Autor Wątek: [Akcesoria] Filtr UV a polaryzacyjny  (Przeczytany 20063 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Photon

Odp: [Akcesoria] Filtr UV a polaryzacyjny
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 03, 2011, 14:09:38 »
Polaryzacyjny zabiera tak dużo światła. Wynika to z jego konstrukcji. Jest to jakby bardzo gęste sito, które przepuszcza fale świetlne tylko o danym kierunku polaryzacji (dlatego też czasem trzeba nim pokręcić, aby wygasić fale o tej czy innej polaryzacji - np te z nieba mają inną polaryzację niż fale odbijane przez woskowinę na liściach czy odbite od szyby).
http://www.optyczne.pl/7.2-Inne_testy-Test_filtr%C3%B3w_polaryzacyjnych_O_%C5%9Bwietle_i_polaryzacji.html

Filtr UV blokuje tylko fale w danym, wąskim przedziale długości, przepuszczając całość reszty pasma (w teorii)

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 03, 2011, 14:09:38 »

misio

« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 03, 2011, 14:26:26 »
Mi sie polaryzacyjny zbil, ale ja nie pamietam, zeby to bylo na poziomie 2EV... Moze 0.2?

Offline Photon

« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 03, 2011, 14:38:46 »
Nikt z producentów filtrów polaryzacyjnych nie podaje wartości utraconego światła. W ich przypadku to efekt uboczny. Jeśli polar miałby zabierać 0.2EV to musiałby być przezroczysty niemal jak szyba w oknie.
Może mówisz o filtrach neutralnie szarych, które opisuje się w jednostkach ND. Ich zadaniem jest właśnie zabieranie z góry określonej ilości światła (np połówkowe 0,3, 0,9 ND lub ekstremalne, czarne jak okulary spawacza 400ND lub 1000ND - 10EV używane do osiągnięcia bardzo długich czasów naświetlania za dnia -> http://bzykxxl.deviantart.com/#/d46bowa  160sek.)

misio

« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 03, 2011, 14:48:48 »
To trzeba by zaczac te dyskusje od innej strony doradzajac Grocikowi...

Offline ina

« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 03, 2011, 14:59:39 »

A moja porada by brzmiała: kup se polara, bo uv Ci na ciul :)
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

misio

« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 03, 2011, 15:11:59 »
To juz uzgodnilismy :).

Offline Piotrek

« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 03, 2011, 18:31:50 »

Ale wtedy trzeba by zacząć od samego początku, czyli w ogóle o optyce. Każda szybka zabiera trochę światła, nawet filtr UV. ;D
Im ciemniejsze to szkło, tym więcej.
W plenerze, w jasny dzień te 2EV, to pikuś, a czasem światła jest tyle, że można polara użyć jako filtr szary.

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 03, 2011, 18:31:50 »

« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 03, 2011, 19:46:12 »
Moim zdaniem filtr UV jako ochrona obiektywu nie ma żadnego sensu.

A ja się średnio zgodzę z taką opinią. Ostatnio niestety aparat (Nikon D90 + obiektyw Sigma) zaliczył dwa małe upadki, i mimo że był w pokrowcu, założone filty popękały. Bez nich obiektyw by bankowo doznał jakiś uszkodzeń.

Nocny, ja bym obejrzał jednak wpierw link, który zapodał Renko wcześniej... ;)

http://kurtmunger.com/dirty_lens_articleid35.html

Ok, ja wiem że wszystko może się zdarzyć, aczkolwiek gdyby nie filtry na obiektywie to ten bym i tak rozwalił, a tak miałem to szczęście że i obiektyw cały i zarysowań nie ma, po rozwaleniu filtrów.
kto wcześnie spać chodzi sam sobie szkodzi

piwo jest dowodem na to że Bóg istnieje i pragnie naszego szczęścia :)

Offline renko

« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 03, 2011, 20:43:05 »
Kazuistyka :)
Miałem na myśli ochronę przez UV przed zarysowaniami i tylko tego sens negowałem.

Offline mancur

« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 14, 2011, 00:51:37 »
Są dwie szkoły: Jedna twierdzi żeby używać UV non stop (do ochrony obiektywu) a druga żeby w ogóle. To stary i nierozstrzygalny spór. Oczywiście do ochrony obiektywu za 5K używamy filtra za jakieś 200-400 zł. I wtedy jakość optyczna naprawdę jest przyzwoita. Polar fajna rzecz w górach ale osobiście coraz bardziej skłaniam się ku filtrom połówkowy typu cokin. Dają chyba fajniejsze efekty niż polar, który w cyfrze jest nierównomierny.

Offline ina

« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 14, 2011, 01:03:26 »
Kilka lat używałam przyciemnionego filtra polaryzacyjnego. Ściągałam go z obiektywu tylko wtedy jak było ciemno. Nigdy nie miałam UV i jako ochronę obiektywu stosowałam właśnie polara. Jak to usłyszał mój nauczyciel foto, to popukał się po głowie pytając czy nie mam na co kasy wydawać, bo jako osłonę to se powinnam tani UV kupić. Obecnie prawie w ogóle nie używam polara (chyba, że do odbić w wodzie, szybie itp.), zawsze mam szary połówkowy, UV nigdy nie kupiłam. A aparat z obiektywem noszę owinięte w szmatkę, bez żadnej osłony, no chyba, że w terenie nie zdejmuję połówkowego.
Mam małe cycki, ale duże jaja.

Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy cię zabraknie.

Pomoc dla Rodziny Dybla

Offline mancur

« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 14, 2011, 18:58:38 »
Nie jesteś odosobniona. Moja żona też nie odkręca polara. Lubi go i po prostu zapomina... :) Tylko, że on przyciemnia co najmniej ze 2 EV, co niestety czasami jest mocno niepożądane. Tanie UV do taniego obiektywu, do drogiego obiektywu drogie UV (żeby nie tracić jakości kupionej za te kilka koła po prostu). Podobnie ze sprzętem w szmatce. Naprawa jednego to grosze a drugiego to ból ;)... Ja tam aparat w terenie to staram się nosić na szyi, mimo że ciężkie cholerstwo

Offline Doczu

• Cham nikczemnego wzrostu

« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 31, 2012, 13:19:03 »
Jakby kto stał przed wyborem filtra polaryzacyjnego, to odradzam zakup filtrów NiSi :(
Wprawdzie kontakt z dystrybutorem jest znakomity a firma celuje w półę topowych modeli Marumi i Hoyi, ale niestety te filtry to kupa straszna. Najdroższy w ofercie filtr polaryzacyjny (cena ok 215zł) okazał się być winietować niemal w całym zakresie ogniskowych obiektywu 16-85. I o ile winietę zrozumiałbym na krótkim końcu to w połowie ogniskowych czy na długim końcu (lżejsza) jest nie do zaakceptowania.
Nie dajcie się nabrać na drogie i kiepskie szkiełka. Jak kogoś stać bierzcie najdroższy na jaki was stać filtr.

Offline filemoon

« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 31, 2012, 13:24:00 »
Z polarow ja z czystym sumieniem moge polecic szkla B+W - podobnie uv. Jakos jest naprawde ok grubosc ramki tez ok, cena - polecam ebay :)

Offline Doczu

« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 31, 2012, 13:58:16 »
Ja mam szarą połówkę B&W i również byłbym konten mieć polara ale na Boga Filemoon miej na uwadze że większość z nas mieszka w PL i po pierwsze ceny zabijają a po drugie barbarzyńcy z wysp bardzo często nie chca wysyłać sprzętu poza wyspy

forum.outdoor.org.pl

« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 31, 2012, 13:58:16 »

Offline Marshall

• fotograf

« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 31, 2012, 14:28:02 »
okazał się być winietować niemal w całym zakresie ogniskowych obiektywu 16-85. I o ile winietę zrozumiałbym na krótkim końcu to w połowie ogniskowych czy na długim końcu (lżejsza) jest nie do zaakceptowania
Winieta w zakresie 16-24... OK. Ale dalej?
Cholernie dziwne, może jakiś egzemplarz z defektem dostałeś? Zwróć go albo reklamuj!

BTW - dziwna marka NISI, pierwsze słyszę...
MZ najlepiej zrobisz jak zwrócisz ten szajs...

Offline filemoon

« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 31, 2012, 14:44:03 »
Zwrocic go ze jest jestes zadowolony z jakosci

Jak masz "szeroki" obiekty + pelna klatke aparatu wineta bedzie - optyki sie nie oszuka.

Jesli twoj obiektyw winetuje orginalnie do tego dochodzi polar ktory ta winete zwieksza i masz problem bo pora czesc zdjecia idzie sie kochac.

Polaryzacja tez dziala troche paskudnie na szerokim obiektywnie - czyli swiatlo pada pod roznymi kontami na obiektyw i ciezko rownomiernie niebo "przyciemnic" - co moze wygladac jak wineta.

http://bit.ly/xjkhWf

Ale krecac pierscieniem od polaryzacji mozna sie latwo przekonac ze ta "wineta" nie jest stala a jest to skutek nierownomiernej polaryzacji*

*nie znam sie na optyce wiec przepraszam jak uzylem bledne zwroty.

Co do B+W ceny bywa duze ale Niemcy lub Chinole potrafia miec dobre ceny i wysylke za darmo - trzeba jednak wiedziec co sie kupuje i dobrze lustrowac sprzedawcow.

Czasem lepiej kupic raz a dobrze niz kupywac kilka razy a tanio z efektami mizernymi.

W samej Irlandii niebo jest bardzo czesto szare wiec moj poar zadko jest na obiektywie :)

Offline Doczu

« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 31, 2012, 18:08:09 »
Jak masz "szeroki" obiekty + pelna klatke aparatu wineta bedzie - optyki sie nie oszuka.

Jesli twoj obiektyw winetuje orginalnie do tego dochodzi polar ktory ta winete zwieksza i masz problem bo pora czesc zdjecia idzie sie kochac.

Polaryzacja tez dziala troche paskudnie na szerokim obiektywnie - czyli swiatlo pada pod roznymi kontami na obiektyw i ciezko rownomiernie niebo "przyciemnic" - co moze wygladac jak wineta.
Nie no - bez jaj - polara nie używam od dziś.
Nie mam pełnej klatki ale na Marumi takie kwiatki jak tu się nie zdarzały:/
To krótki koniec

A to najdłuższy"

Na najdłuższym winieta jest do zaakceptowania ale na krótkim i tak jest rozciągnięta w picasie. No lipa jest jednym słowem. Zwracać nie mogę, bo już minał chyba miesiąc od zakupu - wcześniej nie porównywałem bo miałem uszkodzony obiektyw.