Autor Wątek: [Telefony] Android - nawigacja GPS  (Przeczytany 34779 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzesiek

Odp: [Telefony] Android - nawigacja GPS
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 15, 2019, 20:48:31 »
Cześć.
Napiszcie ,proszę (kto się zna) czy jest możliwe używanie telefonu bez karty sim jako GPS?
Może rozwinę o co mi chodzi.
Mam dwa telefony: Sony z3 compact i Sony zx premium. Kartę sim jedną i nie chcę kupować drugiej. Pomyślałem , żeby w górach jednego z nich używać jako telefonu , a drugiego jako GPS. Możliwe?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 15, 2019, 20:48:31 »

Offline Yatzek

« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 15, 2019, 21:41:51 »
Cześć.
Napiszcie ,proszę (kto się zna) czy jest możliwe używanie telefonu bez karty sim jako GPS?
Może rozwinę o co mi chodzi.
Mam dwa telefony: Sony z3 compact i Sony zx premium. Kartę sim jedną i nie chcę kupować drugiej. Pomyślałem , żeby w górach jednego z nich używać jako telefonu , a drugiego jako GPS. Możliwe?
Tak Grześku, jest to możliwe. Pamiętaj tylko, że na telefonie bez karty musisz mieć mapy offline, wgrane wcześniej przez WiFi. Bo o ile dobrze rozumiem, potrzebujesz nie tylko GPS-a, ale i możliwości nawigowania.
Możesz zainstalować taką aplikację jak Locus i do niej ściągnąć mapy konkretnego rejonu.Podobnie można zrobić z OsmAnd, choć z niego już dawno nie korzystam. Przeszedłem całkiem na Locus-a, trochę się w nim podszkoliłem i teraz nawiguję bez problemu po Polsce, Ukrainie i Izraelu. Aplikacja jest mocno rozbudowana i ma sporo przydatnych opcji.
Wędrówką życie jest człowieka...

Offline Dominik.M

• Tu mnie jeszcze nie było ;).

« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 16, 2019, 02:19:33 »
Mapy offline tak - przygotuj się jednak na konieczność łapania fixa np. przez 3-5 minut za pierwszym razem - dodatkowo telefony Sony mają fatalną opinię jeśli chodzi o działanie i ilość błędów związanych z działaniem GPS, więc najpierw przetestuj to rozwiązanie w okolicy domu.

Offline brad

« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 16, 2019, 08:15:35 »
Dwa lata temu korzystałem intensywnie z Sony Xperia Z5 compact, który jest bezpośrednim następcą twojego Z3 compact i jeżeli chodzi o bebechy niewiele się od niego różni. Stosowałem głównie mapy.cz, sporadycznie online, częściej w trybie offline ściągnięte wcześniej na kartę sd (tryb samolotowy). Zużycie baterii całkiem znośne. Nie było większych problemów z łapaniem fixa (choć to głównie zależy od miejsca, ukształtowania terenu i konkretnej konstelacji dostępnych akurat satelitów).
U mnie ta konfiguracja się sprawdziła i korzystam z niej w kolejnym telefonie.

Offline grendel

« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 16, 2019, 15:12:14 »
Cześć.
Napiszcie ,proszę (kto się zna) czy jest możliwe używanie telefonu bez karty sim jako GPS? (...) Możliwe?

Tak. Pakujesz mapy offline do fona i cieszysz się dłuższą żywotnością baterii. Ale musisz też wiedzieć, że w fonie apetyt na prąd oprócz wyświetlacza i samych bebechów (procesor, ROM, procesy w tle itd.) ma oczywiście również sam program nawigacyjny. A program programowi nierówny. I tak np. AutoMapa żre jak smok a OsmAnd jak zajączek.

Gdy karty SIM masz nieaktywne, dla przyśpieszenia złapania "na zimno" fixa, można zainstalować malutkie apki ze sklepu Play - jak GPS fix czy GPS status. Powinno w jakimś stopniu pomóc.

Offline piechucki

« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 16, 2019, 18:48:54 »
Potwierdzam działanie offline OSM AND. Można dodatkowo włączyć wybudzanie ekranu tylko przy manewrach, co jeszcze ogranicza zużycie energii i wydłuża działanie na jednym ładowaniu.

Offline velka

« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 17, 2019, 10:32:50 »
Licz się z tym, że bez karty nie masz możliwości polepszenia lokalizacji GPS dzięki transmisji danych. Sam GPS w telefonie będzie miał wskazania obarczone dużym błędem. 

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 17, 2019, 10:32:50 »

Offline grendel

« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 17, 2019, 11:55:53 »
Licz się z tym, że bez karty nie masz możliwości polepszenia lokalizacji GPS dzięki transmisji danych...

Transmisja danych przy korzystaniu z nawigacji off line nie ma miejsca. Zapewne miałeś na myśli lokalizowanie odbiornika przez stacje BTS.

Nie jest to konieczne (tj. sygnał telefonii ze stacji BTS) dla prawidłowego działania nawigacji. Są tereny nie pokryte w ogóle zasięgiem telefonii a nawigacja ma się bardzo dobrze i wcale nie musi być niedokładna. Przykładami takich terenów są interior Islandii, olbrzymie obszary Kanady w sporej odległości od głównych dróg, pustynie, rozległe tereny górskie itp.

Tutaj znaczenie może mieć (i zapewne ma) ma jakość, rodzaj, czułość użytego modułu GPS wraz z jego oprogramowaniem, które to są różne i różnie się zachowują w różnych modelach telefonów.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2019, 12:26:22 wysłana przez grendel »

Offline velka

« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 17, 2019, 13:02:20 »
No tak, bardziej rozwinąłeś to o czym myślę. W telefonach moduły GPS nie są najwyższych lotów, szczególnie Sony. W swojej pracy mgr między innymi porównywałem pomiary z Sony M4 Aqua z Huawei P8 Lite i chińczyk wypadał o wiele lepiej. Tak jak piszesz, transmisja danych programowo przez api poprawia wskazania GPS. Według badań jakie robiłem w Tatrach to dosyć znacząco.

Offline Grzesiek

« Odpowiedź #84 dnia: Styczeń 19, 2019, 08:22:44 »
Córka ma samsunga s7.  Zawsze się mogę zamienić. Czy ten telefon ma lepszy odbiornik GPS ?

Offline Yatzek

« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 22, 2019, 13:56:11 »
Znane mi Samsungi - telefony i tablety mają bardzo dobre odbiorniki GPS. Te najnowsze tym bardziej.
Ale przetestuj Sonego po okolicy, bo najprawdopodobniej on Ci wystarczy.
A czy to będzie Samsung czy Sony, na dłuższą wędrówkę dobrze mieć dodatkowo powerbank, bo jeśli będziesz używał nawigacji z włączonym ekranem, to procenty z baterii szybko będą schodzić.
Wędrówką życie jest człowieka...