Autor Wątek: [Palniki] Crux Lite Optimus  (Przeczytany 7939 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline misiak76

[Palniki] Crux Lite Optimus
« dnia: Październik 20, 2014, 21:49:24 »
W tym roku dzięki radom udzielonym mi na tym zacnym forum stałem się posiadaczem przedmiotowego palnika.

Teraz troszkę danych marketingowych od producenta:

Mały i niezwykle lekki palnik gazowy umożliwiający komfortowe zagotowanie wody podczas wszelkiego typu aktywności outdoor. Palnik zużywa niewielkie ilości gazu przez co 1 kartusz o pojemności 220g umożliwia pracę kuchenki na maksymalnej wydajności przez całą godzinę. Wysoka wydajność pozwala zagotować 1L wody w czasie 3 minut dzięki czemu w bardzo krótkim czasie możemy przygotować rozgrzewającą herbatę czy ciepły posiłek.

Dane techniczne:

Wymiary: 7,5 x 5,7 x 5,5 cm
Waga: 72 g
Technologia: gaz
Obsługiwane paliwa:
  • propan
  • butan
  • izobutan
Wydajność (W): 3000
Czas gotowania 1l wody: 3 min (w zależności od wysokości i klimatu)
Etui w zestawie

Kilka słów moich:

Jest to mój pierwszy palnik w stylu light i jestem z niego naprawdę zadowolony.
Zabieram go gdzie tylko mogę i zawsze znajdzie się dla niego miejsce w moim bagażu. Już nieraz zadziwiłem swoich znajomych gdy w terenie proponuję im ciepłą i świeżą kawę ;)
Puki co używałem go od wiosny do jesieni, na plaży, w lesie i w Pieninach.
Garnek na rozłożonych ramionach się utrzymuje i nie zsuwa.
Płomień pali się równomiernie i równo rozchodzi się po dnie garnka.
Palnik nakręca się na kartusz szybko i bezproblemowo podpala.
Jedyny minus jaki zaobserwowałem to, że trzeba co jakiś czas podkręcić kurek bo płomień ma tendencję do słabnięcia. Niestety nie wiem czy to normalne czy standard w tym rodzaju kuchenek. Sprawdzane przy nowym kartuszu.
Czas gotowanie tak jak w innych kuchenkach jest uzależniony od warunków atmosferycznych. Wodę 0,75 l gotowałem w nim najkrócej około 3 min w osłoniętym pomieszczeniu z tym, że nie miałem palnika rozkręconego na maximum.
Czy kupiłbym go raz jeszcze, TAK i teraz tylko sobie pluję, że wcześniej nie miałem podobnego przedmiotu w moim bagażu.

Moje pomiary:
Wymiary: 7,3 x 5,7 cm i promień ramion po rozłożeniu 5,5 cm
Waga palnika: 73 g
Waga woreczka ochronnego: 8 g

Zestaw bojowy w akcji ;D

forum.outdoor.org.pl

[Palniki] Crux Lite Optimus
« dnia: Październik 20, 2014, 21:49:24 »

Offline drynda

Odp: [Palniki] Crux Lite Optimus
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 21, 2014, 08:49:16 »
To słabnięcie to przypadłość crux'ow niestety, ale idzie się przyzwyczaić

Offline Szymon

« Odpowiedź #2 dnia: Październik 31, 2014, 21:58:10 »
Mi się nie udało przyzwyczaić. jeśli gotujecie dużo makaronów, kasz, ryży i innych tam takich, które wymagają by dojść na małym ogniu nie polecam crux,ów. Do gotowania wody bardzo fajne palniczki.

Offline Pawouek

• Głupek Leśny

« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 01, 2014, 17:14:36 »
Z tego co gadałem ze znajomymi ze sklepu - nowa seria podobno pozbawiona jest wady przygaszania.
Swój wymieniałem 2 razy - w tej chwili chyba w końcu dostałem ten z poprawionej serii, ale od wymiany gotowałem na nim raptem kilka razy, więc na 100% nie potwierdzę.
Czy kupiłbym go jeszcze raz? Nie - chyba, że byłbym w 100% pewien, że nie ma wady. Niestety crux zawiódł mnie, jak to zwykle bywa, w chwili gdy mogło to zdecydować o życiu a na pewno o zdrowiu. Dobrze, że kumpel poratował...

Offline Sławek...

« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 08, 2014, 01:24:39 »
U mnie to nie przygasanie a wręcz gaśnięcie, wrr...
jak ostygnie to wraca do życia, jak znacie takie, które palą bez problemu to podrzućcie jakieś propozycje
;)

« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 08, 2014, 20:50:21 »
MSR Pocket Rocket też jakieś cuda wyprawiał, nie dało się na nim normalnie gotować (nie mój), za to Micro Rocket pali idealnie, nigdy samowolnie nie modyfikuje płomienia. Tylko wiecznie mu odpada "wind clip" :/

Offline Yatzek

« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 08, 2014, 22:48:35 »
A pan Yatzek ma swojego składaka Providus+ FM300G i jest zadowolony :)
http://ginvilla.blogspot.com/2012/08/palniki-fm300g-providus.html

Na zimę mam stareńkiego Colemana z agrafką, ale ten powyżej jest lżejszy, mniejszy i sprawę załatwia.
Wędrówką życie jest człowieka...

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 08, 2014, 22:48:35 »

Offline sieku

« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 09, 2014, 09:17:08 »
Bardzo fajny patent z tą blaszką Yatzek. Szanuje polską myśl techniczną :D
Kupiłem niedawno używanego crux'a (jeszcze nie testowałem, czekam na kartusz) i trochę martwi mnie ta legenda o gasnącym płomieniu. Czy możliwym jest, że powodem takiego stanu rzeczy są za duże lub nieprzysłonięte od wiatru otwory "tlenowe"? Bo rozumiem, że te otwory na przegubie mają za zadanie stworzenie mieszanki paliwowo-powietrznej. Teoria podsuwa, że zmiana wymaganych proporcji może skutkować zduszeniem płomienia. Czy takie gaśnięcie ma też miejsce w "kontrolowanych warunkach kuchennych"?

Offline Sławek...

« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 09, 2014, 09:49:21 »
Tak się zastanawiam czy ta przypadłość nie dotyka palników lite (sprawdziłem mój i okazało się, że to Coleman Lite a nie Crux a też gaśnie)
Może to jakaś wada konstrukcyjna wynikająca z małych wymiarów i coś trochę większego już będzie działać dobrze?
Ja mam wrażenie,  że pod wpływem zwiększonej temp coś się w moim palniku przytyka i udrażnia się samo jak ostygnie więc nie podejrzewam, że to kwestia powietrza
;)

Offline Yatzek

« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 09, 2014, 11:45:45 »
Można snuć domysły o gaśnięciu palników, ale zakładam, że konstruktorzy tychże borykają się ze znanym problemem. Soto wprowadził model z samoczynną regulacją, więc widać, że starania są by tę przypadłość zniwelować.
Według mnie, rozgrzane spaliny po rozgrzaniu palnika nadmiernie podgrzewają powietrze wokół otworów powietrznych, co zmniejsza efektywność palnika przez zmniejszenie ilości tlenu, na dodatek rozgrzanego i rozrzedzonego gorącymi spalinami.
Im mniejsza i krótsza konstrukcja - co jest w naszym mniemaniu pożądane, tym mocniej ten syndrom daje się we znaki.
Gdyby zatem zrobić szeroki kołnierz - do testów nawet z kartonu i umieścić go pomiędzy głowicą palnika (palnikiem zasadniczym) a otworami powietrznymi by wyeliminować przegrzewanie powietrza zasysanego tymi otworami, efekt gaśnięcia powinien ustąpić.

Może ktoś to sprawdzi...?

Offline sieku

« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 09, 2014, 22:49:35 »
Gdyby zatem zrobić szeroki kołnierz - do testów nawet z kartonu i umieścić go pomiędzy głowicą palnika (palnikiem zasadniczym) a otworami powietrznymi by wyeliminować przegrzewanie powietrza zasysanego tymi otworami, efekt gaśnięcia powinien ustąpić.

O tym samym pomyślałem.

Offline Sławek...

« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 10, 2014, 00:40:19 »
Myślicie, że to pomoże? W sumie można sprawdzić,  przeróbka nie będzie specjalnie skomplikowana
;)

Offline Ivan

« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 11, 2014, 11:25:18 »
Też zastanawiało mnie dlaczego przygasanie w małych palnikach jest bardziej widoczne niż w tych dużych. Mój stary Coleman przygasa dużo mniej niż Primus Micro-cośtam. No i doszedłem do wniosku, że musi tu chodzić o masę (Coleman - ponad 200g, Primus - mniej niż 100g). Mały palnik, mała masa, cała konstrukcja szybciej się rozgrzewa, coś tam w zaworze minimalnie puchnie (iglica?) i lekko przyblokowuje wypływ gazu, stąd mniejszy płomień. Chyba. Gdy pociągnę pokrętło do siebie (nie odkręcę a pociągnę) to płomień wraca do wcześniejszych rozmiarów. To by pasowało do hipotezy z iglicą.

Według mnie, rozgrzane spaliny po rozgrzaniu palnika nadmiernie podgrzewają powietrze wokół otworów powietrznych, co zmniejsza efektywność palnika przez zmniejszenie ilości tlenu, na dodatek rozgrzanego i rozrzedzonego gorącymi spalinami.

Akurat dostarczenie ciepłego powietrza polepsza spalanie. Vide sposób odpalania silnika na mrozie "na gazetkę", stosowany przez TIRowców: podpalają gazetę przed maską aby silnik zaciągnął się ciepłym powietrzem i odpala mimo, że niby mniej w tym powietrzu tlenu.

A palniki przygasają chyba również dlatego, że rozprężający się gaz w kartuszu robi się zimny i mniej paruje. Dlatego rozkręcony na maxa palnik (szybkie rozprężanie gazu) przygasa szybciej niż palnik, który jest odkręcony na 1/4 i pali się małym, ale dzięki temu w miarę stałym płomieniem.

Offline Yatzek

« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 11, 2014, 11:36:01 »
Akurat dostarczenie ciepłego powietrza polepsza spalanie. Vide sposób odpalania silnika na mrozie "na gazetkę", stosowany przez TIRowców: podpalają gazetę przed maską aby silnik zaciągnął się ciepłym powietrzem i odpala mimo, że niby mniej w tym powietrzu tlenu.

Ty mówisz o odpalaniu, a my tymczasem analizujemy rozgrzewanie i przygasanie.
A swoją drogą, do czego służy sprężarka i intelcooler...?
Coś mi ta Twoja teoria z tym, że "dostarczenie ciepłego powietrza polepsza spalanie" kłóci się z tym, o co zapytałem powyżej...

Offline Ivan

« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 11, 2014, 12:09:03 »
Ok, doczytałem i się wycofuję. Ciepłe powietrze ułatwia odpalanie, ale gdy już działa to lepsze zimne bo ma więcej tlenu.

Ale pierwszą część mojej wypowiedzi podtrzymuję tzn. trzeba by się zastanowić czy w lekkich palnikach przyczyną przygasania nie jest puchnięcie iglicy. No ale z tym to i tak nic się nie da zrobić.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 11, 2014, 12:09:03 »

Offline Yatzek

« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 11, 2014, 13:00:22 »
No to teraz ktoś, kto ma samogasnący palnik, niech odizoluje jakimś kołnierzem płomień od otworów napowietrzających.
Jeśli to podziała, to będziemy wiedzieć czy jesteśmy na właściwym tropie...
Można też w otwory wetknąć odcinki rurki, żeby odseparować się od gorącego powietrza, ale to mi się jakoś nie podoba, no chyba, że tylko do zbadania problemu.

Potem można grzebać przy zaworze, ale na to nie mam patentu i zdolności.

Offline misiak76

« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 19, 2015, 12:16:36 »
Ostatnio zaobserwowałem, że przygaśnięcie palnika jest odczuwalne przez 2-3 min. potem płomień się stabilizuje i problem przygasania znika. Zaobserwowane w warunkach pomieszczeń zamkniętych w temp + 10-20 stopni.