Autor Wątek: [Buty biegowe] Saucony ProGrid Jazz 12  (Przeczytany 2947 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline chino

[Buty biegowe] Saucony ProGrid Jazz 12
« dnia: Styczeń 31, 2013, 19:20:01 »
       Kolejny test to tym razem buty do biegania Saucony ProGrid Jazz 12.
Buty kupiłem w 2011 r. w sklepie dla biegaczy runpoint czy jakoś tak. Niestety mimo ogromnego wyboru obuwia, odzieży oraz profesjonalnej obsługi, sklep już zlikwidowano.
Sądzę, że  w Bydgoszczy nie było wielu zainteresowanych bieganiem i sklep świecił pustkami. Fakt, że ostatnio widzę coraz więcej ludzi zabierających się za ten sport, niestety jednak lekceważą oni kwestię dobrego obuwia i śmigają w vansach lub jakiś starych trampkach.
Pierwszą rzeczą, jaką powinna zrobić osoba zabierająca się za tę zabawę, to zakup odpowiednich butów i sądzę, że w tym przypadku nie ma co żałować kasy, gdyż o kontuzję lub jakieś trwałe urazy tu bardzo łatwo.

Kierując się tą myślą wybrałem się na zakupy. Buty, których szukałem, miały być do biegania głównie po asfalcie, ale również miały się sprawdzić na leśnej ścieżce.
Gdy pojawiłem się w sklepie, na specjalnym urządzeniu, potwierdzono neutralny odcisk mojej stopy i zgodnie z tym polecono mi kilka par butów m.in. Saucony ProGrid Jazz 12. Znalazłem dobry rozmiar, wskoczyłem na bieżnie, na której sprawdzono czy dobrze stawiam w nich stopę.  Pasowały idealnie. Poinformowano mnie, że przy mojej wadze niecałe 100 kg mogę spokojnie przebiec w nich 1000 km. Zapłaciłem 270 zł ( były w promocji ) i wieczorem już miałem je na nogach przebiegając swoje pierwsze 4 km.

Zastosowane technologie:

HRC Strobel Board - wrażliwy materiał amortyzujący, używany do konstrukcji butów, który zwiększa amortyzację i komfort w porównaniu z tradycyjnymi materiałami.

Heel ProGrid (na pięcie) - najnowsza technologia Saucony załamująca siłę nacisku, ProGrid pochłania wstrząsy i rozprasza je, zapewniając harmonijne przejście od pięty do przodu stopy.

SRC Impact Zone - zapewnia neutralizację wstrząsów i ustawia stopę w pozycji gotowej do delikatnego przejścia.

XT-900 - guma węglowa Saucony, z której wykonana jest podeszwa zewnętrzna, i która zapewnia wyjątkową przyczepność, nie obniżając przy tym wytrzymałości.

Waga: 260 gram
Model podeszwy: Standard
Szerokość: Medium

Wykonanie butów wydawało się super. Równe szwy, nic się nie pruło, kleju nie widać. Guma, z której zrobiona jest podeszwa charakteryzuje się dużą miękkością, dzięki czemu jest bardzo giętka. Duża część buta to cieniutka siateczka – trochę martwiło mnie czy się szybko nie przetrze lub jej gdzieś nie rozerwę.

Buty są bardzo wygodne, znakomicie dopasowują się do stopy i super ją trzymają i tutaj myślę, że będą pasowały na szerszą stopę. Podeszwa doskonale amortyzuje na asfalcie, jak pisałem wyżej, jest bardzo miękka, ale nie stanowi to jakiegoś problemu przy bieganiu po nierównościach, kamieniach, szyszkach itp. Buty są bardzo lekkie, po założeniu praktycznie ich się nie czuje, dosłownie jakby mieć laczki na stopach.

Przebiegłem w nich około 600 km, po czym okazało się, że moje kolano nie nadaje się do biegania, dostałem od lekarza całkowity zakaz uprawiania tego sportu.
Do tego czasu sprawowały się znakomicie, nigdy mnie nie obtarły, nie miałem odcisków, odparzeń. Dzięki siatce są bardzo przewiewne i nie było w nich za gorąco nawet w największe upały. Siateczka ta oczywiście przy najmniejszym kontakcie z deszczem lub śniegiem przemaka, tu nie może być inaczej, jednak bardzo szybko wysychają. Latem nie jest to problemem, lecz zimą bywa już gorzej. Mimo, że to buty na cieplejszą porę roku, to biegałem w nich również zimą, gdy nie było śniegu lub po odśnieżonych chodnikach. Przy temperaturze do – 5 stopni podczas godzinnego biegu, stopa nigdy mi nie zmarzła.
Podeszwa w tych butach dobrze się trzyma podłoża asfaltowego jak i na leśnej drodze sprawuje się znakomicie i to nawet w deszczowe dni. Na lodzie jest już znacznie gorzej, ślizga się niemiłosiernie. Sznurówki nie rozwiązują się i można nimi dobrze regulować to, jak buty ściskają stopę, dzięki czemu można biegać w jednej cienkiej skarpetce lub dwóch grubszych. W obu przypadkach jest wygodnie.

Co do wytrzymałości są to bardzo delikatne buty. Fakt, że siateczka o którą się martwiłem trzyma dobrze, nie ma przetarć, dziur itp. Niestety szwy już puszczają.
No i pojawił się problem z lewym butem. W deszczowe dni  wydaje się, że woda dostaje się do podeszwy w okolicy pięty i jak się biega lub chodzi czuje się chlupanie w środku. Jako że musiałem przerwać bieganie odpuściłem sobie reklamację. Mimo tego uszczerbku nie straciły na amortyzacji. Jak widać na zdjęciach podeszwa wygląda znakomicie.
Mimo dużej ilości km jakie mają te buty za sobą, podeszwa nie jest praktycznie wytarta.

Podsumowując, buty sprawdziły się bardzo dobrze i tu muszę podkreślić ich znakomitą budowę i wygodę. Mogę powiedzieć, że bardziej nadają się na asfalt, ale również sprawdzą się na bezdrożach. Dzięki dobrej amortyzacji dobrze chronią stawy.  Wadą jest ich mała wytrzymałość, tak jak w bieganiu to przeszkadzało tak teraz, gdy są wykorzystywane tylko do spacerów po lesie w ciepłe dni, nie ma to znaczenia.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2013, 19:33:20 wysłana przez chino »

forum.outdoor.org.pl

[Buty biegowe] Saucony ProGrid Jazz 12
« dnia: Styczeń 31, 2013, 19:20:01 »