Autor Wątek: Zbyt małe raki  (Przeczytany 1994 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krzysiek_78

Zbyt małe raki
« dnia: Styczeń 22, 2016, 18:10:34 »
Witam, Zakupiłem właśnie Zamberlany expert :) o gigantycznym rozmiarze 48 :P no i niestety stało się to czego się obawiałem moje pół automaty Nuptse okazały się za małe pomimo tego, że jest tam łącznik LONG BAR z 17 dziurkami :) (czyli według danych producenta na rozmiary 46-50). Brakuje jakieś 0,5 cm by but dobrze wszedł. Znalazłem taką info odnośnie raków ( http://outdoor.org.pl/?p=473 ) jest tam mowa o przestawieniu łącznika :

"Zwykle przód łącznika przechodzi przez dwie „szlufki” (obejmy) metalowe w przedniej części raka, na końcu łącznika znajduje się zgrubienie, które zapobiega wysunięciu się łącznika poprzez blokowanie na pierwszej obejmie, można łącznik taki wyciągnąć i przełożyć go tak, aby zgrubienie to znajdowało się pomiędzy tymi obejmami, w efekcie rak zgina się razem z butem, w łatwym terenie jest to super rozwiązanie, natomiast jeśli się zapędzimy w trudny teren będzie nam trudniej, co jest oczywiste. I tutaj mała uwaga, o takim sposobie mocowania łącznika, oficjalnie  mówi tylko firma Petzl, aczkolwiek sefer wspomniał mi, że patent ten pokazał mu  Piotr Pustelnik kilka lat temu, i można to bez obaw zrobić w każdych rakach."

Takie pytanie czy ktoś z was to stosował/stosuje ? Czy na pewno jest to bezpieczne ? (chodzi mi o zwykłą turystykę jakieś lodowce Tatry zimą, bez żadnych szaleństw na ścianach lodowych itp :P)
Taka opcja dała by możliwość założenia tych raków no moje mega duże buty :) Buty są na tyle sztywne, że rak i tak nie będzie się wyginał, tylko czy to wytrzyma i raki się nie rozlecą :P czy cuś tam :)

No a jeśli jest to lipa, to czy znacie jakieś raki, które mają mega duży rozstaw ?

forum.outdoor.org.pl

Zbyt małe raki
« dnia: Styczeń 22, 2016, 18:10:34 »

Offline prosiakt

• nie jest tak źle , mogło być gorzej ...

Odp: Zbyt małe raki
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 23, 2016, 11:47:14 »
przez jakiś czas miałem tak założony łącznik , bo także mam dużą stopę , nie była to wspinaczka , tylko zwykłe zimowe chodzenie trochę górek .
Raki dobrze sie sprawowały , bez problemów , nie zauważyłem jakichś negatywnych sytuacji .
teraz ma przedłużony łącznik .

Offline drynda

« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 23, 2016, 16:46:25 »
Mialem zamberlany expety rozm 48 i raki nuptse tylko nie pamietam czy polautomaty czy automaty i dluzszy lacznik bz problemu dawał radę i nawet nie była to osatnia "dziurka".

W scarpach 6000 rozm. 48 czy 49 mialem bd serac w polautomacie z dłuższym łącznikiem i było ok, teraz mam grivele g12 z długim łącznikiem i też jest ok, mogę pomierzyć jak chcesz

Offline krzysiek_78

« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 23, 2016, 18:16:51 »
Dzięki, za odpowiedzi, rozumiem, że ten przedłużony łącznik do CT też ma 17 oczek tylko najzwyczajniej jest dłuższy ? Bo jeśli tak jest to po prostu zakupię sobie niejaki Long Bar :)

Offline MaciekZ

« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 23, 2016, 20:40:53 »
Myślę że w tym temacie sensowniej byłoby - zarówno pytając jak i odpowiadając - operować długością podeszwy. Ten sam rozmiar różnych modeli może przecież dawać różną długość zewnętrzną buta. Chociaż wiadomo że także szerokość czubka będzie tu mieć znaczenie...
A w temacie zasadniczym nie jestem niestety w stanie pomóc - raki sprzedane :(