Autor Wątek: [Materace] Therm-a-Rest Neo Air XTherm  (Przeczytany 29090 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline piterito

Odp: [Materace] Therm-a-Rest Neo Air XTherm
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 24, 2013, 19:42:07 »
Mialem w weekend okazje przetestowac xtherma w terenie. Trzy dni w Great Smoky Mountains , Poludnoiwe Apallachy. Jedna noc w aucie na zlozonych siedzeniach, Tu moge powiedziec tylko o bardzo dobrym komforcie. Druga noc w schronie w gorach, po calodniowym ulewnym deszczu I ok 22km trekingu.Warunki w nocy :deszcz, mgla, wilgotnosc 100%, temp min +5 C. Spiwor puchowy MH Phantom 45 spalem wiec ponizej granicy komfortu spiwora (bylo w nocy 40F). Pelen komfort termiczny przed cala noc. Poczatkowo spalem w cienkich kalesonach I skarpetkach,po polnocy poddalem kalesony zostalem w slipach skarpetkach I koszulce z dlugim rekawem. Musze przyznac ze nie spodziewalem sie AZ takiego komfortu, zwlaszcza przy takiej wilgotnosci, na samopompce w podobnych warunkach nieraz na kalesony nakladalem dodatkowe spodnie, ten Sam spiwor. Kumpel z ktorym szedlem mial taki Sam materac I tez byl zaskoczony ze musial sie rozbierac w nocy. Spalo jeszcze z nami trzech starszych treckerow w tym schronie, wszyscy mieli materace od Big Agnes I spiwory do 0C komfort, ubierali w nocy skarpety I rano bylo niezle zziebnieci.
Tak wiec po pierszym razie oceniam XTherma na bdb. Aha, nie przebil sie ;D
Po pracy wstawie jakies zdjecia.
https://forum.outdoor.org.pl/index.php?topic=17575.msg274814#msg274814

piję tylko czystą, palę tylko Klubowe... zdejm kapelusz

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 24, 2013, 19:42:07 »

Offline EMES

« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 24, 2013, 20:57:24 »
kurde nęcisz piteiro tylko jeszcze ta cena
no i w krzaki idź protestuj a ty tu w schronie, aucie ;D - tam to ciężko przebić ;D
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 24, 2013, 21:09:17 »
myślę, że jak wydaje się tyle kasy na sprzęt, to robi się wszystko żeby go nie zniszczyć ;D

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

Offline piterito

« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 24, 2013, 21:14:27 »
kurde nęcisz piteiro tylko jeszcze ta cena
no i w krzaki idź protestuj a ty tu w schronie, aucie ;D - tam to ciężko przebić ;D
W tych gorach w krzakach bez namiotu nigdy bym sie nie polozyl  ;D

Offline ina

« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 24, 2013, 22:25:04 »
Ja miałem przygody z nieszczelną samopompą m.in. w zimie.

Pamiętam ;D I wybieram komfort termiczny, nie wygodę :)
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline piterito

« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 25, 2013, 23:16:25 »

kibel w aucie

po takim dniu i ponad 20 km...

...spanie na grzędzie
Mój środkowy, na lewo zestaw Chińczyka, karimata z Walmart i syntetyk TNF komfort 0C-marzł chłopak, pożyczyłem mu skarpetek z merino. Na prawo Xtherm i MH Lamina 35. Powietrze już spuszczone, pakowaliśmy się.

to nasz schron, a raczej wiata.

Pamiętam ;D I wybieram komfort termiczny, nie wygodę :)

Ja na starość robię się za to wygodny ;D

Jeszcze filmik z wypadu na ot
http://youtu.be/KQvSTUaCeaE

Offline iwonapro

• "Jak zjesz wykładowcę to kto da Ci wykształcenie?"

« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 26, 2013, 21:07:48 »
W cenie o 30% niższej od tej z metki, to nawet nie zastanawiałbym się.
Naślij Lexa na Cumulusa, żeby dołączyli ten materac do asortymentu i będziesz miał swoje 30 % ;D

A Ty Piterito dla dobra sprawy (testu) powinieneś poprosić przyjaciela o przebicie tego materaca igłą, a następnie wybrać się z nim (z materacem, a nie - na Boga!!! - z przyjacielem) w góry zimą i tam sprawdzić czy da się szybko zlokalizować otworek i go załatać nim przyjdzie kostucha.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 26, 2013, 21:07:48 »

Offline piterito

« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 26, 2013, 21:39:08 »
...a to już jest szukanie frajera dla dobra ogółu  ;D

Offline piterito

« Odpowiedź #33 dnia: Październik 03, 2013, 02:39:06 »
Zdjęcia powtórka

kibel w aucie

po takim dniu i ponad 20 km...

...spanie na grzędzie
Mój środkowy, na lewo zestaw Chińczyka, karimata z Walmart i syntetyk TNF komfort 0C-marzł chłopak, pożyczyłem mu skarpetek z merino. Na prawo Xtherm i MH Lamina 35. Powietrze już spuszczone, pakowaliśmy się.

to nasz schron, a raczej wiata.

Film

Offline ciuh

« Odpowiedź #34 dnia: Październik 29, 2013, 16:35:07 »
Też jestem zainteresowany, czekam na dalsze testy;)
Na filmikach YT materac ten szeleści dość mocno, czy jest to dla Ciebie uciążliwe w nocy?
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2013, 17:25:56 wysłana przez ciuh »

Offline piterito

« Odpowiedź #35 dnia: Październik 30, 2013, 16:18:30 »
W rekach szelesci, przywalony spiworem I ciezarem ciala znacznie mniej. Mnie nie przeszkadza, inni tez sie nie skarzyli.

« Odpowiedź #36 dnia: Październik 30, 2013, 20:57:07 »
W rekach szelesci, przywalony spiworem I ciezarem ciala znacznie mniej. Mnie nie przeszkadza, inni tez sie nie skarzyli.
Potwierdzam, przetestowawszy pod tym kątem X-Lite'a - szeleści zwłaszcza przy zwijaniu, w trakcie przewracania się mniej. Koleżanka spała tuż obok i mówi, że w ogóle jej nie przeszkadzało żadne szeleszczenie. Inna rzecz że spałyśmy w schronisku wypełnionym konkurencyjnymi odgłosami :-)

Offline piterito

« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 10, 2013, 21:23:22 »
Update.
Pierwsze przymrozki, nocleg w namiocie. Przesadziłem ze śpiworem, mogłem zabrać letni. Zasugerowałem się zeszłorocznymi doświadczeniami z samopompką i  syntetykiem do -16C.

dwugodzinne lenistwo, czytanie książki wspomagane płynem rozgrzewającym. Campsite na glebie żwirowo-liściastej + Tyvek

to, specjalnie dla was  ;D

pod Lithium 0F.

Rankiem, dalej ma powietrze  ;)

Wieczorem pompowałem workiem, nie udało mi się w ten sposób dobić na maxa. Dołożyłem jednym wdechem do pełnej
twardości. Zaraz po wejściu do śpiwora (krótka bielizna z cienkimi skarpetami), potrzebowałem dosłownie kilku sekund do poczucia komfortowego ciepła, szczególnie od spodu. Naprawdę czuć odbijanie ciepła przez to cudo. Nie było tak fajnie w ProLite. Nie muszę chyba pisać, że w nocy "gotowałem" i spałem z lekko rozsuniętym górą śpiworem. Zaowocowało to niepotrzebną kondensacją.
Kiedy się obudziłem sprawdziłem dłonią odczuwalną temperaturę materaca. Pod spodem lodowato zimny, jak można się było spodziewać, na górze miłe ciepło. Samopompka pod śpiworem była zazwyczaj chłodna-letnia. Dlatego dodatkowo kładłem ZLite pod spód. Wagę i gabaryty tego zestawu możecie sobie przeliczyć.
Tak, wiem, jak materacyk się przebije, to kaput...

Offline piterito

« Odpowiedź #38 dnia: Luty 23, 2014, 20:21:52 »

-24C

-18C

-15C

...oraz kilka nocy w mniej ekstremalnych temperaturach.

Miękko i ciepło w tyłek i nery. Pompowany workiem/pokrowcem, po kilku razach dochodzi się do wprawy. Rutynowa czynność zajmuje do 5 minut w rękawicach.  Bardzo szybki w składaniu. Jak dotąd, trzyma powietrze całą noc, dalej wygląda jak nowy.

« Odpowiedź #39 dnia: Luty 23, 2014, 21:33:37 »
Rutynowa czynność zajmuje do 5 minut w rękawicach.
No chyba żartujesz? Ja swój pompuję chyba ze trzy razy tyle i to tylko kiedy się pospieszę... Najbardziej wkurzające jest pompowanie pod koniec, kiedy trzeba zawór zakręcić i szybko odkręcić, wpuścić powietrze i zakręcić - to tak kilka razy aż osiągnie odpowiednią twardość. Chyba że dodmuchujesz ustami? Ja chyba kupię pompkę. Nawiasem mówiąc mój worek pompujący ma inną końcówkę niż ten z Twojego zdjęcia - gumowy wężyk, który się nakłada na zawór (działa bardzo fajnie).

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Luty 23, 2014, 21:33:37 »

Offline piterito

« Odpowiedź #40 dnia: Luty 24, 2014, 01:46:32 »
Zawsze byłem bardzo zręczny :)
Sekret pompowania tkwi w szybkości tłoczenia. Tłocząc szybciej, mniej powietrza ucieka z materaca pomiędzy interwałami. Po napompowaniu około połowy, powietrze zaczyna coraz gwałtowniej uciekać, jak pewnie zauważyłaś. Wtedy lewą ręką ściskam worek zaraz nad wętylem, prawą napełniam go powietrzem. Nigdy nie zakręcam wentyla, to zabiera zbyt dużo czasu. Do pełnej twardości, dopompowuję jednym wdechem. Jeszcze nic mi nie zamarzło.
Poćwicz w domu. ÜBUNG MACHT DEN MEISTER  ;D

Offline Shwarc

« Odpowiedź #41 dnia: Luty 24, 2014, 18:59:08 »
A co one takie delikatne, że dmuchnąć do środka nie wolno? Puch mają czy co? Ja samopompkę zawsze dodmuchuję zimą i nic mi nie zamarza.

Offline piterito

« Odpowiedź #42 dnia: Luty 24, 2014, 19:08:22 »
Tu nie chodzi o delikatnosc, tylko zjawisko kondensacji w dolnych komorach. Te materace maja calkowicie inna konstrukcje od samopompek/ patrz strona pierwsza watku, przekroj.

Offline lex

« Odpowiedź #43 dnia: Luty 24, 2014, 21:33:29 »
To ja już widzę siebie jak przy -15*C, zgrabiałymi z zimna ręcami bawię się woreczkiem, wkurw i śliczny materacy leci w pi…u ;D
wolność to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest stratą czasu

Gang Albanii

« Odpowiedź #44 dnia: Luty 24, 2014, 22:07:37 »
Pompuje się w rękawicach i to akurat nie jest problem.
Muszę kiedyś policzyć ilość "pompnięć", bo faktycznie im bardziej się wkurzam tym wolniej mi to idzie. Powietrze ucieka z zaworu we wszystkich materacach i samopompach TaR'a, taka konstrukcja. Wątpię żeby trzymanie worka coś dało, bo miejsce uchodzenia powietrza to właśnie zawór. Szybkie zakręcanie go to kwestia wprawy - tak dopełniam to co Ty wdmuchujesz. A jeszcze co mnie wkurza to że w środku worka występuje trok i kiedy się przeciąga dłonią lubi się zaciągać.
No to pozostaje mi tylko wypróbować różne metody, potrenować szybkość i opanować nerwy. Tak narzekam, ale ogólnie z materacyka jestem bardzo zadowolona - żeby nie było :)

Offline piterito

« Odpowiedź #45 dnia: Luty 25, 2014, 02:23:21 »
To ja już widzę siebie jak przy -15*C, zgrabiałymi z zimna ręcami bawię się woreczkiem, wkurw i śliczny materacy leci w pi…u ;D

Lex, podałeś siebie za książkowy przykład odorowca, który dokonał nieprzemyślanego zakupu ;D

Wątpię żeby trzymanie worka coś dało, bo miejsce uchodzenia powietrza to właśnie zawór.

Ściskam worek...;D kilka centymetrów nad wentylem. Powietrze uciekające z materaca zatrzymuje się w miejscu ściskanym przez ściskającego, tworząc w przestrzeni pomiędzy wentylem a miejscem ściskanym wesoły balonik. Ściskający tworzy tym samym barierę dla powietrza, uniemożliwiając  jego podstępne i samowolne opuszczenie czeluści materaca, bez ingerencji w pokrętło wentyla. Co w konsekwenci doprowadza do jego szybszego napompowania.
Noż qwa, jak jeszcze dosadniej można to opisać?  ;D ;D

« Odpowiedź #46 dnia: Luty 25, 2014, 21:12:22 »
Ok, zwracam honor ;) Przetestowałam Twoją metodę i okazuje się, że przywidziało mi się, że miejsce uchodzenia powietrza znajduje się na zewnątrz worka, w tej ruszającej się części. Tak nie jest! Trzymanie worka działa, ale w ten sposób szło mi jeszcze wolniej ;D dopiero kiedy zaczęłam przytrzymywać stopami pompowanie zaczęło postępować. Wynik - 10 minut ;)

Offline piterito

« Odpowiedź #47 dnia: Luty 28, 2014, 06:53:30 »
To już nieźle. Jeszcze trochę i zrobimy zawody  :)

Offline magik8814

« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 26, 2014, 12:05:59 »
Wlasnie nabylem takowy materacyk w wersji Long nie ukrywam ze sie obawialem glownie o trzymanie termiki w warunkach zimowych... jakby nie patrzec jest bez wypelnienia ale jak to bedzie czas pokaze na razie lato idzie i mam nadzieje troche go potyrac. O przebicie go sie nie obawiam wczesniej mialem  Exped downmat 9dlx i wytrzymal u mnie z 8 lat a nie byl oszczedzany. W warunkach militarno survivalowych nie raz byla okazja na przedziurawienie a nic sie takowego nie stalo i biorac pod uwage nowsze materialy a co za tym idzie bardziej wytrzymale ten wytrzyma duzo wiecej.

Mam jednak jedno pytanie do uzytkownikow, chodzimi o ostatnia czynnosc podczas pompowania - kilka wydechow.... czy ta wilgoc nie odklada sie wewnatrz i nie powoduje czegos takiego jak sklejanie sie wewnetrznych warstw? Pytanie moze i glupie ale czarnowidztwo bierze gore:) I kolejne pytanie czy przechowywujecie go pomiedzy wypadami rozlozonego czy zlozonego?Poprzedniego musialem miec rozlozonego ze wzgledu na wypenienie.

Offline piterito

« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 28, 2014, 06:06:52 »
Ja dokładam tylko jeden wdech do pełnej twardości. Nic mi jeszcze nie zamarzło. Przechowuję jak producent zaleca, zwinięty w pokrowcu z odkręconym wentylem.