Autor Wątek: [Skarpety] Skarpetki na ostre mrozy  (Przeczytany 67404 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline obserwator

Odp: [Skarpety] Skarpetki na ostre mrozy
« Odpowiedź #125 dnia: Luty 01, 2012, 11:29:56 »
No nie wiem czy z ta trwaloscia tak jest do konca, moje PhD niskie juz 2 pary poszly do kosza bo sie przetarly a hiking sa dalej ok. A Heavy Crew to chyba Trekking sie nazywa...

może tak się nazywają jak piszesz, nie pamiętam, co do PhD to mimo że ich częściej używam od pozostałych 3 par typu trekking heavy crew to wyglądają i zachowują kształt cały czas ten sam i nie stwierdziłem żadnego niepokojącego zużycia, miałem jeszcze dwie pary skarpet z merino firmy Bula ale dosłownie po 3 całodziennych wycieczkach w butach Scarpy nic z nich na piętach nie zostało a inne dają bez problemu radę

Tolerancja jest cnotą ludzi bez przekonań - G. K. Chesterton

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #125 dnia: Luty 01, 2012, 11:29:56 »

Offline Ivan

« Odpowiedź #126 dnia: Marzec 01, 2012, 12:28:30 »
Cytat: Kaper w Luty 18, 2008, 09:22:22

No to może Filmar Trekking Extreme?

to gówno jest, a nie skarpetki dla mnie. miałem i spaliłem w ognisku. nie nadają się do trekku nic, a nic.
Się zgadzam. Expansive (czy tam Filmar) Extreme to skarpety niby grube, ale jakby twarde, za bardzo zbite. Szybko robią się mokre od potu i zaczyna być w nich zimno (niezależnie czy jest -20 czy -1). Zamiast odciągać wilgoć od stopy powodują wrażenie mokrego kompresu, nawet przy nieszczególnie dużym zapoceniu (mi się generalnie stopy mało pocą).
Cytuj (zaznaczone)
SKŁAD:
-wełna       -42%
-poliacryl  -42%
-poliamid  -13%
-lycra          -3%
Taki skład powoduje, że są trwałe (przewaga sztucznego nad wełną), ale co z tego, skoro tylko po domu się je da nosić ;)

Offline Marcando

« Odpowiedź #127 dnia: Marzec 09, 2012, 04:23:50 »
Ja też potrzebuję dobrych skarpetek na temperatury -10 do -25 (a może -30),  norweskie miejscowości za kołem polarnym, lekka turystyka, obejmująca też koczowania w miejscu.
Mam buty Meindl Winter Walker GTX, trochę większe.
Mam na oku skarpetki: SMARTWOOL MOUNTAINEERING EXTRA HEAVY CUSHION oraz HARKILA EXPEDITION (nie jestem pewny składu, bo widziałem dwa różne 71/82% wełny, może merino, lycra, poliamid). Czy ktoś testował te Harkile? Ile trzeba by kupić par na 10-14 dni? W ciągu dnia takie skarpetki wystarczą,ale wieczorem to pewnie by trzeba założyć jeszcze jedne, choć może nie będzie takiej potrzeby. Jeśli tak to jakie pierwsze kontaktowe pod te grubsze skarpetki polecacie?

Offline kubi

« Odpowiedź #128 dnia: Marzec 09, 2012, 10:01:21 »
Smartwoola na 2 tyg 2 pary wystarcza w zupelnosci.
"Wszystko jest w Górach, najważniejsze żeby w Nich być, bo tu odzyskuje się równowagę." - Dybel

| POMOC DLA RODZINY DYBLA |

Picasa & Wikiloc

Offline Marcando

« Odpowiedź #129 dnia: Marzec 09, 2012, 17:48:37 »
tak, te skarpety Harkila mają w składzie: 83% wełny merino, 7% poliamid, 10% lycra..

Offline Marcando

« Odpowiedź #130 dnia: Marzec 10, 2012, 18:44:22 »
A pod takie skarpety jakie cienkie ewentualnie możnaby załozyć? A jeśli chodzi o grube skarpety, ale nie bardzo ciepłe, chodzi o to aby były grube (może mniej wełny), to jakie polecacie?

Offline semow

« Odpowiedź #131 dnia: Marzec 11, 2012, 20:30:44 »
a te smartwoole najgrubsze jak się spisują? Uysy mówił, że zbijają się szybko.
dziury mi się zaczynają robić w Mundach Himalaya :(

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #131 dnia: Marzec 11, 2012, 20:30:44 »

« Odpowiedź #132 dnia: Kwiecień 05, 2012, 01:11:22 »
Po primo wydają się być wytrzymałe - biorąc pod uwagę zużycie moich poprzednich 2 par skarpet zimowych. No i faktycznie buty trzeba niektóre buty pół rozmiaru większe mieć.  Dlaczego niektóre? Ano jak wpakowałem skarpety w Meindla Island Pro, w których chodzę cały rok to ledwo się zmieściły, a po dłuższym postoju (ok. 40 min przy - 20stu to musiałem reanimować stopy bo nawet pięta zmarzła na kość).  Co ciekawe, gdy wsadziłem skarpety w Lowa Silberhorn o tym samym rozmiarze to było dużo wygodniej.  O komforcie cieplnym nawet nie wspominam, bo to inna klasa buta. Jakoś termiką mnie nie powaliły, równolegle z nimi używałem Munda Aconcagua, no i dwukrotnej różnicy w jakości(jak to miałoby sie przedstawiać porównując ceny) nie zaobserwowałem. Skarpety się mechacą, ale nie żeby jakoś szczególnie. Moje się jeszcze nie zbiły, ale też nie używałem ich jakoś długo. To moje radosne spostrzeżenia.   Mimo tej krytyki dobrze mi się z nimi współpracuje i kupiłbym je ponownie.

Offline PRS

« Odpowiedź #133 dnia: Grudzień 03, 2012, 17:59:39 »
MarkoII made in Poland  raczej na ostre mrozy to pewnie nie bardzo ale nie znalazłem mniej mroźnego watku
http://www.nastopy.pl/Skarpety/Trekkingowe/5375-Extra_Ciepłe_TECHNICZNE_-_Comodo_Technical.html
Zawsze marzyłem o czerwonych skarpetkach  ;D
a na poważnie to szukam taniochy na drobny prezent dla osoby uczulonej na wełnę
Klepnąć?

Offline betiglo

« Odpowiedź #134 dnia: Grudzień 15, 2012, 12:02:36 »
Mam takie ,za tą cene moge polecić Fajne sa te z tej strony
http://www.nastopy.pl/Skarpety/M%C4%99skie/Zdrowotne/57-MEDIC_DEO_Cotton_-__skarpety_bezuciskowe.html
Co nie zmienia faktu ,ze najcieplejsze sa Smartwool
http://www.mall.pl/skarpety/smartwool-hiking-medim-crew
teraz taniej o 20zł
.....

Offline atanor

« Odpowiedź #135 dnia: Grudzień 16, 2012, 10:26:45 »
Zastanawiam się nad systemem dwóch skarpet cienkiego linera z merynosa i zewnętrzną z Powerstrech np. http://www.lorpen.co.uk/products/mens/trekking-expedition/trekking-expedition-polartec-over-calf/

Założenie jest takie, że linery w miarę czasu będą zmieniane, a Powerstrech będą jedne.
Dobrze mi się wydaje, że taki Powerstrech ewentualnie z primaloftem to najcieplejszy typ skarpety?

Offline betiglo

« Odpowiedź #136 dnia: Grudzień 16, 2012, 12:51:43 »
Power stretch jest porównywalny termiką do polartec 200 więc juz ciepło...Ja mam z power stretch kalesony od Kwarka i sobie chwale w większe mrozy zakładam pod nie faktycznie jeszcze cienkiego merynosa ,a jak to się będzie miało do skarpet??power stretch jest dosyć dopasowanym stretchowym materiałem .....Chwalono tu skarpety fiord nansen
http://www.szumgum.com/skarpety-fjord-nansen-hike-kevlar-sock.html#st_tab_navigator-product_description
http://www.szumgum.com/skarpety-trek-kevlar.html
chociaż ja mam o podobnym składzie z Filmaru model extreme kelvar -znajdziesz w sklepie  na stopy-teraz do zamówienia za 40zł dodaja kominiarkę
http://www.nastopy.pl/Skarpety/Trekkingowe/4989-Extreme_Kevlar_-_super_Ciep%C5%82o_%2B_wytrzyma%C5%82o%C5%9B%C4%87.html
Wysyłka gratis
.....

Offline krzsmi11

« Odpowiedź #137 dnia: Grudzień 16, 2012, 12:59:36 »
Power stretch jest porównywalny termiką do polartec 200 więc juz ciepło...
Wstrzymałbym się z takim stwierdzeniem. Przecież power stretch może mieć różną gramaturę, co za tym idzie może być mniej lub bardziej ciepły.
Mówcie mi Krzycho :P

Offline betiglo

« Odpowiedź #138 dnia: Grudzień 16, 2012, 13:06:44 »
Generalnie sklepy tej gramatury nie podaja Kalesony ,które mam od kwarka/polartec power stretch -PRO/-maja termikę porównywalna lub lepsza od polarteku 200-taka informacje dostałam od Kwarka
.....

Offline atanor

« Odpowiedź #139 dnia: Grudzień 16, 2012, 13:32:14 »
Pytam się o skarpety z PS, a nie o kalesony, które posiadam i wiem jak działają.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #139 dnia: Grudzień 16, 2012, 13:32:14 »

Offline GTharnas

« Odpowiedź #140 dnia: Grudzień 16, 2012, 13:48:26 »
SMARTWOOL MOUNTAINERING EXTRA HEAVY - posiadam takie skarpety, ale czy są faktycznie ciepłe jak się wydaje hmm .. nie wiem chyba od krążenia, butów etc.
W moim przypadku przy zastosowaniu zimowym, Tatry czy ostatnio Babia jak były mrozy ok -18, w bucie Han Wag Alaska GTX to i tak robię combo w postaci dwóch skarpet z smartwoola jedne medium przy stopie a na to te Mountainering i było komfortowo i taki zestaw zimą stosuje.
Co do samych skarpet to tak jak Uysy trochę się zbijają ale i tak są to potwory pod względem wielkości :

Pytanie czy ma ktoś do czynienia ze skarpetami Bridgedale Summit , niby też opisane jako mega ciepłe na zimę.

Offline betiglo

« Odpowiedź #141 dnia: Grudzień 16, 2012, 14:12:57 »
http://www.weld.pl/LORPEN-TRI-LAYER-TREKKING-EXPEDITION-TEPAP,Odziez-Skarpety,71,3177.html
Myślę ,że to dobry wybór  i już chyba nie potrzeba się docieplać
.....

Offline arkadoo

« Odpowiedź #142 dnia: Grudzień 16, 2012, 15:00:58 »
Zastanawiam się nad systemem dwóch skarpet cienkiego linera z merynosa i zewnętrzną z Powerstrech np. http://www.lorpen.co.uk/products/mens/trekking-expedition/trekking-expedition-polartec-over-calf/

Założenie jest takie, że linery w miarę czasu będą zmieniane, a Powerstrech będą jedne.
Dobrze mi się wydaje, że taki Powerstrech ewentualnie z primaloftem to najcieplejszy typ skarpety?

Używam skarpet Kwarka z power stretch - http://www.kwark.pl/shoper/index.php?products=product&prod_id=60

Wrzucam je na merynosy od Lorpena lub na Jackowe grubaśne merynosy. Taka kombinacja bardzo dobrze wypełnia mi buta - nie ma pustych przestrzeni, gdzie zbierałoby się zimno. Póki co używałem do statycznych zabaw, było ciepło, ale temperatura na zewnątrz to lekko poniżej zera. Póki co nie było dużych mrozów, więc trudno mi wyznaczyć granicę komfortu.

Jeżeli chodzi o dopasowanie, to p. stretch jest bardzo elastyczny, więc dobrze opina wewnętrzną skarpetę.
http://www.rower.fan.pl
Horyzont
Pachnę Warszawką (bez urazy) :D

Offline MarcinekNu2

• Ja nic nie wiem...

« Odpowiedź #143 dnia: Grudzień 19, 2012, 08:34:54 »
A ja tam chyba mało wymagający jestem i na mrozy -20 st C nie zakładam skarpet z merynosów czy oposów tylko zwykłe polskie wisporty http://www.wisport.com.pl/Skarpeta%20zimowa-51,0,pr,shop.html . ;D
?

misio

« Odpowiedź #144 dnia: Grudzień 19, 2012, 09:15:36 »
Wisportu skarpetki spalilem po kilku dniach uzytkowania ih w gorkach w ognisku ;D. One sie tylko do tego nadawaly ;D.

Offline drynda

« Odpowiedź #145 dnia: Grudzień 19, 2012, 09:19:45 »
Pytanie czy ma ktoś do czynienia ze skarpetami Bridgedale Summit , niby też opisane jako mega ciepłe na zimę.

Posiadam od niedawna i jeszcze w mrozach nie były używane, jak pogoda się poprawi (tzn przyjdą konkretniejsze mrozy) to przetestuję. Używam jeszcze inne skarpety tej firmy min. backpacker i trekker i są bardzo dobre wg mnie. Termika dobra, przy minus kilku stopniach i butach raczej nie zimowych (zamberlan zenith gt niskie) ciepło i miło, a i w pomieszczeniach przy 20 kilku na plusie nie było za gorąco. Po praniu lekko się mechacą i lekko kurczą i moim zdaniem lepiej dopasowują się do stopy (pranie w automacie). Jak przetestuję summity to krótko opiszę.

Offline betiglo

« Odpowiedź #146 dnia: Grudzień 19, 2012, 09:29:04 »
.....

Offline rytmar

« Odpowiedź #147 dnia: Grudzień 19, 2012, 11:09:58 »

Mam te skarpety i są rzeczywiście bardzo ciepłe. Używam ich tylko podczas nocnych wyjść na szczyty w Alpach, a ostatnio  na Kaukazie. W naszych górach ,z uwagi na duże tempo poruszania się, nigdy nie czułem potrzeby używania, aż tak ciepłych skarpet.
Jeśli chcesz zakładać jakieś inne pod spód - musiałbyś przekonać się, czy nie będzie Ci za ciasno w palcach, bo tam Lorpeny mają aż 3 warstwy: dwie PS i dodatkowo Power Dry (podobnie na pięcie i pod stopą).
Ja nie próbowałem, bo wiem że ciasno w palcach, to zimno w palce :)
cześć i czołem

Offline betiglo

« Odpowiedź #148 dnia: Grudzień 19, 2012, 13:58:24 »
Do rytmar
Zastanawiam się czy ten posiadany przez Ciebie model sprawdziłby sie w butach narciarskich mojego mena ,chodzi o to ,ze potrzebuje on cienkich i b.ciepłych Ma x-soksy http://www.sportofino.pl/skarpety-i-getry,skarpety-x-socks-ski-adrenaline-71-k-2250-8801-p ,ale twierdzi ,ze wcale nie sa takie ciepłe Buty ma z Rosignola -cholernie ciezko sie zakładaja i dlatego w gre wchodzi tylko cienka skarpeta
.....

Offline rytmar

« Odpowiedź #149 dnia: Grudzień 19, 2012, 15:02:38 »
Czy te skarpety są cienkie? Hmm... raczej nie.  Sam Polartec Power Stretch jakąś tam grubość posiada, a w palcach, na pięcie i w przedniej części golenia są dwie takie warstwy, z jeszcze jedną warstwą Power Dry dla lepszej absorbcji potu. 
Na pewno nie jest to skarpeta przypominająca linery, czy inne Coolmaxy, choć ogólnie wydaje sieę mniej obszerna od takich np. Smartwooli Mountaineering Extra Heavy Crew, która posiada moja żona.
cześć i czołem