Autor Wątek: [Sport i zdrowie] Odżywianie w sporcie  (Przeczytany 29996 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jakub

Odp: [Sport i zdrowie] Odżywianie w sporcie
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 17, 2013, 12:09:48 »
I ostatnie zdanie jest najwazniejsze a reszty mozecie nie czytac ;D.
Dokładnie tak. Może wreszcie stare zabobony mówiące o bieganiu na 75%, bo wtedy najlepiej spalają się tłuszcze, pójdą precz do kosza. Logika mówi, dajesz mocno, mocno spalasz. I tyle :)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Luty 17, 2013, 12:09:48 »

Offline Theo

« Odpowiedź #26 dnia: Luty 17, 2013, 12:44:07 »
Cytuj (zaznaczone)
Może wreszcie stare zabobony
Tu nie ma co dyskutować. To jest już potwierdzone badaniami klinicznymi. Z resztą sami zmieńcie swoje treningi i zobaczycie rezultaty tego na sobie :)
Dietetyk

Offline Jakub

« Odpowiedź #27 dnia: Luty 17, 2013, 12:59:53 »
Zmieniać nie muszę, bo od dawna mam odmienne zdanie, a badania kliniczne nijak nie chcą wejść ludowi do głowy i ciągle jak mantra klepią te swoje 75% w tempie konwersacyjnym. I tak mulą i mulą, a potem się dziwią, że czasy marne i kondycja nie rośnie ;) ;)

Offline Ivan

« Odpowiedź #28 dnia: Luty 17, 2013, 17:51:31 »
Czyli: 3 sesje treningu siłowego + 2 sesje areobów - optymalny plan.
[...]
Według najnowszych doniesień, trening trwający 20-30 minut może być kilkurotnie bardziej efektywny od np. biegania przez 2 godziny. Im wyższa intensywność wysiłku tym lepiej. Czyli trenujemy krótko, ale bardzo intensywnie.

No to muszę się pochwalić, że ja to mam mądry organizm, bo sam wyczułem, że właśnie taki rytm treningów jest dla mnie optymalny ;D No, w sumie tych areobów jest 8 a nie 2 ;) Mimo, że jestem uzależniony od słodyczy (opierdalam ok. 1 czekoladę dziennie), jem śniadanie, II śniadanie, III śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację, to waga stoi mi na poziomie 61-64 kg (177 wzrostu). Jak zaczynam mniej trenować (np. z braku czasu), to po jakimś tygodniu organizm sam się orientuje i po prostu mniej mi się chce jeść. Swoją drogą w moim domu rodzinnym i teraz nigdy nie jadło się tłusto lub mącznie. Np. jak chcę zjeść więcej na obiad to jem dwa kotlety a nie więcej ryżu/makaronu. No i genetycznie, nie mam w rodzinie żadnego grubasa po stronie mężczyzn :) Niska masa ma też swoje wady: dość szybko mi odcina "prąd" i muszę podczas wysiłku coś jeść bo słabnę.

Chyba w dyskusji została pominięta jedna dość istotna rzecz: białko jest potrzebne do naprawy mikrourazów powstających podczas ćwiczeń siły maksymanej. Z mojego punktu widzenia, czyli wspinacza-boulderowca, jest to co najmniej równie ważne jak odbudowa glikogenu. Bez hiperkompensacji mikrourazów po treningu nie będę silniejszy, czyli męczyłem się niepotrzebnie.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2013, 18:26:17 wysłana przez Ivan »

misio

« Odpowiedź #29 dnia: Luty 20, 2013, 00:46:29 »
Wydzielone z: [CrossFit] WODsy na siłownię oraz biegowe ;)

Ps. przed tym treningiem z rana jesz jakiś posiłek ?? Napój ??

Zalezy jaki trening zrobisz, ale tez jest to kwestia przyzwyczajenia.
Kanapke: chleb zytni z wedlina.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2013, 12:48:54 wysłana przez Shogun »

Offline Przemek

« Odpowiedź #30 dnia: Luty 20, 2013, 10:39:16 »
Możesz iść na pusty a pierwszy posiłek zjeść po treningu. Nie jest to błąd w sztuce. Niektórzy jedzą pierwszy posiłek po treningu, który robią o 15:00.

Offline ina

« Odpowiedź #31 dnia: Luty 20, 2013, 10:46:10 »
Możesz iść na pusty a pierwszy posiłek zjeść po treningu. Nie jest to błąd w sztuce. Niektórzy jedzą pierwszy posiłek po treningu, który robią o 15:00.

Nie jest błędem w czymkolwiek niejedzenie do popołudnia? Każdy dietetyk/sportowiec i inny normalny człowiek puknie się mocno w głowę słysząc to. Poranny trening na czczo jest ok, ale nie popołudniowy, no chyba że budzisz się przed 15-tą.
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Luty 20, 2013, 10:46:10 »

misio

« Odpowiedź #32 dnia: Luty 20, 2013, 11:08:13 »
Przemus, wez poczytaj troche i nie wprowadzaj ludzi w blad... Bledem jest niejedzenie przed pierwszym treningiem i to dosc sporym. Nalezy cos zjesc koniecznie. Chocby kesa. Google pomoze w uzyskaniu odpowiedzi dlaczego...

« Odpowiedź #33 dnia: Luty 20, 2013, 11:12:16 »

Nie jest błędem w czymkolwiek niejedzenie do popołudnia? Każdy dietetyk/sportowiec i inny normalny człowiek puknie się mocno w głowę słysząc to. Poranny trening na czczo jest ok, ale nie popołudniowy, no chyba że budzisz się przed 15-tą.

Przemus, wez poczytaj troche i nie wprowadzaj ludzi w blad... Bledem jest niejedzenie przed pierwszym treningiem i to dosc sporym. Nalezy cos zjesc koniecznie. Chocby kesa. Google pomoze w uzyskaniu odpowiedzi dlaczego...

Również się pod tym podpisuję - w trakcie zdobywania wiedzy na temat poprawnych form treningu (jakiegokolwiek) wszędzie powtarza się informacja, że należy coś zjeść - nie dużo i lekko (żeby nie przeszkadzało w treningu) ale jednak - w przeciwnym razie organizm pozbawiony tych "rozruchowych" kalorii może zacząć spalać tkankę mięśniową. A to jest nieporządane nawet przy treningach kardio.

Koniec mądrzenia się ;D
The road goes ever on and on...

Offline całka

« Odpowiedź #34 dnia: Luty 20, 2013, 11:17:32 »
właśnie dlatego ja nie mogę biegać przed pracą: jak nie zjem to źle, z kolei jak zjem (nawet coś małego) to muszę odczekać jakąś godzinę bo w przeciwnym wypadku jest mi baaardzo niedobrze jak biegnę. No a sił na to żeby wstawać jeszcze godzinę szybciej żeby coś zjeść zdecydowanie nie mam :/ dlatego z reguły biegam koło 10 w wolne dni - jak się już śniadanko strawi.

Offline Przemek

« Odpowiedź #35 dnia: Luty 20, 2013, 11:33:09 »
Jeszcze 2 lata temu bym napisał to co wy, ale to są mity z przed wieku ;). Dietetyka od tego czasu poszła do przodu. Polecam poczytać abstracty badań naukowych na pubmedzie i ogólnie o diecie jem/nie jem. Słowa kluczowe dla google: leangains, Intermittent_fasting
Ćwiczenie na pusty żołądek wymaga przyzwyczajenia, ale stosowanie tej diety pozytywnie wpływa na poprawę sylwetki (zalecana przy redukcji) jak i zdrowia. Sam przekonałem się o tym, utrzymując wagę ciała, zmniejszając % tkanki tłuszczowej i zwiększając siłę. Przed treningiem można zjeść porcję BCAA jeśli ktoś boi się katabolizmu.

misio

« Odpowiedź #36 dnia: Luty 20, 2013, 11:38:11 »
Jestem krotko po szkoleniu z odzywiania w sporcie oraz po konsultacjach z dietetykami pracujacymi ze sportowcami i nie ma opcji: to co piszesz to odgrzewany kotlet i wlasnie mit z lat 80-tych i 90-tych . A poprawa sylwetki wynika wlasnie z tego co napisal Wilkczarny. Poczytaj dokladnie dlaczego powinno sie jesc. Co wiecej: polecanie jakichkolwiek odzywek na calkiem na czczo jest ciut niesmaczne...

Offline Przemek

« Odpowiedź #37 dnia: Luty 20, 2013, 11:42:24 »
To chyba w główce niewiele zostało skoro jesz kanapeczkę z szyneczką na śniadanie :) Ale z Tobą i tak nie mam zamiaru rozmawiać bo i tak jesteś najmądrzejszy papużko po szkoleniach :)

Offline archi_p

« Odpowiedź #38 dnia: Luty 20, 2013, 12:01:25 »
No ciekawie sie robi i zaraz ktos komus po glowie da wramach treningu. Wszystko to prawda:

i nalezy jesc przed treningiem
i najlepszy jest trening na czczo.

Drodzy adwersarze - dietetycy to nie demiurgowie kreujacy rzeczywistosc. To odtworcy rzeczywistosci. Pan dietetyk na szkoleniu nie powie - jedz tyle tego w takim czasie i zdobedziesz zloty medal IO. Nie, on moze powiedziec - ci co zdobywali zlote medale odzywiali sie tak i tak. A swoje doswiadczenie zdobywaja obserwujac swinki doswiadczalne czyli sportowcow.
Jest jak najbardziej logiczne ze zeby zrobic dobry trening trzeba cos wrzucic do pieca organizmu zeby uzyskac energie. I to jest jak najbardziej ok. Wiec jak wytlumaczyc to ze pan H. Szost - dla niewiedzacych to obecnie najszybszy bialy na dystansie maratonskim - od kiedy robi pierwszy trening na czczo robi tez lepsze rezultaty? Mozna sie spodziewac ze jakis dietetyk za czas jakis dorobi do tego teorie i bedzie ja sprzedawal jako prawde objawiana. A tak naprawde jest tylko jedna prawda - sluchac wlasnego organizmu!!! Jak sie komus lepiej trenuje po wrzuceniu na ruszt kielbaski - to prosze bardzo, jak na pusto - ok wolna droga. A mowienie komus - nie mowie ze starszemu i z jakims tam doswiadczeniem - ze jest glupi i sie nie zna bo medyczna wikipedia cos napisala ....to odrobine niegrzeczne.

misio

« Odpowiedź #39 dnia: Luty 20, 2013, 12:10:27 »
Slowem klucz jest tu wyjatek...
Generalnie nie zadziala to na 99% ludzi trenujacych.
Co wiecej: to juz bylo przerabiane w zywieniu sportowcow i niczego nowego, jakby, ani odkrywczego nie napisales...
Co do jednego masz racje: najlepiej trenuje sie na czczo, ale nie jest to wskazane a przede wszystkim zdrowe tym bardziej w dlugoletnim treningu.

No ciekawie sie robi i zaraz ktos komus po glowie da wramach treningu.

Takich ludzi jak Przemek nie można bić po głowie, bo zostali już wystarczająco uderzeni w dzieciństwie ;D ;D ;D.

To chyba w główce niewiele zostało skoro jesz kanapeczkę z szyneczką na śniadanie :) Ale z Tobą i tak nie mam zamiaru rozmawiać bo i tak jesteś najmądrzejszy papużko po szkoleniach :)

:*
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2013, 15:37:44 wysłana przez Shogun »

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Luty 20, 2013, 12:10:27 »

Offline Ivan

« Odpowiedź #40 dnia: Luty 20, 2013, 12:10:41 »
Ćwiczenie na pusty żołądek [...] Przed treningiem można zjeść porcję BCAA jeśli ktoś boi się katabolizmu.
Zeżarcie BCAA na czczo będzie się objawiać wykręcającym ryj smakiem w ustach.

Jeżeli nic nie zjem przed treningiem, to w moment słabnę a ew. te kilka gram rozgałęzionych amino. proponowane przez Przemka zostałoby za pewne przetworzone na energię a nie regenerowało mięśnie. Czyli dość drogie źródło potrzebnej energii :P
Ćwiczenie na pusty żołądek wymaga przyzwyczajenia, ale stosowanie tej diety pozytywnie wpływa na poprawę sylwetki (zalecana przy redukcji) jak i zdrowia. Sam przekonałem się o tym, utrzymując wagę ciała, zmniejszając % tkanki tłuszczowej i zwiększając siłę.
Przemek, a to nie było tak, że i tak jesteś szczupły a zwiększyłeś siłę po prostu przez trening? Miałem przerwę w treningach, mało się ruszałem i zauważyłem, że skóra na brzuchu robiła się coraz grubsza, chociaż ogólna waga ciała była niewielka. Potem zacząłem te CrossFity, forma lekko się poprawiła, brzuch objawił kratę i waga wciąż stała na tym samym poziomie. Wnioskuję, że część masy tłuszczu została zastąpiona masą mięśniową. Obecnie chodzę intensywnie na ścianę i jeżdżę rowerem (więc trening bardziej siłowy) i masa mi powoli rośnie. Jem normalnie, a nawet często, bo przed i po treningu.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2013, 12:28:30 wysłana przez Ivan »

Offline ina

« Odpowiedź #41 dnia: Luty 20, 2013, 12:21:35 »
A tak naprawde jest tylko jedna prawda - sluchac wlasnego organizmu!!!

Otóż to. Rano biegam tylko na czczo po czarnej kawie, ale przed każdym innym sportem, który jest mniej wstrząsowy ;D coś jem. Sylwia jak Ci niedobrze po jedzeniu, to biegaj na czczo, no chyba że wtedy też Ci niedobrze ;D amatorskie sportowanie poniżej godziny nie robi kuku bez picia i jedzenia.
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

misio

« Odpowiedź #42 dnia: Luty 20, 2013, 12:24:44 »
Ale czarna kawa wyklucza bieganie na czczo ;D.

« Odpowiedź #43 dnia: Luty 20, 2013, 12:45:09 »
Słowa kluczowe dla google: leangains, Intermittent_fasting

Na stronce, którą podałeś widnieje informacja, że technikę opracowywano w latach 40-tych ubiegłego wieku ;) Owszem - do dziś znajdują się jej orędownicy (jest nawet jakaś bogata publikacja z zeszłego roku) ale nadal podpisuję się pod opinią, że to jest niezdrowe dla większości ludzi.... i na dłuższą metę (to z kolei w odpowiedzi dla archi_p - pan Szost, jako najszybszy biały na dystansie maratońskim, z pewnością jest wyjątkiem od reguły ;D ).

Miałem przerwę w treningach, mało się ruszałem i zauważyłem, że skóra na brzuchu robiła się coraz grubsza, chociaż ogólna waga ciała była niewielka. Potem zacząłem te CrossFity, forma lekko się poprawiła, brzuch objawił kratę i waga wciąż stała na tym samym poziomie. Wnioskuję, że część masy tłuszczu została zastąpiona masą mięśniową. Obecnie chodzę intensywnie na ścianę i jeżdżę rowerem (więc trening bardziej siłowy) i masa mi powoli rośnie. Jem normalnie, a nawet często, bo przed i po treningu.

Tkanka mięśniowa waży średnio 3 razy więcej, niż tłuszczowa (kwestia gęstości). Dlatego też osobom "odchudzającym się" zaleca się raczej mierzenie efektów ciuchami, niż patrzenie na wagę ;)

Offline aro5406

« Odpowiedź #44 dnia: Luty 20, 2013, 12:45:34 »
A tak naprawde jest tylko jedna prawda - sluchac wlasnego organizmu!!!

Otóż to. Rano biegam tylko na czczo po czarnej kawie, ale przed każdym innym sportem, który jest mniej wstrząsowy ;D coś jem. Sylwia jak Ci niedobrze po jedzeniu, to biegaj na czczo, no chyba że wtedy też Ci niedobrze ;D amatorskie sportowanie poniżej godziny nie robi kuku bez picia i jedzenia.

Ja rano zawsze muszę coś zjeść bo po prostu inaczej nie potrafie normalnie funkcjonować i robie się agresywny ;D Rano i tak nie ćwiczę poza krótką gimnastyką po wstaniu z wyra co by sie troche rozruszać. Wieczorem przed ćwiczeniami jem zwykle obiad/obiadokolacje i godzine potem staram się ćwiczyć. Po ćwiczeniach bezpośrednio wsuwam jakiś lekkostrawny posiłek.

Offline BroJarek

• chłoporobotnik

« Odpowiedź #45 dnia: Luty 20, 2013, 12:48:56 »
A powiedzcie mi proszę, w kontekście wcześniejszej rozmowy o zapasie glikogenu, czy po konkretnym węglowodanowym posiłku (obiad/kolacja) na drugi dzień o tej powiedzmy 6-7 rano zapas tegoż nie umożliwi nam przeprowadzenie treningu formalnie "na czczo" a realnie z wykorzystaniem nagromadzonych zapasów? Nie mówię tu o zrobieniu maratonu, tylko o np. godzinnej przebieżce?

« Odpowiedź #46 dnia: Luty 20, 2013, 12:53:30 »
A powiedzci mi proszę, w kontekście wczesniejszej rozmowy o zapasie glikogenu, czy po konkretnym węglowodanowym posiłku (obiad/kolacja) na drugi dzień o tej powiedzmy 6-7 rano zapas tegoż nie umożliwi nam przeporwadzenie treningu formalnie "na czczo" a realnie z wykorzystaniem nagromadzonych zapasów? Nie mówię tu o zrobieniu maratonu, tylko o np. godzinnej przebieżce?

Teoretycznie tak - często, przy dużych posiłkach wieczornych, po paru godzinach snu w wątrobie wciąż pozostaje wystarczająca ilość glikogenu do przeprowadzenia szybkiego "rozruchu" organizmu. Ale z kolei napychanie się na noc owocuje ciężkimi kiszkami rano - a z takimi np. kiepsko się biega ;D

Offline archi_p

« Odpowiedź #47 dnia: Luty 20, 2013, 12:56:33 »
dasz rade, co wiecej nawet ten maraton mozesz pobiec. co prawda w trakcie pewnie zacznie ssac z glodu ale dasz rade. a godzinny trening to nawet nie ma co mowic. pytanie czy bedziesz sie czul w czasie/po takim treningu komfortowo to juz indywidualna sprawa.

misio

« Odpowiedź #48 dnia: Luty 20, 2013, 13:07:51 »
Jeśli konkretnie się nażarłeś, to możesz spokojnie biegać bez porannego posiłku, bo organizm i tak posiada odpowiednie zapasy, coby się samemu nie zacząć zżerać.
Fajna stronka z wartościowymi artami do poczytania: http://www.fitnow.pl/pl/3/0/1/Start
Tu dla Przemusia choćby kilka słów o w/w jedzeniu przeze mnie chleba ciemnego/żytniego z szynką: http://www.fitnow.pl/pl/3/356/887/sniadanie-dla-sportowca
Ja tam za bardzo nie lubię wczesnych śniadań i dlatego jem tylko wspomnianą kanapę. Po zakończonym treningu jadam najczęściej serek wiejski z wkrojoną szyną, ogórkiem i papryką.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2013, 13:20:11 wysłana przez Shogun »

Offline Ivan

« Odpowiedź #49 dnia: Luty 20, 2013, 13:27:39 »
Po zakończonym treningu jadam najczęściej serek wiejski z wkrojoną szyną, ogórkiem i papryką.
Tak czytam (nie tylko tu ale i w innych wątkach) co wy jecie po treningu i stwierdzam, że... prawie nic nie jecie ;). Ja wczoraj po 2,5 h treningu zjadłem: 4 kanapki z ciemnego chleba z szynką i masłem, 3 kanapki z jasnego chleba z salcesonem włoskim, kanapkę z miodem, drożdżówkę, banana i zapiłem soczkiem marchewkowym. Nadal byłem głodny więc zjadłem jogurt z płatkami muesli i zapiłem herbatką miętową. Na końcu dobiłem 6 cukierkami czekoladowymi. I to nie był wyjątkowy dzień wcale.