Autor Wątek: [Buty wysokie] Meindl Island Pro MFS GTX  (Przeczytany 21673 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

[Buty wysokie] Meindl Island Pro MFS GTX
« dnia: Grudzień 02, 2012, 23:45:11 »
Meindl Island Pro MFS GTX

1.   Dane techniczne
Materiał zewnętrzny   -skóra nubuk woskowana
Wyściółka   -GORE-TEXŸ
Wkładka   -Air-ActiveŸ
Podeszwa   -Meindl MultigriffŸ VibramŸ
Waga buta (rozmiar 8,0)   -880 g
Gwoli zaspokojenia zapotrzebowania na dane teoretyczne.

Na dalszą część testu to17071990 zapraszamy na portal:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2012, 23:35:26 wysłana przez crimson »

forum.outdoor.org.pl

« dnia: Grudzień 02, 2012, 23:45:11 »

Offline Photon

Odp: [Buty wysokie] Meindl Island Pro MFS GTX
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 03, 2012, 00:58:42 »
W mojej subiektywej ocenie bardzo dobra recenzja. Test kompleksowy - opisałeś zachowanie butów chyba w każdych warunkach, w jakich można ich używać nie wybiegając daleko ponad to, jakie jest ich przeznaczenie. Bardziej wartościowy jest test po bardzo intensywnym użytkowaniu w stosunkowo krótkim okresie, niż ten, w którym sprzęt był używany oszczędnie, 2 razy do roku, przez 8 lat. Wiadomo, że ewentualne wady wynikły z używania sprzętu zgodnie z przeznaczeniem, a nie ze starości.
Powtórzę, bardzo wartościowa recenzja, gratulacje.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2012, 01:01:36 wysłana przez Shōgun »

Offline Ivan

« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 03, 2012, 10:15:00 »
Również uważam tę recenzję za bardzo wartościową. Co do samych butów:
Pierwsze dewastowanie butów zacząłem od impregnacji. Była zima, wybierałem się w Tatry i dlatego zapobiegawczo nafaszerowałem Island Pro woskiem Sportwax tejże  firmy (z tego miejsca impregnat mogę polecić). Zmieniły przy tym barwę i zaczęły  błyszczeć – odkryłem ze zdziwieniem.   
Swój debiut buty przeszły, we wspomnianych Tatrach, marcowym weekendem 2011. Pogoda spłatała figla i zamiast mrozu i słońca – przywitała nas deszczem i rozmiękłym śniegiem. Meindle dostały, jak tylko mogły. Oczywiście po całym dniu w breji przemokły
Czyli nowe buty, właściwie nie używane, dodatkowo zaimpregnowane, sztywne, a więc nie pompujące wody, posiadające GoreTex przemokły po jednym dniu? Co by nie było, breja czy nawet sama woda, to nie powinny puścić już przy pierwszym użyciu. Może miałeś pęknięcie membrany już od samego początku? To się zdarza, że czasem np. źle przykleją podklejenie szwów w membranie. Ja bym wtedy reklamował.

Offline madmun

« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 03, 2012, 10:19:45 »
Czyli nowe buty, właściwie nie używane, dodatkowo zaimpregnowane, sztywne, a więc nie pompujące wody, posiadające GoreTex przemokły po jednym dniu? Co by nie było, breja czy nawet sama woda, to nie powinny puścić już przy pierwszym użyciu. Może miałeś pęknięcie membrany już od samego początku? Ja bym wtedy reklamował.
???
Zrozumcie, że każda membrana puści,  wystarczą odpowiednie warunki ! Nie ma tu wielkiej filozofii a zapewnienie producenta można se wsadzić w .... tak jak niby mój super hiper mityczny dermizax który nie cieknie w najgorszych sztormach - mit, cieknie wystrczą odpowiednie warunki - nie winie jej, ot taki urok membran
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline Ivan

« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 03, 2012, 10:29:20 »
To jednak dziwne, że puściła już od pierwszego użycia bo:
1. Gruba skóra, woskowana fabrycznie, do tego zapaćkana impregnatem po wierzchu przed pierwszym użyciem
2. But sztywny, a więc skóra mało pracuje, woda nie jest tak "pompowana" jak w miękkich butach
3. Otok
To już powinno znieść breję i wodę przez jeden dzień. Ale ponadto, jako ostatnia bariera:
4. Goretex
Dlatego dziwię się, że przemokły. Bo mi w podobnych butach (sztywność, nubuk, goretex) w podobnych warunkach (Tatry, breja, cały dzień łażenia) buty nie przemokły nawet po 3 dniach. Nawet kiedy skóra już była nasączona i woda dostała się pomiędzy skórę a membranę, to woda się opierała na Goretexie i nie wchodziła do środka dzięki temu, że but mało się uginał podczas marszu (twardość B/C). Był co najwyżej bardzo zimny i wilgotny w środku, ale nie "przemoknięty". Poddaję myśl o złym poklejeniu membrany w fabryce, bo mi się to kiedyś zdarzyło. Oddałem do reklamacji, producent rozciął buty i stwierdził "nieprawidłowo podklejone szwy w membranie buta".

Offline filemoon

« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 03, 2012, 10:34:48 »
Prawda - jesli waruki beda odpowiednio dupowate to but pusci - Ja tez mam Islandy z tym ze model Active (chyba nowsza wersja Pro) i szczerze mowic nie ma szans by puscily po pierwszym czy drugim dniu, a pagorki otaczajace okolice gdzie mieszkam sa slynne ze swoich bagiennych sciezek (Wicklow). Nowe nie powinny jednak puscic pierwszego dnia (czy zwlaszcza ze byly traktowane smarowidlem?). To co Mad mowi jest jednak faktem wiec wszesniej czy pozniej but pusci (niekoniecnzie pierwszego dnia, jak byl dobrze zabezpieczony zaprojektowany i wykonany). Dodatowo nasiaknieta woda skora juz nie pusci nawet odrobiny pary wodnej co znaczy ze z oddychalnosci (i tak ograniczonej) nici i zaczynamy sie parzyc we wlasnym pocie.

Offline jacco_p

« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 03, 2012, 10:44:24 »
Ja bym się delikatnie zdenerwował że po pierwszej wycieczce buciki za tyle kasy mi przemokły i pewnie też bym reklamował. Mam od dłuższego czasu Meindl AirRevolution 5.0 i powiem szczerze że mi nigdy nie przemokły mimo tego że część buta jest z materiału.

Po za tym nieźle je zmasakrowałeś, gratuluje ;D i to po półtory roku. Test bardzo fajny i treściwy. Ja wyniosłem takie samo przekonanie że  buty Meindla są godne zaufania i mnie nie zawiodą. A co do zużycia, nic nie jest wieczne przy takiej intensywności użytkowania.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 03, 2012, 10:44:24 »

« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 03, 2012, 10:59:49 »
Swoje zdanie już przedstawiłem i jest zgodne z opinią madmuna. Nie, membrana nie pękła, na pewno. Wszystko z materiałowego punktu widzenia było w porządku.  Przemokły i tyle. I nie był to sam pot - ewidentnie czułem większą wilgoć niż przy normalnym użytkowaniu. Breja to nie woda - a membrana to shit. Liczy się porządna skóra. Nawet teraz, mimo iż membrana puściła, buty ciągle radzą sobie ze wszystkimi potokami pokonywanymi wbród, deszczem i wysoką, zaroszoną trawą.  Nieprzemakalność to mit, który można obalić nawet zwykłą logiką. przyjmijmy -  stopa poci się przy normalnym użyciu, to jeśli na zewnątrz będzie woda (przy brnięciu przez śnieg - oblepiająca buta stale), to poprostu choćby chciał oddychać - to nie może. Jak nie może - to się kisi i wilgnie od wewnątrz. Jak wilgnie od wewnątrz to i zewnętrzna warstwa nasiąka z obu stron czyli szybciej.
Może to trochę pokręcone, ale jakoś trzeba fakty tłumaczyć

Heh, kolego jacco_p - widocznie nie tłuczesz butów odpowiednio. Podczas wyjazdu do Gruzji znajoma chodziła właśnie w AE 5.1. . W Tuszetii, pewnego deszczowego dnia, do południa, przemoczyła wspomniane buciory (prawie nowe , względem moich bo używane przez kobietę) podczas trzech godzin marszu przez niewinną, mokrą trawę.
Także ja bym się nie chwialił nieprzemakalnością tego obuwia, a szczególnie tym, że ma materiał w konstrukcji.l

Moje ostatnie Karrimory miały właśnie Cordurę i po uzywaniu ich wiem dwa prawidła:
1. Nie kupię karrimora
2. Nie kupię biutów szytych po części z materiału bo:
a: rozłażą sie na szwach
b: przemakają

Póki co hołdowanie moim kompleksiarskim zasadom ma wyniki. W tym momencie tylko to, że buty są w całości z dobrej skóry powoduje, że mimo  pęknietej membrany nie straciły na właściwościach.

Co do samego Meindla w ogólności, to mam okazję widywać je na nogach zatrważającej ilości znajomych. I widzę jedno - popsuł się z jakością i im nowsze tym gorsze. Z całej palety stajni Meindla Island Pro zdecydowanie jeszcze trzyma jaki taki poziom.

Offline lex

« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 03, 2012, 11:00:43 »
Materiał zewnętrzny   -skóra nubuk woskowana

sam zabiłeś te trzewiki i pomazałeś woskiem, fabrycznie jest olejowana
wolność to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest stratą czasu

Gang Albanii

« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 03, 2012, 11:06:34 »
Cytuj (zaznaczone)
sam zabiłeś te trzewiki i pomazałeś woskiem, fabrycznie jest olejowana

Nie widzę związku - że przez to niby stały się przemakalne? Wprost super.
Jeśli w sklepie polecili mi ten wosk, kto z mojego środowiska ma takie buty, ten nim naciera i każdy sobie chwali, to mamy do czynienia ze zbiorową rzeźnią butów. 
Też wspomniałem, że Sportwax jest ok. But przemaka jak wosk się wytrze.

Offline jacco_p

« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 03, 2012, 11:18:35 »
Także ja bym się nie chwialił nieprzemakalnością tego obuwia, a szczególnie tym, że ma materiał w konstrukcji.l

No widzisz, wszystko zależy od użytkowania i warunków. Ja tam swoich nie trzymam w pawlaczy ani w nich nie chodzę do marketu tylko w góry przez cały rok. Każdy użytkuje buty jak chce i gdzie che.

Offline madmun

« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 03, 2012, 11:27:31 »
Heh, kol

lex ma racje
nie zabiłeś, ale na pewno ich nie naprawiłeś ;)
To że sprzedawcy nic nie wiedzą - to już wielokrotnie zostało udowodnione - on ma sprzedać
zresztą AXE niech sie wypowie ! ;D
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline lex

« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 03, 2012, 11:28:35 »
Nie widzę związku - że przez to niby stały się przemakalne? Wprost super.

Nie, nie to miałem na myśli. Jest na forum poradnik Axe, w którym opisuje jak konserwować trzewiki z nabuku i z gore.
wolność to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest stratą czasu

Gang Albanii

Offline Shwarc

« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 03, 2012, 11:32:35 »
Po tej lekturze aż rodzi samo się pytanie, skoro Gore przecieka i ma problemy z wypuszczaniem na zewnątrz to po co kupować buty z GTX? Ja za mokre i odparzone stopy dziękuję.

Czy buty nie były jednak kupione minimalnie za duże? Świadczy o tym pofałdowana, zdeformowana skóra na pięcie oraz robiące się z czasem odciski i otarcia na piętach. Śmię twierdzić że tak. 0,5 numeru na pewno były za duże. Za nowości gdy jeszcze trzymały fason było ok, ale z upływem czasu powstawały luzy, które powodowały obcieranie.

Na przesuwający się w bok język jest bardzo prosta metoda. Trzeba tak wiązać przelotkę na języku i to za nowości:

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 03, 2012, 12:25:57 »
Na przesuwający się w bok język jest bardzo prosta metoda. Trzeba tak wiązać przelotkę na języku i to za nowości:
Jako użytkownik butów Lowa mogę tylko potwierdzić. W moich terrano język nie ma tendencji do przemieszczeń. Owszem obecnie po 2 latach użytkowania jest odgięty asymetrycznie (anatomicznie do mojej nogi), ale nie przesunięty jak to bywało w Asolo czy Alvikach.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 03, 2012, 12:25:57 »

Offline Shwarc

« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 03, 2012, 12:52:38 »
Oczywiście Lowa to tylko przykład. Wiele firm wstawia haczyki w język i nie ważne jak one wyglądają, ważne by właśnie tak przewiązać na okrętkę przez niego.

http://www.hanwag.de/page.php?page_id=38
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2012, 13:37:42 wysłana przez Shwarc »

Offline filemoon

« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 03, 2012, 14:13:08 »
Jezyk nie ma tendencji do przemieszczen (mam podobne buty i jezyk pieknie na srodku) - ale jak go ktos zle ulozyl na poczatku to tak juz mu zostalo :)

Ja widze dosc sporo wytarte zapietki tam gdzie membrana sie rozeszla (wytarcie membrany spowodowalo przetarcie nici? Jak na defekt produkcyjny to jest dziwnie symetryczny - oba buty maja to samo) wiec stawial bym na zle spasowany rozmiar, podobnie od zewnatrz efekt piet tracacych ksztalt (uwaga Meindle sa szerokimi butami - ja mam wkladki do swoich bo inaczej nie trzyma nogi na boki).

Offline aro5406

« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 03, 2012, 15:43:31 »
Shwarc , dzieki za info o tej przelotce na języku, zawsze się zastanawiałem po kiego diabła ją umieścili... Recenzja bardzo fajna ale podobnie jak kolegę Ivana dziwi mnie jedna rzecz. Z moimi Engadinami zrobiłem dokładnie tak samo, na nowego buta nałożyłem wosk, zrobilłem to świadomie, oczywiście skóra się zlicowała ( wiem, mój błąd ) ale nigdy w ciągu ponad 5 lat użytkowania buty nie puściły wody a poddawane były naprawdę ciężkim testom. W najgorszym przypadku namakała skóra na na przodzie, na zgięciach ale w środku miałem suchutko. Fakt but ma cielaka w środku i z pewnością lepiej oddycha ale Twoj przypadek jest mimo wszystko zastanawiający. Pytanie jeszcze, w jaki sposób nakładałeś ten wosk ?

Ps. na wode jedynie gumiaki :)

« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 03, 2012, 16:21:16 »
Oczywiście Lowa to tylko przykład. Wiele firm wstawia haczyki w język i nie ważne jak one wyglądają, ważne by właśnie tak przewiązać na okrętkę przez niego.

http://www.hanwag.de/page.php?page_id=38

Haczyka używałem  od pierwszego wyjazdu i używam nadal. Napewno nie w tym rzecz. Moim zdaniem pierwszym razem przesznurowałem z językiem na bok  i tak sie uformowało. Odciski na skórze tylko to potwierdzają

Rozmiar - dziwne byłoby, gdyby były za duże. Nawet w nich zdarza mi się, że przy stromych zejściach dotykam palcami skóry od wewnątrz. W rozmiarze mniejszym dokładnie czułem, że nie mam żadnego luzu i przy zejściach konkretnie obiłbym palce. 
Orientuję się, gdy buty są za małe - kupiłem takie do biegania - niby idealne gdy się chodzi, ale po biegu mam paluchy fioletowe, obolałe  i nie jest to przyjemne.
Poza tym ciągle sądzę, że noga siedzi dobrze i nie rusza się.
Może faktycznie jakaś ta konstrukcja Meindli na szeroką stopę i w tę stronę można szukać wady w dopasowaniu? Bo innej rady nie widzę, mniejszych po prostu nie kupiłbym.

Sportwax - nakładam najczęściej jakimś papierem czy kawałkiem szmaty, gdy wyschnie - poleruję.  W tym bym się błędu nie doszukiwał.
A że ten produkt nie jest najbardziej odpowiednim do nubuku - także miałem świadomość.  Jednak najbardziej dostępnym i produktem tej samej firmy co buty.
Co więcej: http://www.alpintech.pl/index.php?p2057,wosk-do-butow-meindl-sportwax
Nigdzie nie jest napisane, że nie będzie  on wskazany do nubuku. Pojawia się natomiast informacja o skórze licowej. Rozróżniam lico, mizdrę, zamsz i nubuk.
Logika podpowiada mi ,że skoro nubuk powstaje przez obróbkę lica, czyli de facto jest licem , a przy opisie wosku napisano, iż
Cytuj (zaznaczone)
Po użyciu na skórze nubukowej stanie się ona gładka i uzyska połysk
, bez jakichś przeciwwskazań, to konkludując mogę używać tego wosku i nie będzie rewelacji, ale będzie dobrze.
Tłumaczenia czegokolwiek tym, że zamiast olejować - woskowałem - nie rozumiem ? Albo inaczej - nie rozumiem, jaki defekt buta chciałeś tym tłumaczyć?

Skóra stała się przepuszczalna?

Offline Shwarc

« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 03, 2012, 16:45:40 »
Cytuj (zaznaczone)
Logika podpowiada mi ,że skoro nubuk powstaje przez obróbkę lica, czyli de facto jest licem

źle, siadaj pała ;)
Trochę nieprecyzyjne jest to stwierdzenie. Nubuk powstaje poprzez zeszlifowanie lica, a więc nie może być skórą licową choć skórą oczywiście pozostaje. Zapaćkany nubuk też nie będzie licem bo to całkowicie inna obróbka skóry na poziomie garbarni. Potocznie nazywamy to pseudo licem.

Za zgodą adminów ;) podeślę linka do pewnej dyskusji na temat skór stosowanych w produkcji butów. Warto poczytać niejakiego Adama Czarnieckiego: https://groups.google.com/forum/?fromgroups=#!topic/pl.rec.gory/q-noA2Noksc

Offline aro5406

« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 03, 2012, 17:04:24 »
Ja akurat sportwax nakładalem na ciepło. Sam wosk podgrzewałem , dodatkowo but traktowałem suszarką do włosów i dopiero wcierałem palcem.

Offline Ivan

« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 04, 2012, 00:21:27 »
Ten sportwax to się niewiele różni od nikwaxa, czyli zła wcielonego, o czym było już pisane nie raz w odpowiednich wątkach. Nawet wizuanie i zapachowo są podobne (oba obecnie mam w domu). Ale oczywiście to nie on jest przyczyną przemakania. Jeżeli już to rzeczywiście lepiej to to wcierać paluchem, bo cieplejszy niż szmata i przez to tłuszczyk lepiej wsiąka.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 04, 2012, 00:56:31 »
te mazidła nie zawierają nawet grama tłuszczu.

« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 04, 2012, 16:27:33 »
Miałem i Nikwaxa, przy butach wcześniejszych. Może dlatego się rozpadły ?? :D  Wosk meindla dużo lepszy.

Offline filemoon

« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 04, 2012, 17:03:33 »
Ja tez uzywam wosku meindla na przemian z innym mazidlem (cos polecanego tutaj na formum z dodatkiem foczego tluszczu) i bardzo zadowolony jestem - chodz buty sa uposledzone jak idzie o oddychalnosc :).

Ale ja tam jestem zdania ze buty i tak oddychaja jedynie przez skarpete (staromodne rozwiazanie) ktora musi wystawac nad butem (w sensie pot odparowuje). Jesli bym trafil na but bez membrany ale ktory da rade przetrzymac Irlandzkie bagniaki to ewnie chetnie bym wymienil to co mam i pewnie tak zrobie jak te moje sie rozpadna (i tak bym go zapackam mazidlem).