Autor Wątek: HARDSHELL/ WINDSTOPPER vs SOFTSHELL  (Przeczytany 117588 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline EMES

Odp: HARDSHELL/ WINDSTOPPER vs SOFTSHELL
« Odpowiedź #375 dnia: Luty 19, 2012, 10:54:19 »
500 g na kurtkę z membrany to nie jest dużo - nawet latem. Oczywiście na jakieś 1-2 dniówki ze stabilną gorącą pogodą targać to, to jest średnio sensowny pomysł ale na kilka dni w sytuacji dupówy to ja wymagam od kurtki wytrzymałości przede wszystkim. Nie lubię się martwić tym, czy mi się to od plecaka przetrze czy nie albo czy ścioram to w krzakach lub skałach a tak niestety czasami się dzieje w przypadku tych lżejszych materiałów używanych przy kurtkach L&F. I ta waga mnie w takim przypadku nie przeraża. Pozostaje jednak, jak zauważył Misio, otwarte pytanie czy ta membrana rzeczywiście łączy te zalety na których nam najbardziej zależy. Chyba bez przetestowania orgnoleptycznie ;D tego się nie da określić bo na razie to głównie tylko można na necie zobaczyć opinie "fabryczne".
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #375 dnia: Luty 19, 2012, 10:54:19 »

Offline filemoon

« Odpowiedź #376 dnia: Luty 19, 2012, 11:49:16 »
Wyjasnijcie mi cos majstry prosze.

(usredniamy)
Jesli oddychalnosc Gore Pro jest na poziomie 25.000 i slysze ze gore nie oddycha a tutaj stawiacie cos co ma odychalnosc 12.000 (NeoShell) - czyli Neo oddycha "lepiej" chodz oddycha gorzej. To ja juz nic nie rozumiem.

Tak wiem jest jeszcze RET i tutaj Neo radzi sobie znacznie lepiej.

500g na kurtke membranowo na lato (90% czasu w plecaku) to bardzo duzo. 500g na kurtke taka w gory na zimne to bardziej ok.

Offline EMES

« Odpowiedź #377 dnia: Luty 19, 2012, 12:10:25 »
No właśnie na te testy powołuje się fabryka. Nie deprecjonowałbym ich za bardzo bo to one są używane przez UeSów do testowania ich projektów mundurów a oni dbają o takie rzeczy z tego co mi wiadomo.
Co do 500 g w plecaku to jest irytujące ale jak już masz kilka dni dupówy w czasie marszu to te 500 g na grzbiecie z "pancernego: materiału inaczej wygląda. Dlatego można sprawdzić prognozę ;D i dobrać wyposażenie na dany wyjazd do warunków jeśli się takowym dysponuje oczywiście ;).
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline filemoon

« Odpowiedź #378 dnia: Luty 19, 2012, 12:36:17 »
Ja mam kilka roznych kurtek i zalezy jaki rodzaj turystyki uprawiac ide taka kurtke biore (mam lekkie i pancerne do wyboru). Na szwendanie sie po pagorkach dotychczas byl brany paclite (+takie same spodnie) - lekie cienkie i ochrone przed deszczem daja a przy tym momentalnie schna.

Teraz mysle o Activeshell by Paclite zostapic ktorego i uzywam jako miejskiego po prawie 3 latach jest on ciagle sprawny i wydaje mi sie ze nie przeciaka ani nie ma przetarc).

To jest Paclite "ptaszka" ktory zastapil mi PacLite TNF (material sie mechacil i przecieral do membrany po mniej niz roku uzywania) - wnoisek jak kupowac to dobre.

500g to jest duzo ;] - na wiekszoc przypadkow. Ale by bylo lekkie i przy tym pelnowartosciowe (mnie te lekie Marmoty nie kreca bo zaczynaja cieknac szybko) to juz pere zlotych kosztowac potrafi.

Offline krzsmi11

« Odpowiedź #379 dnia: Luty 19, 2012, 14:01:50 »
Jeśli pójdziemy minimalistycznie to i tak wyjdzie ciężej, HS ~300 g SS/WS ~400 g czyli razem +/- 700 g w najlepszym razie. Tyle, że łączna cena takiego zestawu to majątek. Lekki HS to nie mniej 300 E + lekki SS to nie mniej niż 200 E
Tylko nie walcie mi winshirtami

Z pierwszą częścią mogę się zgodzić. Tak wyjdzie ciężej. Mniej więcej tyle ile wyliczyłeś. Jednak uniwersalność takiego zestawu jest bardzo duża. Tu pojawia się pytanie, o jakiej porze roku mówimy? I drugie pytanie. Czy ten Neoshell jest naprawdę taki cudowny i dycha jak jak marzenie? Szczerze mówiąc jestem sceptycznie nastawiony ale nie neguje narazie niczego.

Jeśli chodzi o drugą część Twojej wypowiedzi to mogę się zgodzić jedynie po części ;D Jeśli będziemy kupować po cenach katalogowych to pewnie masz rację. Jednak ja osobiście kupuje tylko na wyprzedażach i cena takiego zestawu (lekki HS + lekki SS) mogłaby wynieść nawet ponad 50% mniej tej kwoty którą przedstawiłeś.

Offline lex

« Odpowiedź #380 dnia: Luty 19, 2012, 14:18:18 »
Czy ten Neoshell jest naprawdę taki cudowny i dycha jak jak marzenie?

Dlatego właśnie namawiam aby ktoś kupił i nam testnął ;D

Jednak ja osobiście kupuje tylko na wyprzedażach i cena takiego zestawu (lekki HS + lekki SS) mogłaby wynieść nawet ponad 50% mniej tej kwoty którą przedstawiłeś.
W zależności jakiej marki, w moich ulubionych brandach raczej nie zmieścisz się w 50% ;)
wolność to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest stratą czasu

Gang Albanii

Offline atanor

« Odpowiedź #381 dnia: Luty 19, 2012, 14:48:53 »
Widzę, że jednak powoli dojrzewacie do idei, że dobry hardshell jest w stanie godnie zastąpić Windstopper, wraz z rozwojem technologi będzie więcej wątpliwości o potrzebę posiadania WS.
Mnie już GTX Pro Shell o tym przekonał ;)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #381 dnia: Luty 19, 2012, 14:48:53 »

Offline filemoon

« Odpowiedź #382 dnia: Luty 19, 2012, 15:46:16 »
Ja powinienienem miec dostarczony ActiveShell gdzies na koniec miesiaca i wowczas go przetestuje szybko.

Nie ma jednego ciucha (kurtki) nadajacej sie do wszystkiego.

misio

« Odpowiedź #383 dnia: Luty 19, 2012, 15:51:46 »
Nie ma jednego ciucha (kurtki) nadajacej sie do wszystkiego.

Myślę, że to złe nastawienie i stawiasz ciuchom po prostu zbyt wysokie wymagania: zawsze jest coś kosztem czegoś po prostu...

Offline filemoon

« Odpowiedź #384 dnia: Luty 19, 2012, 15:56:31 »
Moze masz racje - uzyc sie da - najczesniej wystarcza. Ale inne gore ciskam na deszczowe miasto inne jak wybieram sie z plecakiem a inne jak probuje poobcierac sie o skaly.

Bo nie chce taszczyc zawsze ta "mega ciezka"

misio

« Odpowiedź #385 dnia: Luty 19, 2012, 15:58:06 »
Widzisz, ja noszę Dermizax [600 g] tylko w terenie [niezależnie jakim], a na miasto to mam parasol i kalosze ;D.

Offline filemoon

« Odpowiedź #386 dnia: Luty 19, 2012, 16:06:49 »
Nie mam parasola - na wyspach parasole nie staja na dlugo (wiatr + nowa generacja parasolow ktore sa wybitnie "jednorazowe").

Wiec dac sie da - co nie znaczy ze jest to optymalne ;)

Offline atanor

« Odpowiedź #387 dnia: Luty 19, 2012, 16:19:44 »
Zależy jakie ma się spektrum działalności, jeżeli przede wszystkim trekking to jedna, lekka membrana w zupełności wystarczy na cały rok. Sprawę trochę komplikują osoby ukierunkowanie na narty czy wspin, ale według mnie mając taką Alphe LT nie mam potrzeby kupowania jakiejkolwiek innej membrany, włączając w to wynalazki typu Windstopper czy soft z membraną.

Offline kubi

« Odpowiedź #388 dnia: Luty 19, 2012, 18:24:04 »
Neoshell cieknie, Active tez zreszta ale mniej.
"Wszystko jest w Górach, najważniejsze żeby w Nich być, bo tu odzyskuje się równowagę." - Dybel

| POMOC DLA RODZINY DYBLA |

Picasa & Wikiloc

Offline bobas

« Odpowiedź #389 dnia: Marzec 06, 2012, 23:08:05 »
Nie śledziłem tego wątku od początku wiec nie wiem czy moje pytanie jest na miejscu.

Jeśli :

Pro Shell           RET<5
 Windstopper    RET<6

To po co w ogóle komuś  windstopper ;D ?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #389 dnia: Marzec 06, 2012, 23:08:05 »

Offline krzsmi11

« Odpowiedź #390 dnia: Marzec 06, 2012, 23:11:41 »
Dodaj do tego niepodklejone szwy w WS.

Offline bobas

« Odpowiedź #391 dnia: Marzec 06, 2012, 23:12:48 »
Właśnie myśląc o nie podklejanych szwach to pytanie zadałem.

misio

« Odpowiedź #392 dnia: Marzec 06, 2012, 23:16:20 »
Porównujecie membranę przeciwdeszczową z chroniącą tylko przed wiatrem? Gratulacje...

Offline krzsmi11

« Odpowiedź #393 dnia: Marzec 06, 2012, 23:18:26 »
Właśnie chodzi o to po co w ogóle jest taka chroniąca tylko przed wiatrem? Skoro można mieć i przeciwdeszczową + przeciwwiatrową o lepszej oddychalności.

misio

« Odpowiedź #394 dnia: Marzec 06, 2012, 23:23:15 »
W praktyce istnieje dość spora różnica, moim zdaniem, w chodzeniu po górkach w WS a w kurtce np. na GTX...
Nie chodziłem w ProShellu, więc co do tej mebrany się nie wypowiadam, ale również i w przypadku Dermizaxu 3L, w warunkach wietrznych lepiej śmiga się w WS i mniej zapaca niż w kurtce na membranie przeciwdeszczowej...

Offline semow

« Odpowiedź #395 dnia: Marzec 07, 2012, 08:42:51 »
ale WS z jakim podbiciem od wewnątrz?

misio

« Odpowiedź #396 dnia: Marzec 07, 2012, 09:17:40 »
Z żadnym praktycznie, jak pisałem wcześniej gdzieś tu ;): ja mam tylko jakąś cieniutką siateczkę.

Offline semow

« Odpowiedź #397 dnia: Marzec 07, 2012, 09:23:19 »
No to biorąc pod uwagę lepszą oddychalność ProShella, jedynie różnica w wewnętrznej warstwie może świadczyć na korzyść WS.
Jeżeli porównujesz WS z gorzej od niego oddychającą membraną to oczywiste, że WS da lepszy komfort pod względem wilgotności w środku. Tu mamy sytuację odwrotną.

misio

« Odpowiedź #398 dnia: Marzec 07, 2012, 09:27:50 »
Jest to genialne stwierdzenie ;D, ale ani Dermizax ani GTX , z którymi porównywałem, nie są gorsze, a są nawet lepsze, pod kątem RET, od WS ;).

Offline Ivan

« Odpowiedź #399 dnia: Marzec 07, 2012, 09:36:34 »
Porównam dwa moje systemy zimowe o takiej samej ciepłocie i nieprzewiewności:
1. Bielizna (150 g) + Haglofs Shark Jacket. Shark to windstopper, wewnątrz fleece, na zewnątrz gładki materiał ,,softshelowy", dość gruby, waży 750 g, szwy oczywiście niepodklejone. Razem 900 g.
2. Bielizna (150 g) + Polar Quechua Forclaz (ten cienki golfik z krótkim zamkiem, 250 g) + Haglofs Lim Ultimate Jacket (Gore Paclite, wąskie taśmy do podklejenia szwów, chyba RET=4.5, 280g). Razem 680 g.

Termika ta sama, oddychalność z lekką korzyścią dla 2. Paclite z wąskim podklejeniem szwów oddycha subiektywnie lepiej niż WS z warstwą fleecu. Zestaw 1 jest mniej uniwersalny, wolniej schnie, jest cięższy. Ponadto 2. oferuje ochronę przed mokrym śniegiem i jest wygodniejszy, bo Paclite jest śliski w środku. Ubrany w zestaw 2. mogę zawsze zrzucić HS gdyby zrobiło się za goraco i włożyć wiatrówkę (100 g). Tak więc stwierdzam, że i mi niepotrzebny taki WS

po co w ogóle jest taka chroniąca tylko przed wiatrem? Skoro można mieć i przeciwdeszczową + przeciwwiatrową o lepszej oddychalności.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2012, 09:47:10 wysłana przez Ivan »