Autor Wątek: [Buty wysokie] Scarpa Mont Blanc GTX  (Przeczytany 42602 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Przemek

Odp: [Buty wysokie] Scarpa Mont Blanc GTX
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 09, 2012, 13:12:29 »
Strona scarpa.co.uk daje fajną możliwość porównania butów. Są tam oceny producenta do jakich zastosowań dane buty nadają się najlepiej.

Jorases mają insulated. Nie wiem gdzie znalazłeś że performance. Ale mimo tego nie sądzę żeby miały tą samą termikę co Mont Blanc. Gruba skóra w mont blanc też wspomaga termike, a przez siatex w Jorases ciepło będzie szybciej uciekać.

Edit: Jest jeszcze lepiej niż myślałem: Scarpa international uważa, że w Jorasses jest insulated, a scarpa uk, że performance  ;D

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 09, 2012, 13:12:29 »

Offline rytmar

« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 09, 2012, 13:21:18 »
- jorasses mają performance comfort
No to mnie zaskoczyłeś :) Poprzednie Jorasses były ocieplane Durathermem i te nowe również - podobnie jak Mont Blanc.  Poprzednia para Summit/Jorasesses różniły sie w zasadzie materiałem góry: skóra/syntetyk. Teraz w zestawieniu z Mont Blanc jest podobnie: materiał zewnętrzny, nieco niższa cholewką i przez to niższa waga.
Rzeczywiście na stronie brytyjskiej jest Performance, ale na oficjalnej mamy Insulated (Duratherm) i ja też takie widziałem:
http://it.scarpa.net/prodotti/tech-mountain/jorasses-pro-gtx/
cześć i czołem

Offline semow

« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 09, 2012, 13:28:14 »
No to można przy tym chyba zostać. Ale fakt że cieńszy materiał zewnętrzny też wpłynie na termikę.

Offline Przemek

« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 09, 2012, 13:30:51 »
Raczej musi być tam ten insulated, bo performance + siatex to będzie but na lato.

Offline semow

« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 09, 2012, 13:36:31 »
Bez przesady, w sumie patrząc na normę (jaka by nie była) to różnica widoczna w hanwagach nie jest aż taka duża. Wychodzi na to, że performance też ma jakieś właściwości grzewcze.

Offline rytmar

« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 09, 2012, 13:47:31 »
Ale fakt że cieńszy materiał zewnętrzny też wpłynie na termikę.
Pewnie wpłynie, bo but z grubej skóry sam w sobie potrafi być mocno ciepły. Ja jednak zmieniłem Cumbre na Freney (ówczesna nazwa Jorasses na rynek UK) bo te drugie są zdecydowanie lżejsze. Moja zimowa wspinaczka to w zasadzie głównie lodospady, więc krótkie wyciągi i krótkie stanie - nie marzną mi nogi. Na Alpejskie lato termika Jorasses jest, jak dla mnie wystarczająca, a lekkość na nogach w porównaniu do Cumbre, daje zadowolenie i mniejsze zmęczenie po kilku godzinach zapierd...
W tamtym roku używałem moich syntetycznych, ocieplanych butów przy minus 24 stopniach Celsjusza w Karkonoszach (treking) i nie zmarzłem, ale wiadomo góry niewysokie, więc tempo marszu duże. W wyższe góry, na takie temperatury nie brałbym Jorasses.
Na wyższe góry mam cieplejsze buty.
cześć i czołem

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 09, 2012, 13:47:31 »

Offline Przemek

« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 09, 2012, 13:48:31 »
Performance + siatex to takie Trango S Evo. Niektórzy w tym atakują zimę, ale raczej to nie jest but typowo zimowy.

P.S Chociaż między tymi a tymi nie ma żadnej różnicy w normie  ;D

Offline rosowka

« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 09, 2012, 14:05:55 »
a wysokość cholewki jest podobna? Czy niższe są?

Nie patrzyłem na nie pod tym kątem więc dokładnie nie wiem, ale nie czułem różnicy pomiędzy modelami więc jak są różnice wysokości to minimalne. Po założeniu np. Hanwag Zentauri od razu było czuć, ze but jest wysoki, nawet za bardzo jak dla mnie bo obcierał piszczel.

Offline Edwinz0r

« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 10, 2012, 17:37:43 »
Zrodziło się dość duże zainteresowanie tymi butami, więc mimo tego, że chciałem poczekać jeszcze jedną zimę skleiłem kilka słów:

Użytkowanie:
Buty zakupione w grudniu 2010 roku. Zdecydowałem się na Scarpy z kilku przyczyn, buty tej firmy pasują mi na stopę (bardzo pozytywnie przechodziłem trekkingowe Scarpy Nepal), są tańsze niż odpowiadające im La Sportivy Nepal Evo. Nie bez znaczenia był też fakt, że udało mi się na nie uzyskać jeszcze trochę zniżki. Poszukiwałem buta na zimowe Tatry oraz na letnie wyjazdy w Alpy. Celowałem w buty, które miały zapewnić komfort w dość szerokim zakresie - letnie podejścia pod lodowiec, turystyka lodowcowa, łatwe "wspinaczki" w lodzie oraz typowo zimowe zastosowanie tatrzańskie. Taki zakres moim zdaniem wymusza pewne cechy buta:
- powinien być lekko ocieplony, ale koniecznie nie za ciepły! (raczej stopy nie marzną mi zbyt łatwo) - przez to odpadły Scarpa Cumbre;
- powinien posiadać dobrą amortyzacje - przydatne w podchodzeniu i schodzeniu po alpejskich piargach;
- powinien posiadać sensowną ruchomość w kostce (przód - tył) - imho, równie istotne przy podchodzeniu i zejściach.

Na dalszą część testu Edwinz0ra zapraszamy na portal:
[Buty wysokie] Scarpa Mont Blanc GTX
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2012, 18:41:42 wysłana przez crimson »

Offline Przemek

« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 10, 2012, 21:47:59 »
A mógłbyś go zważyć? Podobno producent mocno kantuje na wadze. Wcześniej dobrze wysusz ;D

Offline aro5406

« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 10, 2012, 22:18:07 »
Jakim dokładnie środkiem, woskiem impregnujesz te buty ??

Offline Edwinz0r

« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 11, 2012, 09:26:41 »
Jakim dokładnie środkiem, woskiem impregnujesz te buty ??
Dokładnie takim:
http://www.jackson-sports.com/Models.aspx?ModelID=160
Kupiony w himalsportcie (kosztuje u nas chyba 29 zł).

A mógłbyś go zważyć? Podobno producent mocno kantuje na wadze. Wcześniej dobrze wysusz ;D
Kiedyś go warzyłem i wyszło niecałe 1,1 kg (roz. 44), ale waga na której to było robione nie była dość reprezentatywna. Co do podawnej przez producenta wagi, to kiedyś na stronie było 920 gr (roz. 42) teraz już jest 1000 gr (roz. 42 2/3). Ta zupdate'owana waga jest realna.

Offline semow

« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 11, 2012, 18:16:04 »
Dziękujemy za obszerny tekst :) wychodzi z tego, że taki bucik, jak alternatywa dla EVO, jest dosyć sensowny - w sumie fajnie, bo scarpy chyba są bardziej dostępne u nas w sklepach.

Offline Edwinz0r

« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 11, 2012, 20:18:29 »
Na pewno wyjściowo są trochę tańsze i pasują na nieco inną stopę (kumpel kupił LS, bo stwierdził, że Blanci mu nie pasowały). Z resztą konkurencja klientom zawsze wychodzi na zdrowie.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 11, 2012, 20:18:29 »

Offline rosowka

« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 23, 2012, 15:19:01 »
Witam

Nietypowa prośba :)

Czy ktoś mieszkający w Warszawie i okolicach ma buty Scarpa Mont Blanc rozmiar 45? Mam okazję kupić takie buty, ale przez interent więc nie mam jak przymierzyć. W sklepach warszawskich nie ma tego rozmiaru.

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

Marcin

Offline Sonsiad

« Odpowiedź #66 dnia: Luty 16, 2013, 10:00:00 »
Witam,

czy ktoś z Was ma porównanie butów Sacarpa Mont Blanc GTX z Jorasses GTX ?
Chodzi o termikę. W których w w zimie w Tatrach będzie cieplej na stanach? :)

Z góry dzięki za info:)

Offline janek0175

« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 23, 2013, 18:49:24 »
Kupiłem te buty wybierając i mierząć pomiędzy:
- Salewa Blackbird GTX
- AKU SL PRO LTR II
- Lowa Silberhorn GTX
- Scarpa Mont Blanc GTX
Najwygodniesze były buty Salewy, później Scarap i ostatecznie wybór padł na nie. problem miałem z numeracją, normalnie noszę 43 a tutaj musiałem mieć 45.
W lutym tego roku byłem na kursie zimowej turystyki wysokogórskiej w Murowańcu i muszę powiedzieć, że buty spisały sie doskonale.
Jedyne do czego można się przyczepić to lekka wilgoć z pocenia się nogi która bardzo wolno wysycha. Sprawdzałem dla porównania zawilgocenie butów innych uczestnikw kursu i był tam taki sam problem, a nawet o wiele większy w butach innych marek.

Offline thorgal

« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 12, 2013, 22:12:20 »
mając do wyboru Scarpy Phantom Guide, Scarpy Mont Blanc i Hanwagi Zentauri, które wybralibyście?
Przeznaczenie: kaukaz, alpy - lato, tatry - zima

Offline aro5406

« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 12, 2013, 22:43:41 »
Wszystkie wymienione modele się sprawdzą w górach i warunkach o jakich piszesz. Cała reszta to kwestia indywidualna a więc przypasowanie buta do nogi, trzymanie, waga, wygląd no i wreszcie zasoby finansowe. Buty reprezentują porównywalny poziom. Dobre recenzje zbiera Scarpa Mount Blanc bo tez stosunkowo sporo ludzi ich używa min mój znajomy, który bardzo sobie je chwali ( tyle , że większośc swoje chwali ). Najlepiej byłoby osobiście poprzymierzać i pochodzić w takich butach w sklepie i sam się przekonasz.

Offline madmun

« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 13, 2013, 10:19:22 »
Scarpy Phantom Guide, Scarpy Mont Blanc
st
Mierzyć, mierzyć i wybrać co lepiej leży,
Mi np. Phantom w ogóle nie siedzi ...ani Guide ani Ultra...za Mont Blanc super!,

Wszystkie się nadadzą na te warunki !
R.T.F.M
outdoor to nie rurki z kremem

Offline thorgal

« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 13, 2013, 18:15:40 »
od miesiąca łażę po sklepach... z przymiarką mam problem bo:
1. normalnie chodzę w 46 ... przymierzając 47 mam minimalnie luzu, 48 troszkę przy duże ... ale znaleźć w Polsce 48 to hardcore... 47,5 byłoby idealne tylko, że... nie ma 47,5 w produkcji  ::)
2. w Polsce centralnej znaleźć sklep z butami wysokogórskimi to spora sztuka... znaleźć jeszcze sklep z rozmiarami powyżej 45 to nie lada wyzwanie...

Odpowiadając semow: bardziej do turystyki. Zakładam, że buty będą wykorzystane na Kaukazie i w Alpach latem. Poza tym polskie góry zimą.

W wielu wątkach było napisane, że La Sportivy są węższe od innych butów. Przyznam, że przymierzając czy Extreme czy EVO w rozmiarach 47-48 choć na długość były w miarę ok to nie ogarniałem tego buta. ;D Zero czucia, miałem wrażenie, ze ma zbyt dużą objętość w stopie.  ;D Hanwagi 48 leżały mi najlepiej ale but jest po prostu wielki i mega masywny. Zostawiam go jako ostateczną opcję. Tęgość Scarp i Salew mi odpowiada (a mam wąską stopę). Niestety 47 wydaje mi się mają troszkę za mało luzu. Numeru 48 ani Phantomów ani MB w Polsce nigdzie nie znalazłem :-[  Salewy odrzuciłem po przeczytaniu dość krytycznych wypowiedzi na forum.
Jeszcze co do porównania MB i Phantomów. Niby wszyscy piszą, że mają to samo kopyto ale porównując rozmiary 47 minimalnie więcej luzu czułem w Phantomach.

Offline semow

« Odpowiedź #73 dnia: Czerwiec 12, 2013, 22:03:52 »
Scarpy Phantom Guide, Scarpy Mont Blanc
st
Mierzyć, mierzyć i wybrać co lepiej leży,
Mi np. Phantom w ogóle nie siedzi ...ani Guide ani Ultra...za Mont Blanc super!,

Wszystkie się nadadzą na te warunki !
Przymierzyłem sobie wreszcie Mont Blanci. Trochę mam problem z językiem, bo widzę że nie tak łatwo go ułożyć. Chyba kwestia wprawy i eksperymentowania. Bardzo fajnie rozwiązana kostka, wstawka z miękkiego materiału w zgięciu daje dużą ruchliwość. "Rocker" podeszwy też ok.
Cenę mogę mieć 150 zł wyższą niż N. Extreme. W gruncie rzeczy spora różnica w termice, in minus dla Scarpy będzie też czas schnięcia po zapoceniu.

Offline THOR

« Odpowiedź #74 dnia: Październik 20, 2013, 16:23:23 »
Zaczynam się nad nimi poważnie zastanawiać. Powiedzcie mi tylko czym się różni wersja damska od męskiej ? Bo ten zielony kolorek jakoś bardziej mi pasuje  ;)