Autor Wątek: [Beskid Śląski] Tour de Lipowa, czyli obchód doliny Leśnianki (Zimnika)  (Przeczytany 4975 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotrek

W ramach mojego krzakoturowania dołączyłem kolejną rundkę.

Zaznaczyłem na wykresie wysokości Skrzyczne i Magurkę Radziechowską;

Do tej pory dolinę Zimnika obszedłem tylko raz, było to w latach dziewięćdziesiątych i była to wtedy trasa raczej mało atrakcyjna widokowo, szło się w lesie, kilka skałek i koniec. Ot, typówka dla Beskidów.
Do ponowienia zachęciła mnie potrzeba znalezienie kolejnej "szybkiej trasy" na przedpołudnie. Swoje dołożył widok ze Skrzycznego, na wygolone zbocza Magurek (Wiślańskiej i Radziechowskiej), który obiecywał wycieczkę mocno krajobrazową.
Ruszyłem z Lipowej niebieskim szlakiem przez Halę Jaśkową. Hala ta jest wielce historyczna bo prawa do niej nadał 360 lat temu Mikołajowi Jaśkowi, król Jan Kazimierz. Nagroda była za zasługi dla obronności kraju.

Nieco powyżej stoi uroczy domek, niestety zawsze zamknięty gdy tam przechodzę. Pewnie drwalstwo sobie wystawiło.

Widok na Zielony Kopiec, Malinowską Skałę i Kopę Skrzyczeńską;

Spokój, cisza, niewielu ludzi, ale tylko w tygodniu. Skrzyczne powoli zarasta i to zapowiada rychły koniec tamtejszych panoramek. Ale, na razie, jeszcze jest spoko. ;D

A co więcej, za pomocą drwalstwa ołysiała Malinowska skała i stała się kompletnie dostępna dla optyki. Miejsce to w ostatnich kilku latach zmieniło się nie do poznania.  Zresztą sytuacja widokowa jest dynamiczna dla całości trasy. Wyłomy jakie powstały po wichurze w 2005 roku i późniejsze wyręby powodują, że wiele miejsc zyskało na atrakcyjności. 

Magurka Wiślańska i w tle Barania Góra;

A tu widok z Magurki Wiślańskiej na Magurkę Radziechowską i Ostre;

Magurka Radziechowska, z której obecnie jest najwspanialszy widok na główny grzbiet Beskidu Śląskiego oraz na kotlinę żywiecką i bielską.

Barania Góra;

Zielony Kopiec, Malinowska Skała i Masyw Skrzycznego;

Magurka Radziechowska;

Po drodze mijamy kilka niewielkich form skalnych;

Na samej Magurce jest coś co nazywają wychodnią skalną, czyli fałd skalny o długości kilkudziesięciu metrów i wysokości 2-3.

Schodziłem szlakiem, przez Ostre, innym razem wybrałem jedną z dróg drwalstwa, ale jakichś istotnych różnic w długości zejścia nie ma.
Fajna traska, z opcjami do wyboru i koloru. Można przelecieć, wtedy będzie na pół dnia. Można z popasami i opalańskiem, wtedy mamy całodzienną. Tylko gdy wieje, to może być przykro, bo nie bardzo jest się gdzie schować.  Przynajmniej teraz, bowiem za kilka lat już nie będzie tak łyso. Ubytki szybko zarastają świerkiem, jak dla mnie za szybko. Zarośnie i znowu przez kilka ładnych lat przemierzanie tras beskidzkich będzie perwersyjną krzakopenetracją.

:)

forum.outdoor.org.pl

Offline Wolf

Odp: [Beskid Śląski] Tour de Lipowa, czyli obchód doliny Leśnianki (Zimnika)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 04, 2013, 23:54:10 »
Lubię to :)
"Siłę słonia, płodność byka da Ci tylko turystyka!"

Offline jagular

« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 05, 2013, 00:17:25 »
fajna traska na samotną przechadzkę, namówiłeś mnie ;D

Offline aro5406

« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 05, 2013, 13:47:56 »
To jest bardzo fajna trasa także na rowerek :)

Offline Piotrek

« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 05, 2013, 20:09:58 »
Lubię to :)

Jeszcze muszę sobie "opomiarować" Beskid Mały z Międzybrodzia. Też mam niedaleko a jeszcze tam całej rundki nie robiłem. ;D

fajna traska na samotną przechadzkę, namówiłeś mnie ;D

Samotnie? Kóz tam nie ma... ;D
To fajne miejsce na spacerek z przyjaciółmi.

To jest bardzo fajna trasa także na rowerek :)

Zgadza się. I nawet nie wytrzepie specjalnie, bo większość ścieżki jest gładka. A w wersji dla bajkerów niehardkorowych, to chyba można wwieźć rower kolejką na Skrzyczne.

Offline Piotrek

« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 02, 2015, 21:40:48 »
Dorzucę kilka panoramek z Zielonego Kopca. Jestem lubicielem tego pagórka z powodu przepięknej panoramy na Beskid Śląski i nie tylko. Uważam, że panorama z tego szczytu jest najbardziej kompletna, bo jest on w samym środku. Jak na wielu górcynkach Beskidów, po wiatrołomach i wycinkach ostatnich lat, i tam pojawiły się możliwości widokowe. I niestety panorama z Zielonego Kopca już za rok, dwa się skończy bo zbocza intensywnie zarastają. Zdjęcia robione komurom, więc proszę się nie dop...

Od Baraniej do Skrzycznego, w środku kotlina Wisły;

Masyw Skrzycznego;

Skrzyczne, dolina Zimnika, Ostre, Magurka Radziechowska, Magurka Wiślańska i Barania;

Dolina Zimnika, Magurki, Barania;

Polecam Zielony Kopiec. Szlak go trochę mija dołem. Dokąd był zarośnięty, to w sumie było obojętne, teraz minięcie go, to istotna strata.

« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 02, 2015, 23:17:37 »
bywałem tam chyba z milion razy  ;D Takich perełek w okolicach jest więcej, chociażby mało znany Czupel który dumnie góruje nad Wisłą a widoki z niego na doliny wiślańskie są przednie.
Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 02, 2015, 23:17:37 »

Offline Piotrek

« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 03, 2015, 09:33:51 »
Ja wiele razy go mijałem, ale dopiero od czasu kiedy ołysiał koniecznie wchodzę na wierzchołek. Właśnie ze względu na panoramę.
Mówisz o Czuplu, jeżeli to ten nad Malinką, to nigdy tam nie byłem. Z innych okolicznych górcynek, jeszcze do niedawna ciekawe widoki oferował Malinów, ale już w zasadzie zarósł.