25% zniżki na Fjord Nansen i 15% na resztę

Autor Wątek: Gdzie ta magia fotografii ?  (Przeczytany 18606 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline machoney

• Maszeruj albo giń

Gdzie ta magia fotografii ?
« dnia: Styczeń 22, 2007, 16:46:43 »
Witam !!!
Od kilku lat obserwujemy boom aparatów cyfrowych i a co za tym idzie "dopieszczania" fotek na komputerze.
Moim zdaniem powoli magia fotografii zastepowana jest umiejetnoscia obslugi kilku programów...
A co Wy o tym sądzicie ?
Dopieszczacie swoje fotki ??

Zachęcam do dyskusji !!!

forum.outdoor.org.pl

Offline rumcajs

• ... i owoc żywota twojego je ZUS

Odp: Gdzie ta magia fotografii ?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 22, 2007, 16:56:38 »
ja nie dopieszczam
(no, czasem czerwone oczy w fotkach z pomieszczeń...)

Offline glenio

« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 22, 2007, 17:01:26 »
Ja tam robie zdjęcia analogiem... chyba, że mam zamieścić fotki do testu :P Możliwości obróbki komputerowej wykorzystywałem w zasadzie jedynie do tworzenia panoram.

Offline wib

« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 22, 2007, 17:19:49 »
jak dla mnie (kompletnego amatora) nie ma wiekszej roznicy przy samym robieniu zdjec, chociaz do dzis zdjecia z cyfrowek wydaja mi sie jakies "sztuczne" ;
nie ma za to porownania, jesli chodzi o prostote dalszej obslugi - biore karte, wtykam w dziurke i juz moge wyslac gdzie i komu chce, porawic czerwone oczka, kontrast czy jasnosc, ale przynajmniej przy moim niespecjalnych umiejetnosciach i checiach spedzania nad tym dni, to (sorry za wulgarnosc, ale nie moge sie powstrzymac) "z gowna nie zrobisz czekolady" i jak zdjecie jest kiepskie, to i tak duzo mu nie pomozesz :)

Matek

« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 22, 2007, 17:51:19 »
ja swoich slajdów i negatywów nie poprawiam. ale dzisiaj w dobie aparatów cyfrowych brak kasy ( na filmy) prowadzi do wzrostu pokusy kupienia tychże. ale sie opieram :D

Offline grocik

« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 22, 2007, 20:49:16 »
kiedys pracowalem w laboratorium fotograficznym i rzecza normalna jest dopieszczeanie zdjec cyfrowych poprzez specjalny program, który pozwala na obrobke 6 zdjec na raz, takie sa wymagania klienta, bo klient chce miec ladna fote. Wiekszosc ludzi nie zdaje sobie nawet z tego sprawy :D bylem swiadkiem wyciagania ze zdjecia ciemnego, brzydkiego, czegoś co można było powiesić na ścianę, w niespełna 30 sekund.
Zdjęcia z analogów też są dopieszczane, mimo że są to maszyny analogowe to też mają takie możliwości. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Jeżeli ktoś z Was wywołuje negatywy na maszynie cyfrowej :D to tak samo jakby wywoływał zdjęcia z karty czy płytki, jest odpowiednie skaner :D a kolo który siedzi i obsługuje poprawia każdą Waszą fotę.
A wywoływanie ręczne, przecież też dopieszczasz fotę poprzez odpowiednie doświetlenie zdjęcia.
Zdjęcia które wykorzystuje w jakimś tam celu przepuszczam przez program graficzny aby wyciągnąć z nich jak najlepsze kolory i się z tym nie kryje. Cyfrówka nie jest w stanie odtworzyć kolorów naturalnych :D

Matek

« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 22, 2007, 21:38:44 »
Grocik dobrze prawi.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 22, 2007, 21:38:44 »

Offline machoney

• Maszeruj albo giń

« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 22, 2007, 21:57:56 »
chcodziło mi bardziej o dopieszczanie typu:  "Jednak zrobie z gówna czekoladę"
dzisiejszy aparat ma tyle możliwości, że naprawdę mozna zrobic dobrą fotkę nie bawiąc się pozniej w jej wyciaganie...
do tego mozna stosowac filtry...
jak wiem ze zrobilem gowno a potem sie chwale czekolada to troche to traci sens...

Offline grocik

« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 22, 2007, 22:07:02 »
no czesciowo sie z godze z Toba. Ale pamietaj ze Ty uzywasz nikona :D lustrzanki cyfrowej :D masz lepiej. Bo jezeli ktos uzywa zwykles "malpki" za kilka groszy, trafi na dosc dobre ujecie, a tu optyka do dupy jest, albo cos innego i zdjecie wyjdzie niedoswietlone to co zrobisz? albo wyjdzie przeswietlone? nie wyjda dobre kolory? zniszczysz zdjecie mimo ze jest dobre, czy bedziesz staral sie je jakos "naprawic"?

Offline machoney

• Maszeruj albo giń

« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 22, 2007, 22:16:30 »
Ej Grocik nie patrze jaki kto ma aparat, a dla mnie magia fotografii upadla jak weszly cyfrowki...  ;D

Offline grocik

« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 22, 2007, 22:22:42 »
wiesz... pracujac w labie fotograficznym, dowiedzialem sie sporo rzeczy o technice upiekszania zdjec analogowych o ktorych zwykly smiertelnik oddajac film nie ma pojecia. i w tej chwili, caly czas pisze i mam na mysli zdjecia wywolywane, dla mnie porownywanie zdjec z analoga i z cyfry nie ma roznicy.. sa tak samo podrasowywane :D moge powiedziec tylko tyle, ze zdjecia z dobrej jakosci analogow, z dobra optyka, wywolane na dobrym papierze wygladaja o niebo lepiej od cyfrowek.

Offline glenio

« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 22, 2007, 23:00:22 »
No, chyba że się robi na slajdach. Tam możliwości upiększania są nieco mniejsze ;) Velvia rządzi ;)

Offline grocik

« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 22, 2007, 23:07:32 »
negatyw slajdowski nie zmienia za wiele... jest to roznica niewyczuwalna... a jezeli robisz foty na maszynie cyfrowej to jest tak samo jak zwykly negat

Offline glenio

« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 22, 2007, 23:13:42 »
Negatyw slajdowski? Toż to chyba oksymoron jakiś ;) I w czym wg Ciebie jest ta niewyczuwalna różnica? (mam wrażenie, że nie zrozumiałem)

Offline grocik

« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 22, 2007, 23:25:11 »
piszac negatyw slajdowski mialem na mysli film wywolywany w procesie E-6. Niewyczuwalna roznica w wywolanych zdjeciach.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 22, 2007, 23:25:11 »

Offline glenio

« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 22, 2007, 23:53:14 »
Czyli pozytyw ;) a pozytyw negatywem nie jest ;) chociaż byli tacy, którzy utrzymywali, że są plusy dodatnie i plusy ujemne. Co do tych różnic - mówiąc o zdjęciu masz na myśli to co jest na błonie filmu, czy to co jest na papierze światłoczułym? Jeśli chodzi o to co na błonie, to ciężko jest w ogóle porównywać kolory, z tej prostej przyczyny, że negatyw prezentuje je odwrócone i dodatkowo na nieneutralnym barwnie nośniku. Jeśli mówisz o papierze, to robienie odbitek ze slajdu jest wg mnie zabawną zachcianką ;) A jeśli porównujesz przezrocze ze zdjęciem na papierze - cóż, wg mnie papier nie oddaje kolorów w tak dobry sposób jk robi to slajd. Na slajdzie słońce rzeczywiście świeci, a nie jest tylko białą wypaloną plamą ;)

Offline cypher81

« Odpowiedź #16 dnia: Luty 05, 2007, 13:54:50 »
1. Cyferka - zależy do czego. Ale jakoś nie bawi mnie proces - pstryk - podgląd - źle - delete - pstryk ....... a później w domu jeszcze podciąganie tego i owego i robienie cyt. "z gówna czekolady" :) Nie ma w tym nic ciekawego - dla mnie, oczywiście.
2. Foto tradycyjne - żywioł. Pełen żywioł. Np. będąc w Portugalii wypstrykałem 7 filmów na aparacie marki Zenit (modelu nie pomnę ale jakis z tych nowszych, pełny manual:)) no i w domu odkrywanie na nowo. Jak zdjęcia wyszły które dobre, które beznadziejne. Jakbym znowu tam był :) Fotografia tradycyjna ma w sobie cos takiego magicznego.

Dyskusja na ten temat to jak dyskusja and wyższością świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkanocy jednak dla mnie te dwa wymiary fotografii to jak polowanie i świniobicie :) Oczywiście wiemy które jest które :)
"Nowy" nie znaczy gorszy :)

Offline walter02

« Odpowiedź #17 dnia: Luty 16, 2007, 21:40:36 »
"polowanie i świniobicie"
nie zgodziłbym się - czy w momencie nacśnięcia spustu migawki myślisz o tym, co za nią się znajduje: film czy CCD?
Czy to taka różnica, że w jednym wypadku ze światłem reaguję molekuły srebra, a w drugim spowodowane fotonem napięcie zmieni jakieś właściwości półprzewodnika?
Ano jest różnica:  technologiczna.
Dla niektórych nie do przyjęcia, dla innych niezauważalna.
Są tacy, którzy mają wzmacniacza lampowe, prawdopodobnie 90% z nich to snoby, reszta może słyszy różnicę pomiędzy lampą a jakimś układem elektronicznym.  Ja prawdopodobnie bym nie usłyszał.

Nawet zauważyłem, że po paru dobrych latach z cyfrówką coraz dokładniej komponuję kadr, wybieram ekspozycje => dlaczego?
Bo fotografia to frajda niezależnie od tego czym się ją uprawia..

misio

« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 28, 2009, 14:08:12 »
heh, dla mnie to co w linku jest ładne, ale ile to ma wspólnego z fotografią, to nie wiem za bardzo... bardziej to rysowanie i malowanie niż samo foto:

http://www.christophehuet.com/

i rzeczywiście, w obecnym czasie, fotografia stała się czymś, co nie zna żadnych granic dzięki możliwości obróbki.

misio

« Odpowiedź #19 dnia: Maj 07, 2009, 14:06:29 »

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #20 dnia: Maj 07, 2009, 23:01:06 »
Podawalem ci tegho linka kilk ameisiecy temu to nawet nie skomentowales ;D
najmlodszy emeryt malopolski.

misio

« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 08, 2009, 12:10:24 »
Tutaj można sobie pooglądać dopiero foty:

http://2photo.ru/

Offline Jezio

• A tak sie szwendam :)

« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 08, 2009, 13:21:04 »
Fotki "dopieszczało" się zawsze , czy to w ciemni tradycyjne czy jak to bywa ostatnio w cyfrowej.
zanim nie pojawiły się skanery , kombinowało się w chemii , wielokrotne naświetlanie , maskowania nakładki :)
Potem przyszły skanery i PS , pstrykało się na slajdach , skanowało i PS-ociło :D.
Teraz są cyfrówki , większość ma , programów jest ogrom dlaczego nie korzystać .
Teraz mało który lab naświetla "z kliszy" tak jak wspomniał Grocik , wszystko się skanuje masowo i naświetla z pliku.
Laboludek i tak  "poprawia" pliki pod siebie , co mu wyjdzie i co mu się widzi  , wiec analog czy cyfra jeden czort .

Wartość fotografii można odczuć jak się spędzi kilka chwil w ciemni  "spapra" kilka sztuk papieru ,ale osiągnie się zamierzony efekt .
Wtedy taka fotografia/odbitka ma wartość przynajmniej dla mnie , cała reszta tylko wartość jako pamiątka

Offline ptb

« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 13, 2009, 13:29:04 »
Chciałem znaleść zdjęcie góry lodowej której część utworzyła twarz"demona", zamieszczoną w ostatniej Angorze i trafiłem na takie cudeńka. Miłego oglądania
gettyimages
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2009, 13:30:01 wysłana przez misio »

Offline jagular

« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 08, 2009, 22:11:43 »
heh, dzięki, narazie się uczę na głupiej małpce, za jakiś czas sprawie se lepszą machine ;)
pojęcia RAW póki co nie znam ;D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 08, 2009, 22:11:43 »

25% zniżki na Fjord Nansen i 15% na resztę