Autor Wątek: [Szpej] Wybór raków do lodu, mikstu i drytoolingu  (Przeczytany 24004 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline semow

Odp: [Szpej] Wybór raków do lodu, mikstu i drytoolingu
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 26, 2014, 12:11:37 »
Przód trzyma się na rancie, pasek służy do zabezpieczenia przed spadnięciem.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 26, 2014, 12:11:37 »

Offline chmurek

« Odpowiedź #76 dnia: Marzec 26, 2014, 14:35:12 »
 Semow prosze Cie , to wiem doskonale   ;D. Pytanie czy podczas czynnosci skalno -lodowych siedzi na tyle mocno ze nie ma z tym mocowaniem problemow (spadanie , zsuwanie  ) ?

Offline aro5406

« Odpowiedź #77 dnia: Marzec 26, 2014, 18:42:23 »
Co do tej blaszki, to takie rozwiązanie ma jeszcze jeden plus. Po odcieciu jak Ci rak zejdzie z buta to Ci nie spadnie z kostki.

W takim przypadku faktycznie szybciej założy sie takiego raka względem półautomatu, w przypadku oryginału już nie. Czy jednak taka ingerencja jest bezpieczna ? No bo w końcu producent po coś tą cholerną blaszkę dodał. Mam jakieś mieszane odczucia do tego. Wy sobie poobcinaliście te blaszki ?? Bo odciąc łatwo a wrócić do oryginału już chyba niemożliwe. No i skoro to taki dobry patent to dlaczego ta blaszkę nadal montują producenci w wielu modelach raków ?

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 26, 2014, 19:12:24 »
No bo w końcu producent po coś tą cholerną blaszkę dodał.
ale wielu nie daje

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

Offline semow

« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 26, 2014, 21:08:36 »
Co do tej blaszki, to takie rozwiązanie ma jeszcze jeden plus. Po odcieciu jak Ci rak zejdzie z buta to Ci nie spadnie z kostki.

W takim przypadku faktycznie szybciej założy sie takiego raka względem półautomatu, w przypadku oryginału już nie. Czy jednak taka ingerencja jest bezpieczna ? No bo w końcu producent po coś tą cholerną blaszkę dodał. Mam jakieś mieszane odczucia do tego. Wy sobie poobcinaliście te blaszki ?? Bo odciąc łatwo a wrócić do oryginału już chyba niemożliwe. No i skoro to taki dobry patent to dlaczego ta blaszkę nadal montują producenci w wielu modelach raków ?
Nasze doświadczenie jest takie że z blaszką jest większa szansa zgubić raka niż bez blaszki. W moich G14 wywaliłem blaszkę.

Semow prosze Cie , to wiem doskonale   ;D. Pytanie czy podczas czynnosci skalno -lodowych siedzi na tyle mocno ze nie ma z tym mocowaniem problemow (spadanie , zsuwanie  ) ?
To możesz organoleptycznie sprawdzić na swoich butach - jak dobrze siedzi ramka na rancie to dobrze siedzi. Poza tym j.w.

Offline madmun

« Odpowiedź #80 dnia: Marzec 27, 2014, 01:20:22 »

A bóg wie,
Petzl nie robi,
Przemek w grudniu robił zjazdy po raka, Groszkowi też spadał..
No generalnie jak spadnie, to mają blaszkę pętla jest o wiele dłuższa i mamy większą dziurę z taśmy..
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline aro5406

« Odpowiedź #81 dnia: Marzec 27, 2014, 18:22:04 »
Na chłopski rozum rzecz biorąc masz racje. Kumpel ma vasaki Petzla własnie bez tej blachy. Hmmm, wypróbuje niebawem to rozwiązanie :)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #81 dnia: Marzec 27, 2014, 18:22:04 »

Offline uysy

« Odpowiedź #82 dnia: Marzec 27, 2014, 18:39:13 »
Producent miał coś w zamyśle robiąc/zostawiając blaszkę. Jeżeli blaszka jest, to nie należy jej ruszać. A jeżeli już ktoś przeżyje wypadek, a wyciął blaszkę, to nie dostanie ani grosza z ubezpieczenia (sytuacja analogiczna do lonży ferratowej własnej roboty).

Jeżeli chodzi o wybór raków, to w 99% wyboru zalecam półautomaty.

Online Pablo666

« Odpowiedź #83 dnia: Marzec 27, 2014, 19:31:29 »
To najlepiej nabyć raki już bez tej blaszki ;)
Całe życie z wariatami....

Offline semow

« Odpowiedź #84 dnia: Marzec 27, 2014, 20:28:11 »
Osobiście to wolę jednak ryzykować utratę ubezpieczenia niż utratę raka i wypadek przez to. I do tego obstawiam że jeżeli ubezpieczyciel by podnosił taki argument to byłby w dość łatwy sposób do obalenia. Podobnie jak mityczny problem naklejek na kasku.

Offline aro5406

« Odpowiedź #85 dnia: Marzec 27, 2014, 21:39:48 »
Racje pewnie macie oboje a mi została zagwozdka ;). Tak czy inaczej wypróbuję tę opcję semowa ale na razie bez pozbywania sie blachy.

Offline petelicki

« Odpowiedź #86 dnia: Marzec 28, 2014, 09:01:12 »
Cytuj (zaznaczone)

Uysy, a dlaczego zalecasz półautomaty? Juz kilka razy się spotkałem z takim stwierdzeniem i z chęcią posłucham Twojej argumentacji.
"Kto nie maszeruje ten ginie."

Offline aro5406

« Odpowiedź #87 dnia: Marzec 28, 2014, 18:06:23 »
Mnie wcale nie dziwi, że Uysy je zaleca. Po prostu dobrze będzie ''siedział '' chyba na każdym bucie z rantem z tyłu bez znaczenia jeśli chodzi o przód buta, natomiast w przypadku automatów tak kolorowo już nie ma. W dodatku zakłada się je równie szybko a przypuszczam że nawet szybciej od atomatów z blachą.

Offline madmun

« Odpowiedź #88 dnia: Marzec 28, 2014, 22:09:00 »
Cytuj (zaznaczone)

Uysy, a dlaczego zalecasz półautomaty? Juz kilka razy się spotkałem z takim stwierdzeniem i z chęcią posłucham Twojej argumentacji.

No i przy kupnie nowych butów, nie musisz koniecznie szukać pod automaty....
R.T.F.M

Offline semow

« Odpowiedź #89 dnia: Marzec 28, 2014, 22:12:33 »
W sumie to chyba jest trochę moda z Alp, u nas nie ma takiego musu do używania lekkich butów pod półautomat typu Trango.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #89 dnia: Marzec 28, 2014, 22:12:33 »

Offline madmun

« Odpowiedź #90 dnia: Marzec 28, 2014, 22:18:19 »
W sumie to chyba jest trochę moda z Alp, u nas nie ma takiego musu do używania lekkich butów pod półautomat typu Trango.

wygoda raczej, no i tam latem zaczynasz od ścieżki kamienistej, potem lodowiec itd. ciężko popierdalać w ciężkich butach tam a u nas albo śnieg, albo lód albo schody
R.T.F.M

Offline góral świętokrzyski

• www.korbol.prv.pl

« Odpowiedź #91 dnia: Marzec 29, 2014, 06:31:25 »
blaszke mozna wsadzic pod sznurowadła i nie wycinac jej

od kilku lat DT-owo wspinam się na 20 metrowe skałki lub betonki bez pasków wogle

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

« Odpowiedź #92 dnia: Marzec 29, 2014, 08:45:56 »
Cytuj (zaznaczone)

No i przy kupnie nowych butów, nie musisz koniecznie szukać pod automaty....
jak dla mnie to półautomat za mocno sprężynuje, odbija od lodu :P
automat jest sztywniejszy
ale ja mało co używałem, więc to może być mylne wrażenie

jak dla mnie to automaty są wygodniejsze i zajmują trochę mniej miejsca w plecaku

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

Offline semow

« Odpowiedź #93 dnia: Marzec 29, 2014, 09:21:08 »

wygoda raczej, no i tam latem zaczynasz od ścieżki kamienistej, potem lodowiec itd. ciężko popierdalać w ciężkich butach tam a u nas albo śnieg, albo lód albo schody
W Alpach uzasadniona wygoda, u nas jak dla mnie już niekoniecznie - czyli moda.
Chyba że na kilka dróg na wiosnę, kiedy musisz ciężkie buty z rakami na podejście wziąć.

Offline aro5406

« Odpowiedź #94 dnia: Marzec 30, 2014, 23:19:01 »
No i stało się...po sprawdzeniu w terenie wywalam tą blachę na amen. W moim przypadku raki pracują lepiej bez tej blachy, którą wsadziłem pod sznurówki. W przypadku kiedy jest blacha często bywało , że wpływała ona na przedni pałąk pod wpływem ruchu nogi/kostki. Jako, że blaszka nie jest na stałe umocowana na środku pałąka, więc  ma mozliwość przesuwu  pod wpływem dużych obciążeń. Powodowało to nieraz delikatne ale zauważalne przesunięcie czubka buta względem pałąka. Po pominieciu tej blachy but siedzi w raku jak ta lala i nic kompletnie się nie dzieje niezależnie od tego jakim poddam go obciążeniom przy chodzeniu.

Offline christo

« Odpowiedź #95 dnia: Styczeń 23, 2015, 13:25:11 »
Chmurek i kupiłeś te LYNXy ? jak Ci sie sprawdzają ?  w cenie nizszej o ponad stówe są Cassin C14 - co prawda deko mniej konfigurowalne ale też tańsze
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2015, 13:41:00 wysłana przez christo »

Offline chmurek