Autor Wątek: [Aplikacje/programy] Tatromaniacka aplikacja  (Przeczytany 17402 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline velka

[Aplikacje/programy] Tatromaniacka aplikacja
« dnia: Marzec 13, 2014, 23:28:41 »
Na wstępie, jeśli jest to zły dział to proszę o przeniesienie, bo trudno było mi określić gdzie to napisać.  :)

A więc, szykuje się do pisania swojej pracy inżynierskiej i wpadłem na pomysł napisania aplikacji na androida głównie wykorzystywaną w Tatrach. Będąc w górach sprawdzam pogodę wchodząc na 3-4 strony internetowe, sprawdzam kamerki czy gdzieś już słonce wyszło czy dalej będzie mleko, sprawdzam aktualny stopień zagrożenia lawinowego. Załadowanie paru stron zajmuje trochę czasu i wpadłem na pomysł zrzucenia wszystkiego do kupy. Na celu jest stworzenie takiej aplikacji sprawdzającą to wszystko lecz  jednak główną funkcjonalnością będzie możliwość szukania ludzi pod lawiną dzięki sieci WIFI (o ile jest to możliwe wgl). Nie każdego stać na pipesa, a chociaż coś takiego może sprawić, że szanse na znalezienie 2 osoby wzrosną o pare procent.

Ogólnie jestem na etapie wymyślania różnych dodatkowych funkcjonalności tej aplikacji. Mam teraz do was prośbę. Poniżej jej spis rzeczy, które moim zdaniem są potrzebne i chciałbym sie dowiedzieć waszych sugestii, propozycji co można dodać, co dla was jest ważne, co by było przydatne dodatkowo  ;)

Na ten czas wymysliłem tyle:
 1. sprawdzanie prognozy pogody z różnych stron internetowych w jednym miejscu
    - NEW METEO model UM dla różnych rejonów (Chochołowska, Kondratowa, Morskie Oko)
    - mountain forecast dla różnych szczytów (Rysy, Kasprowy, Wołowiec)
    - pogodynka.pl dla Zakopanego
    - zagraniczny serwis yr.no i accuweather.com
 2. powiadomienie o zagrożeniu burzowym wykorzystujace dane z radaru
 3. sprawdzenie aktualnego stopnia zagrożenia lawinowego i histori ubiegłych stopni
 4. możliwość zadzwonienia do TOPR'u
 5. ważne telefony do:
    - schronisk
    - TPN
 6. ważne informacje i ciekawostki o:
     - zamknietych zimowych szlakach (lawinowych)
     - stopniach zagrożenia lawinowego
 7. Detektor lawinowy dzieki sieci WIFI. Rozwiązanie przez szukanie sygnału lub
   jeden z telefonów jest HotSpotem.
 8. Spis aktualnych warunków na szlakach. Użytkownik wykonuje notatke według
   szablonu (szlak, data, itp.) i opisuje aktulane warunki. Notatka zapisywana
   jest w bazie danych i każdy użytkownik może ją przeczytać
 9. Podgląd aktualnych warunków dzięki kamerką TOPR'u

forum.outdoor.org.pl

[Aplikacje/programy] Tatromaniacka aplikacja
« dnia: Marzec 13, 2014, 23:28:41 »

Offline Photon

Odp: [Aplikacje/programy] Tatromaniacka aplikacja
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 13, 2014, 23:49:21 »
Całkiem spora lista jak na inżynierkę... już sam "detektor" po wifi (i / lub BT) brzmi nieźle i myślę... że mógłby wystarczyć.
W przygotowaniu komercyjnym dodałbym możliwość konfiguracji "co chcę oglądać"., np czy i z jakich kamer chcę zobaczyć obraz, z jakiej wysokości prognoza z mointainForecast, może dla konkretnego szczytu?

Może jeszcze  baza szlaków z krótkim opisem i skalą trudności... i atrakcyjności, którą mogą wystawiać użytkownicy, a w podglądzie pojawia się wartość uśredniona. U mniej świadomego polskiego turysty wciąż głęboko zakorzenione jest że "czarny szlak to zło wcielone, zabójca kolan, schody do piekła itd", więc weźmie dzieciaki i pójdzie na jakiś niebieski czy zielony, bo czerwony to pewnie będzie prawie tak trudny jak czarny... no i dupa, bo miało być fajnie, lekki spacerek, a trafił na szlak typu podejście na Zawrat z Gąsienicowej... z wrażenia aż mu klapki spadną.

« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 13, 2014, 23:55:38 »
Ciekawy pomysł, chętnie skorzystałbym z takiej aplikacji :) Tak na szybko dodałbym jeszcze od siebie "sekwencje postępowania ratowniczego w pierwszej pomocy"
Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga.

Offline velka

« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 13, 2014, 23:58:50 »
Lista spora, masz racje. Na razie zbieram funkcjonalności, aby promotor mógł zbudować mi temat pracy jakiś taki ogólny. W praniu wyjdzie co z tego będzie zrobione. Jak mówisz, sam "detektor" styka, ale nie robię tego by tylko zaliczyć ale dla siebie by mieć coś fajnego funkcjonalnego co będę sam wykorzystywał (większość rzeczy opiera się na parsowaniu stron :P )

Twój pomysł odnośnie szlaków nie głupi, nadałby się do do punktu 6 :)

Offline petelicki

« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 14, 2014, 10:52:27 »
Fajna aplikacja, na pewno bym ściągnął. Działaj!
"Kto nie maszeruje ten ginie."

Offline pio5

« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 14, 2014, 11:04:55 »
Dodatek do "detektora" tudzież nowa funkcjonalność społecznościowa - lokalizowanie na mapie gdzie widać wszystkich użytkowników aplikacji z opcją pokazywania tylko znajomych, może jeszcze wiadomości między użytkownikami. Jak zrobisz wersję aplikacji na iOS to mogę Ci zrobić obsługę od strony serwerowej ;-)

Offline cygnus

• Cygnus

« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 14, 2014, 11:16:30 »
Pomysl swietny ale element lawinowy jest chybiony moim zdaniem.
Wychodząc w góry wyłączam wszystkie możliwe  fajerwerki - 3G, WiFi, BT, transfer danych, a na dłuższych wycieczkach przełączam telefon w tryb samolotowy, żeby wydłużyć żywotość baterii i móc korzystać wtedy kiedy będę tego potrzebował.

pozdrawiam
Cygnus

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 14, 2014, 11:16:30 »

Offline mciej

« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 14, 2014, 11:31:20 »
Wifi włączone w tle aż tyle prądu nie żre, pamietaj że zawsze najwięcej energii zjada wyświetlacz, a podczas jednodniowej wycieczki telefon na pewno wytrzyma.

Offline Photon

« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 14, 2014, 11:46:52 »
Można też... publikować pozycję z GPSa, która będzie widoczna tylko dla wskazanych użytkowników serwisu... coś jak mam google maps ;)
To już nawet z większej odległości szybciej namierzysz partnera pod lawiną

Można też spróbować włączać te bajery... zdalnie.
Czyli partner, którego lawina ominęła inicjuje tryb lawinowy we wszystkich telefonach grupy. W tym momencie telefony zaczynają nadawać po wifi, BT, publikować pozycje GPS itd.
Jest system notyfikacji, chyba Google Push... potrafi uruchomić akcję po odebraniu powiadomienia.. to może być to :d
Jest to rozwiązanie dość oszczędne jeśli chodzi o zasoby, poczytaj, bo warto.

wykluwa się zarys zajebistej apki :D

Offline mciej

« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 14, 2014, 11:49:45 »
To byś musiał mieć i GPS'a włączonego i transfer danych jednocześnie, nie wiem czy któryś telefon by tak dłużej wytrzymał na baterii :P

Offline velka

« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 14, 2014, 13:35:58 »
pio5 i Photon, chcę totalnie odciąć się od sieci komórkowej, pakietów danych. Źródłem transmisji danych ma być sieć wifi. Publikacja pozycji GPS musiała odbywać się przez pakiet danych. Sama w sobie lokalizacja raczej mało wykorzystywana jest (może chłopakom z TOPR'u jedynie się przyda kiedy by mieli nam tyłek ratować choć rozbieżność może sprawić więcej problemów niż pożytku).

Inicjacja trybu lawinowego to spoko pomysł, ale przypominam że teoretycznie zakres maksymalny sieci wifi to 200m, który jest raczej nieosiągalny. Do tego to są telefony komórkowe, a nie rutery domowe z antenka. Będę bardzo uradowany jak zakres 75-100m będzie działał ;)

na iOS nie planuje narazie nic działać. Przeznaczenie pracy do apka na androida.  ;)

Offline Ivan

« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 14, 2014, 14:01:35 »
Zanim nastąpią dalsze dyskusje na temat czy warto napisać aplikację robiącą z telefonu detektor lawinowy proponuję sprawdzić, czy da się użyć telefonu pod śniegiem. Parę liczb:
- Sieć GSM w Polsce to 900 MHz lub 1800 MHz
- Sieć Wi-Fi działa w paśmie częstotliwości 2400 MHz lub 5000 MHz
- Detektor lawinowy to częstotliwość... 0,457 MHz
W detektorach lawinowych jest taka częstotliwość, bo dla niej śnieg jest przezroczysty. Natomiast czy jest przezroczysty dla GSM lub Wi-Fi to nie wiem, ale wątpię. Można to za pewne sprawdzić w literaturze lub spróbować zadzwonić/użyć internetu ze środka głębokiej jamy śnieżnej.

Offline velka

« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 14, 2014, 14:09:31 »
Oczywiście za nim tutaj napisałem to konsultowałem to z promotorem czy jest sens, bo sam miałem takie wątpliwości. Powiedział, że powinno to działać, ale wszystko trzeba sprawdzić. Ponadto jak rozmawiał kiedyś z toprowcem to dowiedział się ze bluetooth działa pod śniegiem ;)

Offline madmun

« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 14, 2014, 14:12:46 »
hehe
zasypany stworzy AP ?
Lokalizacja po GPS :) żarcik dobry ! :) 
Poza detektorem ok, znaczy do zabawy zrobić fajno jako element do pracy ( a potem do zabawy) , ale nie do faktycznego użycia
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline velka

« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 14, 2014, 14:19:02 »
hehe
zasypany stworzy AP ?

Nie, jedno założenie jest takie, że jeden telefon tworzy accespoint, drugi połącza się z nim i nawigacja odbywa się po sile sygnału. Drugie wyjście, że nie ma AP i tylko używana jest nawigacja po mocy sygnału. Wszystko wyjdzie w praniu ;)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 14, 2014, 14:19:02 »

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 14, 2014, 18:08:50 »
Wszystko wyjdzie w praniu
w śniegu

pomysł nie jest nowy, chyba ktoś już próbował, cała reszta poza detektorem jest ok

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

Offline sinus

« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 15, 2014, 06:24:00 »
Kiedyś zastanawiałem czy dało by się urzyć Bluetooth'a to prostego lokalizowania pod śniegiem, ale ktoś już wcześniej miał taki pomysł i tak jak piszę Ivan był problem z częstotliwością (temat był poruszany na elektroda.pl)
Climb to Ski

Offline Edwinz0r

« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 15, 2014, 23:13:23 »
Imho, fajny pomysł z uwzględnieniem, że detektor to tylko do celów naukowych. Żeby przypadkiem ktoś kiedyś nie pomyślał "eee mam "detektor" w telefonie to przyoszczędze 30 zł na wypożyczeniu prawdziwego".

Nie każdego stać na pipesa, a chociaż coś takiego może sprawić, że szanse na znalezienie 2 osoby wzrosną o pare procent.
Chodzeniu w teren zagrożony lawinami bez ABC lawinowego (i umiejętności posługiwania się nim) mówimy stanowcze NIE!!

Offline Pablo666

« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 15, 2014, 23:32:52 »
Chyba tu zgodzę się z EdwinzOrem, prowokowanie zachowań mogących zachęcać do zastpowania detektorów apkami w telefonie może być śmiertelne...
Raczej sfokusował bym się na części informacyjnej aplikacji i zrobił kombajn wiedzy o Tatrach.
Jeżeli promotor woli apke lokalizacyjną to niech ona poza uczelnię nie wyjdzie. Gdyby to było takie banalne to byśmy lokalizowali się po telefonach a nie po detektorach już dawno.
Całe życie z wariatami....

Offline aro5406

« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 16, 2014, 00:14:42 »
Chodzeniu w teren zagrożony lawinami bez ABC lawinowego (i umiejętności posługiwania się nim) mówimy stanowcze NIE!!

A czy chodzeniu w teren zagrożony lawinami z lawinowym ABC i umiejętnością ich stosowania mówimy TAK ? ;)

Niech sobie kolega realizuje swoją wizję nawet z uwzględnieniem pomysłu jako pips czy raczej jako jego namiastkę choćby w celach poznawczych. Ogólnie pomysł aplikacji uważam za bardzo fajny i potencjalnie przydatny.

Offline Gugul

« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 16, 2014, 11:12:39 »
Aplikacja bez pakietu danych? Moim zdaniem to spore ograniczenie. Funkcjonalności typu sprawdzanie pogody itp podane przez Ciebie aktualizowane tylko przez wifi nie będzie super aktualne w terenie. Jeżeli uwzględni się przesył danych możliwe użyteczne opcje rosną lawinowo :). Oszczędność baterii to osobna kwestia ale zakładam że możliwość włączenia tej opcji jest sprawą potrzebną. Oczywiście wersja offline-oszczędna działająca niezależnie niezbędna.

Offline mciej

« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 16, 2014, 11:14:59 »
Lokalizacja lawinowa ma sie odbywać bez pakietu danych :P

Offline Gugul

« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 16, 2014, 11:51:02 »
Ha :) w takim razie:
- dodawanie adnotacji do danych lokalizacji (zgłoszenie oblodzeń, niedostępnych łańcuchów, niedźwiadków :) itp aktualizowanych dla użytkowników i związanych z datą zgłoszenia)
- informacje o warunkach bezpośrednio od użytkowników dostępne online ( np. miejsce, wysokość, opady, ocena wiatru, zamglenie, temp itp)

Offline Edwinz0r

« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 16, 2014, 13:08:30 »
A czy chodzeniu w teren zagrożony lawinami z lawinowym ABC i umiejętnością ich stosowania mówimy TAK ?
Część użytkowników wychodzi czasem w góry zimą... powyżej granicy lasu (uproszczenie), więc automatycznie znajduje się w terenie zagrożonym lawinami, więc do końca nie wiem co odpowiedzieć :P

Offline Schredis

« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 16, 2014, 15:10:09 »
Jak dla mnie punkty o 1 do 6 są jak najbardziej do zrealizowania. Co do detektora, bawiłem się w tym roku z lokalizacją urządzeń za pomocą ap wifi, miałem do dyspozycji 4 ap na rogach auli o wymiarach 25 m x 25 m. Udało się uzyskać wyniki uznane za zadowalające (jednak nie chciałbym, żeby od tego zależało moje życie). Trzeba pamiętać, że pracowałem na 4 ap, nie na jednym (i to dużo słabszym) i w dwóch płaszczyznach, a nie w trzech.