Autor Wątek: [Odżywianie] Suplementy, odżywki, uzupełniacze w diecie w życiu aktywnym  (Przeczytany 29958 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline madmun

4Flexem, to sobie można psychę wspomóc, a nie stawy...
Tak samo działa jak glukozamina, czyli wcale, albo jako placebo.

Niech się lekarz wypowie jakiś,
Jak ja szukałem info o tych "magicznych" środkach dość szybko natrafiłem na art. naukowe poświecone glukozaminie itp. oczywiście na końcu było stwierdzenie faktu że to .... daje.
Jest to jeden z większych przekrętów jeśli chodzi o "suplementy"
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

forum.outdoor.org.pl

Offline bobas

Odp: [Odżywianie] Suplementy, odżywki, uzupełniacze w diecie w życiu aktywnym
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2011, 00:04:10 »
Odnośnie preparatów na stawy nie zagłębiając się w kontuzję Dahlii uważam że  ogólnie dostępne takie jak glukozamina bądz inne  bardziej złożone są skuteczne ale nie wyleczą kontuzji mogą pomóc co najwyżej zregenerowac  lekko bolące , nadwyrężone i "zmęczone " stawy
Trenuje w miare systematycznie od kilku albo już nawet kilkunastu  ;D lat  , ostatnie 4 lat  to praktycznie 6 dni w tygodniu, Wstając w nocy przy każdym kroku moje kolana i stawy skokowe wydawały dziwne dzwięki i "strzelały" po niecałych 2 miesiącach spożywania preparatu który zawiera w sobie glukozamine + kilka innych składników nastała cisza ;D co jest dla mnie oznaką pozytywnego działa.
Rozmawiając kiedyś z jednym fizjoterapeutą powiedział mi  że przy takiej ilości treningów przynajmniej raz do roku wskazana jest miesięczna kuracja glukozaminą.

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2011, 00:07:03 »
ale 4flex to kolagen i L-karnityna, więc co to ma wspólnego z glukozaminą? suplementy są na ogół przekrętem i najlepiej niedobory regulować odpowiednią dietą ;D
nie jestem całkowicie bezużyteczny, przecież zawsze mogę służyć za zły przykład

stormbringer coming time to die

Offline bobas

« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 16, 2011, 00:09:56 »
Przekręt przekrętem ale jakoś lepiej mi się cwiczy na suplach :D

Offline madmun

« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 16, 2011, 00:14:11 »
www.tfe.edu.pl/aptekarz/Aptekarz-2004-01-02.pdf strona 23  - dość luźny art.

Renko czy rumcajs napewno mają inne art.
Mogę podesłać jeszcze kilka po angielsku - "troszkę" bardziej fachowych  - którch nie dokońca rozumie ale o ogólnym przekazie że glukozamina to pic na wodę warty kilka mld dolarów...
R.T.F.M

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 16, 2011, 00:17:30 »
tak jak szczepionki na Ah1N1 ;D, wał stulecia

Offline bobas

« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 16, 2011, 00:35:29 »
No to w takim wypadku do puki będzie działał efekt placebo raz do roku będe jadł te preparaty  ;D
Ze znalezienem podobnch artykułów na temat glutaminy, aminokwasów rozgałęzionych i innych suplementów nie ma najmniejszego problemu. A jednak ludzie nadal je jedzą i w "testach" umieszczanych  na sportowych forach dyskusyjnycb  można znalesc nieraz bardzo pochlebne opinie na temat ich działania. Więc albo naprawdę ludzka psychika potrafi dużo zdziałac w co chyba nie powinniśmy wątpic albo do artykułów i badań  antyreklamowych również powinniśmy podchodzic z dystansem tak jak do reklamy.
Dla mnie arthroblock forte bo taki preparat  jadłem przez ostatnie miesiące na stawy może byc największym wałem na rynku ale wg mnie.... działa  ;D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 16, 2011, 00:35:29 »

Offline madmun

« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 16, 2011, 00:41:34 »
No to w takim wypadku do puki będzie działał efekt placebo raz do roku będe jadł te preparaty  ;D
Ze znalezienem podobnch artykułów na temat glutaminy, aminokwasów rozgałęzionych i innych suplementów nie ma najmniejszego problemu. A jednak ludzie nadal je jedzą i w "testach" umieszczanych  na sportowych forach dyskusyjnycb  można znalesc nieraz bardzo pochlebne opinie na temat ich działania. Więc albo naprawdę ludzka psychika potrafi dużo zdziałac w co chyba nie powinniśmy wątpic albo do artykułów i badań  antyreklamowych również powinniśmy podchodzic z dystansem tak jak do reklamy.
Dla mnie arthroblock forte bo taki preparat  jadłem przez ostatnie miesiące na stawy może byc największym wałem na rynku ale wg mnie.... działa  ;D

no właśnie pic polega na pojęciu art. naukowy,
podpisany
podparty badaniami
zrecenzowany

Autor  i po części recenzenci ręczą łbem za takie coś
R.T.F.M

Offline bobas

« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 16, 2011, 00:58:14 »
Zdaje sobie z tego sprawę. Wypadało by wierzyc takim publikacją i nie zamierzam w żądnym wypadku ich podważac . Dobra no więc przyjmijmy glukozamina = sciema za grube miliony.W takim wypadku co możemy kupic nie wybierający się do specjalisty w celu ochrony stawów ?

A co z działaniem innych składników tych bardziej złożonych preparatów jak np. wspomniany przeze mnie arthroblock ?
http://www.ceneo.pl/2244729s

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 16, 2011, 01:34:47 »
dalej się nie dowiedziałem co wspólnego z glukozaminą ma 4flwx? :) Skład...? Hmmm... Postawiliście z chróstem 4flex w jednym rzędzie z glukozaminą twierdząc, że to totalny shit, ale dla mnie z faktu, że produkt A jest shitem wcale nie wynika, że produkt B jest również shitem , pod warunkiem, że nie mają identycznego składu, a 4flex chyba nie ma...

co zaś tyczy się samego artykułu autor niezdrowo podnieca się glukozaminą i na podstawie reklamowego bełkotu usiłuje z glukozaminy zrobić lek nie przyjmując do wiadomości, że jest to suplement sprzedawany w hipermarketach jak inne badziewia; rzecz w tym, że mnóstwo jest tego typu specyfików, które "leczą", "uleczają" itp, a nie są lekami, taki jest język reklamy; czy pijąc Tatrę, Harnasia lub inne badziewie naprawdę czujesz smak przygody, nie - co najwyżej podłej jakości piwo, które zostało stworzone po to, by szybko najebać się w gronie znajomych ;D; czy jak słyszę w telewizji, że środek A "leczy ból głowy", to mam wierzyć w to, że wyleczy mnie z bólu głowy i już nigdy mnie ona nie będzie boleć...? prosty przykład czym jest Ibuprom zatoki? Czy wyleczy zapalenie zatok...? Czy jak pan z reklamy głosi, że preparat X "trafia idealnie w miejsce bólu likwiduje go, nie powodując efektów ubocznych", to mam wierzyć, że ten preparat wchłaniany jest w dużym palcu u nogi (bo tam mnie akurat boli) z pominięciem jelit...? ;D skoro autor artykułu wydał krucjatę glukozaminie, która jest ściemą, to niech wyda krucjatę przeciwko nadużywaniu środków przeciwbólowych, które też niczego nie leczą, a w przeciwieństwie do glukozaminy szkodzą;

kumpel przez uznanego ortopedę sportowego faszerowany był Hyalganem (jedna działka 250 zyla, w serii brał trzy) niby miało działać, pomagać, ale... na kumpla pytanie czy to w ogóle pomaga, czy coś leczy, powoduje jakieś pozytywne zmiany? usłyszał odpowiedź: "Nie szkodzi proszę pana, nie szkodzi" :D.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2011, 01:50:55 wysłana przez crimson »

misio

« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 16, 2011, 07:49:03 »
crimson nie wolno walczyc z firmami farmaceutycznymi ;D. Nie ogladales nigdy filmow ze Stevenem Seagalem? Wiesz ile to sie trzeba bic, zeby z nimi wygrac.
Zamiast 4Flexa, to warto pojesc galaretke i zelatyne, to bedziesz miec to samo zapewne ;D. Kisiel jeszcze dorzuc i bedzie po rowno ;D. L-Karnityna, to taki sam pic na wode jak glukozamina ;D.
Ale jak pomaga, to brac, brac i brac! ;D
bobas, nie stawialbym na jednym miejscu suplementow z aminokwasow, bialek i innych rzeczy z czyms co ma niby regenerowac stawy i kosci ;D.

Offline crimson

• rocznik '89

« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 16, 2011, 07:57:37 »
Zamiast 4Flexa, to warto pojesc galaretke i zelatyne

Ale jak pomaga, to brac, brac i brac! ;D

to też pisałem o galaretkach i żelatynach, czasem pomaga sama świadomość brania czegoś, niezależnie od tego czy cokolwiek to działa, czy nie, znane są przypadki, że od wpływem bardzo silnej sugestii ludzie opijali się wodą albo ujarali się tytoniem ;D

Offline bobas

« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 16, 2011, 09:11:28 »
Napisałem o aminokwasach zeby troche podyskutowac o  o sprzecznosci  badan naukowych z subiektywnymi (albo może i obiektywnymi ) ? odczuciami użytkowników . Bo w sumie troche kiedys czytałem bardziej naukowych artykułów o tym.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 16, 2011, 10:33:18 »
Po części Crimson ma rację, wiele jest suplementów które G... dają. Tzn może inaczej, dają ale nie nam, zwykłym ludziom tylko sportowcom wyczynowym, którzy do osiągnięcia sukcesu potrzebują przebiec np. 100m o 0,01s szybciej czy podnieść 0,5kg więcej na IO. Oni być może zauważą te pozytywne działanie suplementów.
Ale jak zauważył Chrust są różne suplementy. Aminki BCAA to nie jakieś Q10, dobre białko czy węgle złożone to nie to samo co preparaty termo na odchudzanie (tu akurat najlepszy jest Clenbuterol) itd. itd.

Co do samych preparatów na stawy to osobiście przytoczyłem opinie kolegów, którzy to brali i opisałem jak brali, na bobasa to też (chyba) działa. Czy zadziała na dahlie? Być może nie. Nie dowiemy się dopóki nie sprawdzimy. Człowiek w obliczu poważnej choroby zrobi wszystko by sobie pomóc, a najważniejsze to pozytywnie myśleć. Innych nielekarskich metod nie znamy.

Przytoczę wam jeszcze słowa jednego właściciela wielu aptek w moim okręgu:
,,Leki nie maja leczyć, one mają się sprzedawać"

Offline bobas

« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 16, 2011, 11:34:32 »
Pozatym powiniśmy rozgraniczac preparaty które są zwane suplementami albo odżywkami na właśnie suplementy i odżywki  ;D
Dla mnie odżywki to preparaty stosowane w celu uzupełnienia  diety w główne składniki odżywcze  (białka węglowodany , tłuszcze) + można pod to podpiąc aminokwasy bo jak wiadomo z nich skłądają się białka. I suplementy czyli kreatyny , spalacze ,No boostery itp.

Przeanalizujmy BCAA ;D
Ogólnie znaleśc można że aminokwasy rozgałęzione BCAA miedzy innymi poprawiają wytrzymałośc.
Patrząc na skład Bcaa w  jaki sposób to ma mi  pomóc  osiągnąc lepszy czas  w biegu np. na 5km ?  ;D ? Po 10g przed treningiem rozszerzą mi się  płuca albo naczynia krwionośne  będę lepiej dotleniony i wzrośnie mi wydolnośc ? Sądząc po składzie możemy wnioskowac ze jedząc odpowiednią ilośc pełnowartościowych białek w ciągu doby ,dostarczymy wystarczającą ilośc aminokwasów zawartych w Bcaa. No więc definitywna sciema która jednak wg mnie nie skreśla Bcaa i nie powoduje że jest to  h...jowy suplement/odżywka bo np to że jest dobrym antykatabolikiem i cięzko wg mnie podważyc ponieważ jednak zawiera kilka tych najważniejszych aminokwasów, a łatwiej go zjeśc przed porannym bieganiem niż pełnowartościowy posiłek po którym przynajmniej ja musiał bym odczekac.
Ale patrząc na to znowu z innej strony, głownym "transportrem" węglowodanów białek i tłuszczy jak wiadomo jest insulina której nagłe wydzielanie powodują głownie węglowodany. Wiec jak maja się wchłonąc porcja Bcaa której  przyjmowanie zalecane  jest przez producentów na pusty żołądek ?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 16, 2011, 11:34:32 »

Offline madmun

« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 16, 2011, 11:40:56 »
Ale BCAA ma służyć głównie podczas regeneracji..

ale co ta za skoki w bok od niedziałających i gówno dających środków do sprawdzonych i działających ?
R.T.F.M

misio

« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 16, 2011, 11:46:15 »
Shwarc, nie do konca jes tak jak piszesz o poziomie wyczynowym.
Moja osobista Malzonka byla swego czasu, czyli jakies dwa lata temu, na poziomie swiatowym i nigdy w zyciu nie brala kompletnie zadnych odzywek ani suplementow. Nie jest to potrzebne, jesli sie tego nie uzywa po prostu.
Juz wyjasniam o co chodzi: organizm jest w stanie wytworzyc, zregenerowac samemu w 99% to co utraci na podstawie odpowiedniej diety. Jesli zaczynacie dorzucac odzywki i suplementy, to nie musi tego robic, poniewaz nie ma takiej potrzeby. Ale poprzez to traci samodzielnosc i w przypadku braku stosowania tychze okazuje sie, ze spadek mocy jest wprost ogromny.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 16, 2011, 11:55:58 »
A jaki sport uprawiała jeśli można ujawnić tajemnicę?

misio

« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 16, 2011, 12:00:51 »
Taki sam jak ja ;).

Offline bobas

« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 16, 2011, 12:01:42 »
No dobra ma służyc podczas regeneracji ale w opisie jest znacznie więcej o zbawiennym działaniu . Może i służy sam tego nie odczułem bo jak dużo cwicze to mam dobrze zbilansowaną diete i róznicy w regeneracji podczas suplementacji Bcaa jak i bez niej nie zauważyłem . Spójrz na skład bcaa i obojętnie jakiej odżywki białkowej. Jednak przy tych drugich rzadko wspominają o regeneracji

Dla mnie w sportach walki od siły większą role odgrywa  wydolnośc  aerobowa(pomijając myslenie i technike) . Której żaden normalnie dostępny specyfik nie jest w stanie poprawic

Masz 60 minut na edycje postu
Dobra  bede pamietał ;D
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2011, 12:15:08 wysłana przez bobas »

misio

« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 16, 2011, 12:16:16 »
Nie mozna porownywac judo i zapasow z np. karate i tekwondo. To zupelnie inny wysilek fizyczny polaczony z zupelnie innym przygotowaniem wydolnosciowo-wytrzymalosciowym. Zapasnik i judoka bez problemu wytrzymaja treningi karateki, w druga strone tak latwo juz nie jest.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 16, 2011, 12:35:35 »
Judo? jak się udo ;)

Cytuj (zaznaczone)
Dla mnie w sportach walki od siły większą role odgrywa  wydolnośc  aerobowa(pomijając myslenie i technike) . Której żaden normalnie dostępny specyfik nie jest w stanie poprawic
+/- zgadzam się.

Cytuj (zaznaczone)
Nie mozna porownywac judo i zapasow z np. karate i tekwondo. To zupelnie inny wysilek fizyczny polaczony z zupelnie innym przygotowaniem wydolnosciowo-wytrzymalosciowym. Zapasnik i judoka bez problemu wytrzymaja treningi karateki, w druga strone tak latwo juz nie jest.
Ale judoka czy zapaśnik nie muszą wyrzucać w górę przeciwnika kto wyżej. Dla nich ważniejsze jest by ten upadł na plecy, czyli technika. Danych technik nie liczy się na czas wykonania tylko na końcowy efekt. W judo czy zapasach możesz być słabszy na sztandze ale lepszy technicznie i mentalnie to i tak wygrasz walkę. W podnoszeniu ciężarów jak będziesz słabszy w rwaniu to przegrasz bo siłą umysłu sztangi nie podniesiesz. I do tego zmierzam pisząc o pozytywnym działaniu niektórych supli na sportowców wyczynowych.

Offline bobas

« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 16, 2011, 12:42:04 »
Nie porównałem,odniosłem się do wydolnosci tlenowej . Trening karate taekwondo i innych tradycyjnych styli , jest ukierunkowany na rozwój różnych umiejętności "zawodnika" Układy , techniki specjalne "walka, przez  co może byc mniej wymagający kondycyjnie. Ale uwierz mi widziałem kilku naprawdę utytułowanych zapaśników i zawodników mma którzy mieli problem przetrzymac trening trwający 45 minut  (fakt kondycyjny) w klubie zajmującym się tylko i wyłacznie kopaniem i boksowaniem ;) . Przygotowanie pod każdą dyscypline musi byc specyficzne.

misio

« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 16, 2011, 16:43:01 »
Ale judoka czy zapaśnik nie muszą wyrzucać w górę przeciwnika kto wyżej. Dla nich ważniejsze jest by ten upadł na plecy, czyli technika. Danych technik nie liczy się na czas wykonania tylko na końcowy efekt. W judo czy zapasach możesz być słabszy na sztandze ale lepszy technicznie i mentalnie to i tak wygrasz walkę. W podnoszeniu ciężarów jak będziesz słabszy w rwaniu to przegrasz bo siłą umysłu sztangi nie podniesiesz. I do tego zmierzam pisząc o pozytywnym działaniu niektórych supli na sportowców wyczynowych.

Podnoszenie ciężarów też nie polega na tym kto podniesie wyżej ;D.

Co do judo, to nie do końca tak jest, a nawet mocno nie tak.
Zazwyczaj zawodnicy startujący w tej samej kategorii wagowej dźwigają podobne ciężary na siłowni.
Rzucenie kogoś na plecy może być spowodowane wieloma czynnikami: lepiej wykonaną techniką, szybciej wykonaną techniką, siłowo mocniejszą techniką. Czas odgrywa tutaj znaczącą rolę. Zawodnik dużo słabszy fizycznie niż jego przeciwnik praktycznie nigdy z nim nie wygra. Nie ma takiej opcji przy podobnym wytrenowaniu technicznym.

Mi się wydaje, że to o czym Ty piszesz, to już zaczyna się lekko ocierać bardziej o dopping, jak to w podnoszeniu często i gęsto bywa.

Ale uwierz mi widziałem kilku naprawdę utytułowanych zapaśników i zawodników mma którzy mieli problem przetrzymac trening trwający 45 minut  (fakt kondycyjny) w klubie zajmującym się tylko i wyłacznie kopaniem i boksowaniem ;) .

Tak, a wynika to z innej specyfiki danego sportu, choć wydaje mi się mało prawdopodobne, żeby chłopacy z zapasów, judo, czy na poziomie światowym mma- nie wspominam tu o zawodnikach polskich, choć paru jest naprawdę niezłych, gdzie treningi są naprawdę mordercze, nie byli w stanie sprostać 45-cio minutowemu treningowi kondycyjnemu ;).
Wydaje mi się, że na wysokim poziomie przy opcji full contact wydolność może być podobna.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 16, 2011, 17:29:14 »
Zgadza się, czas czy siła się liczy w judo ale nie są mierzone, a mierzony jest jedynie końcowy ich efekt czyli upadek przeciwnika na plecy. Nie ma znaczenia czy technika trwała 0,1s czy 1 sekundę. W sprincie na 100m jest dokładnie odwrotnie. Nie ważne jaką techniką dobiegniesz do mety, ważny jest czas dobiegnięcia. Oczywiście im sport bardziej wytrzymałościowy czy techniczny itd. tym maksymalna siła ma coraz mniejsze znaczenie, a więc i omawiane suple nie będą odgrywały takiej dużej roli, a wręcz mogą zostać pominięte.
W takiej siatkówce, po co podnosić siłę i dynamikę zawodnika by ten nadawał przy serwie prędkość piłki 200km/h jeśli nie będzie ona trafiała w pole? Przecież nie ważne jak ona szybko leci, ważne jest że trafia w boisko choćby leciała tylko połowę tej prędkości.

Powtórzę, w sporcie gdzie większość zależy od siły i dynamiki mięśni przy marginalnym znaczeniu techniki suple są wskazane choćby podnosiły twoje osiągi tylko o 0,01% bo to może się przełożyć w czasie na 0,01s czy 0,5kg. Ja tak uważam.

PS. doping obecnie jest wszędzie, tak samo w judo jak i ciężarach, kolarstwie czy biegach. Z racji tej pomińmy go całkowicie bo to bez sensu się nad tym rozwodzić.