych ma kieszenie na pasie biodrowym, właśnie w celu przenoszenia podręcznych przedmiotów. W przypadku Reindeera możesz pokombinować z doczepieniem jakiegoś wojskowego/taktycznego organizera (poucha) do pasa biodrowego- powinno dać radę, choć teraz nie pamiętam dokładnie jak te taśmy na pasie biodrowym są poprowadzone...W przypadku dobre jakości pouchy (nie taniej chińszczyzny) nie powinno dojść do samoczynnego odpięcia zasobnika.
"Kto nie maszeruje ten ginie."

Offline PiotrekB

« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 06, 2016, 17:06:22 »
...w takiej minimalistycznej nerce z decathlonu (składa się w pakunek wielkości śliwki).
Napiszesz coś więcej o tym? Jest w aktualnej ofercie?

Offline sieku

« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 06, 2016, 18:02:00 »
Są też takie saszetki na szyje. Jednak mnie by to dyndanie irytowało. Telefon w kieszeni aż tak mi nie ciąży, a resztę upakowane w nerkę trzymam w plecaku. Przez 70% dnia marszowego nie jest mi ona potrzebna pod ręką. W schroniskach, pociągach czy na zakupach ją wyjmuje.

Offline doom

« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 06, 2016, 22:36:48 »
Te na szyję tylko irytują człowieka. Hmm kiedyś widziałem takie dodatkowe kieszenie na szelkach zwisające gdzieś nad pasem biodrowym. Sprawdza się takie rozwiązanie?

Online Yatzek

« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 06, 2016, 23:59:00 »
Jest fura plecaków z dobrze dostępnymi kieszonkami. Myślę o plecakach Ospreya, bo niektóre modele mają dwie kieszonki na pasie biodrowym, dwie na szelkach, dobrze zaprojektowane boczne i nieźle dostępną kieszeń w klapie.
Ja w Kestrelu lub w Exosie do kieszonek na pasie biodrowym mieszczę czołówkę, zapasowe baterie, zapalniczkę, scyzoryk Victorinoxa, zapasową baterię do aparatu, sztyft do ust, mały żel do kolan, kawałek cienkiej linki i klucze do domu. W jednej kieszeni na szelce telefon, w drugiej kompas i dwa batoniki. Portfel zawsze w zamykanej kieszeni przy sobie. W klapie poncho dostępne bez zdejmowania plecaka. W bocznej kieszeni butla z piciem. Właściwie, to w czasie wędrówki nie mam po co zdejmować plecaka, bo rzeczy potrzebne w marszu mam dostępne w kieszonkach. Aparat jest zaczepem zawieszony na pasie piersiowym, czasem biodrowym. Do chwilowo niepotrzebnych kijków mam Stow-on-the-go, a mapa podróżuje w woreczku pomiędzy siatką a plecakiem.
Właśnie za to lubię mojego Exosa :-)
Na pewno nie kupiłbym plecaka bez kieszonek na pasie biodrowym. Właśnie tam jest świetne miejsce na podręczne akcesoria.
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline muski

« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 07, 2016, 07:54:26 »
Na dokumenty są jeszcze saszetki 'przez ramie' - https://www.google.pl/search?q=DEUTER+SECURITY+HOLSTER&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjUn6CTx_zOAhXBVhoKHeHPAngQ_AUICCgB&biw=1242&bih=606

W sam raz na dokumenty i pieniądze - mam i uzywam. Jednak zakladam glownie w czasie podrozy autem/busem/pociagiem, na szlak raczej w tym nie chodze.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 07, 2016, 07:54:26 »

Offline petelicki

« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 07, 2016, 10:12:26 »
Cytuj (zaznaczone)

Nie widzę tego teraz na stronie Decathlonu. Kupowałem jakoś na początku tego roku i były w kolekcji razem z dwoma plecakami składanymi w kulkę. Było to mocno wyeksponowane, więc nietrudno było znaleźć. Cena chyba 29 zł czy jakoś tak. Bardzo zadowolony jestem z tego zakupu, szczególnie że materiały wydają się być całkiem solidne.
"Kto nie maszeruje ten ginie."

Offline prosiakt

• nie jest tak źle , mogło być gorzej ...

« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 07, 2016, 10:42:40 »
Cytuj (zaznaczone)

Nie widzę tego teraz na stronie Decathlonu. Kupowałem jakoś na początku tego roku i były w kolekcji razem z dwoma plecakami składanymi w kulkę. Było to mocno wyeksponowane, więc nietrudno było znaleźć. Cena chyba 29 zł czy jakoś tak. Bardzo zadowolony jestem z tego zakupu, szczególnie że materiały wydają się być całkiem solidne.

także nie znalazłem na stronie , ale też posiadam taką składana saszetkę , jest na tyle pojemna ze moza włożyć naprawde dużo , a jednoczesnie jest cienka że bez problemu układa sie na ciele i nie przeszkadza . najlepiej idź do sklepu i ją obejrzyj , z dziale ze składanymi plecakami i torbami . swoja droga plecaczek składany też jest bardzo fajny .

Podczas długich 2u miesiecznych wyjazdów miałem mocniejsza saszetkę na pasku z podstawowymi rzeczami , luzowałem ją na tyle żeby była poniżej pasa biodrowego w plecaku , ale żeby też nie spadła z tyłka . - to jesli byłem w miescie albo bardziej cywilizowanym miejscu - ze względów bezpieczenstwa miałem to przy sobie .

chodzac gdzieś po górach i bardziej odludnych miejscach, kiedy portfel i dokumenty nie są potrzebne pod ręką , i nie ma też ludzi dookoła którzy by chcieli przywłaszczyć moją własność - wkładałem saszetkę do kieszeni w klapie

Offline Mateusz

« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 07, 2016, 12:30:47 »
Ja nerkę dopinam dookoła plecaka, wrzucam do środka albo zapinam nad pasem biodrowym i sobie dynda :)

Dobrym rozwiązaniem dla Ciebie może być nerka z możliwością przerobienia na coś w stylu chestrig i np dopięcie dzięki pasom molle do plecaka.

Tutaj z pomocą przychodzi firma baribal i survivaltech.
Tak wygląda nerka Baribal z szelkami http://baribalpoland.pl/pl/pasy-i-szelki/29-szelki-do-nerki-baribal-chestrig.html#/wybierz_kolor-ranger_green

tak na kimś

tutaj nerka survivaltech http://survivalsklep.pl/

Finalnie wyglądałoby to jakoś tak

Takiego systemu nie trzeba odpinać po zdjęciu plecaka :)

Podsumowując:
Taką nerkę możesz nosić jako zwykłą nerkę, chestrig, przypiąć do plecaka dzięki systemowi molle albo zostawić w domu :P

Taki plecak jak Reindeer raczej odbiega od F&L :P
 daje możliwości dopinania różnych kieszeni dzięki czemu może być wygodniej (w sensie wszystko pod ręką) ale na pewno mniej wygodnie jeśli chodzi np. o ciężar. Nosić wszystko na wierzchu jest też troszkę niebezpiecznie ale to zależy jaki rodzaj outdooru się uprawia

Offline Snajk

• Hopsasa.

« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 07, 2016, 13:00:12 »
www.1plecak.pl - mój blog trochę podróżniczy

Offline PiotrekB

« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 07, 2016, 15:02:54 »
Cytuj (zaznaczone)

Nie widzę tego teraz na stronie Decathlonu.
Czy chodzi o coś takiego?
http://www.decathlon.pl/pasotorba-ultra-compact-id_8356619.html - saszetka
http://www.decathlon.pl/torba-ultra-kompaktowa-id_8356617.html - większa saszetka
http://www.decathlon.pl/plecak-turystyczny-arpenaz-10-compact-id_8357282.html - mały plecak
http://www.decathlon.pl/plecak-turystyczny-arpenaz-20-ultra-compact-id_8357283.html - większy plecak

dokładnie , saszetka z pierwszego linku

Dzięki :D Jutro podjadę obejrzeć.
A plecaka takiego jak w 3 linku używam i jestem bardzo zadowolony :D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 07, 2016, 15:02:54 »