Autor Wątek: [szpej] Przyrząd asekuracyjny - DMM Pivot  (Przeczytany 2799 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline busik

[szpej] Przyrząd asekuracyjny - DMM Pivot
« dnia: Marzec 07, 2016, 11:42:16 »
Od około ośmiu miesięcy używam Pivot'a z linami od 9,6mm do 10,2mm do wspinaczki sportowej. Do tej pory nie miałem żadnych zastrzeżeń i byłem zadowolony, ale ostatnio zauważyłem, że podczas opuszczania wspinacza na przyrządzie zbiera się meszek w kolorze liny. Na zdjęciach widać, że prawy otwór (który jest przeważnie używany) jest mocno wytarty, a na samym brzegu na górze jest ostra krawędź, która pewnie jest odpowiedzialna za wycieranie liny. Kolega ma taki sam przyrząd (inny kolor) i u niego jest to samo. Dodam, że ilość startego oplotu jest zależna od prędkości opuszczania oraz masy wspinacza.

1) Czy to jest normalne zużycie?
2) Jak to ma się do wytrzymałości innych przyrządów?

Myślałem też żeby to wygładzić pilnikiem lub papierem ściernym. Co wy na to?

PS Dzisiaj sprawdzę to jeszcze z moją liną (10,2mm)

forum.outdoor.org.pl

[szpej] Przyrząd asekuracyjny - DMM Pivot
« dnia: Marzec 07, 2016, 11:42:16 »

Offline Rychu

Odp: [szpej] Przyrząd asekuracyjny - DMM Pivot
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 08, 2016, 15:55:21 »
To nie jest normalne zużycie
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

Offline Kanet

« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2016, 20:01:19 »
Sprawdz inna line.
Moja beal cobra także zrzuca oplot (sezonowa zmiana futra ;-)) podczas zjazdów.
Niestety na wszystkich przyrządach, krawedz, mniejsza lub wieksza, robi się zawsze.

Wiec ja bym raczej przypuszczal ze to slaba lina po prostu i bedzie po prsotu troche nitek gubiła.
Na szczescie ma ich duzo...

Offline mirecc

« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 08, 2016, 20:09:59 »
Słaba lina nie wytrze tak szybko takiej krawędzi na przyrządzie. Chociaż faktycznie lina a w zasadzie ten meszek wygląda kiepsko i ten właśnie meszek z liny odkłada się na przyrządzie. Gdyby chodziło jednak tylko o jakość liny to nie ucierpiałby aż tak Pivot. Z drugiej strony co by było gdybyś miał twardą linę? Pivot ucierpiałby pewnie jeszcze bardziej. Pytanie czy może takie zestawienie jakie posiadasz, lina-przyrząd nie gryzie się jakoś ze sobą? Sprawdź jak masz możliwość, linę w innym przyrządzie i pivot z inną liną.
A może to właśnie wytarty pivot tak mechaci tę linę?
Reasumując, lina Keneta też "zrzuca barwy" a pivot kolegi też wyciera się nadmiernie... Może obie rzeczy nie są zbyt udane z osobna (ten typ tak ma) a dodatkowo, pechowo nie są dla siebie stworzone jako para? Czasem tak bywa.

Dla porównania masz moje dwa przyrządy.

Pierwszy to BD ATC:

Drugi to BD ATC guide:

ATC guide jest używany tylko w ścianie i wygląda jak prawie nowy! ATC używam w ścianie i na panelu. ATC jest wyraźne wytarty i "pod włos" jego krawędź jest ostra ale nie niszczy liny. Moja lina to twardy Tendon.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2016, 21:12:16 wysłana przez mirecc »

Offline busik

« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 09, 2016, 14:02:32 »
Oba przyrządy (mój i kolegi) są używane z linami Gilmonte Raasta 10mm oraz Petzl Contact 9,8mm plus znacznie rzadziej liny panelowe, które też się ścierają na tej krawędzi (sprawdzone w poniedziałek). Nie wiem która lina mogła tak zetrzeć przyrząd bo używamy ich zamiennie. Co nie zmienia faktu, że Pivot jest za miękki. Jak koleżanka wróci z urlopu to zobaczę jeszcze jak wygląda jej Pivot.

PS Dziękuję wszystkim za odpowiedź :)

Offline Rychu

« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 10, 2016, 18:16:40 »
Wrzucić Wam foty naprawdę zużytego przyrządu? ;D

Jak na moje to zyebany przyrząd - kolejne wcielenie starego reverso ;D

jakby nie było DMM poważna firma. Napisz do nich. Ciekawe co powiedzą?
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2016, 18:47:31 wysłana przez Rychu »

Offline mirecc

« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 10, 2016, 19:04:42 »
DMM to solidna firma ale ich polski dystrybutor czyli Camper już wcale taki być nie musi. Nie twierdzę, że nie jest ale warto by ich o problem zgadnąć publicznie na ich profilu facebookowym - DMM Polska. Zawsze to publicznie problemy rozwiązuje się szybciej bo i zainteresowanych rozwiazania problemu jest więcej.
;-)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 10, 2016, 19:04:42 »

Offline Rychu

« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 10, 2016, 23:15:11 »
Polski dystrybutor jest spoko. Ale za wadę materiałową nie może odpowiadać. Jak na moje pisać od razu do Walii.

Tak już abstrahując... straszny fetysz DMMa się w Polsce zrobił.