Autor Wątek: [Buty wysokie] Salewa Blackbird GTX  (Przeczytany 17062 razy)

MaciekZ i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Koshal

[Buty wysokie] Salewa Blackbird GTX
« dnia: Listopad 08, 2012, 17:11:14 »
W skrócie
3 sezonowe buty. Twardość podeszwy w okolicach "Meindlowego" B/C. Mocowanie od raki półautomatyczne. Gumowy otok, chroniący przed uszkodzeniami. Do kompletu "cerata" GORE-TEXŸ.
Wiązanie w 3 strefach z blokadą sznurówek w okolicach palców. Podeszwa VibramŸ Teton. Neoprenowy otok powyżej kostki, mający podnosić termikę i chronić przed dostawaniem się do buta niechcianych "gości" (vide śniegu, kamieni). Powyżej otoku cholewka wykonana ze skóry Perwanger o grubości 3mm. Waga wg producenta 880 g.

Na dalszą część testu Koshala zapraszamy na portal:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2014, 19:54:19 wysłana przez uysy »
"Przyszłość Nie Jest Nam Do Niczego Potrzebna - Powiedział Mędrzec
W Chwili Obecnej Mamy Wszystko, Czego Nam Potrzeba"

forum.outdoor.org.pl

« dnia: Listopad 08, 2012, 17:11:14 »

Offline heikki

Odp: [Buty wysokie] Salewa Blackbird GTX
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 09, 2012, 11:14:47 »
heh właśnie tydzien temu mialem dylemat czy kupować Blackbirdy czy model Condor ;)  i wlasnie takich opini jak Twoja szukałem w sieci.....niestety prawie w ogole nie ma.

Ja wybrałem ostatecznie Condor'y ale cały czas zastanawiam się nad wymianą na Blackbird.  Chciałem zrobić kurs zimowej turystyki wysokogórskiej w grudniu dlatego zainteresował mnie ten but. Czy Ty też robiłeś takie szkolenie?  Troche się obawiam, że Condor'y mogą nie dać rady w zimowych warunkach ze względu na mniejsze ocieplenie.

Offline Koshal

« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2012, 15:41:13 »
Super. Bardzo fajnie, że moje porady się na coś przydały ;)
Tak, w tych butach byłem na zimowym kursie. Co do termiki, to tak jak pisałem - jak spadło w okolice -15 to paluchy marzły jak cholera przy dłuższych postojach. Wtedy jedynym rozwiązaniem są chemiczne wkładki rozgrzewające. To nie jest but z wyjątkowo dobra izolacją na zimowe warunki, tylko taki bardziej uniwersalny "kapeć". Nie sądze też, żeby była jakaś dramtycznie duża różnica miedzy nimi a Condorami. Jak będzie naprawde zimno to noga Ci zmarzie w jednym i drugim bucie, a jak temperatury będą znośne to da radę. Z tego co się orientuję, to Condory sa po prostu trochę cieńsze, więc i na pewno chłodniejsze.  Pod kątem stricte zimowych wypraw zdecydowanie brałbym teraz coś z porządną izolacją i wyjmowanym botkiem (jak np Scarpy Phantomy, lub LS Batury).

Kup sobie na pierwszy zimowy wypad ze 2-3 komplety http://www.warmers.pl/product,pl,toe_warmer,15.html
Drogie nie jest, zajmuje mało miejsca, a ratuje w potrzebie ;)

Offline Przemek

« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 09, 2012, 16:07:51 »
Batury nie mają botka ;)

Offline Koshal

« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 09, 2012, 17:21:48 »
Batury nie mają botka ;)

Mea culpa :p Prawde gada!
Się mi wzieło i .. pomyliło

Offline heikki

« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 09, 2012, 17:48:44 »
a do jakiej "plusowej" temp uzywałeś Blackbird'ów ? Bo tak sie zastanawiam nadal (mam jeszcze 5 dni) nad zwymiana na blackbird.  Oba mierzyłem co prawda w warunkach sklepowych i w Blackbirdach od razu zagotowałem w 3minuty, a w Condorach w ogole. Różnią się właśnie tym, że Blackbird są ocieplane i skoro mowisz ze bylo zimno to zamiast dwóch par skarpet do Condorów wolałbym Blackbirdy :)  na lato i tak mam inne buty:)

Offline Koshal

« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 09, 2012, 18:07:26 »
a do jakiej "plusowej" temp uzywałeś Blackbird'ów ? Bo tak sie zastanawiam nadal (mam jeszcze 5 dni) nad zwymiana na blackbird.  Oba mierzyłem co prawda w warunkach sklepowych i w Blackbirdach od razu zagotowałem w 3minuty, a w Condorach w ogole. Różnią się właśnie tym, że Blackbird są ocieplane i skoro mowisz ze bylo zimno to zamiast dwóch par skarpet do Condorów wolałbym Blackbirdy :)  na lato i tak mam inne buty:)

Byłem tydzien temu. Wyciagnalem Blackbirdy z szafy po raz pierwszy od zeszlej zimy. Na dole bylo zdaje sie w okolicach +5. W nogi mocno cieplo, ale bez tragedii. W temp wiekszej niz +5/10 stopni bym sie z wlasnej woli w nich nie wybieral. W ogole bez sniegu/blota/deszczu nie pakuje sie wysokie buty z "ceratą".

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 09, 2012, 18:07:26 »

Offline Justyna

« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 28, 2012, 16:03:42 »
Dzięki za informację o Blackbird'ach! Właśnie takich info szukałam.
Mam zamiar zaopatrzyć się w tego typu buty w przeciągu kilku dni. Mógłbyś może wskazać jakieś inne modele, które byłyby w miarę podobne pod względem parametrów (z wejściem na automaty lub półautomaty)?
Z góry dzięki! :)

Offline Jakub

« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 18, 2013, 15:44:07 »
Stojąc przed trudnym wyborem zmierzyłem dzisiaj te Salewy, oraz LS Nepale Extreme i Evo. Numeracja 46,5 w grubej skarpecie i cóż...wszystko mi mówi, że Salewa, a resztę dokona kalkulacja.

Offline Jakub

« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 03, 2013, 13:13:18 »
No i niestety, ale albo pójdą do szewca na kopyto, albo na targowisko :( Trzy dni testów i zmaskrowane czwarte palce z góry w obu stopach.

Wysłane z telefonu

Offline drynda

« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 03, 2013, 17:05:11 »
koleżanka w tym bucie w wersji kobiecej, też miała problem z palcem (tym koło dużego palucha) w jednej stopie, zrobił jej sie odcisk zaraz pod paznokciem, mimo że jak twierdzi nie dotykała palcami końca buta

Offline paolo

« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 06, 2013, 23:55:04 »
Hmm... może zaczne od pozytywów.

Buty porządnie wykonane, w subiektywnej ocenie wygodne, żadnych urazów po pierwszym założeniu "z pudełka" i łażeniu zimą w Tatrach ok 8 godzin. System wiązania jest przemyślany i pomaga łatwo spiąc buta do stopy. Zwłaszcza samoblokujące ząbki na początku wiązania umożliwiajace dopasowanie w okolicach początku podbicia, co zapobiega "dobijaniu palców".
Kupując je skusiłem się wygodą (2h mierzenia w sklepie) a także ociepliną i to, że ocieplane mają tak niską wagę. Zimą 2012 (marzec) przy -10C i jednej skarpecie (SmartWool Treking midium cushion) komfort termiczny wzorowy (średnio po 8h łażenia). Drugi raz (grudzień) przy -16C (średnio po ok 5-6h łażenia) też ne czułem dyskomfortu termicznego, oczywiscie nie było długich przestojów, raczej krótkie odpoczynki 5-15 min. Termikę tych butów oceniam dobrze, tak na 4+. Odnośnie raków to miałem paskowe CT Pro Light, niestety podeszwa jest troche dla mnie za miękka i musiałem korygowac zapięcie raków 2-3 razy na wyjście. Jesienią 2012 przy ok +15C też się sprawdziły z cienka skarpetą, nie były za ciepłe.

No i na tym skończyłbym superlatywy bo i tak są w tym momencie mało istotne. Buty maja feler; no chyba, że tak jak producent nadmienia są to buty 3-sezonowe więc zima odpada. Przynajmniej moje dwie pary miały ten sam problem. Tak, dwie pary bo pierwsze po krótkim użytkowaniu (marzec 2012) wymieniłem na drugą pare nadal majac nadzieje, że trafiłem na wadliwą sztukę. Niestety drugie okazały sie równie do d... i z naprawdę dużym żalem się z nimi rozstałem bo wygodne były.
Mianowicie nigdzie nie puściły tam gdzie można się spodziewać. Przepuszczają przy pierwszym wiązaniu tam gdzie dodatkowo jest przeszycie w ksztalcie "3". Śnieg pozostając w wycieciu skóry poniżej pierwszego wiązania, topnieje i gotowe. Sądzę że wadą techniczną jest przeszyta membrana od wewnetrznej strony buta tam gdzie można wyczuć palcami wszycie jezyka na tej wysokości co zewnętrzne przeszycie w kształcie "3".  Po wyjęciu nogi skarpeta i but wewnątrz był mokry w tym miejscu, tam gdzie palce łączą sie ze stopa.
Można powiedzieć, że czepiam się bo but jest 3-sezonowy, ale sorki buta z ociepliną na ceracie nie będę używał w chłodni ładując wózki gdzie nie ma śniegu.
Dodam, że spotkałem w Tatrach zimą, 2 inne osoby mające ten sam problem. Liczę, że to tylko mój podwójny pech i wasze sprawują lub będą sprawować się zimą dobrze.

Odnosnie reklamacji i przedstawiciela Salewy, to wzorowe podejscie do klienta, po tygodniu nowe buty, a drugi raz po 10 dniach kasa na karcie. Czyżby wiedzieli o problemie tego modelu?  :-X
Pozdr Paolo

Offline lake

« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 07, 2013, 06:23:57 »
tak jak producent nadmienia są to buty 3-sezonowe więc zima odpada

Producent opisuje je jako buty 4 - sezonowe.

Offline Jakub

« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 07, 2013, 06:59:29 »
Wczoraj oddałem je do szewców, którzy specjalizują się w rozpychaniu butów. Może być problem czy uda się je  wcisnąć w kopyto, ale może... W poniedziałek odbiór i zobaczymy.

Wysłane z telefonu

Offline heikki

« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 07, 2013, 15:05:05 »
ja co prawda smigam w Condor'ach (kurs lawinowy, kilka wypadow z konkretnym torowanie drogi w sniegu) ale jeszcze w nich nie zmarzłem (do -16 testowane) natomiast zauwazylem podobny problem jak Paolo. Moje nie mają warstwy ocieplającej ale wlasnie w tym miejscu z przodu gromadzi sie snieg, topnieje i wnika do wewnątrz. Jeszcze skarpetki mi nie przemokły ale ściągając buty i sprawdzając czubki od wewnątrz to było lekko wilgotno. Natomiast najmocniej jak mi sie je udalo zmoczyc to zauwazylem po bokach, tuz nad otokiem sporo mokrych plam (świetnie widać na zielonych butach;) ), ale wilgoć zatrzymana była na zewnątrz buta - w środku sucho.

Nie wiem czy to kwestia rozmiaru czy po prostu but z przodu jest bardzo wysoki, ale np do moich nie podeszły raki jakie miałem do tej pory - paskowe CT Raptor w poprzedniej wersji z takim osobnym oczkiem na taśme z przodu - czunek buta zwyczajnie nie mieścił się w ten duży otwór. Musiałem zakupić CT Nuptse, tym razem półauto, które już mają bardziej uniwersalny przedni koszyk.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 07, 2013, 15:05:05 »

Offline Jakub123

« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 24, 2013, 18:24:57 »
Jeszcze skarpetki mi nie przemokły ale ściągając buty i sprawdzając czubki od wewnątrz to było lekko wilgotno

a może to za sprawą potliwości stopy? (ja wiem zima... ale zimą zimą, a życie życiem) Może to nie wilgoć z zewnątrz, tylko wilgoć ze środka się skrapla w wyniku tego, że w tym miejscu jest powierzchnia styku skarpeta-wyściółka o znacznej miąższości (w sensie że grubo i miękko w tym miejscu języka jest)
tak tylko snuję domysły. Sam się niedługo przekonam co i jak.

Nie wiem czy to kwestia rozmiaru czy po prostu but z przodu jest bardzo wysoki, ale np do moich nie podeszły raki jakie miałem do tej pory - paskowe CT Raptor w poprzedniej wersji z takim osobnym oczkiem na taśme z przodu - czunek buta zwyczajnie nie mieścił się w ten duży otwór

przy moim 29.5cm raki takie, jak te raptory (w sensie koszyk z oczkiem) siedzą może nie rewelacyjnie, ale na sucho pewnie. sam koszyk "łapie" czub buta, choć faktycznie oczko trochę (nawet po zaciśnięciu) odstaje. 

A w temacie BlackBird... mierzyłem... wygodne buty, od razu za ciepło w nich było w sklepie... i na dzień dobry wkładka z folią glinową od spodu irytowała, bo stopa goniła nieco. Zdecydowałem się jednak na Concordy z racji nie stricte zimnego zastosowania  butów.

« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 14, 2014, 13:21:12 »
Ja muszę pochwalić Salewa Blackbird. Nic nie przeciekło a breja była niezła. Odcisk był jeden po pierwszym dniu, niewielki. Przy kolejnym dreptaniu nic się już nie działo. Raki mam Grivel Air Tech light, siedziały dobrze cały czas. But wg mnie ciepły, przy temp plusowej lepiej założyć cieńsze skarpety. Dla mnie dużym plusem jest otoczka z materiału wokół łydki która jej nie "obija". Po przygodach w Asolo AFS miałam sine i spuchnięte piszczele więc Blackbirdy to miód na moje stopy ;) No i jeszcze rozmiar: spasował mi nr 40 a normalnie noszę 38 - 38.5, więc naddatek jednak spory.
Wyob­raźnia bez wie­dzy może stworzyć rzeczy piękne. Wie­dza bez wyob­raźni naj­wyżej doskonałe.

Offline Koshal

« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 15, 2014, 06:46:12 »
A masz model z którego roku?

« Odpowiedź #18 dnia: Maj 08, 2014, 12:58:03 »
A żebym to ja wiedziała  :P Identyczne jak na fotce u góry, kupione w zeszłym roku w listopadzie.

Teraz w weekend majowy przeszły wiele, od pogody mocno plusowej 1.05 (na Kozi Wierch były mi potrzebne pod raki), do ciągłego deszczu 03.05. I nie przeciekło nic. Więc nie wiem od czego zależy to, że niektórym ponoć przeciekają z przodu jak kończy się to "zawinięcie" nad palcami.
Wyob­raźnia bez wie­dzy może stworzyć rzeczy piękne. Wie­dza bez wyob­raźni naj­wyżej doskonałe.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #19 dnia: Maj 08, 2014, 16:09:38 »
Więc nie wiem od czego zależy to, że niektórym ponoć przeciekają z przodu jak kończy się to "zawinięcie" nad palcami.
Jesteś pewnie lżejsza wiec twój but tak nie zgina się bardzo podczas chodzenia, a co za tym idzie twoja membrana jest mniej narażona na pękniecie w tym miejscu. Innej przyczyny nie widzę.

Offline raf100tenbit

« Odpowiedź #20 dnia: Październik 15, 2014, 19:14:48 »
A masz model z którego roku?

A jest jakaś różnica w konstrukcji i ociepleniu pomiędzy rocznikami ?

Online MaciekZ

« Odpowiedź #21 dnia: Październik 15, 2014, 19:20:57 »
Starsza wersja to Blackbird Insulated. Nowsza, sprzedawana w 2014 (nie wiem czy była już w 2013) to Blackbird Evo. Wyglądają odrobinę inaczej (np. element ze stalową linką jest bardziej "transparentny"), ale przypuszczam że zasadniczo jest to ten sam but. No chyba że Salewa wsłuchuje się w głosy z naszego forum i poprawili rejon początku sznurowania co to niektórym tam przeciekało ;). Albo po prostu dopilnowali bardziej Rumunów robiących te buty (z wszywki tak wynika).
W każdym razie zdjęcie z początku tego wątku przedstawia buty Blackbird Insulated, czyli te starsze. Pojawiają się czasem w ofertach internetowych w świetnych cenach - jeśli komuś podejdzie rozmiar to radziłbym brać. Na mnie - niestety - nie było.

Offline krzysiek_78

« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 02, 2015, 19:41:59 »
A ja jestem tym szczęśliwcem i na mnie był taki wyprzedażowy model. Niestety nie przeczytałem wcześniej testu Koshala i również straciłem pazura :| Wkładki wymieniłem na Borele, ale jeszcze nie było okazji testować, mam nadzieję że będą lepsze.
Mam pytanie do posiadaczy tego modelu, czym impregnujecie te buciory, co się fajnie sprawdzi ? Czy jest coś takiego bez większego pipcenia ? Jakiś rozpylacz czy spray ?
Czy  takie cuś da radę i wystarczy ?
http://grangers.pl/impregnacja/impregnat_waterproofer_fabric.php

Online MaciekZ

« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 02, 2015, 20:04:49 »
Dołączam do pytania - na razie moje buty zimy nie skosztowały i też nie wiem czym je potraktować.
Przy okazji zachęcam do kupowania - tu i ówdzie (nie chcę robić tu reklamy, ale mogę napisać na priv) są w tej chwili po 999,- (przy wyjściowej cenie 1199,-). I nawet jest jeszcze pewien wybór w miarę typowych rozmiarów, a nie tylko na słonia albo na mrówkę. A w zapowiedziach nowych modeli (i w sklepach które je już mają) odpowiednika Blackbirdów nie widać. Jak wiele może pozmieniać nowe, paskudne moim zdaniem logo... ;)