Autor Wątek: [Palniki] Soto Micro Regulator OD-1R  (Przeczytany 6659 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline madmun

[Palniki] Soto Micro Regulator OD-1R
« dnia: Luty 01, 2012, 17:24:27 »
Tak się trafiło, że mi spłyneła ta kuchenka z pozwoleniem na zabawę

Tak to wygląda:

garść inofrmacji technicznych:

Output:  2800 kcal/h 3260w 11000 BTU
Duration: Burns approx.1.5 hours with 8 oz.(250g)canister.
Weight:  2.6 oz.(73g)
Dimensions when in use: 3.8 x 3.7 x 3.4 inch(9.6 x 9.4 x 8.6 cm)
Dimensions when in stowed:  2.0 x 2.0 x 3.2 inch(5.2 x 5.2 x 8.1 cm)

Płomień :

Klasyczna świeczka, choć nie tak mocno zarysowana jak Pocket Rocket, czy F1 idzie troszkę na boki jednak, na tym zdjęciu (producenta) nie widać tego
Próbowałem lepszą fotę strzelić ... ale moze wieczorę uda mi ;D

Złożona,
Patent z rozkładaniem nóżek, hmm jest dziwny, ale idzie się przyzwyczaić

Podoba mi się patent z zapalnikiem, w wszystkich poprzednich palnikach miałem zapalniki w ceramicznych osłonkach, które po pewnym czasię pękały i iskra szła gdzieś w palnik

Dobra, najważniejsza rzecz:
http://www.youtube.com/user/sotooutdoors#p/u/5/KJ66oRH7cBA

SOTO deklaruje że do tempy -5 na klasycznym gazie 70:30 moc pozostaje taka sama,
Mam aktualnie problemy z sprawdzeniem tego, gdyż dziś kartusze mroziłem w -21, a podczas pomiaru było -9,4 stopnia,
I SOTO tak samo pracowała jak F1 czy Pocekt Rocket czyli nie pracowała,
Na Propanie pokazała pazur!

Więc albo poczekam na -5 stopni, ale prędzej chyba wezmę gar, wodę, lód i będę starał się utrzymać temperaturę,

Jakby ktoś miał pytania pisać, to postaram się odpowiedzieć

Narazie ta kuchenka jak i inne (MUKA) , nie będą dostępne w PL, powód jest jeden cena...  :-\
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2012, 17:25:52 wysłana przez Misio »
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

forum.outdoor.org.pl

[Palniki] Soto Micro Regulator OD-1R
« dnia: Luty 01, 2012, 17:24:27 »

Offline RH

Odp: [Palniki] Soto Micro Regulator OD-1R
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 01, 2012, 17:28:12 »

Mam aktualnie problemy z sprawdzeniem tego, gdyż dziś kartusze mroziłem w -21, a podczas pomiaru było -9,4 stopnia,

Dzizas, gdzie jest tak cieplo?:) Czekam z wypiekami na relacje z bojowego uzytku.
"Gdy waga na początku wyświetla 11 - nie przejmuj się - tak robią pelikany" - Paulo Coelho

Offline EMES

« Odpowiedź #2 dnia: Luty 01, 2012, 22:19:00 »
Jest u mnie w szafie - będzie na rykach do obejrzenia jak ktoś chce.
Ad vivendum velut ad natandum is melior qui onere liberior

Offline madmun

« Odpowiedź #3 dnia: Luty 18, 2014, 20:45:33 »
Jest u mnie w szafie - będzie na rykach do obejrzenia jak ktoś chce.

Możesz to porównać w -5 z innym Palnikiem, bom ciekaw czy ten zawór to działa jak w reklamie czy ściema
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline EMES

« Odpowiedź #4 dnia: Luty 19, 2014, 22:13:26 »
Nie mogę bo nie mam -5 tylko 5 i innego palnika.  Było testować na rykach i chlać a nie tylko chlać.  ;D

Offline janogonowski

« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 12, 2014, 16:45:45 »
Nie mogę bo nie mam -5 tylko 5 i innego palnika.  Było testować na rykach i chlać a nie tylko chlać.  ;D

Jak oceniasz ten palnik po takim czasie uzytkowania? Czy w dalszym ciagu polecalbys go?
Zalezy mi glownie na tym aby palnik mial piezo oraz stosunkowo niewielkie gabaryty po zlozeniu. Po przeczytaniu opinii ludzi na forach zagranicznych czesto skarzyli sie na:
- problem malej stabilnosci naczynia na palniku
- jego delikatnosci (sa inne, bardziej "pancerne" konstrukcje palnikow ale tutaj uwazam ze jak sie nadepnie przypadkowo na palnik to kazdy mozna zalatwic)
- braku pudelka do transportu tak jak np u MSR, Primus (tutaj jego delikatnosc moglaby byc jakims problemem jesli palnik wyladuje na dnie plecaka i bedzie przytloczony masa innych rzeczy).

Dodatkowe pytanie:
Czy Soto ma mozliwosc rozlozenia go tak aby np. mozna bylo przeczyscic dysze palnika?

Offline EMES

« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 13, 2014, 09:45:20 »
Problem małej stabilności jest taki sam jak przy innych tego typu palnikach czyli występuje ale bez przesady :) , jak ktoś się przesiadł z płyty indukcyjnej w kuchni to może być to dla niego odczuwalne ;)
O delikatności nic nie wiem bo ja swojego wożę w garku razem z kartuszem. Wszystko pod ręką w jednym miejscu i bezpieczne - zresztą to raczej nie musi być sprzęt pancerny i jak dbasz tak masz. :) Jak go pieprzniesz byle gdzie i deptasz po nim to nie dziwne, że dochodzi do uszkodzeń. Poza tym chyba nie problem zmajstrować jakieś pudełko na to jakby co.
Co do jego rozbierania to nie wiem ale powinien mieć taką możliwość raczej bo nie sądzę aby japońce zrobiły jednorazowy palnik do pierwszego zapchania dysz.
Generalnie sam palnik całkiem fajny i kompaktowy ale nie naużywałem się go za wiele bo od urodzin potomka nie mam czasu na dłuższe wyjazdy a i ich charakter się nieco zmienił w związku z czym używam otwartego ognia i pastylek do pichcenia najczęściej.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 13, 2014, 09:45:20 »

Offline Szymon

« Odpowiedź #7 dnia: Październik 26, 2014, 13:33:39 »
Co do Soto to mam skrajne uczucia. To chyba najlepszy palnik tego typu jaki używałem, przede wszystkim dzięki specyficznej konstrukcji zaworu cechuje się niezwykłą dokładnością w ustawieniu wielkości płomienia. Z drugiej strony firma ta cechuje się najbardziej kłamliwym marketingiem z jakim się spotkałem.

Offline EMES

« Odpowiedź #8 dnia: Październik 26, 2014, 17:13:46 »
dobrze byłoby abyś to jakoś rozwinął...

Offline Szymon

« Odpowiedź #9 dnia: Październik 27, 2014, 20:05:44 »
Po prostu producent twierdzi, że dzięki specjalnej konstrukcji  zaworu tkz. Micro Regulatorowi stanie się możliwe utrzymanie stałego czasu gotowania wody w zakresie 20 do -5 stopni C. Co jest fizycznie niemożliwe, ze względu na spadającą wraz z temperaturą zdolność do rozprężania się gazu.
Producent :
https://www.youtube.com/watch?v=KJ66oRH7cBA
Rzeczywistość:
https://www.youtube.com/watch?v=ZPEVh2wSG-U

Moje doświadczenia są dokładnie takie same, budowa zaworu w żaden magiczny sposób ani nie zwiększa ciśnienia gazu w kartuszu przy niskiej temperaturze. Stąd moja niska ocena co do szczerości marketingu tej firmy.

Natomiast, pomimo, że palnik nie nadaje się do gotowania na mrozie sam zawór jako ,,ZAWÓR" działa  dużo dokładniej niż rozwiązania igłowe które są bardzo czułe i przez to trudne do obsługi.

Co do rozbierania to przynajmniej piezo da się wymienić w ten sposób:
http://www.sotooutdoors.com/products/item/OD-1R.html#prettyPhoto/16/
do dyszy trzeba mieć jakiś wąski długi klucz nasadkowy

« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2014, 20:27:22 wysłana przez Szymon »

Offline EMES

« Odpowiedź #10 dnia: Październik 27, 2014, 20:51:11 »
Słowo klucz: mieszanka (gazu) - wałkowany zresztą na forum... ale akurat to dotyczy ksżdego palnika.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #11 dnia: Październik 27, 2014, 20:56:59 »
Bo żadne bajery palnikowe nie zmienią właściwości fizycznych gazu, proste.

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

« Odpowiedź #12 dnia: Październik 28, 2014, 08:20:47 »
Co jest fizycznie niemożliwe, ze względu na spadającą wraz z temperaturą zdolność do rozprężania się gazu.

technicznie czy fizycznie jest to możliwe do zrobienia, ale... czy to się opłaca w palnikach turystycznych?

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

Offline Szymon

« Odpowiedź #13 dnia: Październik 31, 2014, 21:03:09 »
No to z tym filmikiem o wymianie piezo to sam sobie wykrakałem.  ::)

Po około 20-25 dniach używania tej kuchenki padł zapalnik :(
Zgodnie z filmikiem kuchenkę rozkręciłem i stwierdziłem: że przyczyną jest korozja samego piezo, piezo rozłożyłem przeczyściłem, spryskałem wd-40 i zaczął działać jak nówka sztuka :) kuchenkę złożyłem wszystko jest ok :))
Prawdopodobną przyczyna awarii jest wilgoć jaka pomimo moich starań, czasami panowała w menażce, w której przenoszę palnik razem z resztą naczyń i przyborów kuchennych.
Wnioski: Sam palnik dodatkowo zabezpieczę woreczkiem strunowym.
Przestanę w menażce nosić wilgotny zmywaczek, z którego zapewne pochodziła większość wilgoci.

Przy okazji przyjrzałem się palnikowi od  środka, kilka spostrzeżeń:
Dostać się do dyszy w warunkach terenowych nie sposób trzeba było by mieć specjalny bardzo wąski i długi klucz nasadkowy wydaje mi się, że 6mm.
Czerwonej rurki wystającej z górnej części palnika (jest widoczna po rozkręceniu) nie należy dotykać, wydaje się elastyczna, a tak naprawdę jest bardzo krucha !!!
próbowałem ją delikatnie przesunąć, usłyszałem trzask na szczęście nic nie odpadło.
Piezo w Soto to standardowe piezo takie jak w większości zapalniczek, jedyne co je wyróżnia to dłuższy przewód. Myślę, że podobną zapalarkę można znaleźć w zapalniczkach kominkowych.

Generalny wniosek z całej przygody jest taki, że Soto Micro Regulator OD-1R jest palnikiem delikatnym, skomplikowanym, wrażliwym na wilgoć, o potencjalnie trudnej do naprawy i konserwacji konstrukcji. Pomimo swoich licznych zalet :)))))