Autor Wątek: [Palniki] Optimus Vega  (Przeczytany 3231 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mciej

[Palniki] Optimus Vega
« dnia: Luty 04, 2014, 10:40:47 »
To moze dwa słowa na temat Vegi i troche zajawkowych fotek :P Palnik na razie używany tylko testowo, kupiony z myślą o letnim wyjeździe, jednak o pierwszych spostrzeżeniach już mogę napisać. Pierwsze to takie że pieknie pali nawet przy -20 stopniach przy odwróconym kartuszu, jednak trzeba pamietać że samo odpalenie odbywa się w normalnej pozycji także na samym butanie bedzie problem go odpalić w niskich temperaturach. Rurka jest dosyć długa wiec wpływa do niej dużo gazu przy odwróconym kartuszu, co skutkuje tym że palnik nam sie jeszcze troche pali po zamknięciu zaworu, dobre 15-20 sekund zanim wszystko ze środka sie wypali. Przy kartuszu w normalnej pozycji może 1 sekunde się pali, ale jakaś bezwładność jest. Nawet duży kartusz w pozycji odwróconej stoi bardzo stabilnie i mamy łatwy dostęp do kontroli zaworu. Drugie spostrzeżenie to że rurka jest dosyć sztywna co przy użytkowaniu dużego kartusza może być problematyczne, udało mi się go wywrócić jak przekładałem kartusz gdy nic nie bylo na palniku, także trzeba uwazac. Trzecie to to że możemy na nim używać naczyń i małych i dużych z tym że im mniejsze tym mniej stabilne, jak na moje jest to palnik raczej do duzych garków, na wyprawy dwuosobowe i wiecej, dla jednej moze byc troche za ciezki, no ale bardzo wygodnie sie z niego korzysta bo jest bardzo stabilny, odstaje tylko na 7 centymetrów od ziemii co daje nam komfort gotowania jak w domowej kuchni  ;D

Na palniku możemy postawić na prawdę duże, domowe garnki a wszystko będzie i tak stabilne. W zestawie dostajemy jeszcze woreczek i aluminiową ochronę od wiatru. Nie wiem na ile wytrzymały jest ten kawałek aluminium i jak wiele zagięć wytrzyma zanim pęknie ale miło że jest, bede meldował w czasie użytkowania jak to sie wszystko sprawuje :P
Więcej fotek

forum.outdoor.org.pl

[Palniki] Optimus Vega
« dnia: Luty 04, 2014, 10:40:47 »

Offline atanor

Odp: [Palniki] Optimus Vega
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 04, 2014, 11:57:40 »
Ta aluminiowa osłona jest wbrew pozorom trwała. Swego czasu zastanawiałem się nad Vegą, ale nie jestem do końca przekonany. Ciekawi mnie czy ten palnik nie byłby za szeroki Optimus Terra Weekend HE.

Offline mciej

« Odpowiedź #2 dnia: Luty 04, 2014, 12:10:22 »
Foto
Tak by sobie leżał, płomień nie jest chyba na tyle szeroki żeby walić bezpośrednio w radiator. Ja go brałem do użytku z wiekszymi garami, z Terra Lite HE i z normalnymi domowymi garami, ma na prawde wielki rozstaw ramion.

Offline Szymon

« Odpowiedź #3 dnia: Październik 31, 2014, 22:37:44 »
Palnik mieści się do Optimus Weekend HE wraz z 100g nabojem, osłoną i jest jeszcze sporo miejsca na drobniejsze rzeczy typu składana łycha zapalniczka

Offline Szymon

« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 01, 2014, 22:44:25 »
Mój egzemplarz palnika nie współpracuje z nabojami GoSystem z pomiarów przeprowadzonych na trzech takich kartuszach wynika że igła palnika musiała by być o 0,5 mm dłuższa aby otworzyć ich zwór. Kartusze są stare mają kilka lat. Możliwe, że to jakaś felerna seria bo wszystkie były zakupione w tym samym okresie, nie mniej jednak z kuchenką Soto OD-1R współpracują. ?