Autor Wątek: [Buty wysokie] Meindl Engadin  (Przeczytany 10441 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dave

[Buty wysokie] Meindl Engadin
« dnia: Kwiecień 16, 2016, 14:05:17 »
Hejo, myślę że czas odświeżyć temat. Zostałem praktycznie bez wysokich butów, więc to niedopatrzenie trzeba było jak najszybciej nadrobić. Buty miałyby służyć do turystyki plecakowej w Sudetach i Beskidach, w opcji wiatowo-namiotowo-schroniskowej. Jako że moje stopy niezbyt lubią się z membraną, swoją uwagę skierowałem więc w kierunku trepów wykonanych w całości ze skóry, bez ceraty, raczej z gatunku tych sztywniejszych. Po przewertowaniu for internetowych, zainteresowałem się modelami Hanwag Yukon, Meindl Engadin/Ortler/Borneo 2 oraz Scarpa Kinesis Pro. Ortlerów i Scarp nie udało mi się niestety przymierzyć, więc w mojej przepastnej, gestapowskiej szafie wylądowały zatem Engadiny. To model produkowany od lat, na ich temat napisano już praktycznie wszystko, stąd ograniczę się jedynie do wrzucenia kilku fotek i zdawkowych informacji:

But w całej okazałości:

- cholewka wykonana z olejowanego nubuku
- gumowy otok
- wyściółka ze skóry naturalnej
- podeszwa Vibram Multigriff
- kategoria B/C, czyli but stosunkowo sztywny

Tył buta:

Skórzana wyściółka:

Podeszwa Vibram Multigriff:

Waga w rozmiarze 9 UK (43) - 969g/szt.

Za buty zapłaciłem 809 zł. Tego typu kamasze nie należą do tanich, liczę jednak że inwestując bądź co bądź, niemałą sumę pieniędzy, dokonałem dobrego zakupu. Teraz czas na rozchodzenie ich w okolicznych lasach, a w maju mam nadzieję zabrać je w Beskidy. Zobaczymy jak się spiszą. :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2016, 10:20:28 wysłana przez andy »

forum.outdoor.org.pl

[Buty wysokie] Meindl Engadin
« dnia: Kwiecień 16, 2016, 14:05:17 »

Offline Shwarc

Odp: [Buty wysokie] Meindl Engadin
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 17, 2016, 11:35:40 »
Będzie pewnie fajnie, ale nie spodziewaj się ich wieczności
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2016, 10:20:49 wysłana przez andy »

Offline dave

« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 17, 2016, 18:04:37 »
Zdaję sobie sprawę z pewnych mankamentów, typu odklejający się otok, ale to był świadomy wybór. :) I tak powinny być trwalsze, niż szmaciaki. :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2016, 10:20:58 wysłana przez andy »

Offline Piotrek

« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 17, 2016, 19:17:27 »
No, i nóżki potrafią lepiej obetrzeć... ;D
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2016, 10:21:08 wysłana przez andy »

Offline rzepek

« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 18, 2016, 13:30:54 »
Kupiłem engadiny zimą. Udało mi się skoczyć na tylko jeden wyjazd do Chochołowskiej. Pierwszy dzień Grześ. Drugi Wołowiec. Gdy schodziłem na polanę, myslalem, że zdejmę buty i będę szedł boso. Na dole okazało się, ze poniżej łydki mam siniaka wielkości pięści. Mam nadzieje, ze się rozbiją 😁

Offline siendziaty

• raczkujący

« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 18, 2016, 19:48:52 »
Miałem podobne wrażenie po spokojnym weekendzie w Tatrach. Jerseye obdarly do krwi. Kolejny weekend i nastepne... rewelacja, żadnych obtarć, idealne wygodne. Fakt, po pierwszych dwóch dniach i wydaniu 600 zł miałem ochotę się pociąć. Będzie dobrze :)

Offline EMES

« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 18, 2016, 20:10:18 »
 Nie rozumiem was. Kupujecie buty z pancernej wręcz skóry w porównaniu do lekkich szmaciaczków, napieracie spore trasy po górach i zdziwieni, że obtarły. :D
Proszę was, może jeszcze frytki do tego???
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 18, 2016, 20:10:18 »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 18, 2016, 20:29:04 »
No, i nóżki potrafią lepiej obetrzeć... ;D
Bez przesady, obtarcia to sprawa bardzo indywidualna, a nie norma jak sugerujesz

Offline Piotrek

« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 18, 2016, 21:19:21 »

Bez przesady, obtarcia to sprawa bardzo indywidualna, a nie norma jak sugerujesz

Sugerowałem? :)
Raczej nie, ale wziąłbym trochę plastrów na pierwsze wyprawy, jeżeli się nie przydadzą będzie można rozdać.

Offline aro5406

« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 19, 2016, 08:00:54 »
Mam odmienne doświadczenia z tym butem. Byłem zdziwiony, że praktycznie nie wymagał rozchodzenia, chodziło sie jak w papuciu. Pewnie to kwestia indywidualna. Ogólnie jak dla mnie but bardzo wygodny i trwały. Nie rozumiem tylko dlaczego Maindl w tych butach uparcie stosuje poziomy szew w wyściółce na wysokości mniej więcej kostki ? To potencjalne miejsce gdzie po czasie może puścić.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 21, 2016, 12:20:26 »
Dla tego trzeba sobie nakleić skórzane zapiętki i będzie git

Offline dave

« Odpowiedź #11 dnia: Maj 03, 2017, 19:13:36 »
Po roku od kupna, buty sprawują się znakomicie. Wróciłem właśnie z Beskidu Makowskiego/Wyspowego, w obecnych warunkach (śliskie i głębokie błota, mokre trawy) dawały radę. Odnośnie wygody - na pierwszej wyprawie prawy but zjadł mi piętę "do mięsa". Potem przestał obcierać i obecnie chodzi się jak w kapciach. Mogłyby mieć tylko nieco lepszą amortyzację, ale może to ja zbyt lekki jestem. Póki co, zakup mogę uznać za zdecydowanie trafiony. Jeśli napotkam na jakieś problemy z trwałością, nie omieszkam was o tym poinformować. ;)

Offline lechu

« Odpowiedź #12 dnia: Maj 03, 2017, 22:14:51 »
dave -> mam takie pytanie, jaki masz luz licząc od dużego palca do końca wkładki? kupiłem via internet borneo 2 posługując się sugestiami ze strony polskiego dystrybutora ( http://www.meindl.pl/dob%C3%B3r-obuwia ), mam również rozmiar 43 i tak się zastanawiam czy ta tabelka z rozmiarami nie jest troszkę zawyżona i jak inni w butach meindla dobierają sobie luz
Wielka Rzeczpospolita" BORDER="0

Offline Shwarc

« Odpowiedź #13 dnia: Maj 03, 2017, 22:57:50 »
Ja chyba normalnie bym potrzebował rozmiar 46, ale odnoszę wrażenie, że z Meindla powinno być to 45,5. To taka gra na milimetry, może być o 2 za dużo, a i równie dobrze o 2 za mało. O ile w pierwszym przypadku jakoś sobie poradzimy o tyle w drugim sine palce są murowane.

Offline dave

« Odpowiedź #14 dnia: Maj 04, 2017, 17:24:04 »
Po postawieniu stopy w skarpecie na wkładce, mam ok 1cm luzu. Przy schodzeniu palce nie dobijają do czubka buta.  Gdy kupowałem buty, cyfry w tej tabelce wyglądały nieco inaczej - zamiast widełek, podane były stałe wartości. Po przymierzeniu ich w sklepie rozmiar wydawał się idealnie dobrany - pięta nie latała, a w palcach nic mnie nie uciskało. Teraz mam wrażenie, że but lekko się rozbił i dziś brałbym chyba rozmiar 8.5. Nie jest to jednak jakimś problemem, do tych butów zakładam wełniane skarpety Smartwoola z serii PhD Outdoor, które dają duży komfort chodzenia i kompensują luz powstały w wyniku rozchodzenia wyściółki.

Sporo też można zmienić odpowiednim sznurowaniem. Jeśli coś Cię uwiera, bądź stopa w bucie lata - spróbuj zasznurować buty jakoś inaczej i na 90% będzie lepiej. Inspiracji możesz poszukać na youtube, np. https://www.youtube.com/watch?v=SOE28brAcEc .

Tak z ciekawości - ważyłeś może buta? Pamiętam, że gdy przymierzałem je w sklepie, różnica w wadze wyczuwałem tylko wtedy, gdy na jednej nodze miałem Borneo, a na drugiej Engadina. Nie stwierdziłem natomiast różnicy w kształcie kopyta. ;)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Maj 04, 2017, 17:24:04 »

Offline lechu

« Odpowiedź #15 dnia: Maj 08, 2017, 15:40:51 »
butów nie ważyłem, ale jak dorwę jakąś dokładną wagę kuchenną to nie omieszkam, dave-> mam jeszcze takie pytanie apropos dopasowania, czy mierzyłeś długość stopy bez skarpetek i jak to wyszło po założeniu skarpet?
Wielka Rzeczpospolita" BORDER="0

Offline dave

« Odpowiedź #16 dnia: Maj 08, 2017, 17:54:28 »
Nie mierzyłem, nie mam zresztą tak długiej linijki :D Zawsze dobierałem rozmiar na oko - tak aby stopa w bucie się nie ruszała i zarazem but nie uwierał z powodu ciasnoty. Zresztą różni producenci szyją na różnych kopytach, co daje ten efekt, że but - nawet pomimo teoretycznie dobrze dobranego rozmiaru - może nas np. uciskać w palce, co poskutkuje koniecznością kupna większego egzemplarza, niż wynikałoby to z tabelki. Sam zresztą miałem taki przypadek, mierząc Hanwagi Alaska (Yukonów, które również brałem pod uwagę, akurat nie było w sklepie). Na długość OK, pięta siedziała nawet nieco lepiej niż w Meindlach (obydwóch) niestety jak dla mnie zbyt wąskie w palcach, więc odpuściłem i wziąłem Engadiny, które od razu leżały dobrze.

Offline dave

« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 16, 2018, 20:34:46 »
Dobra, wrzucę tu może kilka zdjęć z odświeżenia/impregnacji moich butów po ostatnim wyjeździe. Buty mają dwa lata, ich eksploatacja nie była intensywna. Tak prezentują się obuwie przed całą zabawą:

Na pierwszy ogień umyłem buty glicerynowym mydłem do skór. Buty nigdy nie były traktowane syntetycznymi środkami typu Nikwax, więc żadna agresywna chemia nie była potrzebna:

OK, jedziemy. Mydełko nieźle się pieni:

Zdjęcie z cyklu "znajdź trzy różnice". Dolny but umyty, górny jeszcze nie:

Tak wyglądała woda po umyciu obydwóch butów:

Po umyciu przetarłem je bawełnianą szmatką i odstawiłem na 24h celem całkowitego wysuszenia. Po tym czasie naniosłem na buty nieco oleju do skór - ot minimalnie, żeby nie rozmiękczyć zanadto skóry:

Następnie znów odczekałem 24h, aby olej całkowicie wsiąknął w skórę. Kolejnym krokiem było nasmarowanie obuwia tłuszczem do skór:

Tak wyglądają buty bezpośrednio po natłuszczeniu:

Odstawiłem buty na kolejne 24h, po czym przetarłem je bawełnianą szmatką aby usunąć pozostałości tłuszczu. Delikatnie nasmarowałem je też wewnątrz kremem Nivea, aby choć trochę uelastycznić wyściółkę. A efekt końcowy wygląda następująco:

Offline Shwarc

« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 17, 2018, 00:23:53 »
Daj na to jakiś wosk. Mogę polecić wosk Kapsa, ale chyba w Daichmanie mają też wosk naturalny na bazie pszczelego i czegoś tam jeszcze.

Do środka od zwykłego Nivea lepiej sprawdza się krem na zimę o nazwie Na każdą pogodę:
https://www.rossmann.pl/Produkt/NIVEA-Baby-krem-ochronny-dla-dzieci-na-kazda-pogode-50-ml,96827,7261
Bo nie zawiera wody jak ten granatowy Nivea. Odczujesz to już podczas smarowania, niebo z ziemia.

Offline dave

« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 17, 2018, 17:43:23 »
Dodatkowych wosków nie używałem, bo ten tłuszcz już ma w składzie wosk pszczeli. Nie chciałem przedobrzyć. ;)

Zerknę na ten krem przy najbliższej okazji.

Offline Elwood

« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 17, 2018, 19:01:32 »
Dave, mógłbyś dokładnie zmierzyć długość wkładki?
Zasadniczo, to interesuje mnie długość w realu nr 44 i 45 w tym modelu mendli. Ale miałbym porównanie.
Świat jest do dupy, ale życie jest cudem.
Opisanie świata moje

Offline dave

« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 17, 2018, 20:06:12 »
283 mm, tęgość F

Offline Elwood

« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 17, 2018, 21:50:08 »
Dzięki.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2018, 22:01:10 wysłana przez Elwood »
Świat jest do dupy, ale życie jest cudem.
Opisanie świata moje

Offline sieku

« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 18, 2018, 08:29:29 »
Masz je już dwa lata. Spora część komentarzy konsumentów którzy nabyli te buty w 8a.pl wskazuje mniej więcej taki czas na odpadnięcie podeszwy. Jak jest u Ciebie? Jakieś niepokojące symptomy?

Offline mikel

« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 18, 2018, 08:39:48 »
Miałem te buty ok 3-4 lat. Jeśli podeszwa odpada przez utlenianie się po 2 latach, to tylko w leżaku magazynowym.
Ale faktem jest, że niestety na butach nie ma daty produkcji i nie wiemy czy kupiony but ma przed sobą 2, 4 czy 8 lat życia bez konieczności wymiany podeszwy.
kiedy światu się przyglądam
gdy doświadczam praw natury
to dostrzegam palec boży
choć nie jestem pewien który