Autor Wątek: [Buty wysokie] Scarpa Mont Blanc GTX  (Przeczytany 42601 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Przemek

Odp: [Buty wysokie] Scarpa Mont Blanc GTX
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 09, 2012, 10:51:23 »
Nepale Evo są tak samo ocieplone jak Scarpy Mont Blanc. Obydwie pary mają Gore-Tex Insulated  (przez niektórych nazywany Duratherm). Kwestia jeszcze jak poszczególne modele mają zbudowane podeszwy, bo mogą tędy bardziej ciągnąć zimno.

P.S Phantomy guide nie są takie wąskie w porównaniu do Mountain Expert Gtx ;)

rosowka, Ty zdaje się miałeś Phantomy 6000, za ciepłe?

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 09, 2012, 10:51:23 »

Offline semow

« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 09, 2012, 11:04:42 »
Podejrzewam że są jeszcze węższe buty, ale fakt że Guide w rozmiarze 44 cisnęły mnie już w śródstopiu a w palcach miałem luz, natomiast Nepale leżą jak marzenie. Mont Blanc nie mierzyłem...

Pytanie czy każda "ocieplana membrana" jest tak samo ocieplana? W Milletach Alpinist też jest duratherm i producent podaje termikę na -20, dla Hanwagów Zentauri z tym samym co w Mont Blanc gore insulated comfort wg. EN też jest -20, w Omegach z kolei -15 (a membrana jest "performance comfort")

Jeżeli w scarpach jest to samo co Zentuari, to pewnie i termika podobna... ciekawe jak wg. tej normy wypadają Nepale Extreme?

Offline Przemek

« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 09, 2012, 11:22:28 »
Ciekawe jak taka norma będzie odnosić się do Phantom guidów. Z praktycznych opinii wynika że buty dają radę do -12 przy braku ruchu (dolna granica dla gościa który marznie w stopy) przy czym są trochę cieplejsze niż scarpy mont blanc. Można by domniemywać, że mont blanc i evo będą miały podobną normę jak Alpinisty i Zentauri.

Nepale Extreme to chyba jeszcze cieplejszy but niż Phantom Guide.

Offline lex

« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 09, 2012, 11:27:50 »
Dobra, to jak to jest z tymi trzewikami. Słyszałem, że to model nie bardzo trafiony bowiem coś ma z podeszwą.
Czy to prawda?

Chcę kupić albo Nepale Ext albo właśnie te trzewiki
wolność to outdoor i bokserki

całowanie w rękę nagiej kobiety jest stratą czasu

Gang Albanii

Offline Przemek

« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 09, 2012, 11:31:09 »
Jak sobie odpowiesz na pytanie czy chcesz buta tylko ciepłego czy może bardzo ciepłego to automatycznie odpadanie jeden model  :)

Offline semow

« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 09, 2012, 11:41:24 »
No i MKM.
Jak się czyta na zachodnich stronach opinie o Mont  Blanc, to są raczej pozytywne.

Offline Edwinz0r

« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 09, 2012, 11:51:23 »
Ja już mam je 2 lata i nic złego o nich nie mogę powiedzieć. Skąd ta zła opinia o ich podeszwie to też nie wiem... Ja akurat tę część buta bardzo sobie chwalę, bo w Alpy nie muszę brać podejściówek - 6h podejścia (1800 m przewyższenia) w terenie: las, trasy narciarskie, piargi, po pseudo ferratkę i wszystko było "tres bien". Amortyzacja połączona z kołyską (czy tam rockerem, jak zwał tak zwał) oraz systemem ruchomości kostki powoduje, że but jest do życia w terenie nie śnieżnym (o ile nie idzie się w 35 st C). Jedyne co to przedni rant pod raki jest dość wąski i nie do końca dobrze łączy się ze starymi pałąkami raków (ale to chyba "bolączka" wszystkich nowych butów).

W sumie to gdzieś na kompie miałem wstępną część recenzji, jak ogarnę w weekend to wrzucę.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 09, 2012, 11:51:23 »

Offline Przemek

« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 09, 2012, 11:52:10 »
Wiem, że na TNF jest słaby lans, ale te buty są naprawdę ciekawe:

http://8a.pl/buty-wysokogorskie/buty-wysokogorskie-the-north-face-verto-s6k-glacier-gtx

Teoretycznie lepsza konkurencja dla Nepal Extreme. Sporo lżejszy i ma 400g primaloftu więc też bardzo ciepły.

Offline Edwinz0r

« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 09, 2012, 11:55:21 »
Szczerze mówiąc wysokogórskim butom TNF'a dałbym kilka lat sprawdzenia przez rynek. Z tego co czytałem ich buty mniej zaawansowane wychodziły im raczej średnio.

Offline Przemek

« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 09, 2012, 11:58:56 »
Też patrzę na nie bardzo podejrzliwie. Na plus jest fakt, że gwarancja jest wieczysta, a z serwisem TNF raczej nie słyszałem o problemach.

Offline andy

• tato

• pieniądze nie dają szczęścia, krowy nie dają sera

« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 09, 2012, 12:17:55 »
lex Nepal Extreme możesz sobie przymierzyć u mnie
ja w nich marznę :P

niektórzy ludzie mogliby się zabić, skacząc z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ

Life is short. Relax ;) Smile and laugh as much as possible ;D

Offline kubi

« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 09, 2012, 12:18:28 »
Te Verto to najbardziej niewygodne buty gorskie jakie mierzylem.
"Wszystko jest w Górach, najważniejsze żeby w Nich być, bo tu odzyskuje się równowagę." - Dybel

| POMOC DLA RODZINY DYBLA |

Picasa & Wikiloc

Offline rosowka

« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 09, 2012, 12:23:59 »
rosowka, Ty zdaje się miałeś Phantomy 6000, za ciepłe?

Miałem i były mega wielkie, pancerne i ciepłe. Chciałem je zabrać na Aconcagua ale same buty zajmowały mi pół plecaka :) Z ciężkim sercem je sprzedałem i kupiłem Asolo 8000, które już takiej termiki nie miały. Miałem Scarpy raz w Tatrach zimą i przy ok -10 C nogi się po prostu pociły.

Offline aro5406

« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 09, 2012, 12:25:16 »
Wiem, że na TNF jest słaby lans, ale te buty są naprawdę ciekawe:

http://8a.pl/buty-wysokogorskie/buty-wysokogorskie-the-north-face-verto-s6k-glacier-gtx

Teoretycznie lepsza konkurencja dla Nepal Extreme. Sporo lżejszy i ma 400g primaloftu więc też bardzo ciepły.

Te buty wręcz krzyczą poprzez wygląd -''weż mnie'' :) Jak dla mnie za dużo cudacznych wstawek mogących być zródłem potencjalnych kłopotów. Stawiałbym na sprawdzone rozwiązania. Co do bucików Scarpy MB to uzywa ich mój kumpel i jak na razie sobie chwali ale jak coś to mogę go podpytać o szczegóły.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 09, 2012, 12:25:16 »

Offline semow

« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 09, 2012, 12:31:25 »
Cytuj (zaznaczone)
Miałem Scarpy raz w Tatrach zimą i przy ok -10 C nogi się po prostu pociły.
Zastanawiam się właśnie nad Salomonami Prothermic i trochę się tego boję.
W gruncie rzeczy, dobrze by było mieć z 4 pary butów na zimę.
Nie licząc narciarskich.

Offline rosowka

« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 09, 2012, 12:31:52 »
Nepale wąskie? To jest spory but, zresztą na dosyć szeroką stopę. Porównaj np. z Phantomami Guide, te są wąskie i techniczne.

Miałem do czynienia z poprzednią wersją Phantom 6000 i Asolo 8000 i w tych butach stopa wygodnie rozkładała się na boki, natomiast w nepalach czy la sportiva baruntse na długość były ok, ale czułem ucisk po bokach. Nowe modele Scarpa guide, 6000 są o wiele węższe niż ich starsze odpowiedniki...

Bardzo mi odpowiada komfortem właśnie Mont Blanc i Scarpa Jorasses Pro - ale mam obawy jak z termiką tych butów.

Offline aro5406

« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 09, 2012, 12:36:51 »
rosowka termika buta to jedno a odczuwanie zimna zwłaszcza w stopach przez innych to drugie. Cieżko będzie się opierać wyłacznie na opiniach innych więc chyba zostaje zaufać producentowi i jednoczesnie organoleptycznie obadać.

Offline rosowka

« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 09, 2012, 12:38:02 »
Zastanawiam się właśnie nad Salomonami Prothermic i trochę się tego boję

Szczerze to uczucie brodzenia w śniegu w mrozie i świadomość, że będzie sucho, ciepło jest świetne. Do tego możliwość wyjęcia botka jak się biwakuje. Jednak podczas łażenia w takich butach w Tatrach czułem, że stopy mnie palą, but skarpeta były wilgotne. Więc buty świetne, ale nie na takie temperatury. Nie wiem jak to jest w Salomonach bo już tego nie robią i nigdy się w sklepie z nimi nie spotkałem, ale jak są pancerne jak 6000 to ja bym nie brał na Tatry. Ciekawe też jak z termiką w Scarpa Guide. Gdyby nie cena to chętnie bym takie kupił i przetestował, na papierze wyglądają na idealne.

Widziałem ostatnio na allegro salomony pro termic - 44,5 rozmiar jak dobrze pamiętam. Aukcji nie ma już, ale mam ją gdzieś zapisaną jakbyś był zainteresowany.

Offline rytmar

« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 09, 2012, 12:40:47 »
Odnośnie porównania kształtu i szerokości Phantomów Guide i Mont Blanc to są one budowane na tym samym kopycie:
"AG Last
Used in Mont Blanc, Jorasses Pro, Phantom Guide. Has been formed using all the acquired knowledge of over 50 years of making mountaineering boots. The last has excellent toe shaping for climbing and an improved forefoot shape to give a precise fit with enhanced comfort. The heel has been shaped to provide superb heel hold. The new AG last brings together a superb technical fit for mountaineering and perhaps the highest levels of comfort yet achieved in such high performance mountaineering boots. "

Wydaje się więc, że powinny podobnie leżeć na stopie. Bylo tak z poprzednimi modelami Cumbre i Jorasses/Freney. Oba powstawały na identycznym kopycie i oba dokładnie tak samo pasują na moją stopę, mimo różnych ociepleń (miałem/mam)
Nie wiem jak ma to się do porównania Phantom - Blanc, bo nie mierzyłem, ale różnice w ociepleniu są znaczne, więc mierzyć trzeba.
Nie wiem (bo nie mierzyłem) jak z szerokością w palcach w obecnych modelach, ale Cumbre i inne zbudowane na tym samym kopycie buty, były jednymi z szerszych w tej grupie modelowej. Zwracałem na to uwagę, bo moje poprzednie Salomony SM Expert nieźle potrafiły poranić mi palce przy długich zejściach w Alpach - szcególnie w wyższej temperaturze - więc szukałem butów z odpowiednim luzem, tym bardziej że szykował się wyjazd na Elbrus i nie chciałem mieć przygody z zimnem i odmrożeniami w zbyt opiętych palcach. Mierzyłem Hanwagi Zentauri, Boreale Super Latok, LS Nepal Extreme i Millet Alpinist. Wszystkie one dla MNIE były węższe w palcach niz Scarpa Cumbre. Można też było znaleźć wtedy wiele opinii na zagranicznych forach: masz wąską stopę - bierz Nepale, szerszą - Cumbre. Dziwne więc byłoby, gdyby następca Cumbre tak radykalnie zmienił się w zakresie szerokości w palcach. Ale może. Nie mierzyłem - nie wiem.

Ocieplenie.
Te normy podawane przez niektórych producentów są...No niech sobie będą. Ja kupując kiedyś Cumbre w jednym zaledwie miejscu - na brytyjskiej stronie Scarpy - znalazłem dane odnośnie zalecanej minimalnej temperatury i była to wartość -15 stopni Celsiusza, przy jednoczesnej informacji o możliwości użytku butów nawet na 6400 m n.p.m. Dość to dziwna temperatura w zestawieniu z Alpinistem, czy Zentauri. Tym bardziej że dla Scarpy Summit z Durathermem, czyli identycznie jak w Millecie i Hanwagu, też podawana była wartość -15  :)
Obecny Gore-Tex Insulated to poczciwy Duratherm. Nie wiem dlaczego zmieniono nazwę, ale poprzednio Gore dostarczające membrany z ociepleniem, pozwalało na użycie nazwy ocieplenia. Teraz nie. Chyba tylko w katalogu Meindla można jeszcze znaleźć nazwę: Gore-Tex Insulated Comfort Duratherm. Przynajmniej ja w jakimś z nich taką nazwę widziałem. Tak więc Scarpa Mont Blanc jest ocieplana podobnie jak były Scarpa Summit i Jorasses/Freney. Zastosowanie membrany Gore ocieplanej wymusza niestety takie ocieplenie, bo tylko takie dostarcza, jako gotowy laminat firma Gore. Tam gdzie Gore nie ma mogą być inne ociepliny, np. Primaloft w Cumbre, czy 200g Thinsulate w Nepal Extreme, Boreal Super Latok, czy moich dawnych Salomonach SM. Bardzo rzadko można spotkać buty z Gore bez ocieplenia i z inną ociepliną - choć oczywiście znajdą się. Nie wiem czy to naciski z samego Gore, czy decyzje producentów powodują taką sytuację.

cześć i czołem

Offline dgim

« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 09, 2012, 12:42:05 »
Jedyne co to przedni rant pod raki jest dość wąski i nie do końca dobrze łączy się ze starymi pałąkami raków (ale to chyba "bolączka" wszystkich nowych butów).
Jak dla mnie rant w Scarpie Phantom Guide, mam wrazenie, ze w MBlanc'u niestety podobnie jest, porownujac chocby do La Sportivy - jest kiepsko rozwiazany. Czub buta jest na tyle waski, ze problem z dopasowaniem rakow w automacie jest znaczacy. Nie wiem jak ile na rynku sa G14 a ile Darty, zakladam, ze te grivele maja dluzszy staz, jednak na obu nie lezy PGuide idealnie. Na G14 wrecz kiepsko, dla kontrastu Batura Druga wersja Batur, wawtpie aby przy 2.0 bylo inaczej, Nepale Evo tez - zdecydowanie lepiej w tym wzgledzie wypadaja. Ciekawy jestem kiedy Scarpa wyda jakis update Guide'ow. Batur naliczylem sie juz 4 wersji. A nie mozna powiedziec, ze jest to model na tyle idealny, ze nie ma co poprawiac.

Offline semow

« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 09, 2012, 12:47:12 »
Cytuj (zaznaczone)
Widziałem ostatnio na allegro salomony pro termic - 44,5 rozmiar jak dobrze pamiętam. Aukcji nie ma już, ale mam ją gdzieś zapisaną jakbyś był zainteresowany.
Kolega wystawiał, jestem z nim w kontakcie w sprawie tych butów.

a orientujecie się, jak się mają jorasses do mont blanc?

Offline aro5406

« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 09, 2012, 12:52:51 »
Z tym polecaniem jaki but na jaką stope to też należy uważać. Przykłedem  są buty LS. Diabeł tkwi w szczegółach. Przyjeło się, że model LS Nepal jest na wąska stope ale juz nikt nie pisze czy chodzi o model Extreme czy Evo a to dośc istotne bo o ile Extreme faktycznie są robione pod raczej wąskie kopyta o tyle Evo już nie.
Przedni pałąk w automatach a tym bardziej w Grivelach można przy odrobinie cierpliwości dogiąć do przodu buta i tym samym dopasować.

Offline rosowka

« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 09, 2012, 12:58:29 »
 a orientujecie się, jak się mają jorasses do mont blanc?

Koleś w sklepie mówił, że jorasses pro mają ocieplinę primaloft, ale nigdzie w necie nie znalazłem potwierdzenia, na bucie też nie było metki więc nie bardzo w to wierzę.
Mierzyłem te jorasses pro i były bardzo komfortowe dla mojej szerszej stopy.

Offline semow

« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 09, 2012, 13:05:08 »
Z ociepliną jest tak jak hanwagi zentauri/omega - jorasses mają performance comfort, wnioskuję że trochę mniejsza izolacja niż w Mont Blanc
a wysokość cholewki jest podobna? Czy niższe są?