Autor Wątek: [Zdrowie] Papierosy a zdrowie  (Przeczytany 19578 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

Odp: [Zdrowie] Papierosy a zdrowie
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 17, 2013, 21:15:11 »
życie ;D

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 17, 2013, 21:15:11 »

misio

« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 17, 2013, 21:15:14 »
Byłem przekonany, że czasy kiedy sporo ludzi paliło minęły bezpowrotnie

Nie przechodziłeś ostatnio może koło jakiegoś gimnazjum lub liceum? ;D
Kiedyś w klasach paliło kilka osób, teraz palą prawie całe ;D .

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 17, 2013, 21:16:12 »
nawiasem mówiąc nie wiem ile ta książka jest warta, bo jako niepalący od dłuższego czasu nie potrafię ocenić czy na jej podstawie można rzucić palenie, ale słyszę już którąś z kolei pozytywną opinię na temat tej książki; mi wystarczył jeden populares wyjarany w wieku 6 lat, by skutecznie wyleczyć się z tego nałogu ;D
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

Online Shwarc

« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 17, 2013, 21:51:09 »
mi wystarczył jeden populares wyjarany w wieku 6 lat, by skutecznie wyleczyć się z tego nałogu ;D
to szkoda że Sportów nie wypróbowałeś, został byś Olimpijczykiem ;D

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #54 dnia: Grudzień 17, 2013, 21:53:37 »
z moimi schorzeniami, bandziochem jak piłka lekarska mógłbym co najwyżej w paraolimpiadzie wystartować ;D

Offline Koster

« Odpowiedź #55 dnia: Grudzień 17, 2013, 21:56:12 »
Od prawie dwóch lat używam e-fajka. Wcześniej paliłem paczkę/półtorej dziennie, lightów.
Moje(i nie tylko moje) spostrzeżenia jak i fakty na ten temat:
Na minus:
1) To dalej jest nałóg. Liquidy(płyny do napełniania) zawierają nikotynę, choć oczywiście są i takie beznikotynowe. Z tymi beznikotynowymi - to dalej jest nałóg  ;D tyle że już "tylko" behawioralny. W razie "odcięcia" od przedmiotu nałogu - jak to z nałogiem, nerwowość.  ::)
2) Trzeba zabierać zapasową baterie na trek. O ile w normalnym użytkowaniu starcza mi na 1dzień, to w trakcie kilkudniowej wędrówki jedna starcza na 2dni. Na szczęście ważą mało. Dla gadżeciarzy: ładowanie przez USB, 420mA, jakieś 3h, także pod powerbank jak znalazł. ;D Z resztą, to wszystko zależy od rodzaju baterii i intensywności użytkowania.

Ale są i plusy, i parafrazują klasyka, chodzi o to żeby minusy nie przysłoniły plusów:
1) Wydolność: ło matko, spooro w góre, względem tego jak paliłem normalne fajki. Nie muszę iść na spirometrię żeby wiedzieć że poprawiła się znacznie, najbardziej zauważalnie w ciągu 2-3mieś od rzucenia normalnych fajek.
2) Brak smrodku. No to właściwie jest też minus, bo wyczuwam bardziej cudzy papierosowy smrodek, węch się poprawił. Smak też się poprawił.
3) "Jaram" sobie spokojnie przed kompem i kobita nie wygania mnie na balkon. ;)
4) Właściwie nieograniczony wybór "smaków" - dla mnie to prawie bez znaczenia, ale generalnie użytkownicy sobie chwalą.
5) I wreszcie, też nie bez znaczenia: koszta. Oszczędność rzędu 250-300zł./mieś, przy robieniu zakupów przez net, jak wie się gdzie. Rocznie można sobie zafundować dodatkowe wakacje.

To tak w dużym skrócie.

Generalnie, jak to jest z tymi e-fajkami, szkodzą czy nie?
Nikotyna, jak wiadomo, do balsamów nie należy(chyba że dla duszy), ale nikotyna to najmniejszy problem zdrowotny w papierosach. Oczywiście, można korzystać z e-papierosa i kupować liquidy beznikotynowe. Tak czy inaczej, jest jeden powód, dlaczego e-fajki: brak tej całej tablicy Mendelejewa, która jest w zwykłych papierosach. Brak substancji smolistych, zalepiających nam płuca. Płyn który wdycham to glikol propylenowy, oleje roślinne, aromat i nikotyna. Nic więcej. Co rusz spotykam się z "opiniami" jakoby szkodziły bardziej od normalnych. A tak się składa, że na Światowym Kongresie Kardiochirurgicznym w Monachium bodajże opinie były bardzo pozytywne. No ale tytoń to wielki biznes, dla państwa również, tak więc artykułów i opinii sponsorowanych jest co niemiara.

Ja jestem zadowolony. Inna jakość życia. Polecam wszystkim którzy chcą rzucić normalne fajki, a nie potrafią inaczej. Polecam również tym co myślą że palą bo lubią.... bo menel spod sklepu też myśli że pije bo lubi. ;) Taka jest struktura nałogu.

Online Shwarc

« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 17, 2013, 22:03:04 »
a ja w tych e-papierosach czuję podstęp jak z dopalaczami, ktoś coś wymyślił i kasę robi bo jak sam mówisz, dalej jesteś w nałogu. Kolega z roboty tez to jara i tak jara i jara już dobry rok czasu. Wg teorii miał już dawno przestać i co? I g..., wydaje chyba niemal tyle samo kasy. Czy się mniej truje? A ktoś robił badania wieloletnie?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 17, 2013, 22:03:04 »

Offline Szekla

« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 17, 2013, 22:29:19 »
Padre mój jarał 2 paczki dziennie. Przerzucił się na e-papierosy. Po pierwsze: nie śmierdzi teraz w domu, po drugie: sumarycznie wydaje mniej kasy, bo liquid wystarcza na dłużej, bo po dwóch buchach jest już nasycony i odkłada papierosa.
Najważniejsze z tego jednak jest "po pierwsze". Palacze czynni niech sobie ćmią e-fajki do woli - najważniejsze, że palacze bierni mają spokój. Moja mama i pies odetchnęły z ulgą kiedy pojawił się e-papieros ;D
Łażę po górach by nabrać dystansu do spraw "nizinnych".

Offline Koster

« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 17, 2013, 22:29:51 »
a ja w tych e-papierosach czuję podstęp jak z dopalaczami, ktoś coś wymyślił i kasę robi
No pewnie że nikt ich nie produkuje charytatywnie. A co do podstępów, to też je czasem wszędzie widzę.  ;D

dalej jesteś w nałogu
Tak, i to przyznaje. Z tym że jak już napisałem, nie tracę zdrowia przy tym jak przy normalnych.

Kolega z roboty tez to jara i tak jara i jara już dobry rok czasu. Wg teorii miał już dawno przestać i co?
To nie jest tak, że przejdziesz na elektronika a potem samoistnie odechce Ci się nawet jego używać. Ludzie "rzucają" stopniowo, zmniejszając sobie dawkę nikotyny. Potem zostaje tylko odzwyczaić się od samego zachowania. A to nie takie proste czasami. Ja na razie używam małej ilości nikotyny, ale samo zachowanie, działa na mnie jak zwykły papieros(odpręża, daje jakąśtam przyjemność). Poza tym kolega pewnie nie chce rzucić całkiem, nie jest gotowy lub zwyczajnie nie daje rady. A znaczna część używa od paru lat na takiej samej dawce nikotyny, wymieniła jeden nałóg na drugi. O plusach takiej wymiany już pisałem.

wydaje chyba niemal tyle samo kasy
Można i tak, jak się zupełnie nie patrzy na kasę, ja robię zakupy na cały miesiąc lub dwa, w necie, wtedy koszt miesięczny wychodzi mi max 100zł., płyny i sprzęt, bez straty na jakości.

Czy się mniej truje? A ktoś robił badania wieloletnie?
To jakbyś zapytał czy ktoś robił wieloletnie badania dla jedzących współczesną żywność.
Glikol propylenowy - konserwant używany w przemyślę spożywczym.
Oleje roślinne - najczęściej gliceryna, tego tłumaczyć nie trzeba.
Aromaty - dokładnie te same jak w przemyśle spożywczym.
Nikotyna(albo i nie) - nie trzeba tłumaczyć.

Nie mówię że to cud i miód, mówię tylko że jest o wiele zdrowiej niż przy normalnych fajkach.

Z resztą, najciekawszy jest argument o zdrowiu wysuwany przez palaczy normalnych lub koncerny tytoniowe.... otóż badania paroletnie e-papierosów wykazały że nie są niebezpieczne, długoterminowych badań nie ma.
Natomiast w przypadku paleniu tytoniu istnieją badania krótkoterminowe, długoterminowe, bardzodługoterminowe, z których jasno wynika i wiadomo na pewno że to śmiertelna trucizna.  ;D
Czyżby działał strach przed nieznanym? ;)

najważniejsze, że palacze bierni mają spokój
To dodatkowy plus, przy e-fajkach efekt biernego palenia nie występuje, bo nie ma tych świństw które są w normalnych.

Nie, nie mam żadnych udziałów w tym przemyśle  :) , po prostu jestem zadowolony, to był bardzo dobry krok.
Jak ktoś chce/może rzucić normalne bez niczego, ok, niech rzuca. Mi się nie udało, a teraz jest ok.

mod: proszę o niedublowanie postów, napisanego posta można edytować ponownie w ciągu godziny
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2013, 22:37:25 wysłana przez crimson »

Offline ina

« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 18, 2013, 00:31:00 »
Kupiłam Desmoxan, w piątek odbieram, a jak dostanę e-booka za tydzień to i książkę przeczytam, bo kiedyś ją nawet zaczęłam, ale nudna i nie skończyłam ;D życie... się było młodym głupim to teraz są konsekwencje. Ale dojrzałam :D
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline P33

« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 18, 2013, 01:32:24 »
Albo Desmoxan albo ta książka.
Proponuję żebyś najpierw przeczytała książkę a później dopiero kupowała takie środki, jeśli okaże się, że lektura nic nie dała.
Poważnie mówię - to jedyna poprawna kolejność.

« Odpowiedź #61 dnia: Grudzień 18, 2013, 09:01:24 »
Dla mnie leczenie osób uzależnionych od nikotyny nikotyną (e-faja, niquitin itp) to tak samo jak alkoholika leczyć etanolem  ;D Są 2 typy ludzi; palący i niepalący. Nie ma rzucających. Polecam tabex (czyli to samo co Desmoxan) daje radę na początku, później leeeeci..  ;D Następnie zmienia się smak potraw, zapach jest intensywniejszy, i zadyszki się nie dostaje na byle górce. w takiej kolejności miałem efekty. Ja to czytałem w szkole, na przerwie, przy papierosku, na nudnej lekcji, po pare stron, na kiblu nawet itp. Polecam dzielić się swoimi spostrzeżeniami

Offline Koster

« Odpowiedź #62 dnia: Grudzień 18, 2013, 10:21:23 »
Dla mnie leczenie osób uzależnionych od nikotyny nikotyną (e-faja, niquitin itp) to tak samo jak alkoholika leczyć etanolem
Słusznie, dlatego nikt nie mówi o leczeniu, poza kłamcami od marketingu. Z resztą, nie ma ludzi uzależnionych wyleczonych, są tylko aktywni i nieaktywni.  :) Ci niby wyleczeni wracają do nałogu nawet po długim czasie.
Najbardziej mi poprawia humor określenie z reklamy(chyba Niqutinu): "terapeutyczna nikotyna". ;D
Nieważne, Niqitin, e-fajki, czy cokolwiek z nikotyną, mają tą samą nikotynę, pochodzenia roślinnego. Nie opłaca się syntetyzować nikotyny dla takich celów.

Poza tym, uzależnienie od papierosów to uzależnienie od nikotyny, od innych substancji w fajkach(inhibitory czegośtam, nie pamiętam) oraz uzależnienie behawioralne. Nikotyna jest tylko jednym z czynników uzależniających w papierosach.  Taki np. Tabex(czy pochodne) z tego co rozumiem pomaga zniwelować efekt głodu nikotyny, dlatego na początku nie ma efektu-cudu, dlatego część osób nie daje rady, nieważne co stosują, Tabex, Niquitin, e-fajki czy plasterki na d....  ;)
Ta książka Carra, sam poszedłem na skróty i jej nie czytałem, ale podobno sporo osób rzuciło dzięki niej palenie. Sam znam dwa takie osobniki.

misio

« Odpowiedź #63 dnia: Grudzień 18, 2013, 10:28:32 »
Ludziska mówią, że podobno te e-fajki zdrowsze, bo nie zawierają substancji smolistych, ale mnie bardziej zastanawia co one obecnie zawierają ;D ;D ;D.
Druga sprawa jest taka, że praktycznie każdy kto wraca z e-papierosa do normalnych fajek pali nawet kilkukrotnie więcej, bo to sztuczne pali po prostu cały czas i tworzy się nowy nawyk...

« Odpowiedź #64 dnia: Grudzień 18, 2013, 14:13:24 »
Owszem palenie to nawyk, nie jest niczym innym. Terapeutczna nikotyna? Zawsze się przy tym śmieję. Pewnie zarz poleci hejt za nawyk, no cóż, przyjmę na klatę. palenie nie jest zdrowe, wszystko w nadmiarze szkodzi, a nikotyna to ścierwo, wolę inne narkotyki  ;D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #64 dnia: Grudzień 18, 2013, 14:13:24 »

Online Shwarc

« Odpowiedź #65 dnia: Grudzień 18, 2013, 15:36:25 »
Druga sprawa jest taka, że praktycznie każdy kto wraca z e-papierosa do normalnych fajek pali nawet kilkukrotnie więcej, bo to sztuczne pali po prostu cały czas i tworzy się nowy nawyk...
Ten mój koleś właśnie powoli łapie się na tym,  (tzn. my go łapiemy) że pali i e-faję i popala zwykłe. Kupił ten wynalazek w celu rzucenia palenia, a wlepił w siebie kolejny nałóg. To jest właśnie chore. Różnica w tym też jest taka, że z papierosów odprowadzany jest podatek do państwowej kasy, a z e-fajek idzie do prywatnej kieszeni, śmiem twierdzić, pewnego cwaniaka. Nałogu nie rzucą ale kasa dla mnie, a nie do państwowej kieszeni. Stąd porównanie do dopalaczy, one były nałogiem z którego ktoś czerpał zysk, teraz są tym e-fajki. One nie muszą pomagać w rzucaniu nałogu, one jak widać muszą się sprzedawać.

Tłumaczenia, że nie ma substancji smolnych, że można taniej, że rodzina się nie truje itd. to nadal są tłumaczenia winnych. Wy nadal jesteście nałogowcami płacącymi za swoją przyjemność, to ma być pozytywne? Pozytywne było by gdybyście raz na zawsze rzucili te całe palenie, a nałogowo zajęli się np. sportem.

Offline Koster

« Odpowiedź #66 dnia: Grudzień 18, 2013, 16:14:07 »
praktycznie każdy kto wraca z e-papierosa do normalnych fajek pali nawet kilkukrotnie więcej, bo to sztuczne pali po prostu cały czas i tworzy się nowy nawyk...
Kilkukrotnie? Dość szumna deklaracja, rzekłbym że bardzo na wyrost. Tak czy inaczej, nic takiego nie zauważyłem wśród użytkowników którzy wrócili do normalnych papierosów. A nawet gdyby, to mnie to nie dotyczy, na szczęście.
Raz jeszcze: to nie jest nowy nawyk(czy nałóg). To substytut, tyle że pozbawiony trucizny, prócz nikotyny(która w bardzo dużych stężeniach też jest trucizną).
Tak, działają te same mechanizmy nałogowe co przy zwykłych papierosach. Nic innego, nic nowego.

Tłumaczenia, że nie ma substancji smolnych, że można taniej, że rodzina się nie truje itd. to nadal są tłumaczenia winnych. Wy nadal jesteście nałogowcami płacącymi za swoją przyjemność, to ma być pozytywne?
Socjalista z Ciebie, określać co dla ludzi ma być pozytywne pozytywne a co nie, i kto jest winny, a kto nie.  ;)
Ty na tym nie tracisz, a ja zyskuje, co zyskuje, to już napisałem. Wedle mojej wiedzy(i nie tylko mojej) oraz doświadczenia e-fajki nie są bardziej szkodliwe niż cukier czy lody.

Pozytywne było by gdybyście raz na zawsze rzucili te całe palenie, a nałogowo zajęli się np. sportem.

I tą wspólną deklaracją kończę wywody, bo ileż razy można pisać to samo. :)

Online Shwarc

« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 18, 2013, 16:35:19 »
No nie ma sensu nieskończone rozważanie w tym temacie, racja całkowita. Jedni przedstawiają opinie z punktu widzenia palaczy, drudzy z punktu widzenia niepalących, ot taka wymiana myśli.

« Odpowiedź #68 dnia: Grudzień 18, 2013, 21:16:14 »
Nie mogę się nie wypowiedzieć w temacie  ;)

Niedługo minie ROK bez papierosów, jadę na e-fajce.
Wcześniej dziennie wypalałam paczkę, czasem półtora, przez jakieś 10 lat - tak tak, wcześnie zaczęłam...

Szczerze mówiąc nałóg pozostał nadal, tak to już jest u niektórych, ale plusy zdecydowanie przeważają. Brak smrodu jest oczywisty, ale najważniejsze jest poprawienie wydolności płuc, brak zadyszki, mogę biegać, chodzić w góry i nie męczę się tak szybko, to efekt już po 2-3 miesiącach i to dość widoczny. Jeśli chodzi o kasę to różnie to jest z liquidami, ja kopcę czasem bardzo dużo - robię projekt na kompie w pracy a fajka w ręku.
Nigdy nie zakładałam że dzięki e-fajce rzucę i nigdy nie wrócę do "normalnych" papierosów, jakoś tak z dnia na dzień leciało i do tej pory ani raz się nie skusiłam. Tak, bo TO kusi i kusić będzie.

Próbowałam z Tabexem, moim zdaniem świetne tabletki, faktycznie zmniejszają chęć zapalenia, ale reszta zależy już od człowieka, jego zaparcia, silnej woli czy innych sił nadprzyrodzonych  ;) Wydębić te tabsy od lekarki rodzinnej też nie było łatwo, teraz są już bez recepty.

Nie mówię że nigdy nie wrócę do papierosów - z resztą właśnie powstaje kolejna dyrektywa w sprawie obostrzeń dotyczących e-papierosów - dla mnie ważny jest każdy jeden kolejny dzień i już.

Mąż szczęśliwy, dziecko też, ja również nie narzekam  :)
Wyob­raźnia bez wie­dzy może stworzyć rzeczy piękne. Wie­dza bez wyob­raźni naj­wyżej doskonałe.

Offline ina

« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 04, 2014, 08:06:03 »
Dwa tygodnie! :D i skoro nie zapaliłam w ciągu ostatniego tygodnia, najgorszego w pracy ever, to już chyba nigdy nie zapalę.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline całka

« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 04, 2014, 08:10:19 »
jedyna słuszna decyzja :* gratuluję!

inuś! w tym roku startuję z Tobą w Perłach, wszystkich, a co! ;)
i jeszcze w sokole może, jak dasz cynk kiedy są zapisy bo pewnie miejsc szybko nie będzie

póki co mam +5kg i -100 do formy ale do "sezonu" postaram się ogarnąć choć trochę...

Offline ina

« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 04, 2014, 08:23:45 »
Co do ostatniego zdania - ja też ;D ale ja się przygotowuje do Marduły a nie Sokoła :) nareszcie koniec szaleństwa w pracy, ruszam z treningiem.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline całka

« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 04, 2014, 08:26:44 »
ale zapisy pewnie ruszą równocześnie więc daj znać :)

Offline Koster

« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 04, 2014, 09:28:42 »
Dwa tygodnie!  i skoro nie zapaliłam w ciągu ostatniego tygodnia, najgorszego w pracy ever, to już chyba nigdy nie zapalę.
Gratulacje. :) Niedługo powinnaś odczuć odstawienie trucizny.
A może spraw sobie jakąś nagrodę? ::)

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 04, 2014, 09:44:09 »
A może spraw sobie jakąś nagrodę? ::)

np. karton radzieckich Kosmosów, do wyjarania w korytarzu pociągu relacji Przemyśl-Wrocław ;)

G R A T U L A C J E ciociu ino :)!