Autor Wątek: [Beskid Śląski] Beskidy by Szekla  (Przeczytany 6133 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szekla

[Beskid Śląski] Beskidy by Szekla
« dnia: Listopad 08, 2013, 15:04:04 »
Wycieczki małe i duże po Beskidach by Szekla :D. Będę zrzucać ruty do jednego wątku. Czasem genialną trasę można zrobić dla ducha – nie przekraczając magicznej bariery 1000m n. p. m. :D Nie jestem wybitnym fotografem, bo nie dysponuję ani sprzętem, a już na pewno nie talentem, więc zdjęcia można traktować jako poglądowe przedstawiające charakterystykę konkretnych tras :) Jeżeli ktoś będzie miał jakiekolwiek pytania co do zamieszczanych tu rut - pytać, z chęcią poopowiadam :)

TRIP nr 1. Cuberniok przez Dolinę Gościnną i Dębowiec

Z racji tego, że ostatnio jesienna aura w Beskidach nas nie rozpieszczała, piątkowe okno pogodowe (i czasowe!) okazało się na tyle kuszące, że postanowiłam wybrać się na marszobieg na Cuberniok przez Dębowiec i Dolinę Gościnną.
   O godzinie 10.00 zameldowałam się na skraju osiedlowych zabudowań, gdzie przywitał mnie widok późno jesiennych pagórów.

Nie długo jednak było mi cieszyć się widokiem gór w pełnej krasie, bo szybko wkroczyłam w leśny gąszcz zarastający całą Dolinę Gościnną. Bardzo łatwo można śledzić jej bieg, bo wiedzie wzdłuż strumieni wypływających ze stoku Dębowca.

Dolina ze względu na to, że jest przepięknym grądem – najlepiej wygląda złotą jesienią. Niestety w tym roku ten okres przeleżałam liżąc rany, więc z wielką radością przyjmowałam dzisiaj to, co natura mi zostawiła – przeschnięte po deszczu liście koloru błota :D

Za dzieciaka często się tu wybierałam, żeby poszukać żab, traszek i salamander, które ze względu na specyficzny mikroklimat, upodobały sobie okoliczne bajora. W różnych opisach można spotkać informacje, że dolinkę upodobały sobie też inne ssaki. I o ich obecności świadczą też napotykane wszędzie ślady.

Dolina jednak z biegiem lat naznaczona jest coraz bardziej ingerencjami człowieka. Kiedyś w tej okolicy był porzucony wrak samochodu, który spowodował utworzenie się małego jeziorka. O ironio – miejsce to zostało wybitnie polubione przez traszki.

Po wyjściu z Doliny stajemy u stóp Dębowca. Atakuje nas widok zeszłorocznego, nowego bielskiego nabytku – stok i wyciąg narciarski.

Wzdycham myśląc z utęsknieniem o zimie, a chwilę po tym znikam w przejście do lasu, które zaprowadzi mnie mniej uczęszczaną dróżką na Polanę pod Dębowcem (536 m n.p.m.). Po kilku zadyszkach moim oczom ukazuje się widok  schroniska - jednego z najstarszych w polskich Beskidach.

Całe szczęście, że jest piątek – schronisko na Dębowcu jest bowiem obiektem licznych weekendowych spacerów.

Odpoczywam chwilkę racząc się widokiem panoramy Bielska i ruszam dalej zaliczając najpierw fociszę z PTTKowskim znakiem wysokości.

Podejście zielonym szlakiem znowu daje trochę w nogi, ale urok tego szlaku wiodącego dalej na Szyndzielnię wynagradza każdy trud.

W końcu osiągam wierzchołek Dębowca (686 m n.p.m.) i podążam dalej na Cuberniok (731 m n.p.m.), który znany jest także jako Koziniec (Co ciekawe na szczycie tabliczka mówi „Cyberniok”, na mojej mapie widnieje „Suberniok”). Szczyty te są w środku lasu, więc nie można nacieszyć się szczególnie spektakularnymi widokami.

Jestem jednak zadowolona, bo osiągnęłam cel wycieczki, który uprawnia mnie do powrotu i nagradza pięknym zejściem w dół. Niestety nie można było odbić na inny szlak, bo akurat prowadzona była zwózka drzew, więc zawsze pusty szlak dzisiaj cieszył się sporym powodzeniem.

Do domu wracam drogą, którą przybyłam :)

Bilans wycieczki:
Przebyty dystans: ok 9km
Czas: 2h w tym szwendanie się, zachwycanie się, robienie zdjęć :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2013, 15:31:58 wysłana przez Szekla »
Łażę po górach by nabrać dystansu do spraw "nizinnych".

forum.outdoor.org.pl

[Beskid Śląski] Beskidy by Szekla
« dnia: Listopad 08, 2013, 15:04:04 »

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

Odp: [Beskid Śląski] Beskidy by Szekla
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2013, 15:18:04 »
możesz spokojnie dawać wyższą rozdzielczość fotek, będą bardziej czytelne ;)

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

Offline Szekla

« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 08, 2013, 15:20:28 »
Właściwie, to nie wiem dlaczego wyświetlają się takie małe. Wrzucałam linki tak samo jak ostatnio przy teście. Tam się wrzuciły duże, a tu jakieś małe karakany :)

EDIT: Ogarnęłam i zdążyłam poprawić :D Mam nadzieję, że teraz jest lepiej.
Thx andy :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2013, 15:32:55 wysłana przez Szekla »

Offline jagular

« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 08, 2013, 17:47:07 »
fajny spacerek :)

« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 08, 2013, 21:17:27 »
Miły spacerek w niedzielę będę w tych rejonach więc będę miał okazję zobaczyć to na żywo .

Offline Piotrek

« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 08, 2013, 23:08:15 »
Ech, krzoki...  :)  Pięknie.

« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 10, 2013, 19:46:57 »
Sympatyczna wycieczka i moje okolice  ;D
Oj ileż to razy chodziło się tymi szlakami, aż miło wspomnieć.

Jutro wybywamy na Babią zobaczyć co słychać, musimy korzystać z okazji że córcię zabiera babcia i do tego jest wolny dzień, którego nie wolno zmarnować ;)
Wyob­raźnia bez wie­dzy może stworzyć rzeczy piękne. Wie­dza bez wyob­raźni naj­wyżej doskonałe.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 10, 2013, 19:46:57 »

Offline Szekla

« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 22, 2013, 20:33:45 »
Nie nazwę tej wypowiedzi kolejnym tripem, bo na to zdjęć za mało... Ale podzielę się z Wami czymś, co w "moich" pagórach odkryłam w trakcie dzisiejszego wybiegania z moim tygrysem.

Otóż od jakiegoś czasu (i biję się w pierś, że o tym nie wiedziałam!) na stoku Klimczoka postawiono gustowną chatkę. Na tyle gustowną, że chyba kiedyś wpadnę się w niej przekimać  ;D Zdjęcia robione na szybciora, bo mój pies w przeciwieństwie do mnie tym miejscem się nie zachwycał :)

No i po co ja mam jeździć gdzieś dalej, jak w tak pobliskich pagórach złażonych od dzieciaka takie cuda mi się pojawiają?  ;D

edit: Ach! I zapomniałam dodać jeszcze jedno zdjęcie. Rozbawiło mnie do łez... kiedyś może tym szlakiem podążę  ;D
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2013, 20:55:54 wysłana przez Szekla »

Offline THOR

« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 23, 2013, 10:03:11 »
hmmm... Gdzie stoi ta wiata na Klimczoku ? Jakiś miesiąc temu się tam szwendałem i przeoczyłem...  ::)

Offline Szekla

« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 23, 2013, 10:14:33 »
Schodząc ze szczytu Klimczoka w stronę schroniska stokiem - na skraju lasu po lewej stronie.

Wpisz w googlach: 49.739937,18.996455

Offline aro5406

« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 23, 2013, 10:33:06 »
Ludzie z tymi kamieniami ze szczytów mają chyba nie pokolei w głowie by znosić w plecaku takie kamole ;D

« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 23, 2013, 16:22:13 »
Ale się uśmiałam  ;D
Traperowe wrzosy wymiatają  ;D
Wyob­raźnia bez wie­dzy może stworzyć rzeczy piękne. Wie­dza bez wyob­raźni naj­wyżej doskonałe.

Offline Red-Angel

« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 23, 2013, 18:18:47 »
Fajna ta miejscówa. Na ile osób oceniasz jej pojemność?

Offline Szekla

« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 23, 2013, 21:22:28 »
Traperowe wrzosy wymiatają 
Można powiedzieć, że buty dostały drugie życie ;D

Fajna ta miejscówa. Na ile osób oceniasz jej pojemność?
hmmm.... to bardzo nieprecyzyjne pytanie. Żeby posiedzieć i chwilę odsapnąć, to z 8 osób wlezie. Ale żeby przekimać z plecakami itp. to myślę, że komfort max na 4 osoby. Sprawdzę kiedyś praktycznie, bez psa. Bo mając zwierza u pasa pominęłam wiele szczegółów obserwacji... Na przykład to, że jest tam zeszyt do wpisów - zauważyłam go dopiero na zdjęciach ;D

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 29, 2013, 12:29:49 »
o ile dobrze pamiętam to była kiedyś zwykła wiata z ławką i bez ściany frontowej, ktoś to zabudował i zrobił fajną miejscówkę

« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2013, 12:56:07 wysłana przez andy »

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 29, 2013, 12:29:49 »

Offline iwonapro

• "Jak zjesz wykładowcę to kto da Ci wykształcenie?"

« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 29, 2013, 13:17:32 »
Oooo czad mieszkanko! Aż żal rykowisko robić