Autor Wątek: [Zasilanie] Baterie, akumulatorki i ładowarki  (Przeczytany 150481 razy)

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

Odp: [Zasilanie] Baterie, akumulatorki i ładowarki
« Odpowiedź #475 dnia: Październik 25, 2013, 12:53:08 »
Ja używam BC 700 i ona podaje jakim pradem ładuje. Jest 250/500/750 mA

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #475 dnia: Październik 25, 2013, 12:53:08 »

Offline atanor

« Odpowiedź #476 dnia: Październik 25, 2013, 15:50:26 »
Czy ktoś miał już styczność z produktami firmy Sunen?
Ładowarki słoneczne, powerbanki?
http://sklep.sunen.eu/pl/7-ladowarki-solarne

Ja ;D
Mam SC17.

A ten klips działa, ale ładuje do ok. 80%.

Offline Photon

« Odpowiedź #477 dnia: Październik 25, 2013, 16:25:05 »
Mam SC17.
Jak to się sprawuje? Ładujesz tym bezpiśrednio jakies urządzenie, czy powerbank?

Offline Yatzek

« Odpowiedź #478 dnia: Październik 25, 2013, 18:48:10 »
Yatzek - a co to za ladowarki ? jakies uniwersalne ?
bo ja szukam takiej zeby mozna bylo ladowac coanjamniej 2 rozne rodzaje akusow ( moj sprzet i dziewczyny ) , bylo mozliwosc ladowania z USB ( slonecznego , czy z kontaktu ) i bylo w miare lekkie i kompaktowe .

Na 50-te urodziny mogłem sobie wybrać prezent do $100, więc wybrałem ładowarkę słoneczną GoalZero Nomad7  :)
Do tego właśnie ładowarka do akumulatorów Nikona EN-EL 9 - http://foto-tip.pl/pl/ladowarka-delta-do-nikon-en-el9-olympus-bls1.html, którą mogę zmodyfikować, by ująć wagi i - jeśli się da - pominąć duże złącza 12V. Ale to zobaczę jak Nomad do mnie dojedzie z początkiem listopada. Jest nowa wersja i ma trochę inaczej zorganizowane gniazda, ale ze zdjęcia wszystkiego nie wypatrzyłem.
Tak więc na razie czekam, ale już nie za długo...  :)
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #479 dnia: Październik 25, 2013, 19:08:24 »
Jest nowa wersja i ma trochę inaczej zorganizowane gniazda, ale ze zdjęcia wszystkiego nie wypatrzyłem.
No fakt może coś już pozmieniali w złączach. Ja cały czas się opieram na swojej, która jakby nie patrzyć ma juz ok 2 lata.

Offline madmun

« Odpowiedź #480 dnia: Październik 25, 2013, 19:36:29 »
Na blogu Loswiaheros ladowarka jest opisana razemz solarna ladowarka nomad 7 ( chyba ta sama co Doczu ma )
Z powodzeniem używam czegoś takiego

Podpatrzyłem u Atiego.
Kosztuje grosze i jest mniejsze i lżejsze niż to Pixo

Doczu, jest tam jakiś kawałek płytki, jakiś mikroprocesor czy coś ?
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline atanor

« Odpowiedź #481 dnia: Październik 25, 2013, 19:46:50 »
SC 17 wewnętrzny akumulator 1000mAh i z niego ładuje urządzenia. Nie można go naładować w inny sposób niż solarem.
Ładowałem tym GPS Pentagrama, Defy czy C702, również tą zieloną żabką.
Zależy do czego potrzebujesz.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #481 dnia: Październik 25, 2013, 19:46:50 »

Offline Photon

« Odpowiedź #482 dnia: Październik 25, 2013, 23:54:23 »
SC 17 wewnętrzny akumulator 1000mAh i z niego ładuje urządzenia. Nie można go naładować w inny sposób niż solarem.
Ładowałem tym GPS Pentagrama, Defy czy C702, również tą zieloną żabką.

Zastosowanie u mnie byłoby bardzo podobne.
GPS Pentagram, Nokia E63, mały tablet (aku 3000~4000mAh).
O ile w pierwszymi dwoma nie powinno być większych problemów, o tyle z takim tabletem... to już mnie zastanawia... Czy SC 17 przez 6-8h, podczas w miarę sprzyjających warunków, da radę podtrzymać taki tablet z bat. 100% z odpalonym GPS, lub bluetooth.

Swoją drogą... trzeba będzie przeprowadzić testy, co jest bardziej energooszczędne, nawigacja na wbudowanym GPS, czy na zewnętrznym via bluetooth

GoalZero Nomad 7 Vs Instapark® Mercury 4S
http://www.youtube.com/watch?v=lA9NCZPff00#t=277
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2013, 00:12:16 wysłana przez Photon »

Offline prosiakt

• nie jest tak źle , mogło być gorzej ...

« Odpowiedź #483 dnia: Październik 26, 2013, 00:42:31 »
Yatzek - a co to za ladowarki ? jakies uniwersalne ?
bo ja szukam takiej zeby mozna bylo ladowac coanjamniej 2 rozne rodzaje akusow ( moj sprzet i dziewczyny ) , bylo mozliwosc ladowania z USB ( slonecznego , czy z kontaktu ) i bylo w miare lekkie i kompaktowe .

Na 50-te urodziny mogłem sobie wybrać prezent do $100, więc wybrałem ładowarkę słoneczną GoalZero Nomad7  :)
Do tego właśnie ładowarka do akumulatorów Nikona EN-EL 9 - http://foto-tip.pl/pl/ladowarka-delta-do-nikon-en-el9-olympus-bls1.html, którą mogę zmodyfikować, by ująć wagi i - jeśli się da - pominąć duże złącza 12V. Ale to zobaczę jak Nomad do mnie dojedzie z początkiem listopada. Jest nowa wersja i ma trochę inaczej zorganizowane gniazda, ale ze zdjęcia wszystkiego nie wypatrzyłem.
Tak więc na razie czekam, ale już nie za długo...  :)
Ale z tego co widze mozna ładowac tylko jeden typ aku , a mi chodzi o kilka różnych rodzajów , do kompaktów i do lustrzanek , itp ...

Offline Yatzek

« Odpowiedź #484 dnia: Październik 26, 2013, 20:15:37 »
GoalZero Nomad 7 Vs Instapark® Mercury 4S
http://www.youtube.com/watch?v=lA9NCZPff00#t=277

No i d... blada... Mojego akku do Nikona, który potrzebuje 12V - Mercurym nie naładuję...

Ale z tego co widze mozna ładowac tylko jeden typ aku , a mi chodzi o kilka różnych rodzajów , do kompaktów i do lustrzanek , itp ...
No i nowy Nomad7 v2 ma już 1A na wyjściu.

Nomad7 ma wyjście 5v (USB) i 12V, więc ładujesz co chcesz. Z wyjściem USB co i jak ładować, to raczej powszechnie wiadomo, co do wyjścia 12V, to niby jest potrzebna przejściówka do gniazda zapalniczki samochodowej, ale można do np. wspomnianej przeze mnie ładowarki do EN-EL 9 (Nikon D40 i pochodne) z Foto-Tip'a dorobić taką wtyczkę jak wchodzi do Nomada by pominąć przejściówkę typu zapalniczka samochodowa i hula.
Na tej samej zasadzie można podpiąć każdą inną ładowarkę na 5V lub 12V.
Szkopuł tylko w tym, że jeśli nosisz 5 urządzeń i każda wymaga ładowarki dedykowanej, to musisz mieć pięć różnych dongli ładujących, bo źródło prądu masz cały czas to samo - Nomad7. Aczkolwiek nad w miarę uniwersalnym donglem też pracuję...
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline atanor

« Odpowiedź #485 dnia: Październik 27, 2013, 22:17:17 »
Na Nokię i Pentagrama powinno być ok, ale o tablecie zapomnij. Z resztą utrzymanie jakiegokolwiek Androida + inne gadżety panelem 2W jest nierealne. Zakladaj, że dostaniesz z tego panelu na wyjściu usb 100-200mA.

Co do pary Pentagram vs komórka to zależy od tego który chipset jest nowocześniejszy,  bo MTK w Pentagramie jest zdecydowanie bardziej energooszczędny od Defy czy C702 i tu lepiej mieć je na włączonym BT niż GPS, ale Note 2 już zostawia w tyle MTK i robienie tandemu dla energooszczędności mija się z celem.

Offline esperal

« Odpowiedź #486 dnia: Październik 27, 2013, 22:34:07 »
Ja używam BC 700 i ona podaje jakim pradem ładuje. Jest 250/500/750 mA
Mam BC-1000 i można zejść poniżej 200mA a dokładnie jest to 197mA. Jak tylko mam możliwość to ładuję właśnie takim prądem

Offline prosiakt

• nie jest tak źle , mogło być gorzej ...

« Odpowiedź #487 dnia: Październik 27, 2013, 23:59:21 »
Nie wiem jak wygląda ładowanie ładowarkami słonecznymi w teorii , ale w praktyce wygląda na to ze da sie naładowac baterie do lustrzanki za pomoca GOAL ZERO i PIXO C-USB , przynajmniej tak jest napisane na blogu loswiaheros :
http://www.loswiaheros.pl/recenzje-testy/80-sprzet/696-pixo-c-usb-uniwersalna-ladowarka-sloneczna
i z textu wynika że nie mieli kabelka z końcówką samochodowa ( wiec nie używali wyjścia 12 V) , tylko ladowali przez USB

Offline Misiek_86

« Odpowiedź #488 dnia: Listopad 15, 2013, 12:46:15 »

« Odpowiedź #489 dnia: Listopad 07, 2014, 19:39:53 »
jak spisuje Ci się ładowara BC-700? Podobno czasami występuje problem z ładowaniem akusów powyżej pojemności znamionowej czego efektem jest przegrzanie a nawet "killen" akus, prawda to?
Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #489 dnia: Listopad 07, 2014, 19:39:53 »

Offline semow

« Odpowiedź #490 dnia: Listopad 07, 2014, 20:42:51 »
Nie mam żadnych problemów, ale tylko i wyłącznie eneloopy ładuję.

Offline kuzon

« Odpowiedź #491 dnia: Listopad 07, 2014, 23:54:31 »
Potrzebuje porady w sprawie baterii. Mam taka latarke: Fenix PD30
http://www.fenixlighting.com/products/fenix-flashlights-pd30-led-flashlight.aspx

Producent podaje, ze mozna zastosowac baterie 18650. Do tej pory stosowalem CR123 (CR17345),wysokosc dwoch baterii to 67,5mm:
http://www.duracell.com/en-us/products/camera-batteries/duracell-ultra-123-lithium-battery

Wszystkie 18650 ktore znalazlem maja srednice 18,3-18,7:
http://www.hurt.com.pl/akumulatorki-li-ion,c354.html

"Puszka" latarki zmierzona suwmiarka pokazuje 17mm srednicy. No to zglupialem, moge...ale nie moge? Wiem, ze 17345 to srednica baterii (dwie pierwsze cyfry), tymczasem po pomiarze wyszlo 16,4mm. Czy te teoretyczne 18650 w rzeczywistosci tez nie trzyma wymiaru i moze byc mniej? Nie chce wydac kasy, a poznie staczac baterie na tokarce  ;D

Aaaa, i druga sprawa, najwazniejsza, CR123 maja napiecie 3V, a 18650 3,6-3,7V. Nie spali mi to ustrojstwa? Latarke potrzebuje do pracy, i z racji czestosci uzywania, wymiana baterii jest tak 4-5 razy w roku. Tak wiec aku obnizylby koszty.
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2014, 00:08:22 wysłana przez kuzon »
"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
 - Maya Angelou

Offline kuzon

« Odpowiedź #492 dnia: Listopad 08, 2014, 23:34:12 »
Jak sie powiedzialo "a" to trzeba powiedziec "b"  ;D
"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
 - Maya Angelou

Offline mirecc

« Odpowiedź #493 dnia: Listopad 09, 2014, 14:29:32 »

Moj kolega do Fenixa kupił na dx.com zestaw, aku Ultrafire (czerwony) 18650 3000mAh + ładowarka.
Służy mu bezproblemowo od ponad roku i sobie chwali.

Chyba ten zestaw:   m.dx.com/p/ultra-fire-all-in-one-batteries-charger-with-2-x-18650-rechargeable-3000mah-li-ion-batteries-73440
Możesz też kupić na próbę jeden aku, wysyłka jest gratis.
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2014, 21:17:20 wysłana przez madmun »

Offline mirecc

« Odpowiedź #494 dnia: Listopad 09, 2014, 22:19:19 »

Aaaa, i druga sprawa, najwazniejsza, CR123 maja napiecie 3V, a 18650 3,6-3,7V.

Jedno ogniwo baterii to 1,5V a jedno ogniwo akumulatora to 1,2V.
Bateria pewnie jest dwuogniwowa co daje 3V a aku będzie trzyogniwowy co daje 3,6V.
Sama dioda cree ma w sobie stabilizator napiecia.

Offline kuzon

« Odpowiedź #495 dnia: Listopad 10, 2014, 00:07:09 »
Sama dioda cree ma w sobie stabilizator napiecia

O, to super! Bo juz troche zglupialem. Za 2 tygodnie bede w domu, to sobie gdzies sprawdze, jak to jest z tymi srednicami. Pewnie bedzie pasowac, tylko dlaczego podaja wymiar 18mm+, a faktyczny jest ok. 17mm. A pozniej tacy nieogarnieci jak ja, maja problem.
 - Maya Angelou

Offline madmun

« Odpowiedź #496 dnia: Listopad 10, 2014, 00:57:48 »
Jedno ogniwo baterii to 1,5V a jedno ogniwo akumulatora to 1,2V.
Bateria pewnie jest dwuogniwowa co daje 3V a aku będzie trzyogniwowy co daje 3,6V.
Sama dioda cree ma w sobie stabilizator napiecia.

źle
Bateria Alkaliczna to alkaliczna, mają 1.5 v (AA) a akumulatory mają 1.2v w większości wypadków
A litowe to litowe, inna historia
CR123 Baterie mają 3v
Aku litowe (18650) mają 4.2v startowe i 3.7 stałe napięcie które potem spada
ŻADNA dioda nie ma wbudowanego stabilizatora napięcia !!!!!

kuzon jeśli piszą że wchodzi 18650 to wchodzi :) Kup aku z zabezpieczaniem (protected)
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline kuzon

« Odpowiedź #497 dnia: Listopad 10, 2014, 01:36:00 »
Dzieki. Z zabezpieczeniami koniecznie. Gdzies widzialem zdjecia, jak wygladal pokoj po eksplozji 18650, no jakby granat jeb...l. A gosciu pozbyl sie kilku palcow.

jeśli piszą że wchodzi 18650 to wchodzi
Czyli idac ta droga, skoro pisza, ze moge zaladowac 18650, to znaczy, ze nic sie w srodku nie usmazy  :)

Dzieki wszystkim za pomoc, plusiki rozdane  :-*
 - Maya Angelou

Offline mirecc

« Odpowiedź #498 dnia: Listopad 10, 2014, 09:05:46 »
@madmun
Nie ŹLE, tylko niedokładnie  ;)
Bateria alkaliczna to ogniwo pierwotne i jedno ma 1,5V - tak ogólnie rzecz biorąc.
Akumulator to ogniwo wtórne i jedno (Ni-cd, Ni-Mh) ma 1,2V - też ogólnie i w skrócie.
Na ich podstawie powstają PowerPacki o różnym napięciu.
...i pora na moją nieścisłość a Twoje słuszne uzupełnienie,
ogniwo akumulatorowe Li-Ion to 3,7 V (max 4.2V; min 2,75V)... - bez wnikania w szczegóły.

Kolejna nieścisłość wynikła z mojego skrótu myślowego ale i tu jest słuszna Twoja uwaga.
ŻADNA dioda nie posiada wbudowanego stabilizatora napięcia ale KAŻDA dioda CREE go wymaga.
I tu też w wielkim uproszczeniu bo co do układów i źródeł zasilana to temat rzeka a my rozprawiamy o konkretnym modelu latarki w którym taki stabilizator JEST. Niestety stwierdzenie, że dioda Cree posiada stabilizator jest nieprawidłowe.  :(

Przykładowy zestaw podany przeze mnie w linku posiada zabezpieczenie więc bez obaw  :)

Offline Misiakus

« Odpowiedź #499 dnia: Listopad 12, 2014, 10:41:31 »
Witam. Mr. Kuzon, ja swoje 18650 i dla rodziny kupowałem w mhunt.pl. Powinni wiedzieć, które pasują do Twojego Fenixa.
Musisz wiedzieć czy latarka sama w sobie ma zabezpieczenie. Jak ma to nie ma sensu kupować dłuższych i droższych 18650 z zabezpieczeniami bo ta elektronika zdublowana może dziczeć i źle funkcjonować.

Możesz kupić niezabezpieczone nawet jak latarka nie ma zabezpieczeń ale to już ryzyko bo Li-Ion rozładowane poniżej poziomu bezpiecznego ze specyfikacji różnej dla różnych modeli ogniwa stają się niebezpieczne, niestabilne i tracą sporo pojemności = nie nadają się ponownie do użytku plus mogą wybuchnąć albo zrobić pożar. Przeładowane też stają się małymi bombami albo mogą się zapalić. Musiałbyś tutaj ZAWSZE kontrolować stan naładowania i wrzucać ogniwo do ładowarki zanim rozładuje się do zera a to już zbędny stres i nie polecam.
Sprawdź czy latarka Twoja ma wbudowaną elektronikę zabezpieczającą i chroni ogniwa przed nadmiernym rozładowaniem !

Jak masz w latarce zabezpieczenia to proponuję zakup ekonomiczny.
Na przykład w mhuncie kupujesz jedno nowe ogniwo o pojemności jaka Ci pasuje a ogniwa zapasowe kupujesz z rozbiórki baterii laptopowej od jakiegoś sprawdzonego użytkownika forum latarkowego swiatelka.pl. Trafiają się nówki o pojemności jak sklepowe. Trzeba prosić sprzedawcę o kropelkę cyny na biegun "+", zdjęcie blaszek i ogólnie doprowadzenie ogniwa do stanu używalności dla laika aby można je było od razu włożyć do latarki. Często podają rozmiary albo wręcz kartę charakterystyki od producenta.
Markowe ogniwa niezabezpieczone chodzą tam po 2-12 zeta za sztukę.

I najważniejsze - poczytaj na tym forum latarkowym zasady BHP dotyczące ogniw Li-Ion dotyczące i latarek i smartfonów i tabletów itp. bo to kapryśna chemia i zaniedbana może być mocno niebezpieczna.