Autor Wątek: Soft do edycji video HD  (Przeczytany 7434 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline stopa

Soft do edycji video HD
« dnia: Styczeń 19, 2012, 23:50:21 »
Coraz więcej aparatów ma funkcję filmowania, a jakość HD połączona z niezłą optyką daje dobre efekty i dodatkową pamiątkę oprócz zdjęć.
Materiał filmowy ma to do siebie, że przed podaniem szerszej publiczności należy go jakoś edytować / przygotować.

No i tu powstaje pytanie: jakiego softu użyć?

Są oczywiście takie hity jak Adobe Premiere + After Effects, Final Cut Pro itd, ale może macie jakieś doświadczenie z softem niekoniecznie darmowym, ale wydajnym, obsługującym filmy w HD i w jak największej liczbie formatów (mnie np. interesuje format .mov, bo tak zapisują lustrzanki Canon'a).

Czekam na wasze propozycje, bo brak odpowiedniego oprogramowania zniechęca mnie do filmowania:) [ale rym:P]

forum.outdoor.org.pl

Soft do edycji video HD
« dnia: Styczeń 19, 2012, 23:50:21 »

Offline Yatzek

Odp: Soft do edycji video HD
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 20, 2012, 00:24:10 »
Kilka lat temu kręciłem zajawkę dla jednej firmy i kupiliśmy Sony Vegas. Kosztował 199 zł, więc niedrogi.
Materiał był z kamery Sony i to jeszcze na kasecie MiniDV w zwykłym PAL-u. Po zarejestrowaniu, do dzisiaj dostaję oferty od Sonego, oczywiście nowe wersje śmigają z formatami HD, choć ja już tego nie sprawdzałem.
Sam program ma bardzo specyficzny interfejs i na początku można połamać palce i dedukcję, ale z czasem wszystko zgrabnie bangla.
Ma możliwość dodawania pluginów, a trzecie firmy robią tego sporo, więc to dodatkowa, choć nie bezpośrednia siła programu.
Trzeba tylko poznać i polubić tę specyfikę Vegasa...
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline RH

« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 20, 2012, 01:05:18 »
Do prostej edycji uzywam iMovie, polecam, proste jak budowa cepa, same podstawowe funkcje.
"Gdy waga na początku wyświetla 11 - nie przejmuj się - tak robią pelikany" - Paulo Coelho

Offline stopa

« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 20, 2012, 07:55:21 »
Kilka lat temu kręciłem zajawkę dla jednej firmy i kupiliśmy Sony Vegas. Kosztował 199 zł, więc niedrogi.

Sprawdzę, bo trochę obiło mi się na jego temat o uszy. Jeżeli chodzi o interface to najwięcej działałem do tej pory z Premiere, ale jak ze wszystkim - to kwestia przyzwyczajenia.

Do prostej edycji uzywam iMovie, polecam, proste jak budowa cepa, same podstawowe funkcje.

iMovie jest całkiem spoko, tyle że iMac'a mam w pracy, a w domu Win7, więc raczej szukam na tę platformę.

Offline Koshal

« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 20, 2012, 18:00:41 »
Rowniez polecam Vegas'a. Prosty program, bardo przyjemnie i szybko sie montuje filmiki. Jak bedziesz chcial zrobic cos konkretniejszego to bez Final Cut'a lub Premier'a i A.E. sie nie obejdzie.

btw - jakby Cie czasem zaczal wkurzac Vegas z brakiem czesci obrazu we fragmentach renderownych filmow to od razu podpowiadam - opcje sciezki. lub i filmow na niej pojedynczo - "disable resample" ;) czuwaj.
"Przyszłość Nie Jest Nam Do Niczego Potrzebna - Powiedział Mędrzec
W Chwili Obecnej Mamy Wszystko, Czego Nam Potrzeba"

Offline semow

« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 20, 2012, 18:04:30 »
w zeszłym roku praktycznie pierwszy raz zetknąłem się z obróbką wideo HD i korzystałem z czegoś co się nazywa Ulead Video Studio Corela - po wcześniejszych próbach z kilkoma innymi programami, ten jakoś najlepiej podszedł. Ale próbowałem tylko freeware i trialowe.

Offline Edwinz0r

« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 21, 2012, 16:42:00 »
Ja polecam Sony Vegasa i AAE. W sumie nie robiłem z nimi wiele (do samego pociecia i złożenia filmu starczy intuicyjny Vegas, napisy przejścia i takie tam pierdoły są bardzo proste;).

Jeden z pierwszych klipów, sklejonych przy pomocy Vegasa i AAE:
http://www.youtube.com/watch?v=Be1R1CycvTk

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 21, 2012, 16:42:00 »

Offline stopa

« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 22, 2012, 17:41:34 »
Dzięki za podpowiedzi. Sprawdzę Vegas'a i zobaczymy co dalej.

Offline Gargamel

• Prawda to Metal

« Odpowiedź #8 dnia: Luty 01, 2012, 17:36:29 »
LUDZIE ! ratujcie ! Windows Movie Maker nie czyta formatu .mov  .... Ulead Video Studio Corela też nie otwiera plików   .mov 

Poratujcie bo mnie już siwe włosy rosną od tego komputera ;D Jaki program do montowania klipów obsługuje pliki .mov ?
"...jedno pragnienie, nieodmiennie suszy..."
http://www.youtube.com/watch?v=mmih6Xf6eyQ

Offline kubi

« Odpowiedź #9 dnia: Luty 01, 2012, 17:42:23 »
Sony Vegas :)
"Wszystko jest w Górach, najważniejsze żeby w Nich być, bo tu odzyskuje się równowagę." - Dybel

| POMOC DLA RODZINY DYBLA |

Picasa & Wikiloc

Offline Gargamel

• Prawda to Metal

« Odpowiedź #10 dnia: Luty 01, 2012, 18:14:33 »
Mam , niestety toto nie działa na XP , trzba miec Windows 7 albo Vista....

Generalnie lipa jakas z tymi .mov
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2012, 19:11:50 wysłana przez Gargamel »
"...jedno pragnienie, nieodmiennie suszy..."
http://www.youtube.com/watch?v=mmih6Xf6eyQ

Offline kubi

« Odpowiedź #11 dnia: Luty 01, 2012, 19:36:07 »
Mi dziala na XP.
"Wszystko jest w Górach, najważniejsze żeby w Nich być, bo tu odzyskuje się równowagę." - Dybel

| POMOC DLA RODZINY DYBLA |

Picasa & Wikiloc

misio

« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 03, 2014, 14:28:47 »
Nie chcąc tworzyć nowego wątku chciałem odświeżyć temat i spytać czy ktoś może polecić jakiś, darmowy najlepiej, program do tworzenia filmów ze zdjęć, łączenia już nagranych filmów ze zdjęciami, edycji samych już nagranych filmów? W sensie coś prócz Windows MovieMaker ;).

Offline Koshal

« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 03, 2014, 15:06:55 »
Z darmowymi to ciężkawo. Ja do tej pory bawiłem się adobe premiere + after effects, ale to był krótki epizod. Do większości rzeczy całkowcie wystarczajacy jest Sony Vegas. i jakoś mi bardziej intuicyjnie lezy. Tyle że ze mnie dupa nie grafik ;)
"Przyszłość Nie Jest Nam Do Niczego Potrzebna - Powiedział Mędrzec
W Chwili Obecnej Mamy Wszystko, Czego Nam Potrzeba"

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 03, 2014, 15:06:55 »

Offline lukas76

« Odpowiedź #15 dnia: Luty 20, 2014, 22:26:15 »
Nie chcąc tworzyć nowego wątku chciałem odświeżyć temat i spytać czy ktoś może polecić jakiś, darmowy najlepiej, program do tworzenia filmów ze zdjęć, łączenia już nagranych filmów ze zdjęciami, edycji samych już nagranych filmów? W sensie coś prócz Windows MovieMaker ;).

program do edycji nie liniowej Avid Media Composer 5.0 lub 5,5 lub najnowszy 7.0

ze strony http://www.avid.com/US/ sciag sobie instalke i masz 30 dni na edycje za free :)

ten program to prawdziwy kombajn obsluguje pliki mov,mp4 ,oraz z kamer sony Ex1 .
moze łaczyc foto +video+mnóstwo innych ciekawych effektów.

wymagania sprzetowe do 7 mki sa ogromne ,5 spokojnie znajdziesz w necie i jeśli masz ze 4 rdzenie,4gb ram  i 1 gb grafike to program bedzie smigac normalnie.
pozdr

Offline sinus

« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 29, 2015, 19:04:50 »
Pytania do eksperta: nagrywam filmy kamerą w rozdzielczości 1280 na 960, później sklejam, renderuje w tej samej rozdzielczości i wrzucam je na youtube, gdzie po przetworzeniu mam do wyboru max 720p. Wpadłem na pomysł żeby renderować filmy w wyższe rozdzielczości niż były nagrywane, tj. 1440 na 1080 żeby w youtube była dostępna opcja 1080p. I są dwa pytania, czy po takim zabiegu:
- tracę na jakości wyrenderowanego filmu (odtwarzanego bezpośrednio z PC)?
- tracę na jakości filmów w youtube (wydaje mi się, że nie?)

Tak to wygląda:
- https://youtu.be/6bJGObzn29E 1080
- https://youtu.be/5f64V5Y9_28 org 960
- pliki po renderowaniu: https://www.dropbox.com/sh/mpz2nrms7nglpqv/AADgHurrtzOjZf8s_0thLelHa?dl=0
Climb to Ski

Offline Edwinz0r

« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 26, 2015, 18:57:43 »
Trochę poniewczasie ale może się przyda.
- Tak, tracisz - "rozciągasz" (a właściwie powielasz) piksele czyli generalnie tracisz na jakości.
- Tu jest bardziej skomplikowana sprawa bo nie wiem co dokładnie youtube robi z filmami 4:3 (filmy na yt są w formacie 16:9), patrząc po tym co jest na zuploadowanych przez Ciebie to po prostu dokleja czarne paski po bokach więc nie tracisz na jakości. Generalnie youtube chce filmy 16:9 - i tak je sobie przetwarza. Biorąc pod uwagę to, że ogrom dzisiejszych monitorów (telewizorów) itd też jest w formacie 16:9 ja po prostu nie nagrywałbym 1280x960 tylko 1280x720 (o ile tak się da na Twojej kamerze). Imho FullHD jest potrzebne tylko na naprawdę dużych ekranach, na reszcie zwykłe HD wystarczy. A jak nagrywasz 4:3 to na praktycznie każdym urządzeniu masz czarne, puste tło po bokach. Mi się to nie podoba... więc moje zdanie jest takie, że to bez sensu ;)

Offline Podróżnik

« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 03, 2017, 09:34:24 »
Ja osobiście korzystam z Premiere PRO CC