Autor Wątek: [Palnik] Optimus Nova  (Przeczytany 10004 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline atanor

[Palnik] Optimus Nova
« dnia: Wrzesień 16, 2011, 12:18:33 »
Jako, że nabyłem z mega promocji w skalniku wrzucam zajawkę.

Optimus Nova

Dane techniczne:

- Wymiary po złożeniu: 14 x 8 x 6,5 cm

- Waga (ważone): min. 461g, wszystko 630g
  - kuchenka 331g
  - pompka 130g
  - narzędzie+zestaw naprawczy 44g
  - osłona przeciwwietrzna 48g
  - pokrowiec 77g

- Technologia: paliwa ciekłe
Obsługiwane paliwa:
 - optimus arctic fuel
 - benzyna
 - nafta
 - olej napędowy
 - paliwo lotnicze  ;D

- Wydajność (W): 2850
- Czas gotowania 1l wody: 3,5 min (w zależności od wysokości i klimatu)
- Stabilne podpory
- Samoczyszcząca aluminiowa pompa ze skórzanym tłoczkiem
- Magnetyczna igła czyszcząca
- Jedno dyszowa konstrukcja
- czas 2.5 h maksymalnego płomienia przy 450 ml butli

Kuchenka jeszcze nie była w terenie, ale w testach "kuchennych" czas zagotowania 1l wody na aluminiowym garze wynosił  standardowo 4-5 minut, raz udało mi się zejść do 3,5 minut.

Co prawda po przejęciu Optimusa przed Katadyn Group zniknął napis "made in Sweden" co to oznacza chyba każdy wie i nie obyło się bez wpadek (szczegóły tu), ale postanowiłem jej dać szansę. Miłość jest ślepa ;D W końcu każdemu się to zdarza  pamietam, że MSR też miał swojego czasu problemy z pompkami.
Oczywiście wszystkie wadliwe produkty Optimusa zostały wymienione/naprawione.

Osobiście również miałem małe perypetie, ogólnie mówiąc kuchenka nie chciała działać na półpełnej butli, nawet z tej okazji wymieniłem pompkę z skalniku, co oczywiście nic nie dało.
Okazało się, że konstrukcja pompki Optimusa ma pewną małą nieszczelność, dokładnie na złączu rurki paliwowej i właściwie to dzięki niej kuchenka w ogóle działała jak butla była pełna, bo zamontowany filtr paliwa uniemożliwiał przepływ. Ta nieszczelność ładnie zobrazowałem wdmuch...jąc powietrze (na razie dam zrzut, filmik wrzucę później).

Po wyjęciu filtra (co Optimus zaleca w przypadku zapchania) i docelowo wymianie na inny (filc, wata, bawełna) kuchenka śmiga miło. Na http://www.spiritburner.com też ten problem został zauważony.

Sama kuchenka wg mnie ma genialne rozwiązania, bardzo stabilny system nóżek czy uniwersalna dysza czyszczona magnetycznie.

Oczywiście gdyby nie mega promocja to docelowo skusiłbym się na niewiele droższą Opimus Nova +, której system regulacji ergonomią wymiata konkurencję.

« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2011, 11:23:02 wysłana przez atanor »

forum.outdoor.org.pl

[Palnik] Optimus Nova
« dnia: Wrzesień 16, 2011, 12:18:33 »

Offline lechu

Odp: [Palnik] Optimus Nova
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2011, 13:04:03 »
pochwal się ile zapłaciłeś na tej mega promocji, patrzyłem na cenę w skalniku i wynosiła obecnie 579zł, zastanawiałem się kiedyś nad tym wynalazkiem ale przy mojej częstotliwości wyjazdów w ostatnim czasie to nie ma najmniejszego sensu, choć nie ukrywam że Twój sprzęcik mocno "kole" w oko ;D
Wielka Rzeczpospolita" BORDER="0

Offline atanor

« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2011, 13:15:00 »
regularna cena to droga impreza, ja ciachnąłem za 299 PLN i choć bardzo chciałem Nova+ nie mogłem przejść obok takiej ceny obojętnie ;D
swoją drogą w skalniku jest tyle promocji, że spokojnie można ją kupić za 20-25% mniej.

Offline lechu

« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 17, 2011, 14:23:30 »
jeśli cena obejmowała również butelkę na paliwo to naprawdę dobry zakup, czy w zestawie dostałeś coś jeszcze np. osłonę od wiatru albo jakieś części zamienne, zerknąłem na cenę reperaturki do tego palnika i w warszawskim sklepie podróżnika kosztuje to 178,00 zł więc wydatek byłby dość duży, btw, zazdroszcze ;D jeśli te palniki będą jeszcze w podobnej cenie co chyba też sobie kupie ;D
Wielka Rzeczpospolita" BORDER="0

Offline atanor

« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 17, 2011, 14:40:28 »
na stronie Optimusa masz zestaw: burner, pump, wind shield, multitool, stuff bag, wear parts (o-ringi, filtr), lubricant (fuel bottle not included).
akurat dedykowane butle na paliwo mam w głębokim poważaniu, mam kilka zwykłych aluminiowych w różnych rozmiarach całkowicie i nie widzę potrzeby.

Offline katny

« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 18, 2011, 06:38:48 »
Mam i ja.
Zdaje się, że ostatnie sztukie zanabyłem od Zadry.

Offline styczny

« Odpowiedź #6 dnia: Maj 18, 2014, 22:44:09 »
Witam ;)
Palnik Nova Plus / OPTIMUS
1-Wymiary po złożeniu (cm): 12,5 x 8 x 6,5 z opisów na internecie
internecie możesz mi powiedzieć które parametry odpowiadają za wysokość a które za szerokość to są wymiary samej kuchenki czy tego pokrowca
2- łatwiejsze pytanie :) po złożeniu wsadzi sie ja na stojąco do pojemnika o średnicy 100mm?
3- jak oceniasz pracę i obsługę tej kuchenki (są problemy z "gorszymi" paliwami, czyszczenie wymagane często?...)
4- jak byś miał za darmo wymienić ją na jakąś inną to wymienił byś? (na jaką i dlaczego )

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #6 dnia: Maj 18, 2014, 22:44:09 »

Offline do_min

« Odpowiedź #7 dnia: Maj 19, 2014, 13:53:24 »
Cześć,

1 - To są wymiary samego palnika - wężyk jest sztywny w oplocie stalowym i trudno jest jakoś to dogodniej podgiąć. W zestawie jest jeszcze aluminiowa osłona(łatwa do schowania gdziekolwiek) zestaw naprawczy(kilka uszczelek z silikonem) oraz kluczyk z magnesem. Podczas użytkowania zestaw naprawczy tylko na jakieś bardzo długie wyprawy - mi się jeszcze nie przydał :-) Kluczyk należy użyć przed każdym odpaleniem, osłona znacznie skraca gotowanie.
Pokrowiec wymiary (13x7x9) - to jak maksymalnie ścisnę
2 - Do takiego pojemnika się nie zmieści - wszystko przez wężyk
3- Praca super, palnik stabilny, nie ma obawy o wywrócenie, praktycznie bezobsługowy. Dla sprawdzenia przez 3-4 odpalenia nie zastosowałem magnesu i nie chciał odpalić. Więc sposób na czyszczenie wymyślony przez producenta jest sprawdzony,praktyczny i błyskawiczny. Później zero problemów.
Paliwo- próbowałem różnych, ale na stałe wybrałem benzynę/rozcieńczalnik ekstrakcyjny - cenowo i zapachowo podczas spalania najbardziej dla mnie do zaakceptowania.
Czyszczenie - oprócz codziennego użycia magnesu(słychać poruszające się wewnątrz elementy), który powoduje samooczyszczenie, stosowanie innych zabiegów nie było konieczne. Być może z naftą lub benzyną samochodową będzie wymagał jakiś innych zabiegów czyszczących. Jak bym musiał to bez wahania bym wlał zwykłą benzynę, wieżę że producent sprawdził to i nie będzie niespodzianek.
4 - nie planuje wymiany. Zakup przemyślałem. Palnik nie ma możliwości podłączenia gazu(tak jak jeden z konkurencyjnych produktów), ale jest jeden micro palnik który można zakupić jak będzie potrzeba skorzystać z tego źródła.
Moja decyzja podyktowana była też ceną- w PL był tańszy niż konkurencja. Ja kupiłem w US, koszt łącznie z przesyłką był tańszy ok 200zł niż w całej UE.Teraz nie sprawdzałem.
"Ze względów oszczędnościowych polecam zgasić światłość wiekuistą..."

Offline Knophi

« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 23, 2015, 21:53:41 »
Atanorze, zauważyłeś jakieś nieprzyjemności związane z używaniem butelki niededykowanej przez producenta do przechowywania paliw?

Zakładam że to wszystko jest jakimiś spiskiem i że butelki "spożywcze" jak i paliwowe schodzą z tej samej linii produkcyjnej i że to wszystko jedno.

Temat frapujący, tym bardziej że np. w Decathlonie takie butelki zaczynają się od 20zł.

https://www.decathlon.pl/bidon-06-l-aluminium-id_8300673.html

Offline atanor

« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 08, 2015, 22:06:49 »
Tak, trudniej przekonać pracowników stacji benzynowych, żeby jednak nalali ;D
Poza tym nie ma żadnych negatywnych skutków. Od lat używam jakiś hipermarketowych wynalazków, które wcześniej służyły mi do transportu alko.

Offline ramol

« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 08, 2015, 22:16:56 »
Butelki do napojów mają uszczelkę pod korkiem która twardnieje przy benzynie. Przynajmniej mi się rozszczelniła na mrozie.

Offline Shwarc

« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 08, 2015, 22:19:16 »
Zbychu miał paliwo w Gruzji właśnie w zwykłym pecie i nie pamiętam, by coś mówił o rozszczelnieniu. Może to ten mróz coś takiego powoduje?

Offline ramol

« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 08, 2015, 22:27:01 »
Uszczelka do plynów nie jest polietylenowa . biale - półprzejrzyste tworzywo. PET zapewne wytrzyma.

Offline atanor

« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 08, 2015, 22:30:50 »
Butelki do napojów mają uszczelkę pod korkiem która twardnieje przy benzynie. Przynajmniej mi się rozszczelniła na mrozie.

To fakt. Mi się taka rozlazła. Zapomniałem o tym napisać, bo używam pompki jako zakrętki.