Autor Wątek: [Płachty biwakowe] Projekt płachty biwakowej by Cumulus & www.outdoor.org.pl  (Przeczytany 69940 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

Wydzielone z: [Płachty biwakowe] Poszukiwania płachty biwakowej lub bivy

Poza tym mogą się  też przydać do suszenia i rozmnażania np. butów i innego ekwipunku. Takie grzałki chodzą za mną od dawna.

miałem takie w Czarnohorze, jak byłem na rowerze, codziennie suszyłem buty, fajnie jest założyć rano suche buty ;)

ale nie powinno się tego używać w pomieszczeniach zamkniętych, nie wiem jak w sypialni namiotu

http://rab.uk.com/products/equipment/bivis/survival-zone-lite.html takie coś znalazłem na stronie Raba. Z samego Pertexu nie znalazłem.

od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie takie bivy z PQE, mello's na GTX'ie, którego mam fajnie się sprawdza, tylko jest ciężki
na pewno nie będę spał w deszczu, więc całkowicie wodoszczelne nie jest mi potrzebne, głównie chodzi o ochronę przed wilgocią poranną i wiatrem, oraz podnosi trochę termikę śpiworka
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2012, 21:37:51 wysłana przez Shōgun »

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

Offline Ivan

Odp: [Płachty biwakowe] Projekt płachty biwakowej by Cumulus & www.outdoor.org.pl
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 27, 2012, 09:08:45 »
Rozumiem, że te pomysły to aby przetrwać awaryjnie jedną noc? Bo po całej nocy w foliowym bivy-bagu, w jamie gdzie jest temp. ok. -2 i ponad 100% wilgotności to śpiwór będzie na tyle mokry, że następnej nocy już nie będzie grzał. Ja sobie kiedyś wymyśliłem, że zrobię samemu płachtę biwakową na potrzeby takie jak ma Honza: Dół z plandeki budowlanej, lekko podwijającej się do góry, wierzch z czegoś bezmembranowego i śliskiego, z dobrym DWR np. jakiś rodzaj Pertexu.

Offline semow

Odp: [Płachty biwakowe] Projekt płachty biwakowej by Cumulus & www.outdoor.org.pl
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 27, 2012, 09:50:36 »
To jest do ogarnięcia całkiem łatwo, tylko trzeba by ściągnąć krój z jakiejś płachty
na sampla można wziąć materiał na metry nawet:
http://www.extremtextil.de/catalog/Ripstop-Nylon-impregnated-inner-tent-35-g-sqm-2nd-choice::1748.html
chyba żeby dało się wyciągnąć z cumulusa pqe
obawiam się, że uderzanie do cumulusa o ogarnięcie projektu nie ma sensu za bardzo? Zajęci są.

o, nawet manuala do bivy baga mają ;D
http://www.extremtextil.de/catalog/Bivy-sack-sewing-instruction-RS180::1151.html

misio

« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 27, 2012, 09:54:27 »
Wezcie pod uwage rowniez projekt trabki Eustachiusza z engiete ;D.

Offline lex

« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 27, 2012, 09:55:56 »
obawiam się, że uderzanie do cumulusa o ogarnięcie projektu nie ma sensu za bardzo? Zajęci są. 
Nie przesadzajmy, jeśli zainteresujesz ich projektem i go pociągniesz to powinno udać się. Tym bardziej, że mają ściągnąć pertex shield.
wolność to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest stratą czasu

Gang Albanii

Offline Honza

« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 27, 2012, 09:56:15 »
Cytuj (zaznaczone)
Rozumiem, że te pomysły to aby przetrwać awaryjnie jedną noc?

Tak, zdecydowałem się rozdzielić te dwie opcje, foliowy albo zrobiony z folii nrc survival bag, tak w razie czego. I do tego coś co będę zabierał jak już przed wyjazdem będę wiedział że śpię w jamie. Na pierwszy taki wyjazd planuje zabrać rozcięty do 3/4 ten 200L wór na śmieci. Jak to się nie sprawdzi to też myślałem o samoróbce, ale na spód Tyvek, ludzie robią z tego nawet całe bivi bagi, (http://www.instructables.com/id/Tyvek-Bivy-Sack-for-CampingHiking/step1/Velcro/)

Offline semow

« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 27, 2012, 10:05:15 »
Cytuj (zaznaczone)
Wezcie pod uwage rowniez projekt trabki Eustachiusza z engiete .

Acha, będzie jak znalazł ;D

Cytuj (zaznaczone)
Nie przesadzajmy, jeśli zainteresujesz ich projektem i go pociągniesz to powinno udać się. Tym bardziej, że mają ściągnąć pertex shield.

Shield to fajny materiał. Rab Survival Zone na PS waży 320 g
http://rab.uk.com/products/equipment/bivis/survival-zone.html
ale to już jest sporo większa gramatura - 85g/m2
Na pewno taka płachta będzie bardziej uniwersalna niż to co proponuje andy, ale też sporo cięższa.
PE 52 g/m2, PQE chyba coś koło 40 g?

Offline andy

• tato

« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 27, 2012, 10:13:29 »
im prostrza konstrukcja tym lżej

tak jak ten RAB czy właśnie MELLO'S
ważne żeby był dość szeroki żeby zmieścić również masakratory (żeby się ładnie rozpuszyły w środku)

semow, można np. połączyć PQE na górę a Shield na spód

http://rab.uk.com/products/equipment/bivis/survival-zone-lite.html
ten RAB waży już tylko 200g

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Offline madmun

« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 27, 2012, 10:29:22 »
A tak przy okazji, co to dokladnie ten EPIC? Coś ala zwykły Pertex czyli bez membrany, dobrze oddychający?

W epicu każde włokono jest osobno impregnowane, 
Pertex jest impregnowany po uszyciu
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline semow

« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 27, 2012, 10:31:04 »
Patrząc z puntu widzenia portfela, na spód wystarczy zwykły impregnowany nylon, ino lekki.

Tak czy inaczej, bazując na suvival zone lite, można przyjąć że wyjdzie ok. 200 g. Sensownie niżej zejść chyba się nie da. Nie wiem jak ta płachta wypada pod względem objętości...

Kluczowe na pewno jest rozwiązanie kaptura.
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2012, 10:48:59 wysłana przez semow »

Offline atanor

« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 27, 2012, 10:59:15 »
Jakby nie patrzeć kroje pod bivy mają, wystarczy ze śpiwora pozbyć się puchu, komór, leciutko powiększyć i będzie dedykowany z zakresem do ja jakiegoś zakresu puchu. Bo kupując raba nie wiesz czy tam sie zmieści pół kubika puchu.

Offline semow

« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 27, 2012, 11:05:50 »
To fakt, jest ten plus że mogą od ręki dopasować sobie obszeroność do swoich śpiworów.

Krój kaptura też byłby od ręki, chyba że weźmie się pod uwagę w ogóle inne rozwiązanie czyli zakładkę
Tak na marginesie, całość na PQ z zakładką zamiast ściągacza schodzi do 130 g:

http://www.backpackinglight.com/cgi-bin/backpackinglight/vapr_pertex_quantum_ultralight_bivy_sack_nano.html

Offline madmun

« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 27, 2012, 11:08:52 »
To fakt, jest ten plus że mogą od ręki dopasować sobie obszeroność do swoich śpiworów.

Krój kaptura też byłby od ręki, chyba że weźmie się pod uwagę w ogóle inne rozwiązanie czyli zakładkę
Tak na marginesie, całość na PQ z zakładką zamiast ściągacza schodzi do 130 g:

http://www.backpackinglight.com/cgi-bin/backpackinglight/vapr_pertex_quantum_ultralight_bivy_sack_nano.html

qrwa,
widziałeś cene ? ;D

To z cumulusem było by trza gadać ...
R.T.F.M

Offline andy

• tato

« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 27, 2012, 11:13:10 »
tylko przez zakładkę  będzie ci pizgać do środka wiaterem, a jak zaciągniesz na głowę to wydychasz powietrze na śpiwór

przy ściągaczu, możesz otwór gębowy zostawić na zewnątrz i śpiworek pozostaje suchy

wracając do materiału na spód, to jednolity materiał góra/dół albo inny oddychający na dół będzie lepiej dla tych co odwracają się na bok podczas snu

Offline semow

« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 27, 2012, 11:21:21 »
Nie wiem jak w praktyce ten problem bywa rozwiązywany w zakładkach, nie spałem nigdy w takiej płachcie.

Myślisz że taki poliester impregnowany na plecach by zbierał skondensowaną wilgoć, nawet jeżeli obrócisz się na bok podczas snu? Ale generalnie to jest kwestia głównie kosztów.

Cytuj (zaznaczone)
To z cumulusem było by trza gadać ...

O tym cały czas rozmawiamy ;D

Offline madmun

« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 27, 2012, 11:25:05 »
a tak na serrio, to ja bym pisał sie na takie coś ..

To jest chyba najlepsze rozwiązanie, bo pozwala też w dupuwie przeżyć, zakładka dla mnie odpada

Materiał - jednorodny
Pytanie tylko jaki ;)

R.T.F.M

Offline Honza

« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 27, 2012, 11:26:19 »
Cytuj (zaznaczone)
wracając do materiału na spód, to jednolity materiał góra/dół albo inny oddychający na dół będzie lepiej dla tych co odwracają się na bok podczas snu

Zimą na pewno praktyczniejsze jest wrzucić karimatę do środka płachty (a takich zdolnych coś się odwracają rezem z karimatą jest chyba nie wielu). Dlatego uważam, że dno powinno wytrzymalsze.

Offline Ivan

« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 27, 2012, 11:29:24 »
Zanim co trzeba sobie odpowiedzieć na dość ważne pytanie: matę wkładamy do środka płachty (spanie w jamie śnieżnej) czy tylko sam śpiwór (płachta namiotowo-wiatowa)? Ja podając opcję nieoddychającej "podłogi" w płachcie miałem na myśli, że do płachty wchodzi mata i śpiwór. Dzięki temu unika się sytuacji, że na matę osypuje się śnieg, potem dostaje pod plecy i topi mocząc śpiwór, bo żaden bezmembranowy materiał nie wytrzyma takiego ciśnienia wody jak np. pod tyłkiem i łopatkami śpiącego faceta.

Offline madmun

« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 27, 2012, 11:31:52 »
Cytuj (zaznaczone)

Zimą na pewno praktyczniejsze jest wrzucić karimatę do środka płachty (a takich zdolnych coś się odwracają rezem z karimatą jest chyba nie wielu). Dlatego uważam, że dno powinno wytrzymalsze.

żaden nylon nie wytrzyma wcierania śniegu w niego przez całą noc - jedyne wyjście pertex shield, ale jego cumulus nie ma,
po jednej nocy będzie to kawał zamarzniętej szmaty

ivan ale takie rozwiązanie to waga, zaporponuj lekki materiał który wytrzyma wcieranie w niego śniegu przez noc..

R.T.F.M

Offline semow

« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 27, 2012, 11:34:26 »
Ale po co wrzucać do środka matę? Płachta musiała by być gigantyczna. Plus wzmocnienie pleców - obstawiam coś koło 500 g. Takich jest gotowych już sporo.

madmun, z zakładką też wyobrażam sobie rozwiązanie takie że można się schować
na minus to że cumulus ma gotowe rozwiązania zwykłych kapturów a z zakładkami wygląda na to że nikt nie ma doświadczenia
plus taki że można kombinować w kierunku hooped bivy, ale to odrzucam ze względu na wagę

materiał jeśli miałby być jednolity, to endurance

cumulus ma mieć shielda

Offline andy

• tato

« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 27, 2012, 11:40:45 »
czyli faktycznie rozwiązanie z shieldem na spód ma jakiś sens

jeżeli jednolity to faktycznie PQE

Offline lex

« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 27, 2012, 11:44:40 »
jedyne wyjście pertex shield, ale jego cumulus nie ma,
ale będzie mieć, ściągają
wolność to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest stratą czasu

Gang Albanii

Offline Ivan

« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 27, 2012, 11:45:16 »
ivan ale takie rozwiązanie to waga, zaporponuj lekki materiał który wytrzyma wcieranie w niego śniegu przez noc..
Może to będzie mało "pro" ale... folia jak w podłodze Marabuta, taka w kratkę, tylko cieńsza. Nie moczy się to i śnieg też nie lepi jak do materiałów "włóknistych". Waży ok. 80 g/m2. Dno mogłoby być lekko podwinięte, żeby szwy łączące z wierzchem nie tarły o podłoże. Więc wymiary dna byłyby 200 cm x 65 cm x 80 g/m2= 100g. Wierzch z Quantum lub Endurance ok. 200x50 cm, czyli 40-100g. Ja bym jeszcze chciał zamek, bo ciężko jest wleźć do płachty bez moczenia śpiwora, kiedy w środku siedzi już mata . Zamek bryzgoszczelny to ok. 100 g. Do tego nici lub klejenie, zakładki, naddatki. Myślę, że nie trzeba podklejać szwów w zimowej płachcie, co najwyżej polecieć jakimś silikonem. Dałoby się zamknąć w 300 g myślę.

Offline semow

« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 27, 2012, 11:49:13 »
Według takich wyliczeń, płachta na quantum bez zamka powinna ważyć 80 g ;D

Offline madmun

« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 27, 2012, 11:50:35 »
madmun, z zakładką też wyobrażam sobie rozwiązanie takie że można się schować
na minus to że cumulus ma gotowe rozwiązania zwykłych kapturów a z zakładkami wygląda na to że nikt nie ma doświadczenia

ja tego nie widzę, bo albo cały kaptur na zewnątrz, albo problem z łapaniem powietrza
Gumosznurek ma tą przewagę, że robią coś takiego w śpiworach, można się schować,

Czyli co dwie płachty, dla jednych na Endurance a dla drugich shield,

R.T.F.M