Autor Wątek: Vaude Mark L 3P  (Przeczytany 2906 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Shwarc

Vaude Mark L 3P
« dnia: Sierpień 03, 2016, 22:43:37 »
Mój dom Vaude stoi  ;D
Właśnie nabyłem nowy, 3 osobowy namiocik tej niemieckiej manufaktury i wam przedstawię. Oto Vaude Mark Long 3 Person:

Podstawowe parametry:
- 3 osobowy
- 2 przedsionki
- sypialnia 165x230x115cm
- waga zmierzona 3,13kg na full
- pack size ok. 20x50cm
- szpilki typu Y

Namiot ma mi zastąpić wysłużonego Hannaha Bunker i ma być modelem na rodzinne, wakacyjne wyjazdy oraz moje treki zimą itp. Generalnie namiot do wszystkiego. Założenie było takie, by stelaż był zewnętrzny, najlepiej na haczyki jak w Taurusie XP, zadaszone wejście, dwa przedsionki, waga do lub w okolicy 3kg. Seria Mark od Vaude zawsze mi się podobała, konstrukcja niemal samonośna, wymagająca na dobrą sprawę tylko dwóch szpilek do rozbicia przedsionków, blokadę stanowiła jednak cena. regularnie ok. 400 Euro, na Trekinn namiot stoi za 1250zł + 6 dych wysyłka. Szperałem i wyszperałem, na naszym Allegro trafiłem gościa co sprzedawał ten namiot jako powystawowy, nowy, nie używany, stał pewnie w jakimś sklepie w DDR i się kurzył. Chwila negocjacji i mam go za 720zł  :)

Generalnie konstrukcja zbliżona do Taurusa UL XP, rozkładanie jest banalnie szybkie i proste, przekładamy gumkę/linkę wokół stelaża i zahaczamy o haczyk w tropiku, robimy tak 15x i namiot stoi. Zwróciłem od razu uwagę na odległość tropiku od sypialni. Jest superowo i wszędzie przepisowe 10/15cm, lepiej niż w Taurusie, którego poprawiałem własnoręcznie
https://www.youtube.com/embed/tw1BJuKZ2wE?rel=0

Przedsionki zadaszone w pełni, nic nie powinno się lać do środka, ale widział bym ich nieco inny kształt czyli nie w kształcie trójkąta a wieloboku. Nie jest fatalnie i 3 plecaki z butami i garami na wierzchu się zmieszczą, ale te kilka cm2 mogło by się przydać.

Wentylacja tradycyjna jak na Vaude. działa sprawnie, nie ma do czego się przyczepić. Pełna regulacja od środka łącznie czterema maszynkami:

Bardzo ciekawą opcją jest możliwość rozbicia zarówno samego tropiku jak i samej sypialni. Nie potrzeba do tego dodatkowych podłóg jak w MSRach, wystarczy stelaż przełożyć przez dodatkowe pętelki w sypialni i mamy rozbitą sypialnię

Troszkę przyoszczędzono na kieszonkach w środku, można  było z powodzeniem puścić je wzdłuż całej burty sypialni, a tak mamy raptem 4 + dwie na materiał wejścia do sypialni. Pod sufitem linka na pranie + dodatkowe pętelki dające możliwość przewleczenia dodatkowej linki w połowie wysokości sypialni, wzdłuż bocznych ścian, coś pewnie pomyślę.

Kolejna rzeczą, której pożałowano, to linki odciągów. Owszem, dostały nowe bloki fluorescencyjne z możliwością zwinięcia linki, ale co z tego skoro linki są dość krótkie

Burty podłogi dość wysokie, na oko ok. 15cm, jednak tropik mógłby schodzić kilka cm niżej do ziemi

Zwróciłem tez uwagę na podklejenie szwów, no pierwsza klasa  :) Porównujac do namiotów Hannaha to niebo a zmienia, taśma przylega na całej długości idealnie, nigdzie, nawet w trudno dpstepnych miejscach nie widać nawet milimetra odklejenia czy pęcherzyka, wygląda to dosłownie jak laminat. Oby tylko trzymało tak jak najdłużej.

Dodam jeszcze, że materiał tropiku wykonano z jednostronnie (3 warstwy) impregnowanego Silnylonu, w Taurusie jest dwustronnie łącznie z podłogą. No ale nie ma się co dziwić, za wersję full wypas trzeba jednak dopłacić 200 euro co podnosi cenę Marka UL 3p (2900g) do 600 euro, a Marka 3P aż do 850  :o Wersja Long 3P jest opcją najtańszą i wcale nie najgorszą moim zdaniem, nawet w cenie 300 euro jest godna zainteresowania.

« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2016, 23:05:19 wysłana przez Shwarc »

forum.outdoor.org.pl

Vaude Mark L 3P
« dnia: Sierpień 03, 2016, 22:43:37 »