Autor Wątek: [Namioty jednoosobowe] Hilleberg Akto vs Marabut Mayo  (Przeczytany 7788 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

[Namioty jednoosobowe] Hilleberg Akto vs Marabut Mayo
« dnia: Styczeń 18, 2014, 19:27:15 »
Dzień dobry.
Zapraszam wszystkich do zapoznania się z porównaniem dwóch namiotów jednoosobowych. Prawdopodobnie większość z was słyszała o producentach obu namiotów, mianowicie o Hillebergu i Marabucie. Porównywane przeze mnie modele to Mayo, nasza rodzima produkcja, i Akto, który jest jego szwedzkim pierwowzorem.

(Po lewej Hilleberg, po prawej Marabut)

Specyfikacja ze strony producenta:
1. Marabut

2. Hilleberg

Ważenie namiotów
Zastanawiając się, skąd tak duża różnica w wadze dwóch prawie identycznych projektów postanowiłem zważyć je dokładnie, wszystkie elementy osobno.

1.Waga całego namiotu, z kompletem szpilek/śledzi i pokrowców
Marabut – 2431g(komplet pokrowców, 12 szpilek, stelaż, sypialnia, tropik)
Hilleberg – 1725g(komplet pokrowców, 10 śledzi, stelaż, sypialnia, tropik)
2.Waga minimalna
Marabut – 2232g(8 szpilek, stelaż, sypialnia, tropik)
Hilleberg – 1638g(8 śledzi, stelaż, sypialnia, tropik)
3.Waga minimalna bez sypialni
Marabut – 1403g(8 szpilek, stelaż, tropik)
Hilleberg – 1111g(8 śledzi, stelaż, tropik)
4.Waga tropiku z odciągami
Marabut – 1071g
Hilleberg – 870g
5.Waga sypialni
Marabut – 833g
Hilleberg – 524g
6.Waga stelaża
Marabut – 218g
Hilleberg – 169g
7.Waga śledzi/szpilek
Marabut – 173g(12 szpilek), 115g(8 szpilek), 14g(jedna szpilka)
Hilleberg – 95g(10 śledzi), 75g(8 śledzi), 9g(jeden śledź)
8.Waga pokrowców
Marabut – 121g(worek na namiot), 12g(worek na stelaż), 8g(worek na szpilki)
Hilleberg – 43g(worek na namiot), 14g(worek na stelaż), 11g(worek na szpilki)

Mierzenie namiotów
Wg opisu namioty różnią się również wymiarami – sprawdźmy jak jest naprawdę.

Posłużyłem się tu grafiką ze strony marabuta, na którą naniosłem wymiary zmierzone przeze mnie. Marabut jest nieco wyższy, i nieco krótszy. Jednak w obu namiotach siedzę spokojnie na środku, tylko lekko dotykając czubkiem głowy do tropiku (180cm wzrostu), oraz w obu leżąc mam jeszcze dużo miejsca w nogach lub pod głową.

Budowa/kształt
Zamysł jednoosobowego namiotu stworzony przez Hilleberga jest dobry, sprawdza się w użytkowaniu. Namiot jest bardzo pojemny, w warunkach mniej wygodnych pomieści 2 osoby, przedsionek bez problemu pomieści 2 plecaki, choć wtedy już gorzej z gotowaniem. Dla jednej osoby namiot jest mega wygodny, można cały ekwipunek zmieścić do sypialni, do trójkątnej wnęki która powstaje obok karimaty. W przedsionku można bez problemu gotować. Konstrukcja dobrze opiera się wiatrowi.

Materiały

Różnica wagowa między namiotami zależy oczywiście od użytych materiałów, gdyż konstrukcja jest taka sama. Hilleberg zastosował materiał Kerlon 1200, lekkie aluminiowe śledzie i 9mm gięty maszt. Podłoga jest z bardzo cienkiego materiału, ale wbrew pozorom wytrzymałego. Nie jest oczywiście tak wytrzymała jak podłoga Marabuta, ale poradziła sobie wielokrotnie z trawami. Warto jednak pomyśleć o dodatkowej podłodze na kamienisty teren.
Marabut natomiast zastosował inne materiały. Aluminowe szpilki, aluminiowy gięty 10mm maszt, poliester jako tropik i PE jako podłoga tworzą kompozycję cięższą, ale wytrzymalszą. Tutaj zdecydowanie nie potrzeba dodatkowej podłogi, gruba plandeka w  Mayo poradzi sobie z każdym podłożem. Jeżeli chodzi o odsuwane wejście do namiotu, to Marabut posiada podwójnie odsuwane(moskitiera + warstwa materiału nieprzezroczystego), natomiast Hilleberg ma pojedynczą ściankę.

Różnice
Namioty są do siebie bardzo podobne, ale nie dokładnie takie same. Oto kilka różnic:
-waga(Mayo 2,4kg;kto 1,7kg)
-długość sypialni, wysokość
-zastosowane materiały
-„okienka” wentylacyjne w Mayo, w Akto brak
-w Marabucie otwierana sypialnia na końcach, w Hillebergu brak
- w Mayo podwójne wejście(ścianka + moskitiera), w Akto pojedyncza
-w Mayo w środku 4 kieszonki , w Akto brak
-system mocowania stelaża( w Akto plastikowy, w Mayo metalowy)
-w Marabucie patyczki w rogach są w materiałowych kieszeniach, w Hillebergu przymocowane tylko na końcu

(okienko w Mayo)

(kieszonki w Marabucie)

(otwór na końcu sypialni)

(mocowanie stelaża w Hillebergu)

Na koniec podaję link do galerii, gdzie znajdują się zdjęcia wszystkich pomiarów wagowych.
https://plus.google.com/photos/110176118266010600193/albums/5970297277763999329
To moja pierwsza recenzja sprzętu, więc proszę o wyrozumiałość. Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi, lub pytania, to oczywiście pisać w komentarzach.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2014, 19:37:26 wysłana przez Samuraj »
Od śmierci w dolinach zachowaj nas, Panie

forum.outdoor.org.pl

[Namioty jednoosobowe] Hilleberg Akto vs Marabut Mayo
« dnia: Styczeń 18, 2014, 19:27:15 »

Offline arkadoo

Odp: [Namioty jednoosobowe] Hilleberg Akto vs Marabut Mayo
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 18, 2014, 19:48:14 »
Ciekawe porównania. Warto wskazać tu dwie zasadnicze wady Marabuta (jak dla mnie dyskwalifikujące go): wysoka waga (2,4 kg jednoosobowy, niesamonośna konstrukcja) i podłoga z polietylenu (spotykana wśród namiotów z tańszej półki cenowej).

Mam wątpliwości, czy polietylen jest bardziej wytrzymały. Jak dla mnie jest cięższy przy podobnym stopniu wytrzymałości co podłogi np. z nylonu.
http://www.rower.fan.pl
Horyzont
Pachnę Warszawką (bez urazy) :D

« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 18, 2014, 20:06:14 »
Waga Marabuta jest rzeczywiście bardzo duża jak na namiot jednoosobowy.  Niesamonośna konstrukcja mi osobiście nie przeszkadza, zawsze jakoś da się ten namiot odciągnąć. Ja osobiście nie narzekam na podłogę Marabuta(oprócz jej wagi), w mojej starej Gwinei z czasem się podziurawiła od kamieni i ostrych traw, ale przez bardzo długo dobrze się trzymała.
Od śmierci w dolinach zachowaj nas, Panie

Offline Yatzek

« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 19, 2014, 11:02:16 »
No, porządnie zrobione porównanie.
Takie podejście do tematu dobrze się wpasowuje w misję tego forum, bo jasno daje obiektywne fakty, z których każdy może sobie wyciągnąć wnioski. Jeśli jeszcze dojdą do tego uwagi z dłuższego praktycznego użytkowania z uwzględnieniem trwałości namiotów i ich ewentualnych cech osobniczych, to ogląd będzie pełny.
Tak trzymać!
Wędrówką życie jest człowieka...