25% zniżki na Fjord Nansen i 15% na resztę

Autor Wątek: Zestaw do łowienia ryb  (Przeczytany 6855 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline poncz

• www.expedition-madidi.org

Zestaw do łowienia ryb
« dnia: Październik 20, 2012, 08:23:57 »
Czy macie doświadczenie w kompletowaniu zestawy do łowienia ryb na długich wyprawach? Odpowiednia żyłka, spławik i haczyk? Może jakieś  sztuczne przynęnty, o ile w ogóle mają sens.Może coś innego?

forum.outdoor.org.pl

Zestaw do łowienia ryb
« dnia: Październik 20, 2012, 08:23:57 »

Offline bobas

Odp: Zestaw do łowienia ryb
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2012, 08:43:22 »
Wszystko zalezy od metody polowu i planowanej ryby. :) Niestety dawno nie wedkowalem i nie jestem na bierząco. Kiedys preferowalem spining a na wyjazdy zabieralem teleskopowa wedke

Offline BroJarek

• chłoporobotnik

« Odpowiedź #2 dnia: Październik 20, 2012, 19:35:58 »
Co znaczy "długich wyprawach"?
Miesiąc nad stawem rybnym? Obozie wędrownym szlakiem Wielkich Jezior? Na Amazonce?
Sprecyzuj  co nieco to poradzimy.

Offline poncz

• www.expedition-madidi.org

« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2012, 13:39:51 »
Co najmniej kilka miesięcy w Argentynie, Chile, Peru, Paragwaju, Boliwii. Głównie góry itp, pieszo z plecakiem. Więc coś małego, podręcznego i pakownego.

Offline BroJarek

• chłoporobotnik

« Odpowiedź #4 dnia: Październik 21, 2012, 15:18:40 »
Hmm ;D To troszkę sprawę komplikuje, bo tam nie wędkowałem ;D
Najpierw byś musiał obczaić, jakie tam występują ryby, a sprzęt dostosować do ich łowienia. Ale skoro góry, to pewnie i rzeki, a łowienie w górskich potokach nie jest łatwe.
Generalnie jeśli to ma być łowienie rekreacyjne, to boję się, że nie pomogę, ale jeśli chodzi Tobie o skompletowanie lekkiego, pakownego zestawu "surwiwalowego", który pomoże pozyskać rybę w celach konsumpcyjnych, to proponuję zestaw w postaci teleskopowej wędki spinningowej (lekka i krótka po złozeniu) plus kołowrotek uniwersalny, do tego szpulka żyłki 150 m grubości 0.25, zestaw różnych haczyków (albo gotowe przypony, jesli nie umiesz wiazać, lub haki z kółeczkami), pudełko ciężarków - śrucin z nacięciem (ok. 100 g) i kilka spławików (najlepiej 5g). Spławik można zrobic równiez z kawałka kory, trzciny, pióra, a nawet pudełka od jajka z niespodzianką. Za wędke posłużyc może długi kij (w polskich warunkach doskonała była leszczyna - tam pewnie znajdziesz cos podobnego). Możesz wziąc kilka twisterów/kopyt/ripperów - czyli gumowych sztucznych przynęt do łowienia metodą spinningową. Jak przynete możesz używać praktycznie każde znalezione na miejscu zyjątko (robaki, larwy, muchy, ślimaki, małe rybki). Cenowo taki zestaw możesz skompletowac już za ok. 100 zł. Poszperaj na allegro. Jakby co pytaj. Ja łowię głównie białą rybe spokojnego żeru - metodą spławikową, czesem na zywca lub spinning, a np. czis i fismol łowią w rzekach, więc pewnie podpowiedza cos w temacie wedkarstwa muchowego.

Offline drynda

« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 01, 2012, 23:42:15 »
Wędkuję sporo, głównie spinning czasem ze spławikiem...
Co zabrałbym na taką wyprawę hm.... zależy czy złowione ryby miałyby być głównym składnikiem mojego menu, czy sprzęt miałby służyć w sytuacji awaryjnej ?

Jeśli opcja nr 1. to zabrałbym wędkę spinningową w wersji travel (kilku składowa), do tego lekki kołowrotek z żyłką 0,25 0,30mm lub plecionka  + sztuczne przynęty raczej twarde (woblery, błystki). Przynęty miękkie jak gumy mogłyby szybko ulec uszkodzeniu... Dodatkowo kilka/naście zwykłych haczyków na ryby spokojnego żeru ( za spławik może służyć praktycznie wszystko)

Opcja nr 2. to kilkadziesiąt metrów żyłki 0,25 lub 0,3 mm i kilka/dziesiat haczyków (jako spławik wszystko, jako obciążenie może służyć kamyk itp)

Offline Tadek

« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 02, 2012, 07:10:23 »
Bro - nie zapominaj, że w spławiku byłem w kadrze, ale przyszło mi w górach mieszkać gdzie nie ma jezior :P

Przedmówca ma trochę racji - skromnie to podstawa:D Kumpel się nad tym zastanawiał gdy robił sobie 2tyg. spływu Wołgą, a okazało się, że ryby tam tyle że można na 'łyżkę' łowić.
W ameryce łacińskiej możesz trafić na duuuużą rybę - sugeruję więc zabranie plecionki a nie żyłki
domyślam się, że nie jesteś wędkarzem - weź więc dużo haków, powidzmy po dziesięc z rozmiaru (rozmiar 4-12 powinien wystarczyć) (albo kup na miejscu)
w sklepie wędkarskim zapytaj o najmniejszą wędkę (ale nie podlodową:D ) która jednak będzie na 'rekiny' - sugeruje nie spining składowy tylko teleskop - jak dobrze poszukasz to powinieneś mieć wędeczkę która po złożeniu będzie miała ok.35cm
Co do przynęt spiningowych to woblery odradzam bo są drogie a liczyć się musisz, ze 'kilka' ich stracisz. kup kilka blach i przynęt gumowych

warunki zastane na miejscu mogą i tak wszystko zweryfikować - dlatego kupowałbym sprzęt tam. najpierw zrób rekonesans co tam w wodzie pływa, pogadaj z miejscowymi bo inaczej będziesz tarabanił masę zbędnego sprzętu.
ale mam kaca ;D
Jeleniogórski Klub Jaskiniowy

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 02, 2012, 07:10:23 »

Offline MichalN

« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 02, 2012, 08:49:53 »
Co najmniej kilka miesięcy w Argentynie, Chile, Peru, Paragwaju, Boliwii. Głównie góry itp, pieszo z plecakiem. Więc coś małego, podręcznego i pakownego.
Jak rzeki górskie to może muchówkę. Aby była pakowna to trzyczęściową, w zestawie z kołowrotkiem o ruchomej szpuli, linką i pudełkiem much będzie bardzo lekko.

Offline Tadek

« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 02, 2012, 16:27:17 »
pod warunkiem, że kolega jest muszkarzem inaczej weźmie linkę i się z nerwów na gałęzi powiesi:D
Jeleniogórski Klub Jaskiniowy

Offline ramol

« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 03, 2013, 17:46:48 »
jedziesz w tereny ryb łososiowatych, jeżeli chcesz pozyskać ryby na żarcie to weź podróżny teleskop shimano spinningowy, waży około 40 dcg, lekki kołowrotek, plecionkę na około 20 kilo i trochę obrotówek, dwa woblery pływające, najlepiej Salmo 9 i 13 cm trouta  :)

Offline czis

« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 03, 2013, 20:07:56 »
Kolega ramol jak jest z Tylmanowej to mi wygląda na specjalistę od głowacic :)

Offline ramol

« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 03, 2013, 20:49:31 »
Kolega ramol jak jest z Tylmanowej to mi wygląda na specjalistę od głowacic :)
Mam chałupę na środku odcinka specjalnego na Dunajcu, ale tu miałem tylko kilka ,
znacznie więcej zlowiłem na słowackim Popradzie,
w październiku 11 huho tajmieni na jednej z mongolskich rzek, największa 120 cm :-)

Offline atanor

« Odpowiedź #12 dnia: Luty 09, 2013, 01:25:39 »
Ja sobie nie wyobrażam chodzenia po górach z normalna wędką i kołowrotkiem, po prostu ten sprzęt jak zbyt delikatny, przelotki czy kabłąk kołowrotka może się uszkodzić przy pierwszym agresywniejszym, przepadku, że nie wspomnę o publicznych środkach transportu czy rzucaniu plecakiem.

Na razie jedyne co mi wpadło do oka to Daiwa Mini System Minispin Ultralight. Cenowo też do przełknięcia.

Offline ramol

« Odpowiedź #13 dnia: Luty 09, 2013, 15:08:26 »
Ja sobie nie wyobrażam chodzenia po górach z normalna wędką i kołowrotkiem, po prostu ten sprzęt jak zbyt delikatny,

Chodzę po zupełnie poważnych górach :-) z wędkami.
mam talona 15 zrobionego na 4-o skladowy spinning , zwykle co dwa lata robię go po złamaniu.
ale co drugi raz na rybie , a co drugi po upadkach :-).
Spytajcie o Shimano spinningowe składane w formie teleskopa.
Woże to jako zapas, ale biorę tę mocniejsze wersję,
wędka składana w futerał o długości ok. 32 cm ( Shimano Exage S.T.C MTE  ale ten od 20 do 50 bodajże
gram) .`Tej Daiwy jeszcze nie połamalem- nie dostała się w moje ręce.
pozdrawiam

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #13 dnia: Luty 09, 2013, 15:08:26 »

25% zniżki na Fjord Nansen i 15% na resztę