Autor Wątek: [Skarpety] Skarpetki na ostre mrozy  (Przeczytany 71093 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

forum.outdoor.org.pl

Odp: [Skarpety] Skarpetki na ostre mrozy
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 05, 2011, 21:14:02 »

Offline Tadek

« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 05, 2011, 21:23:43 »
K2 maja większą procentowo ilość termolite niż Himalaya natomiast te drugie na nasze mrozy w zupełności stykają. Mnie w nich nigdy gira nie zmarzła dlatego polecam serdecznie.
Jeleniogórski Klub Jaskiniowy

Offline asyd

• Chemiczny Ali, Baronem Parówkowym zwany :)

« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 05, 2011, 23:40:59 »
Tylko jak już Himalaya to zwykłe, a nie Antibacterials z Rhovylaine. Zupełnie inna skarpeta (termika, grubość, wygląd itd.)
Save The Planet, Kill Yourself

Offline Ivan

« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 06, 2011, 17:37:46 »
to nordhorn
Mam dwie pary skarpetek od nich i założyłem do tej pory je po jednym razie ... :/
Wiem że to dziwnie zabrzmi ale mi zmasakrowały stopy > odparzenia
Ja rozumiem, że Nordhorn, ale to ustrojstwo konkretnie ma 60% wełny z tych cudownych merynosów, a jak czytam, ze to niby najcieplejsze toż wnioskuję i że one powinny być ok.
Konkretnie o ten model pytam  ( http://www.sportowezakupy.pl/pl_PL/p/Skarpety-Merino-Wool-Nordhorn/182?utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2011-11&utm_content=182#nclid=31e31c3e519ae22da77a53f9d0047463  ) , bo mam jakieś zimowe Nordhorny z Thermilit'em i  niby grube a nie ma szału, tzn jak w grubych skarpetach z bazaru, bywa zimno.
Czy ciepło czy nie to sprawa na tyle indywidualna, do tego zależna od buta, aktywności i oczywiście warunków, że trudno odpowiedzieć. Miałem takie i są dość ciepłe, jednak po całym dniu na nogach wilgotnieją i robi się chłodno. Jedno co na pewno mogę powiedzieć, to niska trwałość. Po roku chodzenia na pięcie i ścięgnie Achillesa prawie nie ma ociepliny. W tych miejscach przędza wytarła się i została sama cieniutka, przezroczysta siateczka. Lepiej dołożyć i kupić coś lepszego.

Offline drHouse

« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 06, 2011, 18:42:08 »
Co to własciwie jest ten termolit ?
z tego co widze Himalaye nie maja termolitu
Cytuj (zaznaczone)
Bardzo ciepłe zimowe skarpety Mund`a zawierające wełnę Merino oraz CORDURę.

Skład:
35% Wełna Merino
35% Akryl
15% Poliester
5% CORDURA®
5% Poliamid
5% LYCRA®

Offline asyd

• Chemiczny Ali, Baronem Parówkowym zwany :)

« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 09, 2011, 21:32:53 »
Czy ciepło czy nie to sprawa na tyle indywidualna, do tego zależna od buta, aktywności i oczywiście warunków, że trudno odpowiedzieć. Miałem takie i są dość ciepłe, jednak po całym dniu na nogach wilgotnieją i robi się chłodno. Jedno co na pewno mogę powiedzieć, to niska trwałość. Po roku chodzenia na pięcie i ścięgnie Achillesa prawie nie ma ociepliny. W tych miejscach przędza wytarła się i została sama cieniutka, przezroczysta siateczka. Lepiej dołożyć i kupić coś lepszego.
Do tego dziury na palcach...
Nie trzeba za wiele dokładać bo za 32 zeta są Explorery Munda. Niby napisane, że na -10*C, ale i tak o niebo lepsze i trwalsze od NH4W...

Co to własciwie jest ten termolit ?
z tego co widze Himalaye nie maja termolitu
Cytuj (zaznaczone)
Bardzo ciepłe zimowe skarpety Mund`a zawierające wełnę Merino oraz CORDURę.

Skład:
35% Wełna Merino
35% Akryl
15% Poliester <= to jest Thermolite
5% CORDURA®
5% Poliamid
5% LYCRA®
Save The Planet, Kill Yourself

Offline atanor

« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 10, 2011, 12:25:08 »
ja kiedyś kupiłem skarpety Skalnik Extreme i do tej pory je mam, są grube i mocno napakowane/zbite, nie kompresują się tak łatwo pod stopą, przez to mimo różnych zimowych treków i biwaków bardzo rzadko je używałem, ze względu na to, że były... za ciepłe ;D
i chyba dalej są w wiecznej promo trzecia gratis, więc wychodzą 20zł za sztukę.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 10, 2011, 12:25:08 »

Offline drHouse

« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 11, 2011, 15:42:10 »
Dzieki. Ciekawe czemu w k2 napisali termolite a tutaj nie :)

Offline hajjdi

« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 16, 2011, 19:37:30 »
Cytuj (zaznaczone)
zgadzam się. mam to samo. Mnie osobiscie jest w nich chłodno ale jestem ciepłolubny. W najblizszym czasie zobacze jak sie beda sprawowac skarpety nordhorna na primalofcie bo tez szukam ciepłych skarpet ( również podczas postojów - czyt. wędkarstwo) i zobacze czy warte były zakupu.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 19, 2011, 20:53:35 »
Kolega wędkarz szuka możliwie najcieplejszych skarpet na wędkowanie w łódce o tej porze. W sieci znalazłem:
Lurbel Antartida
Lorpen TETA
BRIDGEDALE SUMMIT ENDURANCE KNEE
Które z w/w będą najcieplejsze do bezruchu?
Wydaje mi się, że warto też było by pod spód założyć coś z 80%Coolmaxu. Raz że odessa pot ze stopy, dwa dodatkowo ogrzeje. Co sądzicie?

Są też jakieś skarpety z Polartecu ale czy one będą cieplejsze?

Offline KrissKolo

« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 19, 2011, 22:43:12 »

Offline hajjdi

« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 20, 2011, 11:42:59 »
A może skarpety z włóknami Primaloft:
Mund Makalu
http://www.alpamayo.eu/kategorie/odzie/skarpety/makalu.html
lub podwójne:
Mund Everest
http://www.alpamayo.eu/kategorie/odzie/skarpety/everest.html
miałes je na stopach? albo ktoś z was?

Offline Shwarc

« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 20, 2011, 11:52:21 »
A może skarpety z włóknami Primaloft:
Mund Makalu
http://www.alpamayo.eu/kategorie/odzie/skarpety/makalu.html
lub podwójne:
Mund Everest
http://www.alpamayo.eu/kategorie/odzie/skarpety/everest.html

Nie wiem co może bo nie znam i nie widziałem tych wszystkich skarpet. Chodzi mi o to, które z nich są najcieplejsze.

Offline RH

« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 20, 2011, 14:52:01 »
@Shwarc, ja do bobrowania w 3,5mm spiochach neoprenowych bez kalosza (do jakis -10/12st) uzywalem kombinacji Meindl Comfort Fit i dlugie Meindl Winter Socks (odpowiedznio 60 i 70% welny) i dalo sie przezyc. Na lodce, przy temp -3/5 trekingowych kapciach Lafumy tez bylo ok. Jedne i drugie skarpety pierunsko sie kulkuja. Jednak najcieplejszym rozwiazaniem za podobne pieniadze byly skarpety, ktore kiedys mozna bylo w demobilach kupic jako "arktyczne skarpety jednostek specjalnych" (jakas bzdura w ten desen) + "Prawdziwe welniane skarpety goralskie - idealne na prezent" + obciachowe sniegowce z supermarketu (taki klasyk na rzep z boku, przepikowane 3 czy 4 razy na wysokosc).

Do tego typu aktywnosci bez aktywnosci osobiscie kupilbym zimowe buty z kapciem typu Solden - cenowo to 4 pary skarpet... chyba tak zrobie sam na zime.
"Gdy waga na początku wyświetla 11 - nie przejmuj się - tak robią pelikany" - Paulo Coelho

Offline exit87

• aka Mały

« Odpowiedź #64 dnia: Grudzień 03, 2011, 19:28:24 »
Witajcie :)

Przekopalem sie przez wszystkie watki skarpetowe i zrobilem mala analize tego co wyszlo :D
Jako, ze nie mam zadnych skarpet typowo trekkingowych, wiec potrzebuje opinii/uwag, ktore warto kupic :)
Szukam kilku rodzajow skarpet na kazda pore roku. Ogolnie ile sztuk ? Warto kupic 2-3 pary tanszych skarpet czy jedna drozsza?
Bede ich glownie uzywal na dluzszych wypadach z plecakiem - kilkutygodniowe, moze nawet i dluzsze. Ogolne wymagania - szybko schnace, cieple :)

Mund Everest 65zl Skarpetka zewnętrzna: 78% THERMOLITE®Base 14% Elastan 8% Poliamid / Skarpetka wewnętrzna: 68% THERMOLITE®Base 25% Poliamid 7% LYCRA®
Mund Himalaya 35zl Skarpetki - zima Skład: 35% Wełna Merino 35% Akryl 15% Poliester 5% CORDURA® 5% Poliamid 5% LYCRA®
Mund Explorer 32zl jesien/zima 32% Wełna Merino 32% Akryl 15% Poliester 10% Poliamid 6% Elastan 5% LYCRA®

Czy skarpetki firmy Mund sa dobre jakosciowo i wytrzymale? Wiekszosc jest w cenie 29-45zl.

FjordNansen Trekking merynosy z coolmaxem 35zl / Materiał: 35% Wełna, 35% Poliacryl, 15% Coolmax, 13% Poliamid, 2% Lycra
LORPEN TREKKING MERINO WOOL TME 60zl / SKŁAD: New Merino Wool: 40% Italian Wool: 35% Poliamid: 15% Lycra: 10%
Smartwool trekking heavy crew 62zl / materiał: 80% wełna, 19% nylon, 1% elastic
oraz medium crew 57zl / materiał: 74% wełna, 25% nylon, 1% elastic

Skarpety Contim Coolmax / Cordura 22zl / SKŁAD: coolmax: 40% bawełna: 34% poliamid: 13% cordura: 12% elastan: 1%
Skarpety Contim MERINO-TEC 22zl / Skład: 69% Merino Wool 24% PA 6% Jedwab(SILK) 1% Elasthane

Columbia ICE FIELD Trekkingowe 22zl / Skład: 34% Wełna Merynosowa, 34% Akryl, 25% Polyamid, 5% Polyamid Nanoglide, 2% Elastan.

BRIDGEDALE Skarpety BACKPACKER 49zl / Skład: 43% Wełna Merino 33% Nylon – poliamid 23% Endurofil™ - polipropylen 1% Lycra® - elastan

Thorlo - ktos uzywa? wyczytalem pozytywne opinie. W Polsce chyba nie da rady kupic, ale zawsze jest Ebay :)

Kaiteki - z tego co wyczytalem to maja jeden z lepszych, o ile nie najlepszy stosunek cena/jakosc. Gdzie kupic i znalesc jakas oferte tych skarpet? taw.pl ?

Skarpety Wisport Trekking 25zl Materiał: Coolmax - 45% Isolfil - 33% Poliamid - 20% Elastan - 2%
Skarpety trekingowe z Real'a 70% welna 10zl
Skarpety z Lidla 12,99zl Crivit 40% poliakryl, 23% wełna, 21% poliamid, 13% poliester, 3% elastan 

http://www.lidl.pl/cps/rde/xchg/lidl_pl/hs.xsl/index_12597.htm

Ktos posiada soksy z Lidla / Real'a? Warto zaryzykowac czy dorzucic pare zlotych i kupic cos sprawdzonego? :)

Dziekuje za wszelka pomoc !

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #64 dnia: Grudzień 03, 2011, 19:28:24 »

Offline filemoon

« Odpowiedź #65 dnia: Grudzień 03, 2011, 20:24:37 »
"Ostre mrozy" - mozesz sprecyzowac, dodac jeszcze informacje na jakich wysokosciach beda te mrozy :)

Offline exit87

• aka Mały

« Odpowiedź #66 dnia: Grudzień 03, 2011, 21:26:23 »
Wrzucilem zapytanie tutaj, poniewaz nie znalazlem tematu 'skarpety odpowiednie'.
Odpowiednich skarpet szukam w zakresie od +25 do -30C :)

Offline filemoon

« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 03, 2011, 21:32:44 »
Nie istnieja takie skarpety.

Inne sa na +30 inne na 0, inne na -30. A to wszystko musi byc zgrane z butami.
Sprobuj zadac bardziej precyzyjne pytanie.

Offline exit87

• aka Mały

« Odpowiedź #68 dnia: Grudzień 03, 2011, 21:41:50 »
Dlatego napisalem na poczatku, ze szukam kilka rodzajow skarpet :)
To moze tak. Jakie skarpety polecacie  na +30  / 0  / -30 C ?
Czy te powyzej beda dobrym wyborem?
But przyjmijmy, ze jest ze skory, bez membrany.

Offline Leander

• naczelny mudżahedin odoru

« Odpowiedź #69 dnia: Grudzień 03, 2011, 22:22:41 »
(...)
 Warto kupic 2-3 pary tanszych skarpet czy jedna drozsza?
(...)
Potrzebujesz kilku par, (abstrachując od częstotliwości ich zmieniania ;)) a nie każdy ma ochotę wydać od razu 400zł na skarpetki (np ja bym nie chciał ;)).

Wariant który ja przeszedłem to zakup różnorodnych (lato; przejściowe wiosna/jesień; zimowe) skarpetek ze średniej półki co nie trzaśnie aż tak po kieszeni, a potem na bierząco dokupywanie porządnych skarpetek z wyższej półki, które zazwyczaj cechują się znaczną trwałością w odróżnieniu od tych tanich (wyjątkiem są tutaj moje biegowe skarpetki z lidla za 7zł które katuję niemiłosiernie od roku i za nic się nie chcą zbić ani przetrzeć :F).

OAS-Odor Always Section- zawsze sucho, zawsze komfortowo, zawsze lekko ;D

Offline katny

« Odpowiedź #70 dnia: Grudzień 03, 2011, 22:36:46 »
Skarpety Contim MERINO-TEC 22zl / Skład: 69% Merino Wool 24% PA 6% Jedwab(SILK) 1% Elasthane
Gdzie widziałeś w tej cenie?

Offline exit87

• aka Mały

« Odpowiedź #71 dnia: Grudzień 03, 2011, 23:02:46 »
@ Leander - dzieki za podpowiedz :)  te skarpety co wyzej podalem beda dobrym wyborem? po 3 pary na kazdy z okresow powinno styknac? :D
@ katny - taktyczni.pl , ale chyba mojego rozmiaru (43-44) juz nie ma  :(  jeszcze tu http://www.turysta-pl.netidea.pl/index.php?a=opis&k=&id=576
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2011, 23:13:38 wysłana przez exit87 »

misio

« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 03, 2011, 23:09:53 »
Generalnie problem bardziej lezy po stronie wlasnej natury niz sprzetu... Ja uzywam tych samych skarpet zarowno latem, jak i zima, ale... ale innych butow, albo tych samych, ale z dodatkowa ochrona [np. overbooty]. Prawda jest taka, ze jak masz kijowe krazenie, to w trakcie mrozu zawsze Ci bedzie zimno, a latem i tak najlepsze sa sandaly... Nie spodziewalbym sie cudow po prostu...

Offline Leander

• naczelny mudżahedin odoru

« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 03, 2011, 23:23:15 »
(...)
po 3 pary na kazdy z okresow powinno styknac? :D
(...)
A tu już ciężko powiedzieć, bo to zależy na jak długo jeździsz itp. Proponuję trzy pary letnie -bo latem najwięcej kilometrów się robi, jest cieplej i ogólnie stopy bardziej się pocą. Takie skarpetki powinny się cechować cieniutkim materiałem z wierzchu stopy i na łydce, czyli tam gdzie można odprowadzić ciepło i pot. Palce i pięta natomiast grubsze, dzięki czemu wolniej się czuje że są wilgotne, chronią od obtarć i lepiej wypełniają buta.

I do tego np dwie pary zimowe i jedną przejściową bądź na odwrót, w zależności jakie pory głównie używasz.

Osobiście aktualnie to i tak na najgorszą śnieżną zimę polecam VB-DIY. Czyli cieniutka skarpetka na stopę (ja używam tutaj termolite'owych, bo zauważyłem że one rzeczywiście nawet mokre działają, i w odróżnieniu od coolmaxowych nie mam uczucia śliskiej przepoconej skarpetki), na to worek foliowy i na to ciepła skarpeta. Z zalet powiem że nie dość że jest naprawdę cieplej, to jeszcze na cały wyjazd starcza nam jedna gruba para skarpet i kilka cieniutkich, które zajmują mniej miejsca i szybciej schną.
OAS-Odor Always Section- zawsze sucho, zawsze komfortowo, zawsze lekko ;D

Offline filemoon

« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 03, 2011, 23:54:21 »
Ja na krotkie wyjazdy robie to samo. Czyli jedna para grubych skarpet i kilka cieniuskich. I codziennie zmieniam cienkie (ubieram naraz dwie pary) a w nocy wietrze grube. Jak sie kupi odpowiednio dobre (welniaki) to nie lapia smrodu.

Wyjazdy parotygodniowe to inna para kaloszy i te -30 czy -20 bym sobie narazie odpuscil. Az bardziej swoj spret i cialo poznasz.