Autor Wątek: [Raki] Raczki turystyczne Climbing Technology Mini Crampon 4P  (Przeczytany 7854 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline misiak76

[Raki] Raczki turystyczne Climbing Technology Mini Crampon 4P
« dnia: Październik 26, 2014, 02:24:26 »
Jako, że w najbliższym czasie nie zamierzam chodzić zimą po wysokich górach i tym bardziej po lodowcach postanowiłem sobie kupić poręczne raczki tzw. "turystyczne". Po przeglądnięciu netu wybór padł na te od Climbing Technology. Dlaczego? Bo są lekkie nie mają łańcuszków, które potrafią się zerwać w najmniej odpowiedniej chwili. No i mają te 4 wielkie zęby. Służyć mi mają do wędrówek na mniej wymagających szlakach zimą i w cieplejszych porach roku przy przejściu przez śnieżne pola.

Co można o nich dowiedzieć się w necie:

Małe raczki turystyczne Climbing Technology, doskonałe do zastosowania podczas podejść i zejść w średnio stromym terenie, na podmarzniętym śniegu oraz na oblodzonych szlakach.

Najważniejsze cechy:
  • 4-zębne raki stalowe, antypoślizgowe;
  • regulacja szerokości (bez potrzeby użycia dodatkowych narzędzi, w jednym z zębów każdego raczka znajduje się kluczyk);
  • długość zębów- 30 mm;
  • mocowanie: paski poliuteranowe;
  • zaciskowa klamra umożliwia szybkie dociąganie oraz poluzowanie paska;

Waga całości: 294 g
Waga sztuki: 147 g

Instrukcja:

Wg mojego pomiaru:
Waga sztuki: 145 g
Z wagi można uciąć jeszcze kilka gram bo paski są wręcz olbrzymiej długości na stopę słonia  ;D

A teraz na bucie:

forum.outdoor.org.pl

[Raki] Raczki turystyczne Climbing Technology Mini Crampon 4P
« dnia: Październik 26, 2014, 02:24:26 »

Offline Shwarc

Odp: [Raki] Raczki turystyczne Climbing Technology Mini Crampon 4P
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2014, 10:47:27 »
Nie chodziłeś w nich jeszcze?

Offline misiak76

« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2014, 11:06:57 »
Tylko po domu. Mam je od tygodnia.

Online MaciekZ

« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2014, 14:57:37 »
I jak się ma podłoga?  ;)

Offline misiak76

« Odpowiedź #4 dnia: Październik 26, 2014, 16:10:08 »
Podłoga się trzyma i dywan też. Na betonie tylko kilka rys pozostało ;)

Offline Shwarc

« Odpowiedź #5 dnia: Październik 26, 2014, 16:49:30 »
Ciekaw jestem jak tego tupu raczki zachowują się (jak pomagają) podczas podchodzenia czy schodzenia po przetartym i ubitym śniegu? Na szlaku gdzie Vibram się już bardzo zaczyna ślizgać często idzie się dwa kroki do przodu, jeden do tyłu. Na takich ubitych i wyślizganych śniegach trochę głupio chodzić w rakietach, ale jak tu iść bez rakiet? Nie przekonują mnie te raczki bo nie znajdują się pod palcami (idąc pod górkę), ale może się mylę?

Offline misiak76

« Odpowiedź #6 dnia: Październik 26, 2014, 17:07:32 »
Traktuje je jako awaryjne rozwiązanie. Po nadchodzącym sezonie będę już wiedział czy był to trafny wybór.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Październik 26, 2014, 17:07:32 »

Offline Rychu

« Odpowiedź #7 dnia: Październik 26, 2014, 23:50:39 »
ciekawe czy ten kluczyk nie będzie słabym miejscem?
"I hate the people destroying my plans..." Acid Drinkers

Galeria zdjęć :)

Offline petelicki

« Odpowiedź #8 dnia: Październik 27, 2014, 09:50:22 »
Też mam takie raczki i podobnie jak misiak76 nie miałem jeszcze okazji ich użyć. Za to używał ich mój kolega i po wspólnym wyjściu, gdzie ja ślizgałem się co krok, a on szedł jak po zwykłym podłożu zdecydowałem się na zakup. Są bardzo lekie i praktycznie nie zajmują miejsca w plecaku. Nie jest to sprzęt który zastąpi raki, tzn. jeśli spodziewamy się, że będzie potrzeba użycia raków, lepiej wziąć pełnowymiarowe. Również w Tatry bym ich nie zabrał. Natomiast sprawdzą się idealnie np. zimą w Karkonoszach gdzie zazwyczaj spokojnie można chodzić w samych butach, ale zdażają się poszczególne, dość strome podejścia\zejścia po zalodzonym i zbitym śniegu (wejście na Szrenice, Snieżka itp). W takich sytuacjach raczki mogą bardzo pomóc i zapobiec kilku upadkom. W porównaniu do raczków w postaci kolców pod butem, te znacznie pewniej trzymają w śniegu.
"Kto nie maszeruje ten ginie."

Offline PiotrekB

« Odpowiedź #9 dnia: Październik 27, 2014, 15:25:50 »
Używam analogicznych raczków od Salewy, również w Tatrach.
W naprawdę twardym śniegu ciężko jest je wbić, a jeśli nie wbijesz do końca to zaczynasz nie bujać. Ale jako rozwiązanie awaryjne, czy chwilowe jest bardzo dobre.
Różnica pomiędzy marszem bez a w jest ogromna.

Offline sieku

« Odpowiedź #10 dnia: Luty 07, 2015, 19:27:01 »
Właśnie zamówiłem takie dla narzeczonej, bo (jak nazwa wskazuje) narzekała na brak przyczepności zwłaszcza na zejściach po wydeptanym śniegu.
Pytanie mam do użytkowników. Czy da się je założyć tak, żeby zamiast na śródstopiu ostrza znajdowały bliżej palców? Pozwoliłoby to w teorii na lepsze wykorzystanie ich na podejściu.

Nie miałem ich jeszcze w ręku więc puki co kombinuje na podstawie zdjęć. Od razu zaznaczam, że nie chodzi o użytkowanie w tatrach czy tym bardziej jakieś harde wspinaczki. Ot, Bieszczady czy Sudety.

Edit.
I jeszcze w czym to nosicie? Pokrowiec na "normalne" raki wydaje mi się przesadą pod względem objętości i wagi.
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2015, 19:39:12 wysłana przez sieku »

Offline Hubert

« Odpowiedź #11 dnia: Luty 07, 2015, 22:28:54 »
Na zejścia będą idealne. Nie da rady przesunąć raczków na przednią część buta, ale i tak przy podejściach dużo pomagają. Ja je noszę w materiałowym pokrowcu po portfelu:) jest idealny do tego. Generalnie miałem je 2 dni w Tatrach i jestem zadowolony. Minus estetyczny to strasznie schodzi z nich farba/pojawia sie rdza, ale poza tym wszystko ok.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #12 dnia: Luty 07, 2015, 22:46:41 »
Są też raczki 6 zębne:

Offline misiak76

« Odpowiedź #13 dnia: Luty 08, 2015, 00:24:33 »
Ja jakoś nie mam problemów z nimi. Dają radę na szlakach. Tylko, że trzeba pamiętać, że ona są na środku stopy i przy stawianiu stopy na pięcie można polecieć.

Offline ina

« Odpowiedź #14 dnia: Luty 08, 2015, 22:59:46 »
Tylko, żeby nikt z czytających ten wątek nie wpadł na pomysł zabrania takich raczków zamiast raków gdzieś powyżej schronisk...
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Luty 08, 2015, 22:59:46 »

Offline misiak76

« Odpowiedź #15 dnia: Luty 09, 2015, 00:36:01 »
Tylko, żeby nikt z czytających ten wątek nie wpadł na pomysł zabrania takich raczków zamiast raków gdzieś powyżej schronisk...
Powyżej schronisk tatrzańskich to byłoby już przegięcie ;) Ale w innych pasmach polskich gór są ok.

Offline sieku

« Odpowiedź #16 dnia: Luty 09, 2015, 13:55:48 »
Tak jak napisałem ina, Bieszczady/Sudety.
W zamyśle ma to być akcelerator schodzenia po wyślizganych szlakach (także tych nieośnieżonych). Wiadoma sprawa, że nie zastąpi pełnowymiarowych raków tam, gdzie należałby je zastosować.

Offline necik

« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 31, 2016, 20:12:26 »
Czy takie raczki sprawdzą się w kwietniu w Tatrach? Planuję wyjazd do Doliny Chochowskiej na krokusy i może przy okazji gdzieś jeszcze poszedłbym. Nigdy w zimie nie chodziłem po górach, więc na początek byłby to Grześ i Rakoń, Wołowiec raczej nie, bo tam już robi się trochę stromo. Oprócz tego Murowaniec (nie wiem jeszcze która drogą) i schronisko na Hali Kondratowej (może kawałek dalej pod Giewont). Chciałby też pójść do Doliny Pięciu Stawów, ale to chyba nie będzie dobry pomysł dla osoby początkującej? Czy w kwietniu omawiane w tym temacie raczki dadzą radę w miejscach przez mnie wymienionych?

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 31, 2016, 23:50:58 »
wszystko zależy od warunków

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D