Autor Wątek: [Butelki, bidony] Nalgene  (Przeczytany 22853 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline P33

Odp: [Butelki, bidony] Nalgene
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 08, 2015, 23:06:39 »
Odradzam tego Karrimora, bo:
-zakrętki są niekompatybilne z nalgene
-dołączony splash guard się w ogóle nie trzyma w środku a te od Nalgene oczywiście nie pasują
-mojej zdarzyło się przeciekać delikatnie
-tritan uwalnia szkodliwe związki do wody (http://www.motherjones.com/environment/2014/03/tritan-certichem-eastman-bpa-free-plastic-safe)
-tworzywo w mojej miało pokękaną strukturę w środku, coś jakby była zamrożona i w środku powstały mikropęknięcia. Dodam, że miała tak od zakupu.

Przestałem wierzyć w tritanowe butelki od kiedy przeczytałem artykuł, do którego odnośnik podałem.

Osobiście wybierając teraz butelkę kupiłbym:
-Nalgene z HDPE/UVPE (http://store.nalgene.com/product-p/32%20ounce%20ultralite%20wide%20mouth.htm). Tu zyskujesz też dużo na wadze względem tritanowych
-jakąkolwiek Klean Kanteen bo ważą praktycznie tyle co tritanowe butelki (choć tu też boli brak kompatybilności z akcesoriami do Nalgene).
-stalową Nalgene (ta wydaje się zupełnie niezniszczalna, choć waga nieco boli).

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #50 dnia: Maj 08, 2015, 23:06:39 »

Offline sieku

« Odpowiedź #51 dnia: Maj 10, 2015, 19:02:13 »
P33, dzięki za odpowiedź. Niekompatybilność z Nalgene mnie nie dziwi, ale i nie martwi bo nie mam takowej ażeby przekładać z niej nakrętkę. Bardziej niepokoi mnie kwestia podciekania i niestabilnego splash guarda.

« Odpowiedź #52 dnia: Maj 10, 2015, 21:49:19 »
Mam obie wersje Nalgene, tą z tritanu i tą ultralight, ale to właśnie ultralight trochę czuć plastikiem, więc nie wiem jak to jest z tym wydzielaniem szkodliwych substancji. Obawiam się, że obie mogą wydzielać. UL bardzo mięknie po nalaniu wrzątku, poza tym szerokość tych litrowych butelek jest za duża żeby to było wygodne w użytkowaniu (ciężko nadziać skarpetę do suszenia i nie do wszystkich plecakowych kieszeni się mieszczą). Wolę zwykłą twardą 0,7l OTF z wymienioną nakrętką na zwykłą (lżejsza i nie cieknie).

Offline P33

« Odpowiedź #53 dnia: Maj 10, 2015, 23:00:12 »
Ultralight straci swój zapach po kilku myciach, przynajmniej moja nie wydziela obecnie żadnego zapachu.
Skarpetek nie noszę na butelce, ani nigdy nie czułem takiej potrzeby  ;D  za to kwestia standardu gwintów może się okazać istotna jak zachcesz np. używać filtra do kawy/herbaty nakręcanego na butelkę czy podłączyć convertube..

« Odpowiedź #54 dnia: Maj 10, 2015, 23:13:43 »
Moja jakoś nie straciła zapachu ani po kilku ani po kilkunastu myciach niestety. Nie jest to intensywny zapach, ale jednak da się wyczuć.

Offline P33

« Odpowiedź #55 dnia: Maj 10, 2015, 23:16:13 »
Hmm.. może soda + cytryna na całą noc?

« Odpowiedź #56 dnia: Maj 10, 2015, 23:50:53 »
Trzeba będzie spróbować, ale na razie nie bardzo mi się chce babrać, bo i tak jej mało używam.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #56 dnia: Maj 10, 2015, 23:50:53 »

Offline P33

« Odpowiedź #57 dnia: Maj 11, 2015, 00:08:28 »
5 minut roboty od wlania wody do czajnika a na 99% pomoże usunąć jakiekolwiek niechciane zapachy.

Offline sieku

« Odpowiedź #58 dnia: Maj 11, 2015, 12:35:49 »
Może offtopic, ale P33 wywołał temat to ja też coś wstawię: http://plastipure.com/most-bpa-free-products-found-to-leach-chemicals-having-significant-estrogenic-activity-ea

Polecam samemu kreować własną opinię na temat bezpieczeństwa tworzyw sztucznych przez pryzmat relatywnie niedawno "odkrytych" zagrożeń w postaci tzw. niemonitorowanych zanieczyszczeń. BPA stanowi tylko jeden, najlepiej poznany związek chemiczny o działaniu endokrylogicznym (fałszywy hormon). Szacuje się że jest ich o wiele więcej.
Jeśli kogoś interesuje zagadnienie, niech szuka informacji u wielu, możliwie jak najbardziej akademickich źródeł.

Na pewno na jakikolwiek tworzywo się nie zdecydujecie, zachęcam żeby unikać wystawiania go na działanie wysokiej temperatury, promieniowania UV oraz mikrofalowego. Skoro producent na to pozwala to pewnie opakowanie wytrzyma, ale jakaś reakcja zajdzie i kto wie czym nam herbatkę przyprawi ;)