Autor Wątek: [Kaski] Mammut El Cap  (Przeczytany 4799 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline uysy

[Kaski] Mammut El Cap
« dnia: Styczeń 21, 2012, 16:25:18 »

Na razie brak więcej info.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2012, 00:36:13 wysłana przez madmun »

forum.outdoor.org.pl

[Kaski] Mammut El Cap
« dnia: Styczeń 21, 2012, 16:25:18 »

Offline Groszek

Odp: [Kaski] Mammut El Cap
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 22, 2012, 00:27:44 »
Gdzieś wyczytałem że ten nowy Mammut do do zabaw w wodzie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2012, 00:36:37 wysłana przez madmun »
" My tam k... nie wejdziemy ? :) "

Offline madmun

« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 22, 2012, 00:31:59 »
aleście newsa wygrzebali z zeszłego roku :D

El Cap Helmet

There are two notable things about the El Cap helmet. One is that it has a neat peak or visor moulded onto the outer hard shell at the front for a little extra wind, sun and rain protection.

The other is that the lid uses two densities of styrofoam foam in its interior shock-absorbing layer arranged in a sort of interlocking pattern which Mammut has called 'Conehead Technology' – if that sounds kind of familiar, Coneheads was a sketch on Saturday Night Live featuring an alien family stranded on earth with, you've guessed it, conical heads...

Anyway, coincidental or not, the foam arrangement is claimed to give excellent shock absorption properties. Will come in two sizes – 48-56 and 54-62 – and is set to sell for £60.

i dalej za mammutem :)

Safety can be fashionable. The El Cap is making a break from traditional mountain sports helmets. The completely new and modern design, combined with the innovative Conehead technology, leaves no excuse not to wear a helmet when sports climbing. The many ventilation openings help the climber to keep a cool head, even on key sections.

A noticeable trend in the skiing and boarding scene over the last few years is now also apparent in the climbing world. It’s cool to wear a helmet. From beginner to pro, no climber can avoid the risk of falling stones. Not only does a helmet provide reliable protection from unpleasant surprises, it also helps to protect you from possible head injury in the event of impact against the wall. However, unfortunately, due to fashion concerns, people often fail to wear a helmet.

The El Cap's modern design leaves no excuse for not wearing a helmet when climbing. With its visor and narrow design, the El Cap creates a completely new look in the sport of climbing. In technical terms, the hybrid helmet consists of a robust outer shell combined with an innovative two-layer Styrofoam core for maximum absorption and the highest possible safety. The many ventilation openings and perfect fit make it extremely comfortable to wear.

Features

Robust synthetic material - hard shell in a modern design
    Innovative 2K-EPS core to ensure maximum absorption
    12 ventilation openings for maximum comfort
    Ergonomic interior with comfortable padding
    Superlight and simple to adjust headband for quick fit
    Height and size-adjustable headband
    All-round, fully adjustable chin strap for ideal fit
    4 headlamp clips
    Standard EN 12492
    UIAA standard 106

Premiere miał na outdoors show na jesieni 2011

Źródło: outdoors magic i mammut
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2012, 01:24:18 wysłana przez madmun »
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline cygnus

• Cygnus

« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 12, 2013, 17:29:45 »
Żona nabyła takowy kask. Jeśli kogoś ineresują detale to mogę się temu dokładniej przyjrzeć i jakąs fotkę cyknąć.
pozdrawiam
Cygnus

Offline ina

« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 12, 2013, 22:01:04 »
Cykaj nie pytaj :)
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline Gabi R

• "Jeszcze jeden krok, a głową zawadzę o księżyc."

« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 12, 2013, 22:17:40 »
Też go posiadam i jestem bardzo zadowolona. Kupiłam go przede wszystkim na kaniony i do dziur, ale na wspin tez go będę brała, gorzej na tury bo nie bardzo idzie gogle ubrać.
Jego główna zaletą jest to że świetnie trzyma się głowy, nie trzeba by w ogóle paska zapinać bo ten na potylicy trzyma bardzo dobrze (no i miejsce na kucuk się robi :)
To jedyny kask który mi "siadł" idealnie na moja małą 53cm głowę, a przymierzałam kilka łącznie z damskim petzlem który również okazał się za duży :/

Offline cygnus

• Cygnus

« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 13, 2013, 12:14:28 »
Cykaj nie pytaj :)

mówisz i masz:
moja druga połówka przymierzała różne modele ale tylko ten podszedł.

pozdrawiam
Cygnus

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 13, 2013, 12:14:28 »