Autor Wątek: [Namioty jednoosobowe] Poszukiwania  (Przeczytany 33395 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline marcus

[Namioty jednoosobowe] Poszukiwania
« dnia: Kwiecień 15, 2013, 14:56:00 »
Witam,
przymierzam się do kupna budżetowego namiotu 1 osobowego... Co sądzicie o nowej propozycji firmy Vango:
http://www.vango.co.uk/adventure/soul-100.html
a tutaj oferta w PL:
http://alpinistyczny.pl/vango-soul-100-jednoosobowa-jaskinia-p-2034.html

Może ktoś już go zakupił lub korzysta z jego wersji 2 os.- Vango Soul 200 (są w sumie podobne)???
Zdaję sobie sprawę z wad namiotów tunelowych, ale samonośne jedynki są znacznie droższe i w tej chwili poza moim zasięgiem...
Brałem również pod uwagę dwie inne tunelówki:
http://www.cmsklep.eu/namiot-gelert-solo-one-1osobowy-p-83.html
http://www.alpamayo.eu/solitaire-aluminium.html
Ta pierwsza (gelert) ma dużo pozytywnych opinii w UK (jest sprawdzona od kilku lat i wytrzymała). Niestety obydwie są wewnątrz b. niskie (70 cm), co będzie męczące przy kilkudniowym biwakowaniu w jednym miejscu... Nadają się bardziej na brytyjskie maratony górskie. Natomiast Vango Soul 100 ma wysokość sypialni 85 cm, co w moim przypadku (172 cm wzrostu) pozwala już siedzieć... ;D Producent piszę, ze to namiot "na lato", na camping i festiwal, ale mnie się wydaje, że może dałby radę na 3 sezony również w warunkach górskiego trekkingu... ?! No i waga atrakcyjna - 1,73 kg !!!!!!!
Czy ktoś w ogóle miał do czynienia z namiotami tej firmy ???

Offline Grzesiek

Odp: [Namioty jednoosobowe] Poszukiwania
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 15, 2013, 19:03:19 »
Może trochę nie na temat , ale 1,73 kg to nie jest atrakcyjna waga. Atrakcyjna waga dla jedynki to 1,2 - 1,3 kg. 1,73 to jest atrakcyjna waga dla dwójki.

Offline marcus

« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 15, 2013, 20:40:32 »
No cóż, zgodzę się z Tobą, jeśli to by dotyczyło namiotów ze średniej i wyższej półki. Ale ja poruszyłem temat odnośnie "budżetowych", czyli tanich namiotów - do ok. 300 pln. W tym przedziale cenowym raczej to jest przyzwoita waga. Porównywalna przecież np. do droższego Gossamer-a Jack Wolfskin (1750 g), czy też FN Malm I lub Muwang I (1740-1800 g). Oczywiście parametry, materiały, jakość  wspomnianych są lepsze - ale kosztują też sporo drożej (400-550 pln). A przecież taki Gossamer i tak został zmieszany z błotem na forum  ::)
Wiem, że większość nie przepada za tunelami. Ja zresztą do tej pory też ich nie używałem. Może jednak czas spróbować... Miałem zawsze samonośne, typu igloo. Jesienią zakupiłem sobie wielką 3-kę Eureka Wabakimi - na wyjazdy "rodzinne". Ale to cholerstwo waży prawie 4 kg - więc potrzebuję dodatkowego lekkiego namiociku na moje emerytalne solowe wypady. Niestety ograniczony budżet mocno zawęża moje poszukiwania... stąd poruszyłem mój wątek...

I jeszcze jedno - to Administracja forum przerzuciła mój "ubogi" temat do wątku: "W poszukiwaniu szturmowej jedynki" - nie wiem, czy to dobry pomysł, bo mój namiot to nie szturmowy, a tutaj rozważane są głównie propozycje profesjonalnych (a tym samym drogich) namiotów przeznaczonych w wyższe góry lub ekstremalne warunki. Pierwotnie założyłem osobny temat w: "Namioty tunelowe"... Nie chcę wkładać kija w mrowisko...

MASZ 60 MINUT NA EDYCJĘ: PROSZĘ NIE PISAĆ POSTA POD POSTEM!

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2013, 21:30:12 wysłana przez Shogun »

misio

« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 16, 2013, 21:51:45 »
Ja to zboczony jestem na punkcie tego namiotu:

http://www.forum.outdoor.org.pl/namioty-geodezyjne/(namioty-ekspedycyjne)-wechsel-tents-pathfinder-zg/

Nie wiem czy Ci waga podejdzie [1977g] oraz cena [ok. 800 zł].

Offline wojtekh

« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 16, 2013, 23:33:57 »
Też od jakiegoś czasu szukam budżetowej jedynki. Budżetowej tzn tańszej od jack'a wolfskin'a gossamer'a (swoją drogą na forum nie znalazłem żeby forumowicze zmieszali go z błotem jak sugerujesz) Tak szukam szukam i jak na razie nic mnie nie przekonało, a ten vango wygląda o tyle lepiej że ma jako taki przedsionek. Niestety obawiam się że nie będzie wielu, a raczej żadnego użytkownika :( Jeżeli znajdziesz jakiś "rywali" dla tego vango daj koniecznie znać ;)

Offline climber_oliwa

« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 17, 2013, 23:08:46 »
zanabyłem na allegro za 320 zł i polecam opisany w tym wątku namiot: http://www.forum.outdoor.org.pl/namioty-jednoosobowe/%28namioty-jednoosobowe%29-eureka-spitfire-solo/

Offline marcus

« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 18, 2013, 00:05:10 »
Panowie, dziękuję za odzew i rady ! Z tym zmieszaniem z błotem to oczywiście przejaskrawiłem, ale spotkałem się też z negatywnymi opiniami nt. Gossamera (w sieci). Ale sądzę, że tak jest z każdą rzeczą użytkową - jest banda zwolenników i przeciwników  ;) Dzięki Shogun za propozycję, ale cena 800 pln jest teraz poza moim zasięgiem. Natomiast Pathfinder jest piękny, przyznaję  :)
Co do Spitfire Solo to od jakiegoś czasu mam na niego oko. Teraz na Alledrogo (chyba od tego samego sprzedawcy) niestety podrożał do 350 zeta + przesyłka. Nie ukrywam - chodzi mi po głowie również ten namiot. Ale rozważam również opcję (stąd moje parcie na ten wątek), czy jednak nie kupić tymczasowo właśnie tanią tunelówkę i powoli zbierać jednak na porządny samonośny w przyszłości... co by mnie żona obecnie z domu nie pogoniła  :'(
Chgw co tu wybrać...

Offline wojtekh

« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 18, 2013, 09:25:33 »
zanabyłem na allegro za 320 zł i polecam opisany w tym wątku namiot: http://www.forum.outdoor.org.pl/namioty-jednoosobowe/%28namioty-jednoosobowe%29-eureka-spitfire-solo/

no to już chyba lepiej dorzucić 80 zł i kupić gossamera chyba...

Offline climber_oliwa

« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 18, 2013, 11:38:09 »

why ?

Offline atanor

« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 18, 2013, 11:49:16 »
Taka ogólna uwaga, że małe namioty z wejściem z boku są o wiele wygodniejsze w użytkowaniu.

W tej kategorii jest jeszcze Ferrino Lightent
http://www.decathlon.pl/namiot-t-lite-1-id_8211278.html

Offline wojtekh

« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 18, 2013, 14:02:52 »

why ?

Wydaje mi się że jakość materiałów i wykonania w przypadku gossamera jest dużo lepsza. Dodatkowo w przypadku deszczu przy rozkladaniu namiotu sypialnia jest sucha i nie musisz walczyć z tropikiem.

Offline climber_oliwa

« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 18, 2013, 15:18:47 »
długo się przymierzałem do zakupu czegoś lżejszego niż marabut komodo + który taszczyłem na ogół samotnie od lat. Dużo czytałem na temat Gossamera, ale jak dla moich potrzeb porównania ze Spitfire solo są dla niego niekorzystne:
1. swoboda siedzenia i gotowania w środku (wysokość- 75 cm vs 100 cm )
2. wchodzenie do środka i wchodzenie do środka podczas deszczu (w gossamerze nie wyobrażam sobie tego komfortowo)
3. przestronność wnętrza
4. wielkość przedsionków (w spitfire solo jest dostęp od wewnątrz do tego po przeciwnej stronie od wejścia dzięki zamkowi błyskawicznemu)
5. cena
6. skraplanie pary wodnej, które ponoć jest znaczne w gossamerze (w spitfire nie mam z tym problemów, jedynie trzeba użyć odciągów)
7. do jakości użytych materiałów i sposobu wykonania nie mam najmniejszych zastrzeżeń (zero nitek, szwy podklejone wszystkie i równo)

Waga namiotu na mojej niezbyt dokładnej wadze kuchennej: 1770g ze wszystkimi pokrowcami. Kolor mógłby być ciemniejszy i bardziej maskujący ale to chyba jedyny minus jak na razie.

@ marcus: tak, to ten sam sprzedawca, podniósł cenę

Offline wojtekh

« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 18, 2013, 16:26:11 »
Climber_oliwa,
W większości masz słuszne uwagi, dla mnie jednak gossamer w jednym przewyższa tego spitfire, nie wyobrażam sobie i nigdy nie chcę doświadczyć zakładania tropiku na sypialnię w czasie deszczu i wichury. Jak dla mnie stelaż w tropiku to warunek konieczny.

Nie wiem czemu nie zauważyłem do tej pory namiotu easy camp star 100 http://www.forum.outdoor.org.pl/namioty-jednoosobowe/(namioty-jednoosobowe)-easy-camp-star-100/

cena cudowna, w przypadku gossamera 50% mniej więc jestem skłonny stwierdzić że znalazłem jakieś rozwiązanie dla siebie :)

Offline semow

« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 18, 2013, 22:17:14 »
A miałeś okazję spać w tak niskim namiocie jak Gossamer?

Offline wojtekh

« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 18, 2013, 22:24:33 »
A miałeś okazję spać w tak niskim namiocie jak Gossamer?

nie rozumiem za specjalnie pytania, chodzi ci czy kiedy kolwiek spałem w tunelu czy co?

misio

« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 18, 2013, 22:25:52 »
Robić jedzenie, spać, przebierać się, budzić, zasypiać, wstawać: o to pyta semow.
Czy wykonywałeś te czynności w tak niskim namiocie?

Offline wojtekh

« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 18, 2013, 22:30:32 »
gotować nie, ale cała reszta tak, dwa tygodnie miałem przyjemność w namiocie wysokości na pewno sporo poniżej 1m (niestety nie pamiętam dokładnie co to za namiot bo był pożyczany:/ ) Fakt faktem, wygodne to nie  było ale dawałem radę bez większych problemów. Mam 183 cm więc taki maały też nie jestem ;)
Wiadomo że w przypadku kiedy musimy więcej czasu siedzieć w środku to trochę klaustrofobia może się odezwać ale ja zawsze starałem się ograniczać przebywanie w namiocie do minimum :)

misio

« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 18, 2013, 22:33:39 »
Wiesz, ciut poniżej 100 cm [90, 95] a dostępne w Gossamerze 75 cm, to jednak jest mega różnica...

Offline wojtekh

« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 18, 2013, 22:44:26 »
Napisałem sporo poniżej 1m ;) wydaje mi się że było to 70-80 cm. Osobiście doskonale sobie radziłem i nie potrzebuje niczego wyższego :)

Offline semow

« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 18, 2013, 22:47:48 »
No to pewnie i gossamer siądzie, i - tym bardziej - coś wyższego.
Ja miałem wszystkie jedynki wysokie i wygodne, no może z wyjątkiem Rocktraila :)

Offline arkadoo

« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 19, 2013, 06:27:16 »
Wiesz, ciut poniżej 100 cm [90, 95] a dostępne w Gossamerze 75 cm, to jednak jest mega różnica...

Potwierdzam, to w połączeniu z wejściem od węższej strony powoduje pewien dyskomfort mieszkalny. Tam wchodzisz i zasypiasz. Przebierania wymaga zdolności akrobacyjnych.

Plusem jest pancerna podłoga, a przede wszystkim stelaż zewnętrzny z opcją zwinięcia tropiku w przypadku ciepłej nocy.
http://www.rower.fan.pl
Horyzont
Pachnę Warszawką (bez urazy) :D

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 20, 2013, 10:31:14 »
Należałoby dodać, że spanie w gossamerze w zimowym (czytaj grubym) spiworze skutkuje zamoczeniem śpiwora od skroplonej na ściankach pary. No chyba że jest na tyle zimno że zdąży zamarznąć :)

Offline wojtekh

« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 22, 2013, 07:57:33 »
A fn malm I? Jest teraz w cenie gossamera, wyższy, wejście boczne, lepsza wentylacja. Co na to powiecie?

misio

« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 22, 2013, 08:20:06 »
A fn malm I? Jest teraz w cenie gossamera, wyższy, wejście boczne, lepsza wentylacja. Co na to powiecie?

Jakby sam sobie już odpowiedziałeś ;D.

Offline semow

« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 22, 2013, 08:30:34 »
W deca jest przeceniony T2 ultralight pro, za 350 zł