Autor Wątek: [Akcesoria foto] Uchwyty do mocowania aparatów  (Przeczytany 12022 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

[Akcesoria foto] Uchwyty do mocowania aparatów
« dnia: Luty 01, 2014, 13:51:15 »
PeakDesign Capture v2 Standard

I już myślałem, że znalazłem dobrą alternatywę dla przypinania aparatu do szelki z pomocą karabinka...

Cytuj (zaznaczone)
chwyt PeakDesign Capture v2 Standard kosztuje 195 złotych.
Lecz... chyba jednak nie :D
Może kogoś zainteresuje
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=18035&peakdesign-capture-v2-standard
Mnie zainteresowało więc i zakupiłem. Jak odbiorę to dam znać co i jak.
Dzięki za info o tym patencie.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2014, 10:51:50 wysłana przez Samuraj »

forum.outdoor.org.pl

[Akcesoria foto] Uchwyty do mocowania aparatów
« dnia: Luty 01, 2014, 13:51:15 »

Offline Gała

Odp: [Akcesoria foto] Uchwyty do mocowania aparatów
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 01, 2014, 17:21:51 »
Doczu którą wersje kupiłeś i do jakiego sprzętu ??
zastanawiam się do mojego kx i naleśnika 40 lub 21

Offline Doczu

« Odpowiedź #2 dnia: Luty 01, 2014, 17:55:12 »
Wziąłem wersję standard ale dokupiłem jeszcze aluminiową szybkozłączkę.
Będzie na tym wisiał D90 i Sigma 10-20, oraz czasami pewnie 18-105

Offline Gała

« Odpowiedź #3 dnia: Luty 01, 2014, 20:49:14 »
a nie myślałeś od razu o wersji PRO ?? w zestawie jest płytka alu

Offline Doczu

« Odpowiedź #4 dnia: Luty 01, 2014, 22:04:27 »
a nie myślałeś od razu o wersji PRO ?? w zestawie jest płytka alu
Myślałem, ale w PL nie do dostania :(

Offline Doczu

« Odpowiedź #6 dnia: Luty 02, 2014, 06:54:40 »
a tutaj :
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/peakdesign-capturepro-mocowanie-aparatu-do-paska-plytka-arca.html ??
Tam właśnie kupowałem, ale nie wiem jakim cudem przeoczyłem ;D
No ale w sumie zakup wersji standard + płytka ARCA wychodzi tylko 30 zł drożej a standardowa płytka się przyda do podłączenia do małpki :)
Ale chyba faktycznie zmienię zamówienie. Na szczęście odbieram osobiście, więc problemu być nie powinno.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Luty 02, 2014, 06:54:40 »

Offline Doczu

« Odpowiedź #8 dnia: Luty 02, 2014, 09:22:42 »
Nie no do paska to pewnie jest ok, ale już do plecaka to średnio.

Offline Gała

« Odpowiedź #9 dnia: Luty 02, 2014, 09:34:41 »
tyle że ten tańszy uchwyt nie posiada żadnej blokady zapobiegającej wysunięciu aparatu

Online Yatzek

« Odpowiedź #10 dnia: Luty 02, 2014, 10:18:47 »
jest jeszcze tańsza alternatywa, coś takie ma chyba Yatzek http://allegro.pl/szybki-uchwyt-biodrowy-do-paska-do-aparatow-kamer-i3918769394.html?utm_source=archiwum_allegro&utm_medium=Offers&utm_campaign=Product&utm_term=Fotografia-8845_Akcesoria+fotograficzne-8847_Futera%C5%82y+i+paski-8854_Paski+i+smycze-11709

Potwierdzam, mam taki uchwyt i używam go zamocowany do pasa biodrowego w Kestrelu i w Exosie. Uchwyt jest tak  skonstruowany, że bardzo łatwo się aparat z zaczepem wkłada, natomiast do wyjęcia trzeba sprzęt nieco docisnąć do ciała i dopiero wysunąć do góry.  Zaczep się klinuje w uchwycie i praktycznie nie ma możliwości, żeby sam się wypiął, bo i ruch do góry wymaga pokonania drogi kilku centymetrów i odpowiedniego dociśnięcia języczka w uchwycie.
Po krótkim treningu dobywam aparatu w zasadzie bezzwłocznie, co zresztą kiedyś prezentowałem na filmiku.

tyle że ten tańszy uchwyt nie posiada żadnej blokady zapobiegającej wysunięciu aparatu

Gdybym nosił zaczep do góry nogami, pewnie taka blokada byłaby konieczna, jednak ja noszę go w naturalnym ustawieniu i nawet przy podbieganiu i przeskakiwaniu potoków, nigdy nie miałem problemów z wypinającą się złączką.
Próbowałem nawet takich ewolucji testowo, ale sprzęt trzymał się wzorowo.
Na lotnisku mamy treningowe koło żyroskopowe, może w sezonie spróbuję, występują tam przeciążenia ujemne i dodatnie, może jedynie brak wibracji wzdłużnych i ew. do kompletu poprzecznych.
Link do wspomnianego filmiku:
http://www.youtube.com/watch?v=tqe9wRGTHCE&feature=share&list=UUrLsb_jpANQZtlOKWy6ZcaA&index=3
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline Gała

« Odpowiedź #11 dnia: Luty 02, 2014, 10:28:57 »
ok dzięki za wyjaśnienie. Zaryzykuję na razie zakup za 49 zł :)

Offline Łużyn

« Odpowiedź #12 dnia: Luty 02, 2014, 19:51:32 »
Yatzek, a powiedz jeszcze z czego to jest zrobione? plastik?
"Na świecie są 2 rzeczy nie do zaj***nia: armia czerwona i polski turysta!"

Offline EMES

« Odpowiedź #13 dnia: Luty 02, 2014, 20:40:43 »
kufa jaca robisz to jakbyś co najmniej jakiego glocka chytał a nie foto ;D - nawet noga w wykrok tylko ten łokieć coś wystaje ;D

dobra pytanie w temacie: czy takowe transportowanie aparatu na wierzchu nie ma negatywnego wpływu na niego? walnąć w coś raczej nietrudno o kurzu nie wspomniawszy?
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline Łużyn

« Odpowiedź #14 dnia: Luty 02, 2014, 21:05:09 »
dobra pytanie w temacie: czy takowe transportowanie aparatu na wierzchu nie ma negatywnego wpływu na niego? walnąć w coś raczej nietrudno o kurzu nie wspomniawszy?

a jak idziesz z lustrzanką podwieszoną na szyi to się majta i wkurza na każdym kroku. ani ją schować do wora na dłuższy czas, ani sensownie przyczepić. nie martwiłbym się takim transportem, mój canon przeżył naprawdę dużo i poza drobnymi usterkami 5 lat ciorania wyciągnął bez problemu. na pewno jak chcesz w krzaczory wejść to może być problem ale generalnie powinno być ok

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Luty 02, 2014, 21:05:09 »

Offline EMES

« Odpowiedź #15 dnia: Luty 02, 2014, 21:24:58 »
no ja generalnie w pokrowcu noszę, w torbie przewieszonej przez ramię - na szyi to huj.. wizna, jak dam pod pas biodrowy to nawet nie majta tylko ciężki jest nieco w sumie choć do cimsonowego się nie umywa ;D
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline Łużyn

« Odpowiedź #16 dnia: Luty 02, 2014, 21:26:51 »
powoli osiągam wagę crimsonowego zestawu i torba przez ramię też przestaje wystarczać. rozwiązanie Yatzka może być zbawienne

Online Yatzek

« Odpowiedź #17 dnia: Luty 02, 2014, 22:17:01 »
Widzę, że jest zainteresowanie, więc odpowiadam hurtem.

Yatzek, a powiedz jeszcze z czego to jest zrobione? plastik?

Mój uchwyt jest z plastiku, raczej twardego, jak w kaburach Fobusa (jakie mam). Wygląda dość solidnie i po używaniu na szlakach, poza rysami od zwykłego używania, nie ma oznak zmęczenia materiału.
Jednak ten z linku Allegro, ma ciut inny zaczep mocowany do aparatu, więc i materiał uchwytu może się różnić...

kufa jaca robisz to jakbyś co najmniej jakiego glocka chytał a nie foto ;D - nawet noga w wykrok tylko ten łokieć coś wystaje ;D

No widzisz... Nawyki zostają. Z Glockiem i innymi też mogę zrobić podobny filmik.  8)   A łokieć odstaje, bo w tłumie wyjmując totamto, najpierw robisz sobie łokciami wolną przestrzeń. Zwłaszcza, gdy trzeba "naciągnąć migawkę"  :D

Jak widać na filmiku, aparat mi się majta po majtach.  ;D W tych rejonach ciała okolica jest szczególnie chroniona i zwykle nie pozwalasz, by tam coś zagrażało. Nie ma tam gwałtowniejszych wstrząsów niż przy noszeniu aparatu na szyi (brrr...!) czy w jakiejś torbie przewieszonej i dyndającej. Tu sprzęt jest na krótkiej uwięzi i ma ograniczoną ruchomość, nie przeszkadzając jednocześnie przy podchodzeniu stromym stokiem. Oczywiście uchwyt można zapiąć na (nisko mocowanym) pasie piersiowym i wtedy może komuś bardziej pasować.
Tak czy inaczej, przeszedłem z tym uchwytem na pasku kilkaset kilometrów i nie miałem zastrzeżeń. Dodatkowo przy aparacie miałem zapiętą smycz na lewym uchwycie od paska transportowego, przez którą to smycz przewlekałem pas piersiowy. Głównie po to, gdybym zapinając aparat bez patrzenia, nie trafiwszy w uchwyt, nie upuścił go. Ale odruch szybko mi się utrwalił i smycz nie musiała spełniać tej roli.
Z takim mocowaniem można usiąść bez odpinania aparatu. Dobrze jest założyć na obiektyw jakąś osłonę przeciwsłoneczną, pełniącą rolę "kontrolowanej strefy zgniotu" i zabezpieczającą obiektyw przed zbyt szybkim kontaktem ze spodniami itp.

Nie wiem ile jest klonów tego uchwytu na rynku, więc może się okazać, że moje dobre doświadczenia w innym "klonie" nie powielą się u innego użytkownika. Niestety, na moim uchwycie nie ma oznaczonej marki, więc nie podpowiem co kupić...

Uwaga praktyczna: Zaczep przykręciłem do aparatu lekko przekręcony, tak, by aparat nie wisiał dokładnie pionowo w dół, a był przekręcony w lewo, do osi ciała. To zmniejsza możliwość uderzenia obiektywu udem i naturalnie układa obiektyw by obsuwał się gdy podniesiemy nogę wyżej.

Kilka fotek:

Uchwyt bez zaczepu - 40 gramów.

Uchwyt z zaczepem - 61 gramów.

Zaczep pod aparatem - lekko przekręcony.

Wlot zaczepu w uchwycie.

Uchwyt na pasie biodrowym (Osprey Kestrel), zaczep przy aparacie (Nikon D40).

Uchwyt na "nosicielu". Plecak - Osprey Exos.

Nie mam zdjęcia z zapiętym aparatem, ale to akurat widać na filmiku.
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline Doczu

« Odpowiedź #18 dnia: Luty 03, 2014, 13:25:50 »
No - odebrałem z cyfrowe.pl wersję PRO. Nie było problemów ze zmianą zamówienia.
Zestaw Pro zawiera :
- klips
- płytkę szybkiego montażu (w moim wypadku ARCA)
- pokrowiec z mikrofibry
- kluczyk imbusowy (który nie bardzo wiem do czego służy ;D )
Ustrojstwo wprawia wrażenie bardzo solidnego.
Przykręcając do paska i powiesiwszy aparat miałem trochę obaw, ale na łóżku trochę poskakałem, pogibałem się - trzyma jak skała. Z początku coś mi tam w samym uchwycie latało luzem, ale okazało się że wystarczyło wyregulować mocowanie płytki i już nic nie telepie się. Regulacja wpływa na łatwość wsuwania płytki w gniazdo, co przekłada się na to telepanie w gnieździe. Jak za bardzo poluzujemy regulację, będzie się telepać, jak za bardzo skręcimy, płytka będzie ciężko wchodzić w gniazdo.
Blokada trzyma pewnie i naprawdę ciężko byłoby przypadkowo zwolnić blokadę by aparat się wysunął.
Jeszcze tylko jak znajdę trochę czasu sprawdzę jak się nosi na plecaku.
Gdyby tylko złączka pasowała do statywu, byłoby idealnie. A tak pozostaje mi chyba w statywie zmienić głowicę na taką z ARCA.
Generalnie widać, że producent nie poszedł na żadne kompromisy. Niestety bezkompromisowa jest także cena (249 PLN) ;D
Na pytanie czy warto - każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Dla mnie wygoda transportu aparatu jest bezcenna więc się skusiłem. Zobaczymy jak się sprawdzi w terenie. Jesli tak, jak pierwsze wrażenie to w sumie cenę przeboleję, choć wyrwa w portfelu powstała okrutna ;)

Offline Łużyn

« Odpowiedź #19 dnia: Luty 03, 2014, 17:04:54 »
Mój uchwyt jest z plastiku, raczej twardego, jak w kaburach Fobusa (jakie mam). Wygląda dość solidnie i po używaniu na szlakach, poza rysami od zwykłego używania, nie ma oznak zmęczenia materiału.
Jednak ten z linku Allegro, ma ciut inny zaczep mocowany do aparatu, więc i materiał uchwytu może się różnić...

dzięki, za pomoc. chyba się skuszę :)

Offline Doczu

« Odpowiedź #20 dnia: Luty 04, 2014, 17:45:44 »
Jakby ktoś szukał to jest jeszcze jeden uchwyt w stylu Capture Pro. Tylko cholera wie czy dostępny w PL
Tutaj link do porównania Capture Pro do tegoż http://photographylife.com/reviews/capture-clip-pro-vs-spiderpro-camera-holster

Offline Gała

« Odpowiedź #21 dnia: Luty 05, 2014, 19:50:07 »
otrzymałem dziś przesyłkę z tym mocowaniem za 49 zł... i cóż więcej nie jest warte. Delikatnie różni się od Yatzkowego z tym że plastik jest na moje oko słabej jakości. Blokada nie trzyma zbyt pewnie. Całość nie budzi mojego zaufania i nie powieszę na tym sprzętu za 3-4 tyś.

Znów sprawdza się powiedzenie że biednych ludzi nie stać na tanie rzeczy. Teraz trzeba położyć uszy po sobie i kupić CapturePro.

« Odpowiedź #22 dnia: Luty 05, 2014, 20:13:17 »
Gała myślisz że nadałoby się to pod hybrydę ważącą ok. 400g? Wyczułeś też jakieś luzy na blokadzie bez obciążenia lub z mniejszym obciążeniem?
Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga.

Offline Gała

« Odpowiedź #23 dnia: Luty 05, 2014, 20:29:48 »
mój pentax z DA 21 wazy ok 800g, ale nie chodzi tutaj o wagę (w moim przypadku - zawsze mam założoną jakąś małą stałkę) tylko o samą "jakość" noszenia. Po prostu nie czuję się pewnie z tym uchwytem, "blokada" tak naprawdę nie jest blokadą. W moim uchwycie trzyma jak sama chce, wystarczy małe przekręcenie aparatu i już po "trzymaniu" (blokada tak naprawdę to tylko lekko wygięty, plastikowy "języczek" - nie mam pojęcia jak zachowania się w lecie, przy bezpośrednim nasłonecznieniu i wysokiej temperaturze).
Ja chyba jeszcze dziś zamówię to co Doczu - wtedy mogę zrobić małe porównanie.

« Odpowiedź #24 dnia: Luty 05, 2014, 21:20:01 »
Może po prostu trafiłeś na jakiś wadliwy egzemplarz, Yatzek używa identycznego uchwytu i nie miał z nim do tej pory większych problemów. Spróbuj może zrobić jakiś mini teścik a'la Doczu na kanapie :)
Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga.