Autor Wątek: [Kuchenki] Primus - czym się różnią?  (Przeczytany 8710 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aquater

[Kuchenki] Primus - czym się różnią?
« dnia: Listopad 25, 2014, 23:00:18 »
Witam szanowne grono... To chyba mój pierwszy post...
Koledzy i koleżanki mam pytanko odnośnie różnic w budowie i funkcjonowaniu kuchenek wielopaliwowych primusa...
Zamierzam za jakiś czas zanabyć takie cudo...

NIby podobne ale jednak różne nazwy..

MultiFuel EX +
OmniFuel
Primus Omnilite Ti

NIe ukrywam ze wpadła mi w oko tytanowa... Podpowiecie na co zwracać uwagę? Warte są swojej ceny czy jednak można zakupić coś konkurencji?
Będę wdzięczny za wszelakie sugestie i uwagi ...
pozdrawiam  ;D
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2014, 08:20:19 wysłana przez ina »

forum.outdoor.org.pl

[Kuchenki] Primus - czym się różnią?
« dnia: Listopad 25, 2014, 23:00:18 »

Offline ina

Odp: [Kuchenki] Primus - czym się różnią?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2014, 08:30:28 »
Tym:

MULTIFUEL

Najbardziej uznana na świecie kuchenka wielopaliwowa. Zaprojektowana dla tych którzy chcą mieć wybór pomiędzy gazem a innymi paliwami tj. benzyna, parafina czy olej napędowy. Działa praktycznie na każdym paliwie, nawet w ekstremalnie niskich temperaturach. W najnowszej wersji wyposażona została w ulepszony palnik ( o większej mocy i jeszcze stabilniej działający w ujemnych temperaturach). Inne zalety to nowa osłona przeciwwietrzna, znacznie redukująca wymiary pakunku w stosunku do poprzedniego modelu. Pompka, multitool (klucz naprawczy), pokrowiec, wiatrochron dostarczane w komplecie, 3x wtryskiwacz paliwa.

Waga: 356 g
Wymiary:   66 x 88 x 142 mm
Moc palnika:   2700 W
Gotowania 1 l wody: 3 min. (czas zależny od użytego paliwa) + 40s na podgrzanie wstępne

OMNIFUEL

Model 2013. Najbardziej zaawansowana kuchenka w kolekcji marki Primus. Przeznaczona dla tych którzy poszukują najlepszej i najbardziej wszechstronnej kuchenki na rynku! OmniFuel działa praktycznie z każdym paliwem- gazem, benzyną, ropą, parafiną, naftą, a nawet z paliwem lotniczym. Nowy system wczesnego podgrzewania skraca czas podgrzania wstępnego do minimum. Precyzyjna regulacja płomienia pozwala oszczędzać paliwo. Super cicha. Może być używana ze zwykłymi kartuszami gazowymi (nakręcanymi)!

W komplecie pompka, woreczek transportowy, igła czyszcząca, klucz naprawczy MultiTool i osłona przeciwiatrowa oraz butelka 600 ml.

Waga: 339 g + 144 g butelka - 441 g (całkowita)
Moc:   3000 W / 10500 BTU/h
Zagotowania 1l wody: 3 min. + 40s na podgrzanie wstępne
Wymiary:   66 x 88 x 142 mm

OMNILITE

Nowość marki Primus, którego pierwowzorem była kuchenka Omnifuel. Odznacza się mniejszą masą i jeszcze większą mocą! część komponentów zrobiona z tytanu
część komponentów zrobiona z tytanu
doskonała regulacja dzięki zaworowi przy palniku
do zestawu dołączona jest pompka i butelka na paliwo o pojemności 0,35 l

Waga: 239 g (samostatný vařič)
Moc:   2600 W
Uvaření 1 l vody: 2,4 minuty (+ 40 sekund předehřátí)
Wymiary:   55 x 90 x 114 mm
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline ramol

« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 26, 2014, 08:50:10 »
Swoją omnilite Ti odkupiłem od Duszy, muszę jej jeszcze piwo postawić  ;).
Palnik jest świetny , ale na polskiej benzynie przepychanie załączoną igłą po maksymalnie godzinie grzania. W Norwegii , czy Islandii jakoś działa bez czyszczenia  ;D
To oczywiście będzie dotyczyło wszystkich brudnych paliw, bez względu na narodowość .
W zestawie masz tylko małą butelkę na benzynę . Wagowo lepiej wychodzi noszenie dobrego gazu.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2014, 15:31:22 »
Wagowo lepiej wychodzi noszenie dobrego gazu.
I to znacznie lepiej. Na benzynie zużywa się paliwa do rozgrzania palnika i wbrew pozorom nie są to tak małe ilości. Jadąc na dłużej, takich rozgrzań robi się kilka dziennie, pomnożone przez ilość dni robi się tej zmarnowanej benzyny trochę. Benzynka wychodzi w miarę dobrze do dłuższego gotowania, a najlepiej dla kilku osób jednocześnie.

Offline aquater

« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2014, 23:48:04 »
mam do kupienia od znajomego również Primus Gravity EF II
Po dokupieniu pompki robi się z niej kuchenka na różne paliwa...

Co byście osobiście wybrali?

Offline Shwarc

« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 27, 2014, 06:09:15 »
Jeśli na różne paliwa, a w tym i gaz to ja właśnie.

Offline aquater

« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 27, 2014, 11:06:17 »
Kolego Shwarc którą dokładnie masz na myśli?
Miałeś z nią do czynienia?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 27, 2014, 11:06:17 »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 27, 2014, 17:08:44 »
Nie miałem do czynienia, ale patrzę na uniwersalność. Jak miał bym kupić na paliwato wybrał bym taką co pali także na zwykłym gaze z kartuszy. Poznałem wady benzynówek na ostatnim wyjeździe, a kolega dokładnie obliczył ile paliwa się marnuje na odpalenie. Stąd takie anie inne wnioski.

« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 27, 2014, 23:38:30 »
Prosta sprawa, kup najlżejszą. Wszystkie palą gaz.

Offline aquater

« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 28, 2014, 00:23:17 »
Jestem ciekaw jakie są różnice przy korzystaniu z różnych paliw i która najlepiej się sprawdzi....
Kwestie techniczne a raczej serwis kuchenek i dostęp do ewentualnych zużytych elementów również....

Offline Lake_

« Odpowiedź #10 dnia: Luty 17, 2016, 11:00:49 »
Witajcie,
Zastanawiam się nad kupnem palnika wielopaliwowego i ostateczny wybór padł pomiędzy dwoma modelami Primusa, a mianowicie:
Primus Multifuel III
Primus Omnifuel II
Jak porównuje sobie parametry obydwu palników to wychodzi na to, że:
Multifuel III oraz Omnifuel II  wymiary
Omnifuel jest cieższy o 10 g trochę szybciej gotuje bo ma o 300 W więcej mocy, mokrętło przystosowane do działania w rękawicach
Ale....
Czy jest sens dopłacania ponad 120 zł za Omnifuela II czy w codziennym urzytkowaniu nie widać aż tak tej różnicy

Offline kuzon

« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 02, 2016, 21:44:27 »
Ktoś wie gdzie można kupić dysze do Multifuel i jaka jest cena? Mam okazję kupić nowy palnik w dobrej cenie (400 zł), ale brak jest dysz.
"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
 - Maya Angelou

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 04, 2016, 18:27:21 »
400 zł za Primusa MF to nie jakaś rewelacja... no ale kazy sam ocenia.
Dysze do kupienia były zdaje się w Salewie, bo oni przejęli dystrybucję Primusa.
Ale zajdź do któregokolwiek sklepu turystycznego, to Ci ściągną dysze w sensownej cenie.

Offline kuzon

« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 05, 2016, 16:04:34 »
Dzięki. Cena wydawała mi się bardzo atrakcyjna. Najtaniej znalazłem w Skalniku za 525 zł. Gdzieś można kupić taniej?
"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
 - Maya Angelou

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 05, 2016, 19:35:51 »
Tzn, cena zła nie jest, ale bez szału, zwłaszcza że niekompletna.
Nie śledzę już na bieżąco serwisów aukcyjnych czy podobnych, ale widywałem nówki po 350 (pełny komplet sklepowy). Sam kiedyś taką kupiłem w tej cenie.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 05, 2016, 19:35:51 »

Offline kuzon

« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 05, 2016, 22:17:20 »
No, 350 to świetna cena. Sprzedający ma jeszcze poszukać dysz, być może gdzieś mu wypadły w szafie.
 - Maya Angelou

Offline kuzon

« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 14, 2016, 10:12:19 »
Dla przyszłych pokoleń: cena 1 szt. dyszy, to 78 zł. Dystrybutorem Primusa (ale nie prowadzą sprzedaży detalicznej) jest firma HBMM z Poznania.
 - Maya Angelou