Autor Wątek: [Zasilanie] Baterie, akumulatorki i ładowarki  (Przeczytany 145005 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

Odp: [Zasilanie] Baterie, akumulatorki i ładowarki
« Odpowiedź #350 dnia: Grudzień 16, 2012, 13:12:39 »
czy produkty powettraveller sa faktycznie tak zle w praktyce jak opisal to doczu i nie warto ich brac?
Nieeeee no co Ty ? Powermonkey jest świetny, tylko dla zgrywy tak napisałem w internecie, bo GoalZero mi zapłaciło za test ich sprzetu i zdewaluowanie sprzętu konkurencji.
Tak naprawdę Powermonkey nakurwia jak dziki nawet światłem odbitym od księżyca. Bierz i nie zastanawiaj się.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #350 dnia: Grudzień 16, 2012, 13:12:39 »

Offline Yatzek

« Odpowiedź #351 dnia: Grudzień 16, 2012, 14:52:30 »
Westlan, gdybyś poczytał nieco więcej opinii o sprzęcie odorowym, w tym sporo doświadczeń Docza, pytanie
czy produkty powettraveller sa faktycznie tak zle w praktyce jak opisal to doczu i nie warto ich brac?
by nie padło...

Taką fure sprzętu jaką wymieniłeś "...i kilka innych gadzetow ktore zabiera sie na dluzszy wypad", naładować może tylko ładowarka o napięciu wyjściowym powyżej 12V - 24V dla większości netbooków.
Tu raczej trzeba pomyśleć o zrezygnowaniu z zabrania naprawdę niekoniecznych rzeczy, albo tachać duży akumulator żelowy.
Wydajność dużych zwijanych paneli słonecznych mogłaby być dla Ciebie ledwie wystarczająca, przy założeniu odpowiedniego operowania światła słonecznego. Że o wadze urządzenia nie wspomnę...

Odchudzać, odchudzać, odchudzać...!
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline westlan

• lubie spać byle gdzie ;]

« Odpowiedź #352 dnia: Grudzień 25, 2012, 15:16:58 »
Doczu nie denerwuj sie na mnie akurat w tym temacie jestem calkowicie bez wiedzy a przeciez po to pytam na forum bo do tego zostalo stworzone prawda?
Chcialem sobie cos takiego kupic i z kazdej strony atakuje mnie ten monkey itp a tutaj nagle taka recenzja, zreszta zauwaz ze gdybym nie bral pod uwage zdania ludzi z tego forum to pewnie bym to kupil :-)
Wiec ponawiam pytanie, co polecicie? Powiedzmy ze zawezam do gpsa czy smartfonu bo kolega z gory tez mi troche wytlumaczyl...
Dzieki

Offline Doczu

« Odpowiedź #353 dnia: Grudzień 26, 2012, 07:35:43 »
Doczu nie denerwuj sie na mnie akurat w tym temacie jestem calkowicie bez wiedzy a przeciez po to pytam na forum bo do tego zostalo stworzone prawda?
Czemu miałbym się denerwować ? Rozbawiłem się raczej tym pytaniem.
Fakt forum jest po to by pytać, ale po co pytać powtórnie, skoro już ktoś napisał że nie działa to czy tamto. Zadajesz pytanie, ludziom, którzy również raczej nie mieli w łapkach tego Powermonkeya (mam nadzieję że po części dzięki mnie uniknęli wydania kasy bezsensownie) Dostrzegasz bezsens takiego pytania ?
Ja nie napisałem tego biorąc informacji z księżyca, tylko używałem tego urządzenia.
Czy myślisz że jeśliby działało to bym napisał że jest inaczej ? Byłbym pierwszy, który zachęca do jego zakupu, bo małe, tanie, lekkie stosunkowo. Niestety tak nie jest.
Odpowiadając zaś na Twoje pytanie - musisz szukać czegoś o większej powierzchni solarnej niż ma ten powermonkey. Innego wyjścia nie ma. W tym wątku były już podawane linki do urządzeń alternatywnych do GoalZero - zerknij wstecz.
GoalZero też ideałem nie jest, ale póki co spisuje się najlepiej z dotychczas używanych przeze mnie ładowarek solarnych.

Offline westlan

• lubie spać byle gdzie ;]

« Odpowiedź #354 dnia: Grudzień 26, 2012, 17:26:30 »
dobra, jako poczatkujacy czlonek tego forum musialem faktycznie troche tutaj czasu spedzic zeby zauwazyc pewne zwyczaje, a nawet konstrukcje forum, ktore juz mysle ze w duzym stopniu rozumiem dlatego musicie mi wybaczyc to wszystko :D

zeby znowu nie zadawac glupich pytan tym razem przeczytalem wszystko co sie dalo w tym watku po 3 razy ale z racji tego ze bardzo mnie to interesuje tez w internecie i mam teraz kilka konkretnych, nie glupich mam na dzieje pytan :)

otoz w rozwazaniach w tym watku pojawia sie kilka zdan na temat elastycznych paneli firmy flexcell, nikt do tej pory nie pokusil sie o porownanie tej formy do np goalzero 10 adv kit. jak myslicie co byloby lepsze, ja sie sklaniam ku goalzero ale bardzo malo wiem o flexcell a kolega kilka stron wczesniej tez zbyt duzo o tym nie napisal. jakies pomysly?

druga kwestia moze nie totalnie outdoorowa ale mysle ze nie jednemu moze to pomoc, od jakiegos czasu mysle o zakupieniu spalinowego generatora pradu poniewaz czesto sa u nas przerwy w dostawach, na stronie goalzero zauwazylem ciekawe urzadzenie ktora porownuja oni do takich generatorow i daja do zrozumienia ze jest to lepsze wyjscie a mianowicie Yeti 1250 Solar Generator Kit.
co o tym myslicie? nie znam sie na pradzie wogole ale wydaje mi sie ze jezeli myslalem o zakupie generatora o mocy ok 2kw bo gdzies tyle potrzebuje  w domu w przypadku braku pradu, to raczej to nie sprosta prawda?

a tak btw, czy w polsce sa jakies sklepy gdzie mozna kupic produkty goalzero bo nie znalazlem?

dzieki

Offline Yatzek

« Odpowiedź #355 dnia: Grudzień 26, 2012, 23:08:37 »
...dlatego musicie mi wybaczyc to wszystko :D
Nic nie musimy! Ale możemy...  :)

Cytat: westlan
otoz w rozwazaniach w tym watku pojawia sie kilka zdan na temat elastycznych paneli firmy flexcell, nikt do tej pory nie pokusil sie o porownanie tej formy do np goalzero 10 adv kit.

Flexcelle są nieco ciężkie, a przy tym bez regulatora, z którym waga jeszcze wzrośnie. To dobre na łódkę, do campera czy na działkę, ale na plecak to nie podchodzi. Goalzero jest tu dobrze skomponowany.

od jakiegos czasu mysle o zakupieniu spalinowego generatora pradu poniewaz czesto sa u nas przerwy w dostawach, na stronie goalzero zauwazylem ciekawe urzadzenie ktora porownuja oni do takich generatorow i daja do zrozumienia ze jest to lepsze wyjscie a mianowicie Yeti 1250 Solar Generator Kit.
co o tym myslicie? nie znam sie na pradzie wogole ale wydaje mi sie ze jezeli myslalem o zakupie generatora o mocy ok 2kw bo gdzies tyle potrzebuje  w domu w przypadku braku pradu, to raczej to nie sprosta prawda?

Ten Yeti wygląda estetycznie i zachęcająco, ale do zastosowań awaryjnych w domu, wolałbym generator spalinowy. Do tego kanister paliwa i może czekać na kolejny koniec świata. A tego Yeti jak nie doładujesz na czas, to dupa... A podtrzymywanie cały czas wymaga ciągłej pracy zestawu, który się zużywa. Życie pokazuje, że z początku wszystko się uruchamia, a po miesiącu wyłącza, bo nie jest potrzebne. Jak na drugi dzień elektrownia zastrajkuje, to prąd w akumulatorze jeszcze jest, ale po pół roku może być mniej...
A agregat spalinowy "doładujesz" szybką dolewką. A gdy prądu nie będzie w zimie po zadymce ze dwa dni, to Yeti opustoszeje i co dalej maturzysto...?

A czy 2 KW wystarczy...? Awaryjnie potrzeba na lodówkę, oświetlenie i komórkę. W kryzysie dwu-trzy dniowym nie robi się generalnego prania, odkurzania, nie wisi się godzinami na telefonie i nie ogląda się dniami i nocami "M jak Mróz"  :P .
Żarówki LED-owe, lodówka włączana na godzinę i bez potrzeby nie otwierana, awaryjnie do oświetlania lampa na benzynę (tą samą co do agregatu) lub na naftę, ze strychu przyniesione pudełko z grami planszowymi i kartami, albo integracja z żoną/kochanką w ramach kumulowania energii i nawet agregatu za często włączać nie trzeba.

a tak btw, czy w polsce sa jakies sklepy gdzie mozna kupic produkty goalzero bo nie znalazlem?

Ja też nie znalazłem...

Offline Doczu

« Odpowiedź #356 dnia: Grudzień 27, 2012, 03:38:24 »
otoz w rozwazaniach w tym watku pojawia sie kilka zdan na temat elastycznych paneli firmy flexcell, nikt do tej pory nie pokusil sie o porownanie tej formy do np goalzero 10 adv kit. jak myslicie co byloby lepsze, ja sie sklaniam ku goalzero ale bardzo malo wiem o flexcell a kolega kilka stron wczesniej tez zbyt duzo o tym nie napisal. jakies pomysly?
Przede wszystkim musisz pamięctać, że flexcell to (przynajmniej z tego co widzę" sam panel solarny. Aby jako tako się to sprawowało trzeba by do tego zbudować jeszcze przetwornicę na interesujące nas uzyteczne napięcie. Jeśli masz do tego smykałkę, to wykonasz sobie takie urządzenie własnoręcznie. Jeśli nie to na Allegro sprzedają takie przetwornice, lub na elektrodzie możesz podpytać. Ważne  by taka przetwornica miała jak największą sprawność (rzędu 80-90%). Im wyżej tym lepiej, ale i drożej.
Jeśli jesteś zainteresowany bardziej stacjonarnym zastosowaniem solara to uderz do mnie na priv - znalazłem ostatnio w domu jeszcze jeden panel, który kiedyś sprzedawałem na Allegro.
druga kwestia moze nie totalnie outdoorowa ale mysle ze nie jednemu moze to pomoc, od jakiegos czasu mysle o zakupieniu spalinowego generatora pradu poniewaz czesto sa u nas przerwy w dostawach, na stronie goalzero zauwazylem ciekawe urzadzenie ktora porownuja oni do takich generatorow i daja do zrozumienia ze jest to lepsze wyjscie a mianowicie Yeti 1250 Solar Generator Kit.
A po co wywalać aż taką kasę ?
Ekonomiczniej i sprawniej będzie kupić jak Yatzek pusze agregat spalinowy. Wiadomo że nosząc ładowarkę w plecaku solar będzie lepszy, ale stacjonarnie nic nie przebije spalinowego. Nie ma więc co się uszczęśliwiać na siłę.
Nie ma w PL dystrybutora ani nawet nie widziałem by ktoś sprowadzał prywatnie na handel. Pozostaje Ci albo zakup za wodą, albo najlepiej jakiś kolega, który to wysle rozpakowane, i "używane" jako gift.
Możesz też przyjrzeć się rozwiązanią z tej stronki http://voltaic.playadventure.pl/ Niestety ceny zabijają, to już chyba mimo wszystko wychodzi taniej sprowadzić GoalZero i zapłacić VAT (115 zł)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #356 dnia: Grudzień 27, 2012, 03:38:24 »

Offline Ivan

« Odpowiedź #357 dnia: Grudzień 27, 2012, 20:44:40 »
Flexcelle są nieco ciężkie
Jak na swoją powierzchnię i moc to one są bardzo lekkie :) Macałem je na żywo: podobne do grubej plandeki od TIRa. Wrażenie bardzo pozytywne na mnie wywarły.

Offline atanor

« Odpowiedź #358 dnia: Grudzień 27, 2012, 21:29:26 »
A do flexcell nie wystarczy tylko podłączyć samochodowej ładowarki 12V?

Offline Yatzek

« Odpowiedź #359 dnia: Grudzień 27, 2012, 21:35:01 »
Flexcelle są nieco ciężkie
Jak na swoją powierzchnię i moc to one są bardzo lekkie :) Macałem je na żywo: podobne do grubej plandeki od TIRa. Wrażenie bardzo pozytywne na mnie wywarły.

Gdyby była taka gotowa "naplecakowa" ładowarka flexcella, to znalibyśmy jej całkowitą wagę. Bo dołożenie modułu stabilizatora z kabelkami plus opcjonalnego akumulatora buforującego, zrobi z tego urządzenie raczej do base campu, niż wędrowania przez dłuższy czas.
Jeśli wszystko odchudzam do granic niemal obsesyjnych, taki komplet flexcella wyłamuje się z ideologii.
Tym niemniej do zapewnienia stałej łączności czy stałej nawigacji w sprzyjających warunkach nasłonecznienia, jest to ciekawa opcja, tym bardziej, że cenowo też interesująca.

Ostatnio też rozglądałem się za elektrownią wiatrową w skali micro, ale tu waga może mnie jeszcze pokonać...

Offline Ivan

« Odpowiedź #360 dnia: Grudzień 28, 2012, 10:04:24 »
Gdyby była taka gotowa "naplecakowa" ładowarka flexcella, to znalibyśmy jej całkowitą wagę.
Jak nie ma, skoro jest ;)

Offline Yatzek

« Odpowiedź #361 dnia: Grudzień 28, 2012, 10:55:31 »
Jak nie ma, skoro jest ;)

No dobrze, nie upieram się że nie ma. Przy tej wadze jest jeszcze akceptowalna, aczkolwiek waga wzrośnie, bo złącze jest typu zapalniczka samochodowa 12V, a to wymusza stosowanie adaptera USB, choć te 12V podnosi jej funkcjonalność.

Offline rosowka

« Odpowiedź #362 dnia: Styczeń 31, 2013, 10:59:42 »
Jeżeli goal zero nomad 7 to polecam zamówić w amazon.co.uk.
Sam Panel: http://www.amazon.co.uk/Goal-Zero-Nomad-Solar-Panel/dp/B00452EO7Y/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1359626474&sr=8-1
Panel z akumulatorkami: http://www.amazon.co.uk/Portable-Battery-Charger-Goal-Zero/dp/B005XVBIL6/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1359626474&sr=8-2

Amazon przy zakupie powyżej 25 funtów wysyłkę do Polski DHL-em robi gratis. Tak więc proste, bezpieczne i tanie.

Jedyny problem to ze na amazonie trzeba płacić kartą kredytową (lub wirtualną kartą kredytową np. mbanku). Ale jak masz kartę to problemu z zakupem już nie masz.

W ostateczności mogę pomóc w zakupie. Mam konto na amazonie, mam kartę więc mogę pośredniczyć w zakupie.

Edit
Przy zakupach na amazonie, które do tej pory robiłem (książki, płyty, ubrania) nie doliczali cła itp rzeczy. Towar szedł albo z UK albo z Niemiec. Czasami jak VAT się różnił pomiędzy Polska a UK to cena była ciut wyższa niż na stronie bo dodawali ten zmieniony polski VAT - ostateczna cena ze zwiększonym VATem była widoczna przy podsumowaniu zamówienia więc pełna jasność kosztów.

Offline Doczu

« Odpowiedź #363 dnia: Luty 04, 2013, 06:48:27 »
Warto jednak nadmienić, że w przypadku urządzenia z pierwszego linka, darmowa wysyłka raczej obowiązywać nie będzie, ponieważ towar nie pochodzi z magazynów Amazona, a wysyłka realizowana jest z terenu USA.

Offline sołtys

« Odpowiedź #364 dnia: Luty 04, 2013, 14:21:17 »
Wydzielone z [Czołówki] Tikka R i Tikka RXP

Nie kapuję jakie zalety może mieć ładowanie USB. Jeśli wyjeżdżam na szybki, weekendowy wspin jest to OK - nie potrzebujemy nowych baterii, nie ładujemy osobnych akumulatorów, wystarczy podłączyć czołówkę do komputera. Łatwo i przyjaźnie dla środowiska, bo nie produkujemy odpadów w postaci zużytych baterii.
A co jeśli jadę na 2 miesiące w wysokie góry gdzie nie mam dostępu do kompa, gniazdka z prądem, generatora itp.? Muszę i tak kupić kilka kompletów paluszków oraz dodatkowo płatny adapter, aby móc przymocować je do czołówki. Cena 230 zł wzrasta do 260-270.
Wydaje mi się, że wyposażenie tych lamp w złącze USB uwalnia użytkownika od problemu z bateriami, ale powoduje, że bez adaptera nadaje się ona na krótkie wypady.
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2013, 19:50:06 wysłana przez atanor »

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #364 dnia: Luty 04, 2013, 14:21:17 »

Offline madmun

« Odpowiedź #365 dnia: Luty 04, 2013, 14:31:45 »
Nie kapuję jakie zalety może mieć ładowanie USB. Jeśli wyjeżdżam na szybki, weekendowy wspin jest to OK - nie potrzebujemy nowych baterii, nie ładujemy osobnych akumulatorów, wystarczy podłączyć czołówkę do komputera. Łatwo i przyjaźnie dla środowiska, bo nie produkujemy odpadów w postaci zużytych baterii.
A co jeśli jadę na 2 miesiące w wysokie góry gdzie nie mam dostępu do kompa, gniazdka z prądem, generatora itp.? Muszę i tak kupić kilka kompletów paluszków oraz dodatkowo płatny adapter, aby móc przymocować je do czołówki. Cena 230 zł wzrasta do 260-270.
Wydaje mi się, że wyposażenie tych lamp w złącze USB uwalnia użytkownika od problemu z bateriami, ale powoduje, że bez adaptera nadaje się ona na krótkie wypady.

Bieresz dowolony power bank na taki wyjazd, zasilasz tym aku od aparatu, czołówkę, gps,
Chcesz na 2 miechy zabrać worek baterii do wszystkich urządzeń ?
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline sołtys

« Odpowiedź #366 dnia: Luty 04, 2013, 14:44:50 »
Chcesz na 2 miechy zabrać worek baterii do wszystkich urządzeń ?

No, gdyby to była taka ekspedycja to masz rację. 2 miesiące pod jakimś ośmiotysięcznikiem wymagałyby generatora czy choćby powerbank. Mnie bardziej jednak interesuje wyjazd na 2-3 tygodnie. Ot, takie przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego. Baterię do lustrzanki podładuję wtedy ze zwykłego gniazdka w schronisku. A latarkę? Mam zabierać wraz z nią osobną ładowarkę USB? Bo bez ładowarki lub dodatkowo płatnego adaptera na baterie będzie trudno.

Albo 2 tygodnie na Ukrainie, gdzie prądu w górach mogę nie znaleźć. Na taki czas do zasilenia lustrzanki wystarczą mi 3 baterie, GPS-a nie biorę (bo po co?), a latarka zgaśnie w połowie wyjazdu.

Konstrukcja latarki gdzie USB jest głównym sposobem ładowania powoduje, że czas użytkowania w terenie jest ograniczony. Gdyby głównym źródłem prądu pozostały baterie problem by nie istniał. Biorę dodatkowych 6 paluszków i mogę śmigać tygodniami. Dla mnie taka latarka byłaby super gdyby adapter do paluszków był do nie domyślnie dołączany.

Nie wyobrażam sobie zabranie latarki ładowanej USB na Łuk Karpat, ale może długodystansowcy nie są grupą docelową tego produktu, wtedy OK.

Offline madmun

« Odpowiedź #367 dnia: Luty 04, 2013, 15:32:45 »
No widzisz,
Ja na mojej baterii strzelam 200 fot, więć 2 baterie nie starczą - robie właśnie ładowarkę na usb do aku apartu
Biorę ze sobą telefon z mapami i GPS na wszelki wypadek i do komunikowanie się z rodziną - jego ładuje z ubs - Mapy się przyda o ostatnio na głupim Pilsku
I fajnie było móc mieć czołówkę ładowaną z USB, dla mnie to są same plusy,
Ja sobie nie wyobrażam nosić ze sobą ładowarki do aparatu - które zwkle są duże, ładowarki i do fonu, i 3 kompletów baterii do czołówki
Dla mnie ogranicziem działa w terenie są właśnie baterie,
R.T.F.M

Offline semow

« Odpowiedź #368 dnia: Luty 04, 2013, 17:10:24 »
Madmun ale weź pod uwagę że Ty jeździsz na max 2-3 dni
jak dla mnie to padaka z tym usb

Offline PRS

« Odpowiedź #369 dnia: Luty 04, 2013, 18:56:04 »
Pytanie pierwsze to ile ładuje się bateria (aku) przez USB (od zera do full)?
Pytanie drugie to po ilu cyklach (wiek pomijam) rozładowanie/ładowanie pojemność aku spadnie do np. 50% ?
Jak dla mnie to dość drogi gadżet do okazjonalnego wykorzystania (tylko 4h światła) na wycieczkach... samochodowych typu objazdówka jaskinie, zamki, lochy, bunkry, sztolnie etc. Samochodowych bo podładowujemy w aucie  ;)
Paluszki AAA naprawdę niewiele ważą i zajmują miejsca. Ekologia to juz inna para kaloszy...

Offline madmun

« Odpowiedź #370 dnia: Luty 04, 2013, 19:29:41 »
Madmun ale weź pod uwagę że Ty jeździsz na max 2-3 dni
jak dla mnie to padaka z tym usb

ale dlaczego,
I tak teraz musze kupić coś zeby zasilić aparat, i mój hiper telefon który wpie.. baterie jak świnia chleb,
Nie lepiej wziąść na wyjazd jeden power bank niż baterie do czołówki, gps, telefonu ?
I nie lepiej zabrać jedną ładowarkę 220>Usb do ładowania power banku, telefonu, czołówki ?
R.T.F.M

Offline semow

« Odpowiedź #371 dnia: Luty 04, 2013, 19:43:16 »
Baterie (nie aku) zapasowe do czołówki noszę zawsze obok apteczki
Jak zapomnę naładować czy wezmę padające kupię nowe w kiosku na dworcu
jak mi gieps padnie, mam dodatkowe dwa komplety w lustrzance itd.

no i przede wszystkim wolę ograniczyć użycie elektroniki zamiast rozbudowywać ją o kolejny gadżet jak power bank

Offline madmun

« Odpowiedź #372 dnia: Luty 04, 2013, 19:59:37 »
Baterie (nie aku) zapasowe do czołówki noszę zawsze obok apteczki
Jak zapomnę naładować czy wezmę padające kupię nowe w kiosku na dworcu
jak mi gieps padnie, mam dodatkowe dwa komplety w lustrzance itd.

no i przede wszystkim wolę ograniczyć użycie elektroniki zamiast rozbudowywać ją o kolejny gadżet jak power bank

tyle ze w powerbank ma lepszy stosunek wagi do pojemnośći, niż aku Ni-Mh
Stąd to nie gadzet a oszczędność wagowa,
R.T.F.M

Offline semow

« Odpowiedź #373 dnia: Luty 04, 2013, 20:18:12 »
jaka oszczędność wagowa, kiedy dodatkowy duży gadżet nosisz zamiast trzech baterii AAA?
do tego dodatkowa rzecz która może się popsuć, zamoczyć, połamać i do tego dużo kosztuje

kup se energoszczędny telefon a nie cuduj :P

Offline madmun

« Odpowiedź #374 dnia: Luty 04, 2013, 20:22:03 »
jaka oszczędność wagowa, kiedy dodatkowy duży gadżet nosisz zamiast trzech baterii AAA?
do tego dodatkowa rzecz która może się popsuć, zamoczyć, połamać i do tego dużo kosztuje

kup se energoszczędny telefon a nie cuduj :P

Dwa aku 18650 w pudełku, zamiast baterii do czołówki, i komórki i aparatu,
kosztuje tyle co te nowe eneloopy ...
R.T.F.M