Autor Wątek: [Szpej] Wybór raków do lodu, mikstu i drytoolingu  (Przeczytany 23977 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline semow

Odp: [Szpej] Wybór raków do lodu, mikstu i drytoolingu
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 09, 2014, 08:32:02 »
Lycan

Ref. No. Version 
3I834A semiautomatic 1060 g
3I835A automatic 1030 g

Nuptse Evo

Ref. No. Version 
3I843A classic 945 g
3I844A semiautomatic 1000 g
3I845A automatic 995 g

Z wagą niestety szału nie ma.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 09, 2014, 08:32:02 »

Offline petelicki

« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 09, 2014, 08:44:54 »
Fajne te Lycany. W każdym bądź razie cena jest całkiem miła jak na taki bardziej techniczny model. Te przednie zęby dzięki profilowi T są połączeniem zębów pionowych i poziomych.
"Kto nie maszeruje ten ginie."

Offline madmun

« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 09, 2014, 09:11:43 »
Fajne te Lycany. W każdym bądź razie cena jest całkiem miła jak na taki bardziej techniczny model. Te przednie zęby dzięki profilowi T są połączeniem zębów pionowych i poziomych.

Centa niczym nie powala, a nawet jest taka se, rzekłbym że jak na pierwszy model to cena wysoka
bez żadnego promo Sarkeny można kupić w tej cenie lub http://sport.popina.pl/petzl-sarken-ll-p-415.html ..
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline ulic

« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 10, 2014, 12:07:04 »
Jak już jestesmy przy nowościach to:

EDELRID BEAST:
Połączenie aluminiowego korpusu i stalowych przednich zębów

•Przednie zęby zostały wykute, dzięki czemu jeszcze lepiej spisują się podczas wspinaczki w lodzie
 •Wymienne zęby przednie, możliwość zamontowania pojedynczego zęba.
 •Zapięcie automatyczne  i półautomatyczne, oba rodzaje zaczepów w komplecie
 •Łatwa regulacja, pozwalająca na założenie raków także na większych butach
 •Anti-boty w komplecie
 •Waga: 962 g
Cena: 799

Przędnie zęby wyglądają na profil T, chyba już wiekszość firm wypusciła takie raki.
Połączenie pionowego i poziomego kształtu zęba naprawde jest takie dobre ?

Offline madmun

« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 10, 2014, 12:08:21 »
mi pionowe zęby teraz czesały trawy ...   
R.T.F.M

Offline semow

« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 10, 2014, 13:47:11 »
Wydaje mi się że to są dosyć popularne rozwiązania w rakach kupowanych pod kątem łatwego wspinania "alpejskiego", czyli stromy i twardy śnieg, lód, łatwe pasaże mikstowe.
I te edelridy podejrzewam mają podobne zastosowanie.
Masakra, że praktycznie 90% konstrukcji samego raka z alu, a taka waga...

trzeba natomiast przyznać że śliczne są :)

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 10, 2014, 15:33:25 »
wg mnie przy twardym lodzie przednie zęby szybko złapią luz albo przednia ramka popęka

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 10, 2014, 15:33:25 »

Offline knurek

« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 10, 2014, 16:01:21 »
Masakra, że praktycznie 90% konstrukcji samego raka z alu, a taka waga...
Tutaj ważą "trochę" mniej :)
http://wspinanie.pl/2013/12/beast-lite-marka-edelrid-wprowadza-lekkie-i-wszechstronne-raki-do-alpinizmu/

Offline semow

« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 10, 2014, 17:30:53 »
No to już zmienia postać rzeczy, robi się sensownie

Cytuj (zaznaczone)
Beast Lite – marka Edelrid wprowadza lekkie i wszechstronne raki do alpinizmu

Maksymalna wydajność przy minimalnej wadze – to najkrótsza charakterystyka nowych raków marki Edelrid, które pojawią się na rynku w sezonie 2014. Beast Lite to uniwersalne raki o szerokim zakresie zastosowania – od trekkingów w stromym terenie, aż po wspinaczkę w lodzie lub w terenie mieszanym i skalnym. Unikalna kombinacja materiałów sprawia, że ​​model ten jest najlżejszą propozycją na rynku na naprawdę stromy teren.

raki-beast-lite-edelrid

Beast lite łączą najlepsze z dwóch światów: lekkość aluminiowych konstrukcji z agresywnością i wytrzymałością raków ze stali. Innowacyjne połączenie aluminiowego korpusu i kutych, stalowych, przednich zębów tworzy lekką konstrukcję o doskonałych cechach użytkowych pozwalających na zastosowania w stromym lodzie i skale. Taka konstrukcja i specyficzne wykorzystanie materiałów jest rynkową nowością w tej dziedzinie zastosowania.

Ze względu na kształtowanie geometrii ramy w technologii 3D, design umożliwił uzyskanie niskiej wytrzymałej i stabilnej konstrukcji.  Możliwe stało się tym samym zastosowanie cieńszych materiałów bez uszczerbku dla trwałości –  Beast Lite jest aż do 60% lżejszy niż niektóre obecnie dostępne modele przeznaczone do podobnych zastosowań. Raki rekomendowane są do pionowej i lekko przewieszonej wspinaczki i alpinizmu w lodzie i terenie mieszanym. Raki nie są przeznaczone do długotrwałego  używania w terenie czysto skalnym

Raki można ustawić w konfiguracji monopoint a ponadto, w zestawie oprócz podkładek zapobiegających gromadzeniu się śniegu pod podeszwa, znajdziemy także wiązanie automatyczne i półautomatyczne, które możemy łatwo zamieniać w zależności od preferencji.

Waga: 680g
Rozmiar:  EUR 34-48
Certifikaty: EN 893
Szybka i łatwa konwersja do monopointa
Zmiana system wiązania z automatu do półautomatu (oba wiązania w zestawie)
Anti-bot‘y włączone do zestawu

Online Pablo666

« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 10, 2014, 23:20:08 »
Kurde po tym jak moje Raki Ederlida poszly na zlom w ramach rekamacji ( rozwalona regulacja, parciejaca guma antisnowow) jakos mam mieszane uczucia co do tej marki.
Całe życie z wariatami....

Offline Schredis

« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 25, 2014, 09:39:11 »
Podepnę się pod ten temat  :). Potrzebuję raków do wszystkiego, od jakiś spokojnych trekingów zimą, przez bardziej ambitne wspiny do sporadycznego używania do skituringu. Chciałbym, żeby były typu: "wysusz, naostrz, wrzuć do szafy", opcjonalnie, żeby można było je wykorzystać do jakiegoś lodu :D. Mogą być wszystkie mocowania, ale najsensowniej wydaje mi się zainwestować w automatyczne. 

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 25, 2014, 09:56:07 »
chyba nie ma takich :D
ja mam trzy pary do tego ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2014, 10:54:06 wysłana przez andy »

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

Offline semow

« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 25, 2014, 10:31:59 »
Bardziej ambitne wspiny to rozumiem tak od M6 w górę? ;)

Offline Schredis

« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 25, 2014, 10:38:07 »
M6? Czy to oznacza, że nie dość, że się wspinasz to jeszcze w przewieszeniu?  ;D Nie, raczej chodziło mi o jakieś klasyczne szczyty tatrzańskie ewentualnie alpejskie  ;)

Offline semow

« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 25, 2014, 11:01:16 »
To normalne 12-zębne, z poziomymi zębami atakującymi będą ok.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 25, 2014, 11:01:16 »

Offline Schredis

« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 25, 2014, 21:45:43 »
Automaty? Rozumiem, że jedyna słuszna firma na G czy może te black diamondy?

Offline chmurek

« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 25, 2014, 21:58:38 »
Najlepiej jakbys pomierzyl , a co do firmy kazda ma swoich zwolennikow jak i przeciwnikow  . Ja zlego slowa nie dam powiedziec o BD Sabretooth , jak i o Serac Pro i te smialo moge Ci polecic . NIe rozpadaja sie , nie " tracą" jakos specjalnie do tej pory , dobre antysnowy , regulacja .

A jak juz , korci mnie kupic cos z pionowymi zabami , na oku  :

- Grivel G14
- Petzl Lynx
- Grivel Rambo 4

Uzywa ktos w/w ? Jakos ciagnie mnie do Lynxow jak maja sie te zmienne mocowania ?

Offline aro5406

« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 25, 2014, 21:59:06 »
Niekoniecznie automaty, półautomaty nie bedą gorsze a bardziej uniwersalne względem buta oczywiście. Nie każdy model automata automatycznie pasuje do każdego buta przystosowanego pod tego typu raki. Reszta to tak jak semow powyżej napisał. Jeśli miałbym wybierać firmę to albo Grivel albo Petlz. BD oceniam jako gorsze.

Offline semow

« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 25, 2014, 22:20:30 »
Automaty zakłada się szybciej i wygodniej, po obcięciu blaszki z przedniej ramki. Ale półautomat trzyma się też dobrze.
Klasycznych raków turystycznych (12z z płaskimi przednimi) jest od groma, poza kwestią dopasowania i pojedynczymi przypadkami awarii (CT, BD z nierdzewki) niewiele się różnią. Przejrzyj sobie tekst Bartka, porusza parę istotnych niuansów: http://outdoor.org.pl/?p=473

chmurek co masz na myśli z tym "jak się mają"? możliwość zmiany na półautomat jest super jeśli potrzebujesz używać lżejszych butów. Ale używałem tylko g14, o lynxach mogę powiedzieć tyle co obejrzałem u kolegów.

Offline Schredis

« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 25, 2014, 22:32:01 »
Wielkie dzięki! W takim razie wezmę buty i idę sprawdzić do sklepu. Obie pary, tak na wszelki wypadek  ;)

Offline aro5406

« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 25, 2014, 23:04:49 »
semow o jakim ''obcięciu blaszki " piszesz ? Masz na mysli tę od przedniego pałąka, przez którą  przechodzi taśma przy zapinaniu ?

Offline chmurek

« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 25, 2014, 23:25:27 »
chmurek co masz na myśli z tym "jak się mają"? możliwość zmiany na półautomat jest super jeśli potrzebujesz używać lżejszych butów. Ale używałem tylko g14, o lynxach mogę powiedzieć tyle co obejrzałem u kolegów.

Wlasnie te mozliwosci sklaniaja mnie ku Lynxą  , G14 jest mi znany (pozytywnie) , Rambo wcale  . A jak sie maja w sensie ze jednak nie jest to mocowane na stale , jak z trwaloscia , luzami itp ? Nie lata , nie wyskakuje , nie przesuwa sie toto przy zmianie jednego mocowania na drugie  , tak lopatologicznie piszac ? Boje sie , ze po kupnie okaze sie iz co do "wszystkiego" to do niczego .

Offline semow

« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 26, 2014, 06:56:44 »
semow o jakim ''obcięciu blaszki " piszesz ? Masz na mysli tę od przedniego pałąka, przez którą  przechodzi taśma przy zapinaniu ?
Tak. Wtedy taśmę zabezpieczającą masz tylko dookoła kostki.

Nie lata , nie wyskakuje , nie przesuwa sie toto przy zmianie jednego mocowania na drugie  , tak lopatologicznie piszac ? Boje sie , ze po kupnie okaze sie iz co do "wszystkiego" to do niczego .
Zmieniasz przednie ramki. Nie ma co latać. Nie słyszałem żeby ktoś narzekał. Cassin też już robi taki system.

Offline madmun

« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 26, 2014, 07:58:09 »
Co do tej blaszki, to takie rozwiązanie ma jeszcze jeden plus. Po odcieciu jak Ci rak zejdzie z buta to Ci nie spadnie z kostki.
R.T.F.M

Offline chmurek

« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 26, 2014, 11:22:17 »
A jak jest wlasnie z trzymaniem raka bez przewijania tasmy przez palak tylko na kostce ? Siedzi dobrze  ?