Autor Wątek: [Zasilanie] Baterie, akumulatorki i ładowarki  (Przeczytany 146862 razy)

Offline madmun

Odp: [Zasilanie] Baterie, akumulatorki i ładowarki
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 01, 2008, 18:47:57 »
Jak dla mnie ten teskt to może być smiało umieszony na Treq.pl  ;D ;D wmieszałby się idealnie w scenerie i charakter tamtych tekstów ..

To może być prawdziwe gdy mamy diodę direct-in podpięta do zasilania a nie przez driver i dalsza dyskusja traci sens nad rozwodzeniem się czy aku czy   alka...

ed. oo nie wiedziałem że zarówkowe czołówki potrafią kilkadziesiąt godzin działać  ;D ;D
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2008, 18:52:38 wysłana przez madmun »
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Luty 01, 2008, 18:47:57 »

Offline cynik

• Kometa Halleya

« Odpowiedź #26 dnia: Luty 01, 2008, 21:08:03 »
Jak widze, ze ktos nie odroznia AAA od AA to mi sie nie chce czytac calosci ;)
najmlodszy emeryt malopolski.

Offline Maciej

« Odpowiedź #27 dnia: Luty 09, 2008, 18:58:07 »
hej jako ze poruszacie tu temat akumulatorkow, to chcialem zapytac od czego zalezy, czy akumulator powinien byc "formatowany" (czyli rozladowywany do upadlego i ladowany na maxa) po zakupie.
pozdr. iz gory thx za odpowiedzi :)

Offline arkadoo

« Odpowiedź #28 dnia: Luty 09, 2008, 20:40:21 »
Aku (NiMH) nie powinny być rozładowywane do końca. Gdy ich nie używasz przez dłuższy czas to wcześniej powinny zostać naładowane.  To tak w ogólności, sporo o tym jest w necie, więc pewnie google da Ci więcej informacji.
http://www.rower.fan.pl
Horyzont
Pachnę Warszawką (bez urazy) :D

Offline u99

• jedynym łatwym dniem był dzień wczorajszy...

« Odpowiedź #29 dnia: Luty 09, 2008, 20:44:02 »
Google pewnie też, ale szukaj zwłaszcza na www.torch.pl  8) jest tam dział poświęcony bateriom i akumulatorom http://www.torch.pl/forum/index.php/board,23.0.html  ;)
pozdrawiam u99

Offline madmun

« Odpowiedź #30 dnia: Luty 09, 2008, 20:58:26 »
Maciej ogólnie tylko aku Niklowo Kadmowe muszą przechodzić taki proces , nowsze czyli NiMh  czy Litowe nie muszą takiego procesu przechodzić nie posiadają "efektu pamięci". A formatowanie nie wiele pomaga - choć sam to robie.  Wypowiedzi arkadoo nie rozumie ... co to znaczy nie powinny - przeniosą się do innej galaktyki w tunelu czasoprzestrzennym ;D to nie litowe ..... a forum jest od pytanie anie polecenia googla  ;)

Aku litowy jeżeli zostanie całkowicie rozładowany jest do wyrzucenia , można go "obudzić" ale bezpieczne to nie jest (większość aku litowych ma zabezpieczenia przed rozładowaniem)
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2008, 21:10:22 wysłana przez madmun »
R.T.F.M

Offline arkadoo

« Odpowiedź #31 dnia: Luty 09, 2008, 22:02:56 »
  Wypowiedzi arkadoo nie rozumie ... co to znaczy nie powinny - przeniosą się do innej galaktyki w tunelu czasoprzestrzennym ;D to nie litowe ..... a forum jest od pytanie anie polecenia googla  ;)
Czytałem, że niby efektu pamięciowego nie mają, ale lepiej nie rozładowywać ich do końca. Chociaż przy dzisiejszych cenach aku, to chyba nie ma co za bardzo o nie szczególnie dbać.
Horyzont

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Luty 09, 2008, 22:02:56 »

Offline madmun

« Odpowiedź #32 dnia: Luty 09, 2008, 22:23:09 »
arkadoo aku NiMH możesz rozładować do końca nic mu się nie stanie a jeżeli chcesz przedłużyć jego życie to bardziej mu pomoże ładowanie mały prądem (100 mA)  choć  trwało by to wieki :D
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2008, 22:25:02 wysłana przez madmun »
R.T.F.M

Offline Pawouek

• Głupek Leśny

« Odpowiedź #33 dnia: Luty 11, 2008, 10:40:10 »
arkadoo: nie wolno rozładować akumulatorków litowo-jonowych/litowo-polimerowych. Rozładowanie poniżej pewnego progu trwale uszkadza aku. (Dwa akumulatorki z kamery tak się spier...niczyły)
Efekt jest taki, że akumulator się ładuje, miernikiem ładnie go przemierzysz, ale jak dasz mu jakiekolwiek obciążenie to od razu napięcie spada prawie do zera :/
Litowo polimerowe są też wrażliwe na przeładowanie - ale od tego mają specjalne układy sterujące (nierzadko w samych akumulatorach jest ta elektronika - stąd też ich cena)

Offline madmun

« Odpowiedź #34 dnia: Luty 11, 2008, 13:01:55 »
Pawouek - jak masz jeszcze te aku to wsadz je do garnka, załóż kask i rób to na balkonie   -BHP :D podłącz do ładowarki noki i ładuj tak z 3-5 min -az wstaną na nogi :D podobno działa  8)
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2008, 13:06:21 wysłana przez madmun »
R.T.F.M

Offline arkadoo

« Odpowiedź #35 dnia: Luty 11, 2008, 13:17:45 »
Ja używam NIMH.  Mam dwie ładowarki, jedna ładuje 4aku w 8h, a druga w 1,5h. Mam wrażenie, że te aku ładowane w ładowarce (1,5h) szybciej tracą swoją pojemność (po kilkunastu ładowaniach jakby zmnieszyły pojemność). Obie ładowarki GP. To tylko wrażenie?
Horyzont

Offline madmun

« Odpowiedź #36 dnia: Luty 11, 2008, 14:01:47 »
Dobrze Ci się zdaję, im większy prąd ładowania tym akumulator NiMh szybciej traci swoją pojemność , i szybciej się zużywa. Producenci podają że takie ogniwo wytrzymuje  ok.1000 pełnych  cykli - ale przy ładowaniu 100mA w temp. 20 co w warunkach domowych nie jest możliwe. Jak masz czas to ładuj w tej co 8H ładuje praw podobnie ok. 200mA a tej drugiej pewnie jest koło 800mA jak nie więcej a to już o wiele za dużo dla ogniwka NiMH.

jakbyś chciał kontrolować proces ładowania oraz spr rzeczywistą pojemność aku to mógłbyś zainwestować w nową ładowarkę ale z drugiej strony masz już dwie więc to raczej sensu nie ma
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2008, 14:21:34 wysłana przez madmun »
R.T.F.M

Offline gsulko

« Odpowiedź #37 dnia: Luty 11, 2008, 16:24:29 »
Ja mam ładowarkę GP 30min i od paru latek jeszcze akumulatorki się trzymają. Jeden tylko padł ;D
Przymierzam się do przejścia na eneloopy i wtedy kupuje http://allegro.pl/item305211643_ladowarka_bc_700_najtaniej_.html lub też BC-900

Offline Wiktor

• od krwi trawa rośnie bardziej zielona...

« Odpowiedź #38 dnia: Luty 11, 2008, 16:42:02 »
bc-900 różni się od bc-700 tylko maksymalnym prądem ładowania - lepiej zainwestować w dodatkowy komplet akumulatorów
mam bc-700 i jeszcze nigdy nie ładowałem maksymalnym prądem

Offline Łużyn

« Odpowiedź #39 dnia: Luty 11, 2008, 17:01:37 »
czytam co piszecie i cała moja dotychczasowa wiedza o aku legła w gruzach ;D

zawsze aku starałem się rozładować do oporu, bo każdy mi powtarzał o "efekcie pamięci". teraz okazuje się, że zj***łem sprawę...
a dziwiłem się ostatnio dlaczego tak aku mi szybko zaczęły padać... po roku używania...

Pawouek - jak masz jeszcze te aku to wsadz je do garnka, załóż kask i rób to na balkonie   -BHP :D podłącz do ładowarki noki i ładuj tak z 3-5 min -az wstaną na nogi :D podobno działa  8)

O co w tym chodzi? pytam z ciekawości, bo próbować raczej nie będę
"Na świecie są 2 rzeczy nie do zaj***nia: armia czerwona i polski turysta!"

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Luty 11, 2008, 17:01:37 »

Offline madmun

« Odpowiedź #40 dnia: Luty 11, 2008, 18:32:45 »
Wiktor ma racje kup BC700 sam mam i Cynik tez chyba , naprawdę fajna i godna polecenia

Aku litowe są dość specyficzne po pierwsze są takie które mają elektronike w sobie które odcinają prąd przy niskim napięciu lub zbyt wysokim ale są też bez takiej elktroniki i wtedy gdy rozładujemy takowe ogniwo poniżej ileś tam V (w zależnosci od aku) jest do wyrzucenia albo można próbować ratować - troszkę niebezpieczne ale masz dużą szanse że będą powróciły do świata żywych. Akumulatory litowe są dość nie przewidywalne :D

Edit> do wypowiedzi niżej  o aku. Hybrydowych mamy jeszcze takie http://www.forevergsm.com/news.mx?id=643

Aku. Hybrydowe są chyba najlepszymi obcenie bateriami do urządzeń które nie mogą łyknąć Litowych akumulatorów/baterii (czołówki Petzla)
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2008, 18:58:27 wysłana przez madmun »
R.T.F.M

Offline atanor

« Odpowiedź #41 dnia: Luty 11, 2008, 18:34:10 »
ja po solidnym przewertowaniu internetu i poradach naszego odorowego elektryka ;D zakupiłem
czterokanałową ładowarkę Cameliom Slim z delta V za całe 49 zł. po roku użytkowania mogę stwierdzić, że produkt jest dobry i tani (obecnie jeszcze tańsza) np. http://www.allegro.pl/item306376858_proces_ladowarka_slim_4_aku_aa_eneloop_nowosc.html

za najlepsze aku są uważane Eneloopy, a na drugim miejscu pasują się Energizery. reszta jest gdzieś dalej.

Offline Wiktor

« Odpowiedź #42 dnia: Luty 11, 2008, 18:49:44 »
Eneloopy mają najmniejszy współczynnik samorozładowywania o podobnej charakterystyce są GP ReCyko.

Offline atanor

« Odpowiedź #43 dnia: Luty 11, 2008, 19:17:24 »
a GP to nie jest taki aku-campus?

Offline madmun

« Odpowiedź #44 dnia: Luty 11, 2008, 19:20:17 »
możliwe aczkolwiek nikt testów nie zrobił pewną są tylko Eneloopy - bo najdłużej produkowane i się sprawdziły więc mało kto kupuje te drugie a tym bardziej nie porywa się na testy... 
R.T.F.M

Offline Wiktor

« Odpowiedź #45 dnia: Luty 12, 2008, 00:21:39 »
kiedyś w jakiś czasopiśmie fotograficznym były testy baterii i GP wcale nie wypadły tak słabo
niezłe były Pentagramy
co do Eneloopów to wydaje mi się, że to jest wynalazek z zeszłego roku ogólnie jednak sanyo robi doskonałe akumulatory
jak znajde gazetę to przedrukuję top 10

Offline Wiktor

« Odpowiedź #47 dnia: Luty 12, 2008, 15:05:56 »
no dobra to obiecane wyniki testów
aku do pojemności 2400mAh
1 pentagram infinity Xtreme AA 2000mAh
2 pentagram infinity Xtreme AA 2100 mAh
3 GP Batery 210 AAHCB-UC23  2050 mAh (to są te ReCyko o których wspominałem)
4 Varta Rechargeable Power Accu 2100 mAh

Powyżej 2400 mHa
1 Energizer HR6-AA 2650 mAh
2 Sanyo Advanced Ni-MH 2700 mAh
3 Duracell Supreme AA 2500 mAh
4 Uniross ?? 2500mAh
5 Sanyo Advanced Ni-MH AA 2500mAh

Dane tabelaryczne Eneloopów nie objęły (nie wiem dlaczego) ale w tekście wypadają bardzo dobrze.

Offline Frsh

• Tempus fugit, aeternitas manet.

« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 08, 2008, 00:47:10 »
Jeśli o Enloopy i Recyko chodzi - to dokładnie ta sama budowa akumulatora. Aktualnie tego typu (LSD NiMH) baterie są produkowane przez 3 firmy - Sanyo, Panasonica i jakiegoś czing-chaja czy inne podobne tałatajstwo. W każdym razie - sprzedaje się toto pod kilkoma tuzinami marek (wliczając w to np. Duracella czy Sony) i z mojego osobistego doświadczenia nie ma różnicy między tymi akumulatorami. co do GP - porównanie do Campusa jest troszkę nie fair :) Równie dobra firma co rzeczony Duracell.

misio

« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 11, 2008, 20:42:07 »
kupiłem sobie sztuk 4 Energizer AA 2500 mAh NiMH w cenie 39 zybelków i chciałbym się dowiedzieć co robić z nówkami ;D.
a) czy to aby teraz załadować do aparatu i wyładować do końca?
b) czy to aby włożyć już do ładowarki tam rozładować i ładować - tylko nie mam pojęcia, czy aż do naładowania, czy też jakoś przetrzymać kilka godzin dłużej?
c) czy też aby od razu wwalić do ładowarki, tam nie rozładowywać i ładować ileś tam godzin: do naładowania pełnego, czy przetrzymać?

i ileżkrotnie powtarzać dany proces?

z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc!
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2008, 20:44:02 wysłana przez Terrorist »